forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Izdanja za MaFest: ODMETNUTI

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Dado Posted - 01/05/2008 : 00:50:47
Na red je doslo najaviti izdanje za koje smo odavno rekli kako ga imamo na umu raditi, dakako rijec je o ODMETNUTIMA.
Prezentacija bi trebala biti na Mafestu uz njegove autore - Jamiea Delana i Gorana Sudzuku - a kako ce na Mafestu
sudjelovati i Bob Solanovic (radio je upis u americkom izdanju) te ce nazociti i Goran Parlov (crtao preko 240 stranica
koje je Dzuka tusirao) nazocit ce dakle 4/5 autora koji su sudjelovali u izvornom izdanju OUTLAW NATION.
Nedostajat ce jedino Sebastijan Camagajevac koji je tusirao stotinjak stranica. No tko zna, mozda se i on odnekud pojavi...

Kako se radi o opseznom i zahtjevnom djelu, za hrvatsko izdanje Odmetnutih moralo se dobrano zapeti i uloziti jako
puno vremena, rada i znanja. Prva je to ucinila Tatjana izvrsnim prijevodom, kojoj se ovim putem zahvaljujemo.
Zatim je na red dosao Darko Macan koji je lektor i redaktor ovog izdanja, hvala Darko! Onda su junacki zapeli prstici
neumoljivog i nenadmasivog druga Dekare uz svekoliku pomoc druga Zlaje i izdanje je bilo upisano.
Nakon sto su se osusila slova koja su drugovi Dekara i Zlaja upisali u Odmetnute, na red je dosao urednicki posao,
te smo Gaston i ja, svatko u svom segmentu, "obradili" ovo djelo. Kad je to konacno doslo u ruke sjajne Meline,
onda je to finalizirala, slazuci tekstove i podatke, te smisljajuci izvanredan dizajn kojeg mozete vidjeti na slikama ispod.
Hvala Melina!

A jedno veliko i posebno hvala drugu Dzuki koji nam je jako puno pomogao u svemu sto smo trazili pri realizaciji ovog djela.

Izdanje je HC, na 448 stranica, crno-bijelo, formata 19x29,7 cm (dakle po visini kao A4 format, samo 16 mm uzi)
i kostat ce 250 kuna u strip knjizari Libellus...

Ako sam jos nesto zaboravio navesti, oprostite.

Evo i privju na 9,5 MB u kojem mozete procitati prva tri poglavlja:

www.libellus.hr/libellus_najava/On_1do3.pdf







25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Oki Posted - 20/08/2023 : 11:34:45
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Pročitao ovaj strip jedva do kraja.
Moram priznat da mi se nije svidio, ali da se pročitati.
Primjećujem da nisam jedini jer mi se čini da ga LL i dan danas još uvijek prodaje (15 godina nakon što je izašao).
Ne znam, smućena priča bez nešto previše smisla, dobar crtež, čak podržavam C/B varijantu....ali sve u svemu mi je prosjek ili ispod.
Posudio sam u knjižnici, pa eto ne moram prodavati.
Moram priznat da nikako ne kužim usporedbu sa odličnim Watchmenima, pa veze s vezom nema. :)


Ni ja ne kužim usporedbu sa Watchmenima jer Odmetnuti je daleko bolji i zabavniji strip od uratka onog smora Moora
DiSkAcH Posted - 20/08/2023 : 08:07:13
Pročitao ovaj strip jedva do kraja.
Moram priznat da mi se nije svidio, ali da se pročitati.
Primjećujem da nisam jedini jer mi se čini da ga LL i dan danas još uvijek prodaje (15 godina nakon što je izašao).
Ne znam, smućena priča bez nešto previše smisla, dobar crtež, čak podržavam C/B varijantu....ali sve u svemu mi je prosjek ili ispod.
Posudio sam u knjižnici, pa eto ne moram prodavati.
Moram priznat da nikako ne kužim usporedbu sa odličnim Watchmenima, pa veze s vezom nema. :)
Deers Posted - 05/07/2022 : 18:56:23
Odmetnuti

Jamie Delano - Goran Sudžuka, Goran Parlov, Sebastijan Čamagajevac

Mapiranje Amerike kroz najgore i najponositije klišeje koje može smisliti a sve to promatrane očima stranca, malo zbunjenog, malo ljubomornog.

