forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 8 - Che

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 03/11/2008 : 15:42:51


9. listopada 1967, u bolivijskom selu La Higuera, Ernesto "Che" Guevara pada beživotno na pod od cigle u maloj školi. Slika tog tijela, okruženog ispitivačkim pogledima vojnika i novinara, je obišla svijet i natjerala milijune ljudi u plač. Srdačan, neutješan, bijesan plač. Bile su to godine protesta i mladi su buntovnici od tog trena dobili još jednu zastavu: onu s Cheovim licem.

Godinu dana poslije, 1968., Buenos Aires je oblijepljen plakatima koji najavljuju objavljivanje Chea, biografije koju su napravila najveća imena argentinskog stripa: Hector Oesterheld i Alberto Breccia, uz suradnju sina Enriquea. Uspjeh je bio trenutan. Strip se munjevito širio među mladima, prelazio iz ruke u ruku i postao neka vrsta revolucionarnog evanđelja.

1974. kriza u Argentini kulminira vojnim udarom. Odjednom se cijela zemlja morala odreći uspomene na Guevaru, a Che biva zabranjen. Prijeteća spirala zločina tjera crtače da se riješe originalnih tabli i svih primjeraka stripa koje su posjedovali. Svih osim jednog, koji je godinama ostao zakopan u vrtu ispred njihove kuće. Che umire po drugi put.

1987., s padom diktature, ponovo izlazi na vidjelo i s Brecciom odlazi u Španjolsku. I tako ovaj zabranjeni klasik započinje svoje putovanje Europom, koje ga, evo, konačno vodi i do Hrvatske.

Kao i obično, obilan preview od 45 stranica možete pogledati ovdje: http://www.fibra.hr/download.asp?ID=20 (PDF, 3Mb).

Inače, zanimljivo je napomenuti kako je Fibra uspjela dobiti neke izgubljene materijale koji su godinama nedostajali u europskim izdanjima, kao što je preslika Cheovog rodnog lista. Nakon dosta muke i napora, u zadnji čas smo ga dobili, tako da je Fibrin Che jedino europsko izdanje s tim kadrom, koji je inače svugdje prazan.

Sve ostale podatke o izdanju možete pogledati na http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=3&TitleID=70
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
igor23 Posted - 15/07/2023 : 11:30:00
5/10
Chui Posted - 28/06/2023 : 12:01:14
Fala na reprintu! Odličan strip, vizualno uf i narativno je toliko poetski.
naker Posted - 19/06/2023 : 22:27:39
Konfuzno je ovo na prvo čitanje, Oesterheldovo pisanje je poetsko i avangardno, i deluje da je namenjeno onima koji su već upoznati sa likom i delom Guevare. Ne pomaže ni način na koji se vodi radnja gde se skače između gerilskog rata i hronološkog prikaza Ernestovog života. Bezbolnije je prvo iščitati dnevnik o njegovom životu koji se nalazi na kraju knjige, pa tek onda iščitati i sam strip. Tokom drugog prelaženja preko stripa mnoge stvari su jasnije.

Che je bio idealista, i revolucionar, veliki borac za (ne)pravdu. Zaista fascinantno da neko napusti porodicu (i to ne malu!), i visoku državnu funkciju, kako bi u šumama zemalja bogu iza nogu pokušavao da ponovi "uspeh" kubanske revolucije. Previše iskren za svoje dobro, i previše naivan jer je mislio da ljudi mogu da se promene. Kuba je mala zemlja u globalnom poretku stvari, iskorišćena i odbačena, samo običan pion u šahovskoj partiji moćnika. Kao i sve ostale male države uostalom. Che se borio za prave vrednosti, da bi na kraju bio izdan. Ali kao ideja i simbol Che je bezvremen.

Za crtež je zaslužena Breccia familija; junior je crtao gerilski rat, dok je matori crtao Cheov život. Otac i sin, sa dva različita stila, ali koji se skladno nadopunjuju, uz fenomenalan kontrast crnog i belog. Crtež zaslužuje maksimalne ocene, možda je čak i previše dobar za jedan biografski strip? Ovo bi trebao biti strip o Guevarinom životu, ali nekako deluje da ću ovaj strip pamtiti po crtežu.

Pohvale i za samo izdanje jer su uvršteni intervjui sa Breccia familijom. Matori Breccia je pod stare dane, godinu dana pre smrti, objašnjavao neke stvari:

"U to je doba mladost bila vrlo politizirana, za razliku od apatičnih mladih današnjice, izbrisanih i protraćenih glupostima modernih medija kojima je novac draži od informacije."

