forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate KOMANDANT MARK-Mark fanovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
teller Posted - 16/09/2009 : 11:51:34

Jedan od stare garde junaka, popularan u vreme ex-Yuge gotovo ko Zagor ili Blek a vrijeme radnje istovetno Blekovom, tamo 1775 godine i vrijeme
revolucije,patrijotskog rata i bune između američkih pobunjenika i engleskih Crvenih mundira/odora.Poslje uspjeha tria esse-geese sa Velikim Blekom oni stvaraju novog junaka isto sa krznenom kapom i dvojicom(bez Floka)njegovih junaka.Serijal biva odmah dobro prihvačen kako u Italiji tako i kod nas pa mu je to osiguralo dug život.Pravilo
66 stranica biva poštivano skoro bez iznimke(Konačna pobjeda), a i dodatki koji su se nastavljali u Dnevnikovom KomandantuMarku(Tajanstven Alan,Traper Keri)osigurali su Marku stabilno prodaju dugi niz godina.Pred sam krah Dnevnika ta kuča je počela reprintom Komandanta Marka ali je ubrzo(ne zbog Marka)sljedio njihov kraj i mrk.U Sloveniji izdavač Bucik objavi 4o i nešto brojeva pa se pokaže da je ovog puta domači jezik(i loš prevod)više mana nego dobitak.U Hrvatskoj Porin a u Srbiji Horus sa promjenjivim uspjehom pokušavaju održati Vuka sa Ontarija na životu a onda Ludens napravi pravu stvar i počne sa izdavanjem junaka na čiji spomen su svi odmahivali glavama.Na kioscima se pojavi dvoje trapera i Alan Ford(SA) klasik od broja jedan.Sljedi dr-mr i ta izdanja uz nenadmašljivog Zagora postaju hit kioska i što posebno veseli, zapazile su jih i mlađe generacije pa nije redkost vidjeti klinca kako u busu čita nove avanture Bleka ili Marka.Danas jim naklada od
8000 primjeraka osigurava izlaženje još dogi niz godina, s tim da se
fanovi nadamo i što više popratnih izdanjima. Pohvale i kapa dolje i VČ koji je krenuo sa specijalcima Komandanta Marka na način da su dodane knjižice iz kojih (pogotovo 1,KM predstavlja Američku revoluciju) možemo i puno naučit.Da o večitoj netrpljivosti Žalostne Sove i Floka ni ne govorimo, vredi spomenuti da u stripu Tajanstveni saveznik imamo priliku vidjeti Marka i Bleka zajedno u akciji.A takvo nešto se ne propušta zar ne?
Možda se netko neče složit ali Mark ima jedne najljepših naslovnica što nije ni čudno jer su Sartoris,Gucon i Sinceto majstori crteža i za neke dandanas nazovi crtače.Iz doba Dnevnika ostale su mi najupečatljivije naslovnice kao Zaseda na Antilima,Crna udovica,Priča o KM,Taoci,Tajna jednorukog,Avet ponora,Markova šala,Opsada Ontarija i mnoge druge.Hvala Ludensu i VČ što su nam omogučilu povratak u mladost a nekima i prvi susret sa najljepšim i najhrabrijim Vukom sa Ontarija(da o Beti ne gubim reći-koja je to ljepotica).
Možda je i naivan ali je simpatično naivan i kao takav junak za sva vremena.Očekujem razumne komentare i onih kojima se Mark ne sviđa, jer smo na tom forumu razumni i tolerantni ljudi.

Hvala na pažnji i strpljenju čitanja ovog.
ps: dopada mi se topic Svi El Gaučovi brodovi, jer su se pojedinci prihvatili i teme brodova, oružja i uniforma u to doba u Americi i kolonijama.Bacite i tamo oko ako koga zanima.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ReemCP Posted - 30/11/2019 : 23:28:26

Scenarij & crtež: EsseGesse

Ludens 2c: "Predstraža heroja" (6 ep.)