Priča počinje silovito, dovoljno zbunjujuće da te više privuče prije nego te odbije. Do kraja prve sveske, stvar se začuđujući posloži, šira slika je dovoljno kompleksa na znaš gdje si i što radiš. Isto ne važi za likove. Od tuda kreće jedan ludi vrtuljak sa raznim distrakcijama, najčešće bizarnim, koji obogaćuju to tkanje priče. Ima i promašaja (npr. Kid Gloves, od zlikovca do karikature samoga sebe u razmaku par stranica, nikad ne znam na čemu sam s njim) ali većina i dalje daju boju na to platno priče koje se plete. Opća mjesta Zapada, potenciranje kroz lupu jednog stranca izgledaju groteskno. Ipak, samo takva i funkcioniraju, jer i u sirovom pogledu ona su isto takva. Tu su samo lišena zavara ljudskosti.
Kako vrijeme miče, svo to osciliranje malo može izgubiti čitatelja. Kao mogući razlog, barem meni, može biti što čitatelj i likovi nemaju isto znanje o događajima koji su ili će uslijediti ali kao što oni ne znaju ono što mi znamo, tako ni mi ne znamo sve što oni znaju.
Ipak, priča, poput, petparačkog romana na tripu, ide sve do prvo sukoba Storyja i Ase. Nakon toga, očito pripremljen teren za nastavljanje priče jednostavno izgubi kompas. Ucjenu, ili pokr sa naslovnice, likovi niti ne žele igrati, a kamoli da netko nešto blefira, podiže uloge ili izvlači asa iz rukava.
Kraj k'o kraj je naprasit ali smislen. Šteta što nije rađen zadnje 3-4 sveske.

Sudžukin crtež je i inače jako privlačan ali ovdje u početku točno vidiš kao dolazi do te razine na kojoj je i danas (mada mislim da je još više napredovao). Ulazak Čamagajevca na tuš daje novu dimenziji ali isto kao da malo otupljuje likove. Parlov s druge strane daje novi sliku stripa i mislim da mi je na kraju to najbolja kombinacija (sa Džukom na tušu). Prilično sam siguran da je neke table i sam Parlov tuširao.
Naslovnica je maestralna i šteta da se dio te napetosti izgubio.

Na kraju, priča o Billyju Bedari koja se plela cijelo vrijeme se pokazuje da je satkana od najprizemnijih strasti upakiranih u vrline. Platno koje je tkano je ono Američke zastave. Šteta samo što je puno rupa.

Johnsonovi, nova američka aristokracija, zadavljena ali i dalje živi. Ne znam tko je tu pobijedio.
šuplja, poput šerifove glave.
going going Posted - 25/09/2021 : 03:53:35
quote:
Originally posted by Deers

Kako bi rekao going going: stoji mi već godinama na polici a nikako da ga pročitam.



BeaGea Posted - 08/09/2021 : 20:43:07
Dobiješ ono kaj sam nekoliko puta napisal...evo citiraš to u prvom upisu na ovoj stranici :)
Kerempir Posted - 08/09/2021 : 18:17:58
Ja se mogu složiti da stvari iz watchmena preslikavaju stvarne događaje i ličnosti ali jel ti uopće shvaćas što te pitam? Koja je veza između watchmena i odmetnutih?

