forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Death Note

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
provodina Posted - 08/08/2008 : 20:47:36
Strip koji je u meni pobudio znatiželju za mangama... apsolutno remek djelo ....
Kako ste ga vi vrsni poznavaoci stripa doživjeli ?
Meni je ovih 12 volumena proletjelo u trenu ... Nisam očekivao ništa od stripa, ali i sama tema je zvučala intrigantno ... Nakon pročitanog stripa pogledao sam i anime serijal koji me isto oduševija ... Preslika mange je očita ...
I još jedno pitanje dali ima ikakve šanse da ova manga doživi hrvatsko izdanje ?


Odlučio sam malo dodatno napisati o ovoj mangi.

Glavni lik je ništa drugo do serijski ubojica.Umjesto da ubija nožem ili pištoljem.
On je pronašao knjigu u kojoj upišeš ime i ta osoba umre.

Glavni junak zove se Light.
Hm što sad učiniti.Zamislite imate bilježnicu u ruci koja može ubiti bilo koga na svijetu samo znajući njegovo ime koje treba upisati.
On je odlučio tu bilježnicu isprobati na nekom kriminalcu kojeg je taj tren vidio na tv.I eto naš ubojica je
'' rođen ''.
Važna je i ona dilema na samom početku mange dali nastaviti koristiti bilježnicu ili ne.U strahu polako se njegov pomračeni um budi i on bez problema ubija i dalje misleći '' što je važno kroz cilu mangu '' da ne čini nikakvo zlo.

On je odlučio kako on kaže očistiti svijet od kriminalaca i vjeruje kako je ta bilježnica koju je dobio znak kojim će on vršiti pravdu u svijetu rješavajući se najokrutnijeg šljama.
Pošto manga ima svojih supernatural dijelova imamo shinigamija (boga smrti) Ryuka koji je tu bilježnicu bacio jer mu je bilo dosadno u shinigami svijetu.Htio se malo zabaviti i naša je pravu osobu za to.

Uglavnom neide bez nekog detektiva koji ga želi uhvatiti jer ustvari on čini zlo ubijajući tako ljude.
Detektiv L je tipični Sherlock Holmes ili Poirot koji je riješio sve moguće zbrkane i konfuze slučaje i sad se uvlači u koštac s ovim.

I ovo remek djelo može početi

Manga da nebi bila tako mračna ima i svojih shonen momenata koji su simpatični i daju na dodatnom razumjevanju pojedinog lika i njegovu inteligenciju.

Još da spomenem crtež bez kojeg ova manga bila nepotpun doživljaj.To je jedan od najboljih i najživljih crteža koje sam ja osobno vidio.Toliko je realističan i toliko filmski odrađen da je to prosto nevjerojatno.Svaka čast Obata.

Eto pokušao sam još malo dodatno približiti ovu mangu,a ne reći ništa što bi uništilo samo čitanje.
Nekome se sviđa nekome ne, ali meni ova manga uz Monster spada u sam vrh mangi i stripova uopće.


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 26/07/2022 : 21:22:57
Beležnica smrti #13


Priča o C-Kiri - jedino što ovde vredi je što se saznalo na koji način Rjuku nabavlja beležnice od kralja Šinigamija, iako kralj opet nije prikazan.

Priča o A-Kiri - nikad neću shvatiti zašto neki autori smatraju da je mudro da likove u stripovima baziraju i nacrtaju identično kao stvarne političare, pa ovde imamo Trampa kao predsednika Amerike. Bezveze.

Kratke priče - jedna velika nula.

Pilot epizoda - sva sreća pa autori nisu nastavili u ovom ritmu jer meni je ova pilot epizoda užas gde 13godišnji klinja prvo ubija pa onda oživljava osobe čija imena je upisao u beležnici.

Njeh.
Dzonka Posted - 12/06/2022 : 11:26:19
Beležnica smrti 1-12

Da li nas masovno ubijanje loših ljudi ili kriminalaca razlikuje od istih?
Da li će svet biti lepše mesto ako ga "Bog", odnosno antijunak ovog dela, hladnokrvno čisti od probisveta?