"Che je antipod posterske estetike kojom su Severna Amerika i Evropa dovele do mučenja Guevarina lika od kojeg su stvorili vulgaran konzumeristički proizvod."

A ni junior nije ostao dužan:

"Chea trebamo promatrati u njegovom istorijskom kontekstu te ga ne idealizirati, niti demonizirati. On otelotvara ljude koji se radije žrtvuju nego izdaju sami sebe. Jedna tako duboka i jasna poruka nikad neće izgubiti na značaju. Che je verovao da je politika instrument za menjanje stvarnosti. Većina onih koji danas ulaze u politiku, rade to da bi se bolje prilagodili stvarnosti."

Hvala za reprint Po meni strip ovakve težine i vrhunskog crteža bi trebao biti uvek dostupan.
Zula Posted - 23/05/2023 : 16:07:01
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Markos

Od danas u prodaji drugo izdanje!
Nema na čemu!;)


Odlicna vest!
Hoce li probiti barijeru na granici Che i stici u Darkvud i Alan Ford?


HoChe
mladeNS Posted - 23/05/2023 : 14:56:58
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Markos

Od danas u prodaji drugo izdanje!
Nema na čemu!;)



Odlicna vest!
Hoce li probiti barijeru na granici Che i stici u Darkvud i Alan Ford?



AF - Che na stanju.
going going Posted - 23/05/2023 : 00:08:58
quote:
Originally posted by Markos

Od danas u prodaji drugo izdanje!
Nema na čemu!;)



Odlicna vest!
Hoce li probiti barijeru na granici Che i stici u Darkvud i Alan Ford?
kasper Posted - 18/05/2023 : 21:51:30
mare care
Markos Posted - 18/05/2023 : 21:37:20
Od danas u prodaji drugo izdanje!
Nema na čemu!;)
BeaGea Posted - 21/06/2021 : 12:17:28
Bravo Manny, odlican je Che za one koj nekaj i znaju. Ostali, a zakaj se hvataju onog zakaj nisu!
Manny Posted - 21/06/2021 : 00:55:44
Kad sam prvi put krenuo da čitam Če, stao sam nakon 20 strana. Iako je Hektor napravio dobar scenario, namenio ga je prvenstveno čitaocima koji su sa Če Gevarom već bili upoznati, poznavali njegov život, te uz koje se ovaj strip može odmah uzdignuti na poetske razine bez puno objašnjavanja. Srećom po mene, imao sam još jednu strip-biografiju o Če Gevari, u pitanju je Spejn Rodrigez i njegov album iz 2008., i prvo sam nju pročitao. Ona mnogo pomnije i detaljnije prati Čeov život, i obraća se širem auditorijumu koji nužno ne poznaje životna putešestvija i stradanja glavnog junaka. Potom sam pogledao par kratkih dokumentaraca o ovom argentinskom buntovniku i tek tada se vratio na Fibrino izdanje.
Elem, jedino za pripremljene čitaoce, čitanje albuma od Hektora, Alberta i Enrikea je moguće i ima smisla. Iako sam rad porodičnog dvojca Breće video pojedinačno na više mesta, Če je možda njihov najimpozantniji i tehnički najimpresivniji rad. Bukvalno zastaje dah na više mesta, i ja kao neko kome je Čeov lik bio vrlo svež u sećanju prilikom čitanja, moram primetiti da ga Alberto i Enrike crtaju fantastično, kažu da je utisak da se Da Vinčijeva Mona Liza u Luvru smeje kad je pogledate, e tako se njihov Če na više mesta šmekerski smeje, ko je video TV snimke Če Gevare zna o kakvom izrazu lica pričam, Alberto i Enrike su ga u ovom albumu oživeli. I to je glavni adut ovog albuma, ne Hektor, nego familija Breća i njihov autentični i zadivljujući crtež. Samo zbog toga ovaj album od sada ima posebno i bitno mesto u mojoj kolekciji.
supermark Posted - 09/10/2017 : 12:59:08
http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=black&id=999469
Opti Posted - 02/06/2016 : 13:58:25
Tu kažu Breća (oko 1:07)

https://m.youtube.com/watch?v=TBHpSeWw3-o
ken2 Posted - 21/05/2016 : 00:22:50
breča, breća, bresia, brecia, breša, breksia...ima li još koja verzija bogati
ja sam prije uvijek govorio brečia, a prije par godina su me podučili da je breča
sad neću moć zaspat ako neko pod hitno ne provjeri točan izgovor
inače pada vjerodostojnost stripovi točka kom