Pristojno pitam, a od tebe dobijem "pročitaj malo bolje", " nemoj doslovno shvacati", "s kim se ja razgovaram" i sl. Ako ti je tako teško uobliciti jasan odgovor umjesto da me upućujes na gledanje, čitanje, a čak ne na konkretne dijelove koje bi mi otvorile oči, bez ikakvoga objadnjenja, onda je problem u tvojoj argumentaciji. Koliko si se raspusti iz posta u post mogao si već i odgovoriti.
BeaGea Posted - 08/09/2021 : 17:38:45
Imaš na jednom od diskova kao dodatak usporedbu stvarnih događaja i događaja iz stripa. Pogledaj ako imaš priliku, možda te proširi vidike pa uočiš stvari koje dosad nisi uočaval.
BeaGea Posted - 08/09/2021 : 17:31:50
quote:
Originally posted by Kerempir

Neunistivi Dr manhattan kao javna ličnost za koju su rekli da bog postoji i on je Amerikanac a komunisti su se uzjebali i zaostrili utrku u naoružanju? Kojem se poraženi vijetnamci klanjanju kao bogu?



To ti je personfikacija događaja iz Hladnog rata tj. situacija kad Rusi aktiviraju svoju H-bombu. Kao kaj sam rekel, probaj uloviti ono iza zavjese a ne samo ovo doslovno napisano i nacrtano.
Kerempir Posted - 08/09/2021 : 17:21:01
Neunistivi Dr manhattan kao javna ličnost za koju su rekli da bog postoji i on je Amerikanac a komunisti su se uzjebali i zaostrili utrku u naoružanju? Kojem se poraženi vijetnamci klanjanju kao bogu?
BeaGea Posted - 08/09/2021 : 17:17:33
Svašta ti pričaš ali malo kaj ima smisla. Kao da je Bush stariji nekaj drugo nego Nixon, znači lako je zamisliti kako izgleda Amerika da je baš sam Nixon osvojil još koji mandat. Jesi siguran da ne postoji dr. Manhattan, itd, itd. Ja isto sa svakim pokušavam smisleno diskutirati
Kerempir Posted - 08/09/2021 : 16:49:26
quote:
Originally posted by BeaGea

Itekak si dobil odgovor koja je sličnost (veza) između ova dva stripa?
Samo ga namjerno ignoriraš...i jedan i drugi strip imaju priču o tome kako bi mogla izgledati neka zamišljena paralelna stvarnost.



Nisam ništa ignorirao jer sam za tu navodnu paralelnu stvarnost u odmetnutima rekao da se lako da zamisliti kao naša stvarnost. Stvarnost iz watchmena ne jer nemamo dr manhattana, Amerika nije osvojila Vijetnam, nixon nije bio predsjednik u više mandata itd itd. Uglavnom vrtimo se u krug, ne bih više opterećivao nove čitatelje i odavao im previše spojlera.
magirus Posted - 08/09/2021 : 15:59:38
Meni je ovaj strip baš prijao. Šteta što je završeno tako kako je završeno.
john connor Posted - 08/09/2021 : 15:42:50
Za 60kn Odmetnuti su odlicna kupovina, bas jeftino...
BeaGea Posted - 08/09/2021 : 08:53:14
Itekak si dobil odgovor koja je sličnost (veza) između ova dva stripa?
Samo ga namjerno ignoriraš...i jedan i drugi strip imaju priču o tome kako bi mogla izgledati neka zamišljena paralelna stvarnost.
Kerempir Posted - 08/09/2021 : 07:59:24
Gle, višeslojnost nije karakteristična samo za watchmene, uostalom taj strip sam već više puta pročitao pa zato i za film koji sam naknadno gledao a koji je vizualno lijep i ima dobar soundtrack smatram da je promašio poantu stripa, nešto slično mislim primjerice i za gospodar prstena (opet riječ je o mediju gdje se teško mogu prenositi sva značenja iz drugog medija pa je nužno destiliranje po izboru filmmakera). U prethodnom postu nabrojio sam neke glavne elemente stripa a drugih mikroelemenata se nisam ni dotakao (personifikacija, društveno politički komentar itd) ali iskreno mislim da nije ni potrebno za usporedbu oba stripa. Iako se slažemo da su odmetnuti djelo za sebe, ono što nikako ne mogu dobiti odgovor je koje su točno veze između oba stripa? Odnosno, s obzirom na kroniku što su to odmetnuti preuzeli od watchmena? Nisam neki znalac stripa, volim kada ljudi ovdje, čak i ako se ne podudaram s njima po "sviđanju" stripa, ukažu na neke elemente koje sam previdio ili naprosto nisam ni znao za njih. Trebam nešto više od, da malo karikiram, stripovi su, desava se u americi, likovi su bijelci (vecinom)..
BeaGea Posted - 07/09/2021 : 21:26:27
quote:
Originally posted by Kerempir

