forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Batman

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
kico Posted - 15/08/2008 : 00:49:41
Zašto je Batman najnezastupljeniji strip na ovim područjima?
I prije smo ga dobivali samo na kapaljku,tu i tamo jednom u dvije-tri godine.
A film rastura kinima,svi govore samo o tome,topic o Batman filmu porastao na sedam stranica,traže se engleska izdanja,skenirani stripovi,šta ti ja znam šta već.
U čemu je problem?U skupim pravima možda?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
jagodanbg Posted - 15/07/2024 : 14:45:59
Hvala Koze. Gledao sam vec recenziju Matorog konja na YT i bio sam u dilemi da li da uzimam ili ne. Sada posle ove tvoje rec. deifinitivno ne znam da li da uzimam ili ne 🤣
koze123 Posted - 13/07/2024 : 18:16:56
Priče o duhovima / Ghost Stories (#101-#105 + DC #1027 + Annual #5)



Scenario: Tinion IV

Crtež: Gijem Mark

E ovde se već vidi jedan drastičan pad u odnosu na prethodne brojeve; priča o Duhostvaraocu ili kako je već preveden je prilično jednolična i dosadna, dosta se stvari ponavljaju iz prethodnih brojeva ("Kakav je Betmen potreban Gotamu?") i tako sve u krug. Iz nekog razloga Betmen je ovde promenio i odelo (makar meni deluje da je plavlje nego ranije) i priča se najviše vrti oko malog klovnolovca i starog Betmenovog prijatelja još iz dana kada se trenirao i još nije postao Betmen. Dizajn tog lika je interesantan, opet je Tinion pokušao da osmisli nekog novog negativca (kao i Planera), samo što je od starta do kraja sve jako predvidljivo i već sto puta viđeno ovog puta. S druge strane ako je priča do same završnice nekako čitljiva sam kraj je već nečitljiv i pre svega jako, jako glup. Odjednom se dešava preokret od 180 stepeni, nimalo karakterističan i za jednog lika, i sad mogu da pretpostavim da će ostatak Tinionovog trka ići u smeru koji mi se već ne sviđa. Mislim da ću nabaviti i treću knjigu da završim tu priču, ali mi ne deluje kao da ova poslednja trećina obećava...

klovnolovac je interesantan lik doduše i kao što rekoh sviđa mi se dinamika između njega i Betmena i kako prikazuje da se Betmen promenio i ne želi da ponavlja neke greške iz svoje prošlosti. Ipak, ovu priču ne bih preporučio.
koze123 Posted - 13/07/2024 : 18:03:49
Džokerov rat / The Joker War (#95-#100)



Scenario: Tinion IV

Crtež: Horhe Himenez

Kao što sam pomenuo u prethodnom postu, Njihovi mračni planovi su zapravo uvod u Džokerov rat, priču koja treba da se završi u jubilarnom #100 broju novom Betmen serijala (2016-) i koja od samog starta obećava konačni obračun između Betmena i Džokera. Betmen je ostao potučen i prevaren, Džoker je jači nego ikad, sa mnogo više sredstava na svom raspolaganju, spreman da konačno uništi Betmena i pokrene svoj poslednji plan. I Tinion toliko dugo i pompezno ovo najavljuje, da na kraju moram da ostanem razočaran kad se ništa od toga ne desi. To iščekivanje da će se u jubilarcu stvari promeniti, da će (kao što je King na kraju svog trka) se promeniti status quo, da će se uneti svežina u serijal; sve to pada u vodu u poslednjih par stranica, te se (po drugi put) osećam marketinški prevareno kad je u pitanju Tinion i njegov trk. Sledeći put kad mi bude najavljivao neko sranje, neću mu poverovati .

Kraj na stranu, Džokerov rat je zapravo sasvim dobra priča koja ima sjajan potencijal i krajnji Džokerov plan je potpuno sulud i bolestan; nešto što do sad nismo imali prilike da vidimo. I dobro Tinion plete tu priču i stavlja akcenat na Betmena i Harli, da bi pred kraj uveo i Catwoman i jednog novog lika koji će tek kasnije biti važan - klovnolovac. Simpatično je to Tinion uključio u priču kako bi nam pokazao kako se Betmen promenio, no više o tome u sledećoj priči.

Uz to ovde se uvodi i Punchline (iliti debilno prevedena Udarna Fora), nova Džokerova devojka koja sem toga nema apsolutno nikakav karakter i nimalo nije produbljena. Estetski odstupa od Harli, i generalno je dobro nacrtana, ali kao lik je šuplja i ne preterano interesantna.