Beležnica nas od prvog poglavlja brzo uvlači u priču da ni ne trepnemo dok ne pročitamo prvi tankobon, a nakon njega odmah idu i sledeći. Svojim čestim obrtima baca čitaoce u neizvesnost i povećava dinamiku u pripovedanju. Na žalost nakon dešavanja u sedmom broju zaista opada kvalitet priče, ali i dalje je to sasvim dobro. Smatram da je serijal mogao da ide u nekoliko tankobona manje, jer su pojedini dijalozi predugački i ponavljaju se. Kraj serijala je efektan i pravi šlag na torti.
Lik Mise Amane je verovatno jedan od najiritantnijih likova uopšte.

Crtež je jasan, čist i nema kreveljenja likova, odnosno dosta je zreliji u odnosu na većinu mangi.

Ostaje žal što su lošiji materijali u prvih osam brojeva. Vide se tragovi brisanja crteža na kojem se nalazi tekst. Od devetog je sve perfektno, čak je i otisak za mrvicu kvalitetniji.

Preporuka za sve koji žele da pročitaju nešto atraktivno, zabavno i dinamično i preporuka da ovo bude prva manga za one koji izbegavaju japansku školu stripa. Nije bez razloga Beležnica planetarno popularna.
Pajtos Posted - 25/03/2022 : 09:11:13
Simpatične ove kratke priče, možemo da vidimo još par likova koji su imali dodira sa beležnicom.
Ono što me razočaralo je poslednja priča u tankobonu. Rjuku ima gumicu za brisanje imena iz beležnice? Mrtvi mogu da se vrate?
Kakvo skakanje sebi u stomak...
wesskowaz Posted - 15/03/2022 : 20:52:51
U prodaji.
wesskowaz Posted - 26/01/2022 : 19:14:54
U pripremi.
naker Posted - 31/10/2021 : 20:48:11
Spojleri

Beležnica smrti #1-12


Šta bi neki čovek uradio kada bi imao notes u koji može da upiše ime bilo koje osobe i ona potom umre, na koji način bi koristio ovu moć; da li je ne bi koristio uopšte ili bi ubijao ljude koje mrzi ili bi pokušao da čini dobro i pobošlja svet ili... bi se u naletu megalomanije pretvorio u masovnog serijskog ubicu koji sebe smatra Bogom

Zanimljiva premisa koja tera na razmišljanje i fino ovo funkcioniše do recimo četvrtog tankobončića i momenta kada u priču ulazi Misa i nažalost nakon toga postaje bolno jasno da je ovo ipak samo jedna shonen manga jer njeni konstantni komentari o izlascima, držanju za ruke, ljubakanju itd su za neka moja shvatanja previše detinjast vid humora i ta učestala pojava u stripu da neki likovi konstantno jedu slatkiše mi čini strip poprilično nezrelim zaljučno sa legendarnom rečenicom "ko jede puno slatkog to nije nikakav problem ako koristiš mozak"

Nisam fan što je Raito previše brzo počeo da ubija bez imalo griže savesti, prikazan je kao prepametan momak pored kojeg detektivi izgledaju praktički beskorisni, teksta nekada ima nenormalno puno i guši crtež, a kada kažem da teksta ima previše puno onda mislim na to što se cirka 70% dijaloga u ovom stripu može staviti u kategoriju "logično je pretpostaviti da je on to želeo zato što je sumnjao da će njegov potez možda dovesti do toga da..itd itd" Majko mila kakva sve silna ŠBBKBB promišljanja vode likovi u ovom stripu čisto čovek da dobije glavobolju od njih

Objektivno najveća rupa u Beležnici je momenat nakon što je iz priče izbačen L, teoretski ima smisla što je to odrađeno jer nakon uklanjanja najjače figure sa šahovske table Kira praktički postaje nedodirljiv, postaje Bog tj. u tom trenutku on misli da je tako. Po meni je veći problem realizacija jer Melo kao lik nije uverljiv u svojoj ulozi i ne može da nosi strip kao što je to mogao L. Ali da ne bude da samo kritikujem jer kasnije se stvari popravljaju i poslednji tankobon i sam kraj i epilog priče su mi odlični, posebno bih izdvojio poglavlje #105 koje mi je najbolji deo i rekao bih suština Beležnice