Watchmen, glavna tema je dekonstrukcija kostimiranih i super junaka. Koatimirani ljudi ispadaju ono što jesu, ljudi koji se maskiraju često u smiješne kostime, zatim je tu odnos javnosti naspram njih, cijela frka oko regulacije njihovog statusa a tu je I pojava istinskog superjunaka, kako bi takva pojava utjecala na svakodnevni život ali i na globalnu politiku, te njegova otuđenost s obzirom na svoju jedinstvenost I potraga za smislom zivota.

Asa i ozymandias pak nisu nimalo slični, prvi je zloban starac koji upravlja svakim vidom života jer može mu se, ozymandias ima posve druge metode i drugu motivaciju, naučio je predvidjeti buduće događaje i nastoji ih preduhitriti i usmjeriti u ishod povoljnija za čovječanstvo.

Više bi imalo smisla da su se povukli paralele, premda labave, serif-rorschach ili story- ozymandias.

Watchmen je prava paralelna stvarnost ali to i nije glavna tema stripa sama po sebi, dok odmetnuti vise funkcioniraju kao teorija zavjere tko zapravo upravlja svijetom pa recimo može funkcionirati i u našem svijetu. Asa je glavna tajna sila ( bildeberg, komitet 303, iluminati itd itd) koja nastoji upravljati svijetom a johnsoni su odmetnici koji se nastoje oduprijeti takvom posvemasnjem stisku, neki bijelom, a neki borbom ( dodje mu kao anti/alter globalisti).

Uglavnom nigdje veze da bi se reklo o wanbabe watchmenima.



Previše gledaš djelo na prvu, pokušaj vidjeti kaj ima iza zavjese. Kao osoba koja nije u svijetu superheroja i tog djela strip scene gledajući (prvo sam gledal film) Čuvare uopće nisam maril za taj segment. Za mene su oni bili personfikacija nekih drugih segmenata društva. Drugim riječima, strip je toliko dobar i višeslojana da nudi razne interpretacije. Ovisno iz kojeg svijeta dolaziš, za stripaše je vjerojatno bila zanimljiva promjena smjera prema superherojima, ali meni povijesničaru to je bilo nebitno a bitno je bilo koju politiku predstavlja koji lik. Za glazbenika bila fokus vjerojatno bil na necem trecem....

Slažemo se da Odmetnuti nisu nikakav "želim biti" Čuvari jer je djelo za sebe, ali se nikako ne slažemo da nema veze između ta dva stripa. Itekako ima.
kasper Posted - 07/09/2021 : 21:20:02
watchmen, u sve se mesa (po onoj reklami za... nesto)
BeaGea Posted - 07/09/2021 : 21:19:43
quote:
Originally posted by Paka01
Za ovo drugo smatram da si skroz u krivu i da je to promašena poanta.



Mišljenja sam da je riječ o višeslojnom strip djelu koje ima nekoliko poanti, a jedna od njih je ta koju spominjem. U svakom slučaju jel to bila bit i namjera autora ili ne ovdje je irelevantno, relevantno je da to jedna od mnogih veza između Čuvara i Odmetnutih.
Kerempir Posted - 07/09/2021 : 21:17:28
Watchmen, glavna tema je dekonstrukcija kostimiranih i super junaka. Koatimirani ljudi ispadaju ono što jesu, ljudi koji se maskiraju često u smiješne kostime, zatim je tu odnos javnosti naspram njih, cijela frka oko regulacije njihovog statusa a tu je I pojava istinskog superjunaka, kako bi takva pojava utjecala na svakodnevni život ali i na globalnu politiku, te njegova otuđenost s obzirom na svoju jedinstvenost I potraga za smislom zivota.