U selu Lokwood uz obalu Ontarija, izbio je veliki požar. Mještani spašavaju što se spasiti da, a Komandant Mark uskoro dolazi i otkriva da je to djelo indijanaca Algonkina. Algonkini su inače veliki prijatelji Engleza. Slični takvi napadi, događaju se u još jednom mjestu, a ono što je čudno i jako sumnjivo, uvijek uoči požara i napada, u tom mjestu bi se našao putujući glumac sa svojim kolima, Reginald. Ostalo je jedino pitanje, kako su Algonkini uspjeli doći uopće na taj teritorij, preko predstraže na Tundaru koja je zapravo jedini mogući prolaz, a čuvaju ga hrabri Vukovi sa Ontarija..

Još jedna epizoda u nizu koja me nije oduševila. Rekao bih da je ovo epizoda idealna za 8-10 godišnjake kojima bi bila jedna od onih prigodnih priča da ih se uvede u ovaj serijal, ali i općenito u svijet stripa. Neshvatljivo je činjenica da je Mark toliko naivan i da se taj Reginald, koji je očito glavni sumnjivac, tako dugo "provlačio" u ovoj epizodi. Nema nažalost nikakve misterije niti nekakvog zapleta, osim što je čitatelja vjerojatno zanimalo što je bilo sa tom predstražom. Uvođenje robijaša u ovu priču mi je suvišno i nije mi se taj dio s njima uopće svidio. Pred kraj epizode se pojavljuje jedan pas kod Betty koji jako sliči na Floka.

(priča: 2, scenarij: 1, crtež: 7, naslovnica: 8) = 38%

Neslana šala Mister Blafa
ReemCP Posted - 10/11/2019 : 22:57:02
quote:
Originally posted by mladjo

Iseserin je legenda, dvaput sam (istina davno) bio kod njega (živi blizu Petrinje gdje imam viksu) i lik fakat voli Marka ali i Crvenobradog - imao je hrpu njegovih epizoda, originale, neke njegove kompilacije koje je sastavio samo za svoju dušu...Ma lik je prva liga.

Odličan je I puno znanja ima o stripovima, Marka obožava i mislim da ga netko sluša tko nije fan Marka, da bi nakon toga brzo postao A i samom mi se vratila želja za tim stripom i uživam :)
mladjo Posted - 10/11/2019 : 21:24:16
Neću ti reći :D
tihomirduras Posted - 10/11/2019 : 20:35:25
quote:
Originally posted by mladjo
Iseserin je legenda, dvaput sam (istina davno) bio kod njega (živi blizu Petrinje gdje imam viksu) i lik fakat voli Marka ali i Crvenobradog - imao je hrpu njegovih epizoda, originale, neke njegove kompilacije koje je sastavio samo za svoju dušu...Ma lik je prva liga.

Nego jel ti ostavljaš stripove u toj viksi?
mladjo Posted - 10/11/2019 : 19:54:37
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by Vlaadisha

Nego, Iseserin je imao nekoliko dobrih postova na ovu temu..

Znam Ivicu i mogu samo reći da je čovjek legenda Uzeo sam od njega dosta stripova, između ostalog, i dosta Komandanta Marka. Čak mi je na samom početku, još se nismo poznavali, znao poslat 60 stripova, a da ja nisam još ni stigao doći do banke i uplatit, stvarno je čovjek dobričina A i znali smo se čuti mobitelom i baš mi je rekao kako najviše voli ove avanture sa El Ganchom, nešto slično smo pričali o tim brodovima i sl., kako je to unatoč povremenom naivnošću radnje u stripu, napravljeno u skladu sa povijesti.

ReemCP Posted - 10/11/2019 : 18:25:15
Vjerojatno, vidim ga samo na aukcijama da je aktivan. Šteta što nije i na forumu, bar 2-3 puta tjedno da nešto napiše
tihomirduras Posted - 10/11/2019 : 17:29:43
Šteta što se Ivica ne uključi malo više u komentiranje, njegovo znanje (a i količina stripova koje posjeduje) je iznimno, pretpostavljam da je riječ o nedostatku vremena.
ReemCP Posted - 10/11/2019 : 12:24:13
quote:

Nego, Iseserin je imao nekoliko dobrih postova na ovu temu..