#13 tankobon sa kratkim pričama nisam čitao ali bar što se tiče osnovnog serijala ostaje žal što na kraju nismo skoro ništa saznali o kralju Šinigamija, niti na koji način je Rjuku prevario kralja i osvojio drugu beležnicu, niti inače išta malo više o tom šinigami univerzumu.. Sve to ostavlja pomalo gorak utisak nedorečenosti

Da sam Beležnicu čitao kao srednjoškolac ovo bi mi bilo nešto najbolje na svetu ali kao matorom prdonji ovo je bilo OK za jedno čitanje i ništa više od toga

Što se tiče DW izdanja ako je neko pomislio da je greška u prevodu što Misa o sebi govori u trećem licu, kako je u originalu ne znam ali izgleda da to nije greška jer je tako i na engleskom
wesskowaz Posted - 29/07/2021 : 12:58:32
Kompletirano.

wesskowaz Posted - 19/06/2021 : 08:10:48
U prodaji br. 11.
wesskowaz Posted - 27/05/2021 : 12:07:34
DW izbacio reprint brojeva 6 i 7.
wesskowaz Posted - 30/03/2021 : 16:12:43
wesskowaz Posted - 02/03/2021 : 10:06:46
Reprint.
wesskowaz Posted - 20/01/2021 : 14:21:44
U prodaji deveti broj.
wesskowaz Posted - 12/11/2020 : 22:43:50


Plus reizdanje prvog broja:

Shuckey Posted - 03/04/2020 : 20:47:24
https://mangaplus.shueisha.co.jp/viewer/1006371?fbclid=IwAR1dcOso-E9x__qKCtch5V0jJAZ9Uhs5FejIlS1wnzS6gqFBPbKzAJ2r5Sc
WOLF-HUNTER Posted - 05/05/2019 : 23:33:42
Kreatori DN su najavili da rade na one-shot chapteru DNa i da se treba pojaviti ove godine u shonnen jumpu.
don_draper Posted - 10/10/2018 : 21:00:26
ovo je jedan od onih primjera kad netko ima sjajnu ideju, vrlo dobro ju "otkotrlja" na početku, zastane na sredini, popunjava rupe stihijski, a onda pred kraj pronađe neki dobar izlaz iz komplicirane situacije
prva 3 volumea su bili stvarno jako dobri, nevjerojatna posvećenost detaljima i sjajno nadmudrivanje su me držali budnim
problem je tada jedino bio to što su događaji i zapleti bili fascinantni ali ona ljudska strana skroz zanemarena i vrlo jednodimenzionalna, sporedni likovi su bili tu tek šahovske figure, pogotovo Misa Amane
kroz sredinu je bilo stvarno dosta "filler" momenata i od budnosti polagano sam gubio koncentraciju u konstantnim prepucavanjima, unutarnjim monolozima koji su zapravo bili suvišni jer radnju pratimo iz više perspektiva pa nema toliko nepoznanica
kroz sredinu ima nekih događaja koji silaznu putanju ovog serijala vrate na razinu početnog dijela serijala, ali i to bude kratkog roka pošto svi novi likovi nemaju ni približnu karizmu i zanimljivost kao Light i L
što sam se više bližio kraju bilo je jasno da se kupuje vrijeme za neko veliko finale, premda bi bilo suvišno napomenuti da su se suvišne stranice mogle brojati u stotinama krajnji rezultat i razrješnje cijelog serijala mi je bilo prilično dobro, možda ne genijalno kao neki dijelovi serijala, ali što očekivati kad je autor kroz prijašnjih 11 volumea valjda istrošio svaki iole inteligentan zaplet i rasplet
zanimljivo iskustvo, zapanjujuća i gotovo pretjerana opsjednutost detaljima idu na onu dobru stranu, ono što smanjuje vrijednost serijalu je manjak dobrih likova sa strane, filler sporedne radnje i nedostatak neke dubine koja se nazirala na početku
Tornadomaster Posted - 12/07/2018 : 08:41:00
quote:
Originally posted by swamp thing

