forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 9 - Lucin pogreb

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 03/11/2008 : 15:47:17


— Što je to lijes?
— Velika kutija.
— I bit će sasvim sam u svojoj kutiji?
— Da.

Lucin pogreb je prelijepo nacrtan, inteligentan, šarmantan i dojmljiv album francuskog majstora Springera, intimna priča o djevojčici i njenom poimanju smrti.

Preview: http://www.fibra.hr/download.asp?ID=21
Detaljni o izdanju: http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=3&TitleID=71
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 09/12/2023 : 12:01:21
Na drugo citanje nakon 15 godina - ok strip. Kombinacija Potocica i npr Sjecanje vode. Zanimljiv pogled djece na smrt i uspoređujući sa pogledom starijih.

Primjetno je da dosta mladih francuskih autora koji rade ovakve one-shotove za glavnu junakinju ima dijete.
Jocko Posted - 19/12/2018 : 10:40:01
Ovaj strip me je kao i Anta podsetio na naslovnom (narandžasto, minimalno), tematikom (teške teme iz ugla deteta: ovo je više gorak slice of life, a ono krimić) i crtežom (crno-beo, mračno-karikaturalan) sličan strip Veselog Četvrtka, ''Do viđenja, gospodine''.

U lepo napisanoj recenziji i komentarima je puno toga rečeno. +1 good job!
Meni je ovo jedan od onih stripova koji su imali potencijala za nešto više, ali avaj... Nije mi izmamio suzu (potpuno razumem one kojima jeste), ali da ovaj strip vredi pročitati - bez sumnje vredi.
Iako ima dosta scenarističkih bravurica, ipak je scenario slabija tačka stripa - biva razvučen i zgruvan poput harmonike. Uprkos tome što je na 80 strana, više ljudi se žalilo kako je strip previše kratak, dok je npr Zidruova ''Medvjeđa koža'' na skoro 20 strana manje dosta gušća i bogatija radnjom, punija, jača.
Volim ovakvu tematiku - stripove o životima ljudi (dece, staraca...) i njihovim problemima, nadama, strahovima, stripove o životu i smrti... Stripove koji nisu kližeizovani robovi žanra i ovaj strip je zaista osveženje u tom pogledu.
Ali prosto pati od nedovoljne razrade (likova, radnje...). Zato nakon čitanja ostaje utisak da nešto fali, da strip nije kompaktan.

Svidelo mi se kako je smrt prikazana a DiKej je to lepo pojasnio.
Inače, ovo mi je najbolji citat u stripu:
"Vjerujem da sve što činimo u životu ima samo jedan cilj – da nam smrt bude podnošljivija. "
"A jedini način da to postignemo jest da zaboravimo da sve činimo upravo zato. "
"Da, kronična amnezija je najbolji lijek protiv egzistencijalne tjeskobe! "


Od scenarističkih bravurica bih izdvojio onu šetnju bube po gajbi (sa iznenađenjem na sledećoj strani), devojčicino ubijanje bube na kraju (koje ima jaku simboliku - iz ugla bube ONA je smrt!), samoubistvo starčića (vrlo težak i emotivan momenat ona samoubilačka ''kaša'' s lekovima i vinom), zanimljivo igranje sa hronologijom (str. 73-76), automehaničarska rupa kao metafora za smrt/grob, gola gospođa Roserin, tematika ljubavi pod stare dane (suptilno preplitanje ljubavi i smrti/prolaznosti, kroz dijaloge - naročito na pikniku), momenat koji mi je izmamio najiskreniji osmeh: na pijaci kada Luce vidi prodavca ribe kako se dernja i ugledavši se na njega podiže salatu u vazduh obema rukama i poviče, onako detinje nespretno: moja je salata lepa, lepa je!.... itd...
Da bi ovaj strip bio vrhunski, potreban mu je ili drugi scenarista - ili još najmanje 20-40 strana. Tempo stripa je neujednačen a pojedini sporedni likovi odaju utisak nedovoljne razrađenosti - što je šteta jer potencijala za više je bilo, ali i ovako je ispalo sasvim fino.
Činjenica da su na kraju stradali i Roger i Roselin mi se ne sviđa, idejno isforsirano. Rekao bih da to čini strip pesimističnijim nego što jeste.


Crtež je sa dosta ne-znam-kako-se-to-tačno-zove hrapavih 'šrafura' (tako nešto koristi i npr. Angelo Stano u Dylanu Dogu), i sviđa mi se ideja da ostane crno-belo. Npr. u ''Do viđenja gospodine'', crtežu sa puno naoko ružnih linija bi mnogo više odgovarala boja (kao što boja ide uz ''Zašto sam ubio Pierrea''). Ovde to nije slučaj, crtež je pun, gust i za razliku od ''Doviđenja'' izgleda sjajno bez kolora.
Oči crta kao dve tačkice, ali procenjujem laički da je reč o kvalitetnom crtaču jer je i uprkos tačkicama sjajno dočarao emocije na licima: pogledajte samo toplinu na licu Rogera dok gleda Roselin i proživljava novu mladost, ili dosađivanje male Lusi dok gleda bubu... Izbor uglova uglavnom jako dobar, a copy/paste table koje spominje Barker su mi dobro odrađene ali usporavaju radnju i ne štimaju uvek.