Znam Ivicu i mogu samo reći da je čovjek legenda Uzeo sam od njega dosta stripova, između ostalog, i dosta Komandanta Marka. Čak mi je na samom početku, još se nismo poznavali, znao poslat 60 stripova, a da ja nisam još ni stigao doći do banke i uplatit, stvarno je čovjek dobričina A i znali smo se čuti mobitelom i baš mi je rekao kako najviše voli ove avanture sa El Ganchom, nešto slično smo pričali o tim brodovima i sl., kako je to unatoč povremenom naivnošću radnje u stripu, napravljeno u skladu sa povijesti.
Vlaadisha Posted - 09/11/2019 : 16:44:00
Ah, citao El Gancha prvi put u Makarskoj osamdeset i neke, skoro sam mogao da vidim njegov jedrenjak na horizontu

Nego, Iseserin je imao nekoliko dobrih postova na ovu temu:

quote:
El Ganco, bivši pirat (možda gusar, što nije isto), upravo zbog njega volim Komandanta Marka.

Spomenuti El Ganco prvo je plovio na brigantini s dva jarbola, na prvom dva križna jedra, a na zadnjem samo sošno jedro.
Ta brigantina je potopljena u epizodi ZS 116 - Tigar sa Martinika.
U toj istoj epizodi je osvojio trojarbolni jedrenjak (po svoj prilici korvetu).

No u vecini slucajeva El Ganco plovi po Ontariju na brigantinu (dvojarbolni brod koji na prvom jarbolu ima 3 križna jedra, a na krmenom sošnjacu iznad koje su dva križna jedra, brig bi imao i na krmenom tri križna jedra, što ga razlikuje od brigantina).
U kojem se broju ZS pojavljuje taj brigantin (vec u ZS 130 on s svojim brigantinom potapa jednu britansku korvetu)?

Osim toga interesantno je primjetiti da on s tim brodom (dvojarbolni brigantin) plovi i po Atlantiku, do kojeg je mogao doci po rijeci Sv. Lovrence (ukoliko je ona plovna cijelom svojom dužinom tj. od Ontarija nizvodno do ušca u Atlantik) ili je možda na atlantiku koristio drugi brod istog tipa?
Zna li netko postoji li strip koji bi razriješio ovu nedoumicu (gdje se putuje iz Ontarija na neko odredište u Atlantiku istim brodom)?

Zaista sam uživao u avanturama Komadanta Marka u kojima se pojavljuje El Ganco. U tim epizodama brodovi su toliko precizno nacrtani, toliko dobro da ne zaostaju za onima iz Pomorske enciklopedije. Usporedivao sam ih s brodovima iz Ridobradog gusara, ovi zadnji su više iz perioda s kraja XVIII. stoljeca, nego s pocetka gdje je stavljena prica o Ridobradom.
U Brus H. je dobro pogoden povjesni period (Napoleonovi ratovi na prijelazu XVIII u XIX stoljece), ali mi crtež nije na visini onog u Komadanta Marka.

Ima i u Zagoru brodova, njegove avanture s kapetanom Fišlegom su nezaboravne (Fišlegov brod tj. kliper je dobro nacrtan, no ne ipak toliko vijerno kao kliperi u Teksu ZS 280,281,287,288).

I Kit T. ima epizoda s brodovima i gusarima (LMS 194,195 ili LMS 549,550,551), ima tu škunera, topovnjaca na paru (iz otprilike 70-ih godina XIX. stoljeca), zaista ih se isplati pažljivo procitati (ako se voli pomorstvo i brodove kroz stoljeca).

quote:
Da ne buden dosadan s Komadantom Markom, evo malo i Velikog Bleka, zapravo bi rekao nešto o "crvenim mundirima"
U sukobu s Washingtonovom milicijom (tako bi nazvao Vukove s ontarija i Blekove rodoljube) glavni neprijatelj su crveni mundiri.

U slucaju K. Marka radi se o crvenim mundirima iz 37. pješacke regimente, oni nose šubare od medvjedeg krzna na kojima se isticu metalne oznake. Njihovi casnici nose epolete na oba ramena (za to vrijeme uobicajena je bila epoleta na jednom ramenu). Streljivo su nosili u kožnoj torbici preko jednog ramena, a sablju na remenu preko drugog ramena.