Zanimljiva ideja, mnogo problema u realizaciji. Naročito vezano za logiku. Problem je u tome što je autor uveo previše pravila oko korišćenja bilježnice i upleo previše likova (i bilježnica) u priču, tako da je poslije bilo jebeno to sve uklopiti, a da nema propusta. Takođe je bilo puno razvlačenja, bespotrebnih i zbunjujućih dijaloga i monologa, padova u priči, debilnih postupanja likova. Dovoljno je reći da sam serijal čitao oko dva mjeseca, toliko me je u pojedinim momentima smarao, pa sam konzumirao na kašičicu.
Opet, vraćam se na ideju koja je dobra, par zanimljivih likova i ipak par cijelina koje su tjerale da čitaš dalje i dalje. Ali malo je bilo tih zanimljivih čaptera.
Može nekih 6/10, ne mogu ispod toga jer bi to značilo da strip nije vrijedan čitanja.


Ni meni se ne svidja serijal, ni malo.
wesskowaz Posted - 04/07/2018 : 23:17:49
Sestica u prodaji.

swamp thing Posted - 15/06/2018 : 18:57:27
Zanimljiva ideja, mnogo problema u realizaciji. Naročito vezano za logiku. Problem je u tome što je autor uveo previše pravila oko korišćenja bilježnice i upleo previše likova (i bilježnica) u priču, tako da je poslije bilo jebeno to sve uklopiti, a da nema propusta. Takođe je bilo puno razvlačenja, bespotrebnih i zbunjujućih dijaloga i monologa, padova u priči, debilnih postupanja likova. Dovoljno je reći da sam serijal čitao oko dva mjeseca, toliko me je u pojedinim momentima smarao, pa sam konzumirao na kašičicu.
Opet, vraćam se na ideju koja je dobra, par zanimljivih likova i ipak par cijelina koje su tjerale da čitaš dalje i dalje. Ali malo je bilo tih zanimljivih čaptera.
Može nekih 6/10, ne mogu ispod toga jer bi to značilo da strip nije vrijedan čitanja.
WOLF-HUNTER Posted - 19/11/2017 : 20:11:23
Death Note 8: Meta


Šta da kažem za nastavak serijala? Šta da kažem nakon smrti L-a koji je nosio veliki dio radnje? Uvođenje novih likova Mella i Neara nije loše ali se ne osjeća onaj stari šmek kao što je to bilo sa L-om, mada ni ovo što nam je servirano nije loše jer sama radnja se nije mogla samo tako završi pobjedom Raita. Uvođenje novih likova samo uvodi kontinuitet priče pa i tako priča s vremenom se mijenja... Sve u svemu nije loše, malo je Mello ekstreman dok je Near totalno antipatičan naspram L-a, radnja ide u zanimljiv pravac dok je crtež sve bolji i bolji.

7/10
WOLF-HUNTER Posted - 24/07/2017 : 00:29:52
Death Note Volume 7


OPREZ, POST SADRŽI SPOILERE!

Volume 7 je možda, ma ne, definitvno najbolje izdanje ciijelog serijala, jer napokon smo mogli da doživimo finale između L-a i Raita koje je sve samo ne dosadno i nezanimljivo. Ali prije toga, želio bih da malo više poprićam o samom odnosu između L-a i Raita Yagamija, ali i pomalo o crtežu.

Crtač, odnosno Takeshi Obata je po mom mišljenju jedan od najboljih, pa ako nije i najbolji mangaka majstor na svijetu, jer njegov stil odiše trudom, preciznošću, urednosti i detaljima. Iskreno, kada sam prvi put vidio Obatin stil, pomislio sam koliko je zapravo samo potrebno rada i živaca da bi se nacrtala jedna scena sa toliko detalja poput scene u prvom dijelu kada kamion udara u kriminalca na motoru. Tu sam primijetio mnogo detalja, od udara u motor, njegovog uništenja pa do samih komada koji su opadali tokom udara u zrak... Sve je urađeno na jedan pedantan način, da mi je teško napisati koliko zapravo ovaj crtač ulaže vremena u same detalje pa i na sjenčenje. Zanimljiv mi je mnogo "sivi papir" kojeg mangaka majstori danas koriste... U pitanju je papir obojen u sivo koji se nanese na određene dijelove kadra koje želite da osjenčite, te zatim isječete ga sa papira i poslije doradite skalpelom kako bi došlo do forme i dobrog sjenčenja.