inače, meni je strip dobar, a posebno mi je dobro da su dva stila crtanja
otac koji crta onaj kronološki dio u velikom vremenskom periodu
i sin koji crta bolivijski dio
i soderberghovi filmovi iz 2008 su dobri
ali meni je onaj dnevnik motociklista predivan
i još sam nekoliko knjiga čitao, i o njemu i o fidelu i cijeloj kubanskoj revoluciji
i ovaj na avataru mi je otamo
anto Posted - 19/05/2016 : 09:13:38
Oesterheld&A.Breccia&E.Breccia:Che (Fibra) (II čitanje)

Ni na drugu mi Če nije nešto legao.Najbolji deo albuma je hronologija života Če Gevare nakon stripa.
Sam strip mi je "onako"(kao i prvi put), sa pričom koja je skokovita i teško ju je pratiti;i da nisam prvo pročitao hronologiju života,verovatno ništa ne bih ukapirao.
Crtež oca i sina Breće mi je korektan.
Ne znam uopšte zašto sam rekao pre tri godine da mi je dobar - valjda zbog Osterhelda.
6/10
stbojan Posted - 16/02/2013 : 17:48:47
I pored toga sto sam dosta upoznat sa biografijom Che-a i sa onim sta je sve uspeo da postigne u svom zivotu... strip me ipak nanovo iznenadio kada je rec o ovoj impozantnoj istorijskoj licnosti... neverovatan covek, sa neverovatnom energijom i harizmom, verom u ideale i voljom da menja svet... uistinu za postovanje i divljenje...
Crtez mi se u pocetku ni malo nije svideo, nekako mi je bio konfuzan i nerazumljiv... nakon 20 strana sam prekinuo citanje i krenuo ponovo sve iz pocetka... tek tada (iz drugog pokusaja) sam "uhvatio" sve sto treba i nakon citanja mogu da kazem da mi se cini da je ovaj nacin mozda bio i jedini pravi da se crtezom prikaze zivot i sudbina ovog coveka... Prica ispricana faktografski, ali ipak na neki maestralan nacin, u pokusaju da ti docara i priblizi (makar deo) velicine i snage Che-ove licnosti...
Mozda nije monumentalno delo, ali ga svakako vredi procitati... ako ni zbog cega drugog, a ono zbog Che-a...
tinton Posted - 30/12/2012 : 13:03:13
je, i ja mislim da je breksia, ali s jedva čujnim k , bresia sam napisao iz krivog sijećanja
mcn Posted - 30/12/2012 : 12:59:35
Meni je netko rekao Breksia.


A normalno da ga izgovaram Breča.

(mcn)
tinton Posted - 30/12/2012 : 12:45:38
a sad to je moguće da je tošposeban argentinski izgovor,
Cromwell Posted - 30/12/2012 : 12:44:37
Ako lažu argentinci lažem i ja. Imaš u dokumantarcima na yutubu, ne znam sad točno kojem.
tinton Posted - 30/12/2012 : 12:14:52
sa "C" jesi li siguran?
Cromwell Posted - 30/12/2012 : 12:08:38
Čita se Brecia.
tinton Posted - 30/12/2012 : 11:33:33
ok, za talijanski nisam siguran, ali u Španjolskom se to ne bi čitalo nikako č, bar po mom znanju
Deers Posted - 30/12/2012 : 11:21:42
quote:
Originally posted by tinton

u talijanskom se dva c čitaju č, ali on je Argentinac, sad ne znam ima li neke talijanske korijene, u španjolskom je po meni najlogičnije bresia



Ne baš. Kako se slova c i g čitaju u talijanskom ovisi o slovu koje dolazi nakon njih.
tinton Posted - 30/12/2012 : 10:58:51
u talijanskom se dva c čitaju č, ali on je Argentinac, sad ne znam ima li neke talijanske korijene, u španjolskom je po meni najlogičnije bresia
anto Posted - 30/12/2012 : 10:55:32
ma ja pišem Breša napamet, pretpostavljam da je Breča pravilno.

a to sam i ja rekao, da je ubijen sve sa ćerkama, zbog pripadnosti Montonerosima, ali je u Enrikeovoj biografiji napisano da je ubijen zbog stripa - ali nebitno je sad to, ko je pažljivo čitao sve dodatke ukapiraće o čemu se radi.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000