Haos je na ulicama Gotama, klovnovi uništavaju svaki deo grada a Džoker se zabavlja više nego ikada dok se Betmen psihički bori sa sobom i sa tim kakav mora da postane da bi spasao svoj grad. Ima tu i par emotivnih momenata koji bi bili daleko emotivniji i bolji da smo imali priliku da pročitamo Kingovog Betmena. Sve u svemu, sasvim solidno do samog kraja koji je već neka klasika. Očekivao sam više, čak je i Snajder bolje (i definitivnije) završavao neke svoje priče.

E sad par zamerki na ČK čije sam izdanje čitao. Prvo prevodi likova su mi toliko smešni i glupi da nemam reči. Punchline - Udarna fora. Red Robin - Crvendać? Kvariigra? Znam da je u pitanju superherojski strip, ali kako pobogu da išta od ovoga shvatim relativno ozbiljno (u granicama u kojim ga je autor zamislio) sa ovakvim prevodom. Mnogo bih bio srećniji da su samo imena transkribovana (Pančlajn, Red Robin, Goustmejker) nego što su ovako prevedeni. Znam da je to praksa kod nas, kod mene ima efekat samo da ubija užitak tokom čitanja. I još dve stvari - mnogo mi je lepšti font koji je korišćen u originalu i šteta što se ČK drži onog svog koji ni za šta na ovom svetu ne menja. Na jednom mestu je jedna naslovnica i prekinuta na pola pa se ne povezuje lepo (100ti broj), ali na takva brljanja sam navikao.

Šteta što nisu objavljeni neki od tie-inova, pre svega jer se neki likovi samo pojave i neke stvari samo dese, a pretpostavljam da su u tim brojevima objašnjene. Kao recimo pljačka Catwoman koja je ekstremno bitna za celu priču, bitne su to stvari za kontekst.

Sve u svemu, solidno, opet i ovo bih mogao da preporučim za čitanje Betfanovima. Đorđe je sjajan!
koze123 Posted - 13/07/2024 : 17:05:12
Njihovi mračni planovi / Their Dark Designs (Batman #86-#94)



Scenario: Tinion IV

Crtež: Gijem Mark

Jako mi je čudna odluka Čarobne Knjige da krene objavljivanje od #85 broja Betmena, odnosno odmah posle Kingovog run-a. Ta fora "hteli smo da objavimo Tiniona, svetski priznat blabla" mi ne pije vodu, jer su i Morison pa i King daleko poznatiji i priznatiji od njega, i njihovi runovi na Betmenu su daleko, daleko poznatiji od Tinionovog. Nego Tinion može da se spakuje u 3 knjige, a Kinga i Morisona bi moralo u više. Ispali bi najveći pajseri kad bi sad za godinu dana objavili Kinga. Tačno da više nikad ne kupim njihova izdanja.

Elem, sam strip se solidno oslanja na Kingovu zaostavštinu i iako ne zahteva čitanje celog Kingovog trka, lakše klizi ako ste upoznati sa nekim postulatima i stvarima koje je King izveo dok je pisao prvih 85 brojeva Betmena. Tinion je nastavio u tom pravcu, i Njihovi mračni planovi je zapravo sasvim solidan uvod u njegovu širu priču i run. Na početku uvodi se novi lik - Planer (org. Designer) a momenat koji najviše obećava je upravo misterija oko toga ko je on zapravo i zašto se baš sad vraća u Gotam. Tinion zapravo taj deo najbolje usmerava i razrađuje: celu misteriju oko toga šta se zapravo dešava u Gotamu i šta je to Planer osmislio. Nekako je uspeo u toj misteriji da provuče i da dovoljno prostora svima najpoznatijim Betmenovim negativcima, te da sve konce priče lepo spoji na kraju i završi radnju relativno koherentno. Imam zamerku za sam kraj - sve se svodi na povlačenje čitaoca za nos, te Tinion neinspirativno koristi preokret koji je već dosta puta viđen (maltene isti kao i u igrici Batman: Arkham Origins). Ova priča je zabavna, odlično nacrtana, ali u široj slici je samo priprema za Džokerov rat.