Takođe, kod njegovog stila se da primijetiti da kod japanskih likova ne unosi mnogo detalja u lice dok kod stranih likova unosi više detalja u lice poput bora i slično. Takođe, ima jako čiste linije koje poslije blago ponovi drugim markerom kako bi dobilo više na umjetničkom efektu. Kod njega takođe volim i dizajn zgrada kao i dizajn automobila koji zaista izgledaju realistično i dobro se uklapaju u prostor, kao i sami likovi. Takođe, želio bih da pohvalim "Algoritam" koji je po mom mišljenju uradio jako dobar posao, nisu štedili na kvalitetu papira dok je prijevod tečan te su i same rečenice jako dobro komponovane kako bi zvučale dobro i na našem jeziku, kao što je to i na originalnom, japanskom jeziku. Vrijedi dati deset maraka za jedno izdanje...

Eh sad, sama priča ovog dijela je nekako brže napredovala naspram svog predhodnika, nekako mi je sve išlo glađe i jednostavnije jer je sama radnja bila okrenuta prema L-u koji je nakon saznanja da shinigamiji i death note postoje, odlučio da temeljito ispita Remu. Sam odnos L-a i Raita je bio strogo poslovan jer su navodno zajedno počeli da rade na slučaju hvatanja Kire, što je sve naravno bilo urađeno po Raitovom scenariu. Bilo je tu i pomalo emotivnih momenata poput, kada je L saopštio da mu je Raito jedini prijatelj i da mu je drago što mu pomaže u istrazi. Mada, sam L je i dalje sumnjao na Raita, mada su sumnje nekada padale a nekada rasle, što je sve zavisilo do samog Raita i daljnjeg spleta radnje. Sada malo više o L-u, odnosno Ryuzakiju jer se sam tako nazivao tokom serije.
L je lik kojeg jednostavno morate zavoliti, htjeli vi to ili ne, jednostavno je uvijek bilo teško odlučiti se da li da navijate za Raita ili L-a, jer su obadvojica kao karakteri izvrsno urađeni. Raito se zalaže za savršeni svijet bez kriminala dok sam L to osuđuje i smatra Kiru kao kriminalca ali i to da nije na Kiri da odluči ko će da živi ili da umre. Sama L-ova prozivka preko televizije i njegova objava borbe Kiri je učinila serijal toliko epskim, jer iskreno da nije bilo L-a, onda sama priča ne bi bila zanimljiva jer bi Raito tako lako pobijedio kriminal na svijetu. Ovaj dio je takođe i jedan od najtužnijih jer (MEGA SPOILER), Raito odnosi pobjedu, ne samo nad L-om već i nad Remu, koja će biti prisiljena da upiše L-ovo ime u bilježnicu kako bi spasila Misi život. Remu je znala da ako bi i Raita upisala, da bi Misa poslije pala u depresiju i ubila se... Ali, svejedno je zanimljivo vidjeti koliko je samo jedan shinigami bio zaljubljen u čovjeka da je bio spreman do te mjere da žrtvuje vlastiti život kako bi je spasila...



L je bio takav karakter originalan da je samo posmatranje njegovog ponašanja bio dobar faktor čitanja ove mange, jer naime on je samo jeo slatkiše i imao je jako čudan način sjedenja. Međutim, Raito je ipak uspio da odnese pobjedu. Međutim, nakon par godina, svijet je tekao u Kirinom pravcu, kriminal je opadao dok su se Kirine pristašlice sve više i više pojavljivalje, neke TV stanice su ga čak podržavale, pa čak i neke države su javno iznosile svoj stav prema Kiri. Međutim, Raito neće biti i dalje na miru, jer je L imao svoje nasljednike: Mella i Neara.

U suštini, najbolji dio mange - fenomenalno.

10/10
WOLF-HUNTER Posted - 23/07/2017 : 23:55:08
Death Note Volume 6


Ovo je jedan od najboljih dijelova, jer napokon smo mogli da saznamo ko je novi Kira koji sudi kriminalcima, ali i koristi bilježnicu radi vlastitog dobitka. Poprilično napet dio, pogtovo u zadnjih 50 stranica, kada možemo da vidimo Kiru 3 u nervnom slomu. Ne bih mnogo da trošim riječi na ovu epizodu jer zaista i nemam mnogo više šta da kažem toliko za serijal. Tako da, još jedna epizoda koju se treba pročitati, jako puno otkriva...