A sada o crvenim mundirima i V. Bleku, on je ratovao protiv 64. regimente. Ako malo prolistate prve LMS o Bleku (LMS 128-LMS 240), vidi se da oni nemaju sablje, nego samo mušketu i bajunetu kao jedino dodatno oružje.

Dakle, ovo su povjesne cinjenice do kojih se držalo u V. Bleku i K. Marku, bez obzira što su price naivne.
ReemCP Posted - 09/11/2019 : 16:34:14

Ludens 2b: "Izdajnici" (5 ep.)

Naša trojka odlazi iz utvrde, cilj njihove destinacije je maleni gradić. Naime, Marka su pozvali u taj grad, iako ni on sam još ne zna što ga čeka i o kojem se zadatku zapravo radi. U međuvremenu, Blaf i Žalosna Sova upoznaju dvoje čudnih likova, Geraldine i Larkinsa, s kojima naši junaci imaju kratki okršaj. Opet se uskoro susreću i ispada da je taj tajni zadatak upravo vezan za njih dvoje. Iako nisu dobro počeli poznanstvo i vlada određena netrepeljivost između njih, moraju se slagati i skupa zajedno krenuti na put, prevozeći nešto u brodiću za čiji sadržaj znaju samo to dvoje sumnjivih likova..

Uh, dosta loša epizoda, najgora dosad. Nema uopće one čarolije kakva se osjeti kod ovakvog stripa, prilično naivno.

(priča: 2, scenarij: 2, crtež: 7, naslovnica: 6) = 39%

ReemCP Posted - 06/11/2019 : 08:34:38

Ludens 2a: "Gusar" (4 ep.)

U gradiću New Barrow, došao je novi, okrutni i nemilosrdni guverener, sir Roderik. Mark odlazi u taj gradić provjeriti jesu li točne glasine o dolasku novog guvernera. Sasvim slučajno, tamo će upoznati legendarnog gusara, El Gancha!

Ova epizoda je sigurno svim fanovima Komandanta Marka draga zbog jednog lika - El Gancha - njegovo prvo pojavljivanje u serijalu. Mark mu pomaže u jednom okršaju sa Englezima i tako se upoznaju, te počinje jedno veliko prijateljstvo. Imaju zajedničkog neprijatelja, tog novog guvernera. Naime, El Gancho ima povijest s njim, guverner mu je oteo tzv. "Velikog Kačika" - predmet ili osoba koja nam ostaje misterija skoro do pred kraj epizode. Saznajemo da El Gancho i Blaf se poznaju već otprije, a njihov susret je itekako zbunio Marka i Žalosnu Sovu.

"Luckasti" Blaf

Žalosna Sova je odradio veliki dio zadatka u ovoj epizodi, još jednom se pokazao iznimno sposobnim. Iako ga Blaf pozna dugo, uvijek se nanovo iznenadi njegovoj inteligenciji. Puno smiješnih scena, od kojih je vjerojatno najbolja ona sa "brkovima". Prva pojava El Gancha pa otuda i nešto ljepši dojam i veće ocjene za ovu epizodu. Zabavna avantura, odlične dosjetke i humor koji je neizbježan u ovakvom stripu.

(priča: 8, scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 7) = 82%
ReemCP Posted - 06/11/2019 : 08:34:04
ReemCP Posted - 02/11/2019 : 10:02:48
quote:

kakve grozne ocene na homepageu haha. meni su ove rane epizode bas drage (iako su dodaci u ZS 87 bili bolji od marka).