8, 7, 8, 7 - 76%


Peyo Posted - 22/10/2018 : 00:00:00
Nisam znao što me očekuje prije čitanja, tako da sam nakon čitanja bio vrlo pozitivno iznenađen.

Strip o univerzalnim temama, odlično ispričan i nacrtan.
Manny Posted - 21/10/2018 : 23:13:18
Lep strip. Razborit i nekako mudar, sa neizbežnim notom o prolaznosti života, i krhosti nas i nama bližnjih pod ovom nebeskom kapom.
Neobično mi je da neko sa svojih 35 može da piše, crta i misli ovako zrelo, ali i to biva.
DzekDenijels Posted - 22/08/2018 : 23:22:27
Upravo pročitah Lucin pogreb.
Zaista izuzetna priča o životu i smrti, prolaznosti vremena, trenucima sreće i tuge, ispunjenosti i usamljenosti. Priča o divnom i bezbrižnom detinjstvu, protkana onim trenucima koje ćemo pamtiti ceo život. Na mene je najjači utisak ostavila poruka o prolaznosti života i sveprisutnosti smrti koja dolazi iznenada i niotkuda. U stvari, ona je uvek tu,sveprisutna i neumoljiva, upravo kao što je devojčica vidi.
Probudila je u meni pomešana osećanja tuge i melanholije, ali istovremeno mira i spokojstva.
U svakom slučaju izuzetan strip.

10/10
Dr. Zistis Posted - 23/06/2018 : 18:03:10
Jedan od najboljih i najemotivnijih stripova koje sam procitao...maestralno, od prve do poslednje strane
Shaner Posted - 05/03/2016 : 20:37:51
U Lucinom pogrebu Springer priča dirljivu priču o najmlađima i najstarijima. Istodobno sretna i tužna, ona nam pokazuje kako se bezbrižna i radosna djeca susreću sa smrću, ali i kako ljudi u poodmaklim godinama koji ju već očekuju još uvijek mogu doživjeti trenutke istinske sreće i osjetiti se ponovo mladima. Praćena (i pričana) efektnim crno-bijelim crtežom Springerova priča možda ima tužan kraj, ali osjećaji s kojima nas ostavlja mahom su pozitivni.

7/10

Dr. Zistis Posted - 28/04/2013 : 20:18:56
quote:
Originally posted by anto

Eh; to bi bilo kao da ja nemam Zekane u kolekciji.



Jos bi ti i covek poverovao da nema ovog dole :
HOCEMO TVRDJE
stbojan Posted - 28/04/2013 : 19:34:47
vrlo zanimljiva prica, interesantan prikaz poimanja zivota i sveta... jako lepo ispricano i nacrtano...
Zlotvor Posted - 13/02/2013 : 10:51:59
quote:
Originally posted by anto

Eh; to bi bilo kao da ja nemam Zekane u kolekciji.

Ne, usporedba bi bila na mistu da je Magični u pitanju; da ga neman, to bi bilo ka da ti nemaš Zekane
Zlotvor Posted - 13/02/2013 : 10:46:15
Napravia san gramatičku grešku dok san pravia meme jer je bilo na brzinu. Ispada da "dugujen", a ne "posjedujen" Muchacha.

EDIT: ispravljeno
Poli Posted - 12/02/2013 : 18:23:27

pa nije rekao da ga nema, nego da ga ne owna

:D

anto Posted - 12/02/2013 : 15:50:50
Eh; to bi bilo kao da ja nemam Zekane u kolekciji.
Zlotvor Posted - 12/02/2013 : 15:44:27
quote:
Originally posted by anto

Dobro je da nije uzela u ruke Mućaća i pročitala ga.Tada bi SMS bio:

Brisala sam ti prašinu s polica pa sam uzela nešto za čitat.
Zapao mi je za pogled "Mućaćo" pa sam uzela pauzu od čiščenja i uhvatila se stripa.
Jako mi dirnulo. Podsjetilo me tebe kad je onaj komšija Stipe naguzio svog prijatelja pa smo ti objašnjavali da to tako ne treba. Onda si od nas svih panično tražio da te odvedemo u park kod onih teta kako bi sam sebe uverio da nemaš sklonosti kao čika Stipe :D





Dobro san se ismija, ali...

Poli Posted - 12/02/2013 : 14:42:29

Onda dobro da nije citala Pierra. Anto, Anto... tss tss.


anto Posted - 12/02/2013 : 14:33:11
quote:
Originally posted by Zlotvor

SMS poruka od stare jučer:
Brisala sam ti prašinu s polica pa sam uzela nešto za čitat.
Zapao mi je za pogled "Lucin pogreb" pa sam uzela pauzu od čiščenja i uhvatila se stripa.
Jako mi dirnulo. Podsjetilo me tebe kad je umrla moja baka pa smo ti objašnjavali što je smrt. Onda si nas sve panično ispitivao od čega se sve može umrijeti :D


Stara...