9.1/10
WOLF-HUNTER Posted - 23/07/2017 : 00:33:18
Death Note Volume 5


POST SADRŽI SPOILERE, ČITATE NA VLASTITU ODGOVORNOST!

Death Note je serijal, koji kada jednom uhvati nikada ne pušta, pa je isto tako slučaj bio i sa ovim dijelom serijala. Naime, napokon saznajemo šta se dogodilo sa Misom i Raitom koji se sada nalaze u pritvori u sjedištu kod L-a, koji sada čvrsto sumnja da su njih dvoje Kira 1 i Kira 2. Ali prije toga, moram još jednom da napomene (iako sam dosadan sa time), koliko je ovaj serijal zapravo odličan i vrijedan čitanja. Ovaj serijal me nako uveo u svijet mangi, i drago mi je da ne nosim više ono isto mišljenje kako su mange lošije od talijanskih i američkih stripova, nego su mi na neki način možda i bolje. Međutim, da se vratim na glavnu priču...



Raito, da bi skinuo makar malo sumnju sa sebe, odriće se bilježnice i daje Remu zadatak da jednu bilježnicu dadne nekome ko je gladan moći a da pri tome i dalje upisuje imena kriminalaca. Dotle, Raito se samovoljno javlja da ga privedu u pritvor. L-u sve počinje da bude sumnjivije, pa će tako jedno vrijeme lomiti glavu sa time kako se ubistva i dalje dešavaju dok su glavni osumnjičeni u pritvoru? Meni lično, ovda epizoda je bila pomalo dosadna, mada se ni sama nije trudila da bude punija akcije i neizvjesnih situacija poput u zadnja četiri broja, mada je ova epizoda imala nešto što će poslije da utiče na tok ostala dva broja. Napokon možemo da vidimo pravi odnos između Raita, L-a i Mise, koji će danonoćno da budu zajedno u sobi radi istrage. Uz to će i da dođe do nekoliko komičnih scena ali i upoznavanja dva nova lika:

Aiber: poznati varalica sa crnog tržišta koji je već duže vremena radio sa L-om. NJegova specijalnost jeste njegov psihološki pristup sa ostalim ljudima, pomoću čega često dolazi do određenih stvari koje idu njemu u prilog. Ima lijepo, muževno lice i dobar šarm pa je stoga dobar sa ženskim likovima ali i daje dojam neke samouvjerene i uspješne ličnosti sa kojom možete dobro da poslujete.

Wedy: po zanimanju lopov. Jedan od najvještijih likova u serijalu - ne postoji taj sef ili vrata koje ona ne može da odključa. Jako je spretna sa gadgetima i dobra je u kamufliranju smrakom i voli da vozi motor na kome se lakše i brže kreće.

Jako su mi bila zanimljiva ova dva lika iz gore navedenog opisa, jer su imali nešta to drago, iako su u neku ruku bili kriminalci. Elem, da ne dužim mnogo više u postu, epizoda je bila dobra ali ne dovoljno zanimljiva koliko neki dijelovi. Mada smo mogli da otkrijemo ko je novi protivnik timu - firma Yotsuba, čiji član posjeduje death note, koji koristi kako bi firma napredovala. U svakom slučaju, dobra epizoda, vrijedi opet pročitati, ali svejedno nema ono nešta markatno da vas natjera da je više puta pročitate.

Misa: "Zamisli kakav bi svijet bio bez Lighta (Raito, prijevod sa japanskog na engleski)
L: "Da, bio bi poprilično mračan..."

8.7/10
WOLF-HUNTER Posted - 23/07/2017 : 00:15:09
Death Note Volume 4


POST SADRŽI SPOILERE, ČITATE NA VLASTITU ODGOVORNOST!