Dinamika likova kao što su Betmen i Catwoman i posebno Harli Kvin je odlično urađena, tako da ovaj početak trka zaista mogu preporučiti ljubiteljima Betmena. Na granici sa hororom, uglavnom na terenu misterije, Tinion se veoma dobro snalazi sa raznim likovima iz Bet-univerzuma i obećava bombastičan nastavak svog trka koji treba da kulminira u sledećoj priči.
going going Posted - 12/06/2024 : 20:55:28
Hvala pcoro! Jesi citao Tom Kingovog Betmena, to sto je izdala Fibra? Kako ti se cini? Najcesce nam se poklapaju ukusi pa da vidim da li da nabavljam to. Citao sam Tom Kingovog Betmena sto je objavila CK ono Vreme smrti ili kako se zove i to mi se bas, bas nije svidelo.
pcoro Posted - 11/06/2024 : 13:13:03
Fibra je objavila pola runa. U Superprijateljima mije kraj..
going going Posted - 10/06/2024 : 20:20:35
quote:
Originally posted by zveles

Za Fibru ne znam, moguće i da je cijeli Kingov run izašao u te 3 knjige. Čitao sam original tako da nisam pažljivo pratio što je Marko izdao. :)



Ovo je poslednja knjiga koju je izdao Markos Tom Kingovog runa: https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-43-superprijatelji/939/
zveles Posted - 10/06/2024 : 19:48:28
Za Fibru ne znam, moguće i da je cijeli Kingov run izašao u te 3 knjige. Čitao sam original tako da nisam pažljivo pratio što je Marko izdao. :)
going going Posted - 10/06/2024 : 19:42:49
Hvala zveles! A Tom Kingovog Batmana ima mnogo je l da? Fibra je objavila 3 one knjige od po 400 strana i bice sigurno jos 3 ako sam ja dobro razumeo?
zveles Posted - 10/06/2024 : 19:36:23
Nadovezuje se djelomično na Kinga, ali se može čitati odvojeno.

Nadovezuje se samo na kontekst u kojem nastavljamo pratiti avanture Batmana; npr. ostavila ga je Selina i takve stvari. Mračni planovi (digresija: Their se ovdje ne prevodi, jer nije doslovno izvedeno iz riječi "njih", već iz pojma "them" koji se koristi kao zamjenica za nepoznatu osobu) i Jokerski rat (digresija: nije "Jokerov" kao što npr. nisu ni "Napoleonovi ratovi" nego "Napoleonski"; zato se u originalu i zove Joker War, a ne Joker's War) su solidni stripovi, ali je zato druga polovica Tynionovog runa jako loša. Jimenezov crtež je dobar, pogotovo kad crta lik Punchline. :)
going going Posted - 10/06/2024 : 18:55:10
Da li se James Tynion IV run na batmanu nadovezuje na Toma Kinga? Ako se nadovezuje, koliko se nadovezuje? Da li se moze citati bez predznanja Tom Kingovog runa?

Carobna knjiga ce sad za par dana u tri knjige objaviti ceo run Džejmsa Tiniona IV.

„NEKADA DAVNO, ČETVORO PODLACA KROČILO JE U UKLETU KUĆU DA BI VEČERALO SA SAMIM ĐAVOLOM.”

Džoker, Pingvin, Zagonetač i Žena-Mačka upoznali su pre mnogo godina legendu podzemlja. Veče će se završiti izdajom, ubistvom i požarom, a njih četvoro tu noć više neće pominjati. Ipak, legende ne umiru tako lako. Planer se vratio da naplati dug, ali i da realizuje planove skovane te kobne noći.

Jedna od najvećih scenarističkih modernih zvezda američkog stripa, Džejms Tinion IV, ostavio je na Betmenu neizbrisiv trag. Nakon sjajnih opusa Granta Morisona, Skota Snajdera i Toma Kinga, Tinion je Betmena i Gotam smestio u autorsku viziju koja se poigrava granicom između vešto konstruisanog trilera i autentičnog horora. Ovaj autorski opus svedoči o tome koliko je lik Betmena i dalje neiscrpan izvor inspiracije.

Čarobna knjiga predstavlja ceo opus Džejmsa Tiniona IV na Betmenu u tri knjige.



James Tynion IV's Batman Run 1/3:

BATMAN (2016) #85–94,
BATMAN SECRET FILES #3




James Tynion IV's Batman Run 2/3:

BATMAN (2016) #95–105
BATMAN ANNUAL #5
DETECTIVE COMICS #1027




James Tynion IV's Batman Run 3/3:

BATMAN (2016) # 106–117
INFINITE FRONTIER #0

Shaner Posted - 24/05/2024 : 21:03:32
quote:
Originally posted by Gil-galad

quote:
Originally posted by Shaner

Nego, kad prije?! Piše da izlazi tek u 8. mjesecu.




Tačno. Ovo su fotke primerka kakav ide u štampu, koje je postavio doskorašnji urednik IDW-a, Scott Dunbier, na FB.


Ja mislio stigao ti doma.

alexts Posted - 24/05/2024 : 01:51:51
Gil-galad Posted - 24/05/2024 : 00:00:25
quote:
Originally posted by naker

Znači ne uzimaš izdanje Čarobne



Jok ja.



quote:
Originally posted by Shaner

Nego, kad prije?! Piše da izlazi tek u 8. mjesecu.