Dobro je da nije uzela u ruke Mućaća i pročitala ga.Tada bi SMS bio:

Brisala sam ti prašinu s polica pa sam uzela nešto za čitat.
Zapao mi je za pogled "Mućaćo" pa sam uzela pauzu od čiščenja i uhvatila se stripa.
Jako mi dirnulo. Podsjetilo me tebe kad je onaj komšija Stipe naguzio svog prijatelja pa smo ti objašnjavali da to tako ne treba. Onda si od nas svih panično tražio da te odvedemo u park kod onih teta kako bi sam sebe uverio da nemaš sklonosti kao čika Stipe :D


Zlotvor Posted - 12/02/2013 : 13:52:11
SMS poruka od stare jučer:
Brisala sam ti prašinu s polica pa sam uzela nešto za čitat.
Zapao mi je za pogled "Lucin pogreb" pa sam uzela pauzu od čiščenja i uhvatila se stripa.
Jako mi dirnulo. Podsjetilo me tebe kad je umrla moja baka pa smo ti objašnjavali što je smrt. Onda si nas sve panično ispitivao od čega se sve može umrijeti :D


Stara...
maddox031 Posted - 26/11/2012 : 07:47:53
Pročitao jučer.

Dirljiva životna priča kroz oči Luce. Svidio mi i potakao na razmisljanje.

Što više mislim o stripu, sve mi je bolji zapravo.

Crtež mi je odličan i jako paše uz priču!
Imrahil Posted - 10/01/2012 : 18:14:58
Dirljiv strip zaista.
Torghal Posted - 09/01/2012 : 20:12:37
Procitao sam danas Lucin pogreb i rasplakao se kao malo dijete...imam necakinju Lucu ciji je djed(moj otac) umro prije 3 godine i jos i danas se sjecam kako joj je moja sestra objasnjavala da je dida otisao na nebo...mozda sam umislio ali cak mi i Luca iz stripa slici na moju malu Lucu...hvala Fibri na ovom predivnom stripu.
zeljko Posted - 19/10/2011 : 11:26:59
rodiš djecu
ona odu
i onda umreš sam


noemis Posted - 19/10/2011 : 10:08:36
brate, ne mogu opet o tome pa ću kopipejstovati ono što sam napisao pre više od godinu dana kad sam pročitao "do viđenja gosp."

quote:
Originally posted by noemis

Kao školski primer sentimentalizma u slikarstvu, najčešće se navodi poetika prerafaelizma: Roseti, Milej, Vulner i sl. Čežnjive modulacije, brižljivo i naglašeno prikazivanje svakog emotivnog tona neizostavno vodi u sentimentalizam. Čisto osećanje je prirodni dodir sa stvarnošću, kaže Venturi, a sentimentalizam je, naprotiv, želja da ubedimo drugoga posredstvom osećanja. Sentimentalizam poništava čisto osećanje i predstavlja nedostatak ukusa. Crtež je sama umetnost i čim ga upotrebljavamo kao sredstvo – tu prestaje da bude umetnost!!! Ne znam kakve su pobude, lične i/ili umišljene naterale autore da na svet donesu ovakvo jedno mrtvorođenče, ali "Do viđenja, gospodine" predstavlja najodvratnije štivo pod parolom devete umetnosti. O sižeu i načinu pripovedanja neću ni da počinjem... Uglavnom sam sklon zajebanciji kada je strip u pitanju, ali od ovakvih pretencioznih pokušaja zaista padam u vatru... ne mogu više... ...ostavljam vas da prosudite sami gledajući/čitajući priču o trinaestogodišnjem proćelavo-rahitičnom dečaku, negovoj napaćenoj i sirotoj majci, neprilagođenom, neshavćenom i labilnom ocu, zatim radnoj, mudroj a ipak nežnoj baki koja je oličenje jednog vremena koje s njom umire i ostalih prenaglašenih stereotipa koji se ponavljaju u nedogled...

anto Posted - 19/10/2011 : 09:08:35
quote:
Originally posted by noemis

quote:
Originally posted by anto

D"Do viđenja gospodine" - jako dobar strip, /.../ priča se vrti oko jednog dečkića, nešto starijeg od Luce; a tu je i baka.



ajoj, anto, brate...


Čekaj,nije valjda da ti se nije svideo ovaj strip?
noemis Posted - 19/10/2011 : 01:29:56
quote:
Originally posted by anto

D"Do viđenja gospodine" - jako dobar strip, /.../ priča se vrti oko jednog dečkića, nešto starijeg od Luce; a tu je i baka.



ajoj, anto, brate...
anto Posted - 17/10/2011 : 22:32:29
Da ne zaboravim - svima kojima se dopao ovaj strip, u stvari, svima kojima se dopadaju ovakvi stripovi, neka obavezno "overe" Četvrtkov "Do viđenja gospodine" - jako dobar strip, crtežom asocira na Lucin pogreb, a i priča se vrti oko jednog dečkića, nešto starijeg od Luce; a tu je i baka.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000