Ma tamo su ti moj Vlaadisha, same "žalosne sove" Kao da ih netko tjera da MORAJU čitati Marka

Zanimljive ove stvari što si napisao u nastavku posta, i mene to zanima. Ove usporedbe Marka u krupnom kadru, i sam sam to primjetio pa mi bilo čudno
Vlaadisha Posted - 01/11/2019 : 18:12:47
ih, pa gde je thunder bay, skroz na gornjem jezeru... ovo mora biti neki drugi zaliv gromova

kakve grozne ocene na homepageu haha. meni su ove rane epizode bas drage (iako su dodaci u ZS 87 bili bolji od marka).

zna li neko kako su essegesse delili posao? ko je crtao sta? jedan uradi postavku, drugi tusiraju? ili jedan radi likove, drugi pozadinu? ili podele stranice medjusobno? kao klinac sam najvise voleo ovog sto je radio naslovnice, barem ove rane: bio je nekako najrealisticniji, koristio je dramaticne senke a nije bezao od celih figura pa ni od skracenja (ako bas mora).

evo primer o cemu pricam, mark iz iste epizode, stranice 24 i 40:

p.s. cudo jedno kako su svi iz te generacije sekli vene na fostera:

ReemCP Posted - 01/11/2019 : 16:03:56

Ludens 1c: "Zaljev groma" (3 ep.)

Snažno nevrijeme, obrušilo se nad jezerom Ontarija. Noć je, kišta pljušti, a taman u tim trenucima naši junaci prolaze i uspijevaju naći sklonište od oluje. Uskoro postaju svjedoci brodoloma, a Mark uspijeva spasiti život jednom od putnika..

Mark, Blaf i Žalosna Sova, legendarna trojka, sasvim slučajno postaju svjedoci brodoloma u blizini njihovog skloništa. Putnik kojeg su spasili je na prvi pogled jako sumnjiv, a izgleda da je jedina Betty koja je to primjetila. Nakon što je taj tajanstveni čovjek došao malo k sebi, noću potajice odlazi iz utvrde, a Betty ga slijedi i jadna naivna, želi dokazati da je bila u pravu što se tiče njezinih ženskih intuicija. Stvari se uskoro zakompliciraju, Betty biva oteta, a Mark i ekipa je moraju spasiti i još se sukobiti sa Englezima koji su se smjestili u naizgled, neosvojivom zaljevu. Tamo se ujedno nalazi i njihovo brodogradilište, grade se ratni brodovi kako bi napali neosvojivu tvrđavu Ontario! Nevolje sa svih strana, kako će Mark i njegovi prijatelji riješiti ovu situaciju?

Uzbudljiva priča koja ima odličnu atmosferu. Humora nije ni ovdje manjkalo, najbolji dijelovi su sa kupanjem Žalosne Sove, ali i sa starijim indijancem Wantakom kod kojeg su išli po jednu informaciju. Crtež jako dobar, odlično prikazana oluja i kiša koja ne jenjava, stvarno dočarano da se čitatelj može potpuno uživjeti u takvoj atmosferi. Jedna, možda nevažna vinjeta na početku, kad su našli sklonište od oluje u jednoj špilji, naložili vatru, oduševila me i način na koji je Blaf rekao:

"Kako je fino toplo! Ne bih sad mijenjao ovu špilju ni za palaču francuskoga kralja!"

Točno se uživiš i osjetiš to nekakvo zadovoljenje što su našli sklonište nakon takvog nevremena. Zastao sam kod te vinjete, osjetio tu toplinu koja vlada kod njih nakon što su pokisli našli sigurno utočište u divljini. Ova epizoda nosi naziv "Zaljev groma", što i odgovara priči. Da je naziv kojim slučajem bio iz prethodne epizode, "Ontarijski Vukovi", ne bi isto bilo pogrešno. Budući da su skoro svi Vukovi sudjelovali na kraju u jednoj akciji spašavanja i uništavanja Engleza i njihovog nauma. Jedino mi je malo zasmetalo što se ponovno pojavljuje engleski poručnik Sparrow, budući da sam mislio da je stradao još u prošloj epizodi od ruke Marka. Ali svom srećom, Žalosna Sova se ovaj put pobrinuo (valjda) da ga više nema. Naslovnica lijepa, Ludens se za prvi integral upravo odlučio na tu naslovnicu da krasi ovo izdanje. Simpatična epizoda, akcija, humor, nevjerojatno koliko toga stane u tih 60-tak stranica ovog odličnog stripa.