Asa i ozymandias pak nisu nimalo slični, prvi je zloban starac koji upravlja svakim vidom života jer može mu se, ozymandias ima posve druge metode i drugu motivaciju, naučio je predvidjeti buduće događaje i nastoji ih preduhitriti i usmjeriti u ishod povoljnija za čovječanstvo.

Više bi imalo smisla da su se povukli paralele, premda labave, serif-rorschach ili story- ozymandias.

Watchmen je prava paralelna stvarnost ali to i nije glavna tema stripa sama po sebi, dok odmetnuti vise funkcioniraju kao teorija zavjere tko zapravo upravlja svijetom pa recimo može funkcionirati i u našem svijetu. Asa je glavna tajna sila ( bildeberg, komitet 303, iluminati itd itd) koja nastoji upravljati svijetom a johnsoni su odmetnici koji se nastoje oduprijeti takvom posvemasnjem stisku, neki bijelom, a neki borbom ( dodje mu kao anti/alter globalisti).

Uglavnom nigdje veze da bi se reklo o wanbabe watchmenima.

Edit: neke stvari koje postoje kod watchmena nisu izvorno tamo izmišljenu niti bezicirane da ne mogu iste elemente koristiti i drugi stripovi.

Da se razumijemo, watchmenima priznajem odredjene utjecaje i važnost na strip sceni ali i usprkos tome odlični su za citanje pa su mi dragi, tako da se be bi mislilo da ih omalozavam.
Paka01 Posted - 07/09/2021 : 19:57:14
Za ovo prvo, istina, nisam dobro pročitao šta si napisao za alternativnu povijest, pardon.

Za ovo drugo smatram da si skroz u krivu i da je to promašena poanta.
BeaGea Posted - 07/09/2021 : 19:53:37
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by BeaGea

A Ozymandias uopće ne želi sve imati pod svojom kontrolom kaj je u biti personifikacija.....



Pa ne želi. Na kraju stripa ostavlja čovječanstvu da samo odlučuje o svojoj sudbini. Takoreći čisti sve prethodne kavge između istoka i zapada te ujedinjuje svijet naspram kozmičke prijetnje. Gdje si na kraju stripa stekao dojam da Ozymandias želi imati sve pod kontrolom? Pa on praktički nakon svega diže ruke i udaljava se.





Jer je vidio do čega je to dovelo..a možda i shvatil da nije u stanju provesti ono kaj je zamislil na nacin kak je zamislil. Kraj je uvjetovan razvojem događaja neposredno prije kraja, ali to ne znači da to nije tema stripa.

BeaGea Posted - 07/09/2021 : 19:51:25
quote:
Originally posted by Paka01

Ima, ali to nije tema stripa, već pozornica na kojoj se odvijaju događaji. Nije tema stripa svaki element koji se nalazi u njemu.



Pa ako priočtaš kaj sam napisal i na koje pitanje* odgovaram shvatit ćeš da nisam ni rekel da je to tema vec veza između Odmetnutih i Čuvara.
A tema je "Quis custodiet ipsos custodes", i kod jednih i kod drugih. Tko nadzire čuvare ili odmetnute (johnsons)!

*pojasnite veze između ta dva stripa
Paka01 Posted - 07/09/2021 : 19:50:17
quote:
Originally posted by BeaGea

A Ozymandias uopće ne želi sve imati pod svojom kontrolom kaj je u biti personifikacija.....



Pa ne želi. Na kraju stripa ostavlja čovječanstvu da samo odlučuje o svojoj sudbini. Takoreći čisti sve prethodne kavge između istoka i zapada te ujedinjuje svijet naspram kozmičke prijetnje. Gdje si na kraju stripa stekao dojam da Ozymandias želi imati sve pod kontrolom? Pa on praktički nakon svega diže ruke i udaljava se.

BeaGea Posted - 07/09/2021 : 19:48:30
A Ozymandias uopće ne želi sve imati pod svojom kontrolom kaj je u biti personifikacija.....
Paka01 Posted - 07/09/2021 : 19:47:47
Ima, ali to nije tema stripa, već pozornica na kojoj se odvijaju događaji. Nije tema stripa svaki element koji se nalazi u njemu.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000