Pročitavši kraj trećeg dijela, i ugledavši novog lika koji će da se pojavi u serijalu, zapitao sam se kuda će sada da priča dogura kada Raito napokon dobija tajnog obožavatelja, a da je ženskog roda i plus da je još zaljubljenja u njega (odnosno u Kiru, jer tek kasnije saznaje ko je Kira). Nekako mi je uvijek zanimljivo viditi kada imamo nekog glavnog junaka koji upravlja pričom lagano, pa se zatim pojavi neki ženski lik koji promijeni radnju u sasvim drugi smjer. U ovom slučaju imamo Misu Amane (najvećeg pristalicu Kirine ideologije), koja počinje da obožava Kiru nakon što saznaje da je ubio ubicu njezini roditelja.



Misa Amane, je inaće prozvana za jednu od najseksipilnijih ženskih likova u amine i manga svijetu... Velika je šansa da je to upravo zbog njezinog, pomalo počudnog načina odjevanja u javnosti, stil koji, nisam siguran, ali mislim da pripada gotskoj sceni... Kako god, Amane je jedan od onih likova koji čitatelju sa svojom pojavom i osobinom odmah padnu za oko, njezina osobina je hajmo reći iskrena. Postoji više razloga zašto mi je ovaj lik jako drag, glavni razlog jeste njezin budući odnos sa Raitom i L-om, jer će i ona ubrzo da postane dio istrage, pa će tako sumnja o drugome Kiri da padne na nju. Misa je sumnjiva upravo iz razloga jer i ona posjeduje shinigamija - u ovom slučaju ženskog shinigamija imenom Remu. Remu, naspram Ryuka je jako vezana za osobu koju prati, pa tako na jedan određen način osjeća protektivan stav prema Misi, za koju je spremna da sama sebe žrtvuje. I dalje mi nije jasno šta to tjera shinigamija, nadnaravno biće da se zaljubi u jednu običnu osobu iz svijeta ljudi... Mada, Misa je sve samo ne obična, ona naime je imala još jednog shinigamija koji je bio zaljubljen u nju. Taj shinigami ju je u jednom trenutku spasio, upišavši ime zaluđenog fana koji je, nakon što je Misa odbila da stupi u odnos sa njime, pokušao da ubije nju pa poslije i sebe. Shinigami je reagova i ubio manijaka...

Međutim, postoji jedan problem kada shinigami upiše ime osobe da bio produljio njezin životni vijek - naime, nakon što shinigami upiše ime čovjeka kako bi ga zaštitio, taj shinigami polako počinje da nestaje, odnosno počinje da se pretvara u piješčanu masu koja poslije nestane, te jedino iza njega ostaje bilježnica. Razlog zašto je autor stavio ovo pravilo u priču vjerovatno leži u činjenici da je sama Remu jako osjetljiva kada je u pitanju Misa, koja će poslije da stvara probleme Raitu, u koga se zaljubljuje jer saznaje da je Kira. Raito odbija Misu na početku i prijeti da ako Misa se ne bude držala njegovih instrukcija da će da je ubije. Remu na to nije hladna, pa poslije sama prijeti Raitu kako će ona njega da ubije. Ovdje je glavni lik već bio u dilemi da li da ubije Misu i tako skrati sebi život, ili da se pravi kako je zaljubljen u nju da bi je nakon toga samo iskoristio? Naravno, druga varijacija je dakako povoljnija za Raita, jer će tako kroz to sve da manipulira Misom svojim šarmom i pri tome uspjeti da porazi L-a, čiji izgled sada zna, jer mu se on osobno predstavio u vezi istrage.
Misa je mnogo posebnija naspram Raita, jer ona naime posjeduje oči shinigamija, čijom pomoću može da sazna životni vijek i ime svakoe osobe koje pogleda, a da pri tome da osoba ne nosi nikakvu masku ili prevez preko očiju. Jedno zaista moćno oružje, skojim se Raito želi da služi, jer je prvenstveno odbio od Ryuka da i on posjeduje oči shinigamije, jer to bi značilo da će u zamjenu morati da dadne pola svog životnog vijeka. To je naravno uvijek velik problem, jer je Raito planirao da postane Bog novog svijeta...