Tačno. Ovo su fotke primerka kakav ide u štampu, koje je postavio doskorašnji urednik IDW-a, Scott Dunbier, na FB.
Shaner Posted - 23/05/2024 : 22:29:33
quote:
Originally posted by naker

Znači ne uzimaš izdanje Čarobne




Nego, kad prije?! Piše da izlazi tek u 8. mjesecu.

naker Posted - 23/05/2024 : 08:11:09
Znači ne uzimaš izdanje Čarobne
Gil-galad Posted - 23/05/2024 : 00:40:00
Pokušavam nešto da napišem, al' sam ostao bez reči.





zveles Posted - 12/04/2024 : 17:09:01
Ajd, jaki, da pokusam odgovoriti iako mi bas i nije jasno sto pitas, a koliko vidim, u vecini slucajeva ni drugima. Meni npr. prometnik i pozornik nisu isti pojmovi iako imaju dodirnih tocaka.
jaki Posted - 12/04/2024 : 14:36:37
quote:
Originally posted by zveles
Fibrino izdanje neće patiti od tih stvari. ;)


Je li i tebi satnik kapetan?
fler Posted - 12/04/2024 : 13:41:57
quote:
Originally posted by alexts

Odličan je Batman/Dylan Dog. Kompletan.

Ne sećam se kad sam više uživao u ovakvom tipu stripa, u poslednje vreme. I ništa mi nije besmisleno.



Ma, kažem, i meni je (neočekivano) zabavan -
besmislen po pitanju kombinacije likova.
Constantine bi sam po sebi imao poprilično potencijala,
Deadman, možda i Spectre, nešto iz Sandman svijeta..
Batman je onako.. nategnut (dobro pa nisu i Supermana utrpali),
svega ima previše a pomalo, jer nema prostora.

Međutim, svjestan sam da mu (uz vrišteće boje)
zamjeram ono što je zapravo bit,
odnosno ne može ni biti ništa drugo nego površni spektakl,
ekvivalent ljetnom blockbusteru.

Tako da nema veze, pročitat ću s guštom i zadnji -
a kad je već John tu,
bilo bi lijepo da nekako ubace i Zatannu

alexts Posted - 12/04/2024 : 11:33:14
Rekao bih da je prevod na srpski super urađen.
zveles Posted - 12/04/2024 : 10:39:48
Meni je isto vrlo zabavan strip, suština avanturističkog stripa kakav bi i trebao biti. Pitak i duhovit. Recchionija zbog nekih uredničkih poteza, koliko sam razumio, smatraju kontroverznim, ali većina njegovih stripova koje sam pročitao bili su odlično napisani i vođeni.

Btw, u američkom broju 2 opet nedostatak poznavanja samih likova Dylana, Batmana i Johna Constantinea. Ono što je trebalo biti "irony" (jer Dylan je ironičan lik, a tako piše i u originalu) prevedeno je kao "joke", a ono što je trebalo biti "straightforward" (guy), u Johnovom monologu na kraju, prevedeno je kao "easygoing", što predstavlja nepoznavanje samih likova i njihovog načina govora. Da se razumijemo, prijevod je vrlo dobar, ali školski, bez onog fanovskog naboja koji prati stripove.
alexts Posted - 12/04/2024 : 07:20:19
Odličan je Batman/Dylan Dog. Kompletan.

Ne sećam se kad sam više uživao u ovakvom tipu stripa, u poslednje vreme. I ništa mi nije besmisleno.
fler Posted - 12/04/2024 : 02:46:05
Hint, hint
OK, provjerit ćemo kad izađe..

U međuvremenu sam pročitao i drugi,
i dalje mi je besmisleno,
ali vrlo zabavno (na moje skeptično čuđenje).
Jedino bih volio da je manje šareno
(ili čak c/b), ovako me baš bode u oči.
zveles Posted - 06/04/2024 : 20:36:48
@fler, malo sam pratio reakcije i stekao dojam da je Amerima to jako zanimljivo. Lijepo je nacrtano i ispalo je vrlo pitko upoznavanje s novim likom.

Recchioni odlično poznaje nijanse u Batmanovom svijetu, sve likove, a i nijanse kako se stripovi rade (pišu) u Americi.

Jedinu zamjerku imam na engleski prijevod. Naravno, urađen je korektno, onako školski. No, tko god da ga je radio, nedovoljno barata originalnim žargonom i terminima koji se koriste u stripovima o Batmanu. Tako je npr. za Batmana specifičan termin "freak" preveden kao "lunatic". Ima još nekoliko takvih pojmova. Napominjem, prijevod nije pogrešan, ali nije u duhu Batmanovih stripova. Fibrino izdanje neće patiti od tih stvari. ;)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000