(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 10, naslovnica: 9) = 84%
wesskowaz Posted - 30/10/2019 : 20:13:53
Ovaj crtani sam pratio kao klinac. :)
Moracu negde da ga iskopam.
ReemCP Posted - 30/10/2019 : 19:45:29
@Vlladimir - nisam znao za taj crtić, ako ga ima na YT-u, pogledat' će se, tnx

@Dodsferd - tako je, rano je ugašen i možda bi bilo nešto u smislu "napretka" da je išao dalje..

@1euro - istina, nevjerojatno je da na tako malo stranica zna biti toliko toga Ja jedva čekam susrete sa El Ganchom, on mi je super lik u ovom serijalu.
1Euro Posted - 30/10/2019 : 18:14:25
Komandant Mark je zakon!!!!!

Na 66 stranicama (u stvari 64) jer počinje sa trečom stranicom, ispričati toliko zanimljivih priča i uključiti toliko različitih osoba (gusari, crveni mundiri, indijanci, američka redovna vojska, lupeži svih vrsta, banditi, kradljivci, krčmari,....) držati se nekog istorijskog ciklusa, ličnosti, detalja (uniforme, brodovi, oružje,...sve je to na visokoj razini), ugodan crtež oku, humoristički ulošci (flok i žalostna sova, ponekada i Bluff uleti sa nekom forom), Beti je zakon, sječam se da mi je bilo nekih 8-10 godina kada sam čitao neki strip gdje su dvojica crvenih mundira uhvatila Beti i na pola ju več skinuli,....mmmm Beti!!!!

Jedina zamjerka je, da bitka prekratko traje, nema nekih akcijskih scena,...Mark prekriži sablju sa nekim poručnikom Crvenih Mundira i u drugoj ili trečoj sličici več je sve gotovo, Mark pobjeđuje, crveni mundiri bježe, Flok nekoga ugrize za stražnjicu i to j eto.....
DODSFERD Posted - 30/10/2019 : 14:30:00
Naravno da Mark nije mogao "napredovati" na neku moderniju razinu kada je ugašen 1990., zato ga nije pošteno uspoređivati sa serijalima koji još uvijek izlaze.
Što se tiče ponavljanja, to jednostavno mora postojati kod serijala koji su žanrovski ograničeni, ja sam pročitao oko 170 brojeva i većinu toga već zaboravio.
Vlladimir Posted - 30/10/2019 : 12:06:26
@Bela Antilopo,
ako tol'ko voleš Komandanta Marka, trebao bi pogledati i francuski crtać Marianne Premiere, koji je rađen po uzoru na Marka. Čak su joj sidekickovi slični Sovi i Blafu.

ReemCP Posted - 30/10/2019 : 09:28:09

Ludens 1b: "Ontarijski vukovi" (2 ep.)

Narednik Kendall donosi vijest za Marka o tajanstvenom sastanku koji će se održati u ponoć na Sokolovu sidrištu. Mark odlazi na tajanstveni sastanak gdje ga čekaju osobe s kojima se mora naći, ali čekaju i Crveni mundiri u zasjedi..

Dok je Mark u prvoj epizodi predstavljen kao "Mister Savršeni", kao veliki vođa vukova sa Ontarija, ovdje je ipak bio dosta naivan. Pogotovo mislim na situaciju kad je išao popiti ono pokvareno vino, a unatoč prethodnim upozorenjima dječaka da tu nešto ne štima u svoj toj situaciji. Sva sreća, njegova desna ruka, Blaf i Žalosna Sova su tu da pomognu Marku i izvuku ga iz nevolje.

Ideja sa "štapom koji ubija" mi se baš svidjela. Zanimljiv način da se zaštiti poruka, odnosno popis koji je bio od velike važnosti da ne padne u ruke Crvenim mundirima.

Blaf kao konobar

Nije mi se svidio Markov postupak na početku sa Betty, kako ju je izigrao, jer ženi se to ne radi, pogotovo kad je ljubomorna Znao sam da će to na naplatu doći kasnije. Također i ovdje ima niz tih smiješnih gegova, a ovdje je najviše za njih bio zadužen Žalosna Sova, pogotovo onaj dio gdje je bio "doktor" pa izliječio jednu zubobolju. Ali i Blaf kao konobar, urnebes. Čak u tom trenutku u jednoj sceni se pojavljuje pas, jako sličan Floku, pa sam mislio da će on tu nastupiti i "ući" u serijal. Izgleda ipak da će se još neko vrijeme pričekati na to. Dodao bih još da se ovdje pojavljuje i engleski poručnik Sparrow, kojeg smo imali prilike vidjeti i u prvoj epizodi. Murray se također pojavljuje, čovjek koji se pridružio "Vukovima" u prvoj epizodi.