Malo me je zabrinula činjenica da L počinje sumnjati u postojanje drugog Kire, pa je tako bio izložen na sve ili ništa. Morao se predstaviti Misi sa lažnim identitom (iako ona zna njegovo ime kada ga ugleda) kako bi uspio da dobije neki trag za daljnju istragu. U tom momentu sam pomislio da će napokon doći kraj za L-a i da će Raito preko Mise saznati njegovo ime, mada ne, L je bio lukaviji i na vrijeme priveo Misu u svoje sjedište kako je ispitao. Tada će Raito takođe biti prinuđen da urade sve samo kako bi skinuo sumnju sa sebe, a taj scenario je sasvim dug da bi se sada prepričao. Elem, epizoda je bila sjajna, mada malo slabija naspram predhodnika za moj ukus, ali svejedno dovoljna pažnje i čitanja - jako prijatno iznenađenje sa pojavom Mise je uveo serijal na novi put, koji će poslije da košto mnoge ljude života...

9.1/10
WOLF-HUNTER Posted - 22/07/2017 : 00:53:09
Death Note Volume 3


POST IMA SPOILERE, IDETE NA VLASTITU ODGOVORNOST!

Da sam rekao da je Death Note odličan, da sam rekao da je genijalan do te mjere da vrijedi svaka pročitana stranica nisam. U ovom dijelu nas autor ponovo dovodi do psiholoških situacija u kojima se uvijek očekuje nešta veliko ili jednostavno tako dobro da nas obori sa nogu, ovaj put je ipak bilo malo drugčije



Naime, napokon dolazi do konrektne sumnje L-a da je Raito Yagami zapravo "Kira" i da svoj život kao inteligentni srednjoškolac koristi kako bi prekrio sumnju da je ubica koja se krije iza ubistava kriminalaca. Nekada je zaista jezivo kako L može da, svojim dobrim razmišljanjem predvidi situacija i da na osnovu datih dokaza, koji se poklapaju kako vremenski tako i psihološki da dadne određeni odgovor na "šta" ili "kako"... Naprosto uživam u čitanju njegovih logičkih zaključivanja i prepričavanja, pa mi je tako uvijek zanimljivo slušati njegov ugao priče. A inače, mogli smo već do sada da upoznamo glavne likove istražnog odjela:

Soichiro Yagami: dakako najmoralniji lik u cijeloj priči, iako je svjestan koliko su kriminalci krivi, ipak smatra da su i oni ljudi i da zaslužuju pravedan način suđenja. Naprosto odbija Kirinu ideju savršenog svijeta bez kriminala, dok mu se same Kirine metode gade... Veliki je tvist u prvoj svesci kada saznajemo da je on zapravo Raitov otac. Nakon toga postaje jasno odakle Raitu sva imena kriminalaca. Meni jako drag lik, koji je spreman mnogo toga da uradi kako bi zadovoljio pravdu, pa čak dažrtvuje vlastiti život...

Matsuda: jedan, hajmo nećemo reći glupi lik, nego jednostavno lik koji ne voli mnogo da razmišlja, te se većinom prepušta svojoj jednostavnoj psihi, bez nekog razmišljanja niti shvaćanja ozbiljnosti radnje... Međutim, Matsuda je lik koji je spreman da dadne svoj život kako bi riješili slučaj sa Kirom, tako da ovaj lik ima najveće srce u serijalu, pa je sama mržnja prema ovom liku zbog nekih njegovih idiotarija potpuno besmislena...

Aizawa: japanas sa afro frizurom, jako ozbiljan i korektno shvata svoj posao, i meni još jedan jako drag lik.

Mogi: ovaj lik je jednostavno "radoholičar" kojem nije mrsko da uradi 3000 listova o istrazi samo kako bi pomogao, jednostavno jako puno radi i voli svoj posao kojeg jako ozbiljno shvata. Ne priča puno i najviše ga možemo viditi u čošku kako radi za računarom...

Dakle, radnja ovog broja je možda jedna od najnapetijih radnji serijala, jer napokon dolazi do momenta kada "L" saopštava Raitu da je on pravi "L" i da želi Raita kao pomoćnika u slučaju o Kiri... Ovdje već možemo da vidimo novi put koji se otvara između dva lika - Raita i L-a, koji će se kasnije pokazati kao jako fatalnim... Nažalost...

9.6/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000