Crtež isto odličan, pogotovo utvrde, prirode, scene gdje je puno akcije, smiješni gegovi. Užitak čitanja je odmah veći uz takav crtež.

(priča: 6, scenarij: 7, crtež: 9, naslovnica: 7) = 73%
ReemCP Posted - 30/10/2019 : 08:32:57
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Ne znam zašto se kod Marka posebno potencira da je pisan baš specijalno za određenu dob...

Za koju dob su onda pisani Mandrak, Fantom, Zagor, Tarzan...?

Početne epizode Zagora su izgleda pisane za dob 6-10 godina...
Samo što se onda navodi kako je Zagor "evoluirao"..

Da, vjerojatno se misli na evoluciju, a kao Mark da je ostao na istoj razini.
quote:

Od Marka sam najviše čitao epizode objavljivane u drugoj polovini 80-ih, za većinu njih sam upamtio otprilike o čemu se radi
i ne liče mi jedna na drugu, kao što to mnogi imaju običaj da kažu.
Moguće da su te početne epizode bile više na isti kalup, znam da mi nisu bile nešto kad ih je dnevnik reprintovao na kraju.

Ja sam ih otprilike pročitao prije između 40 i 50 epizoda (najviše period od 600 ZS pa nadalje), isto nisam primjetio da su sve skoro iste Pa me začudili ti komentari tamo. Mislim da bi najbolje o tome trebala reći osoba koja je krenula otpočetka čitati i pročitala svih 281 epizodu, pa onda donijeti sud. Sumnjam da je netko to napravio od onih koji su komentirali ispod recenzije.
quote:

Ako je do humorističkih delova, onda je humor kod Marka mnogo prikladniji za starije čitaoce, nego Čikovi detinjasti gegovi.

Upravo to, a i ovo što se spominje "liče jedna na drugu", koliko puta imamo kod Zagora uvode gdje imaju gozbu kod indijanaca pa Čiko skoro sve pojede i uvijek kažu da im je pojeo cijelu zalihu za zimu. Upravo tako počinje i "Hagotova moć" (jedna od boljih priča) koju sam čitao nekidan Pa mi to ne smeta.

A sa druge strane, Mark je nešto posebno. Malo koji strip te može iskreno nasmijati, a usput i zabaviti.
Tutta Posted - 30/10/2019 : 06:58:22
+1

Jozzinelli Posted - 30/10/2019 : 05:24:21
quote:

DeeCay u recenziji ove epizode, piše da je Mark strip pisan za dob 8-15 godina.

Ne znam zašto se kod Marka posebno potencira da je pisan baš specijalno za određenu dob...

Za koju dob su onda pisani Mandrak, Fantom, Zagor, Tarzan...?

Početne epizode Zagora su izgleda pisane za dob 6-10 godina...
Samo što se onda navodi kako je Zagor "evoluirao", dobio malo složenije priče,
dok je kod Marka sve ostalo isto i priče liče jedna na drugu.
Ali, tu pojavu imamo i kod mnogih drugih junaka, pa njih niko ne svrstava u stripove za određenu dob.
Evo, na primer, repetitivni zapleti i radnja su i u stripu Nebeski soko (oni koji čitaju samo Boneli možda nisu čuli za taj strip?)

Od Marka sam najviše čitao epizode objavljivane u drugoj polovini 80-ih, za većinu njih sam upamtio otprilike o čemu se radi
i ne liče mi jedna na drugu, kao što to mnogi imaju običaj da kažu.
Moguće da su te početne epizode bile više na isti kalup, znam da mi nisu bile nešto kad ih je dnevnik reprintovao na kraju.

quote:

Tih 60-tak stranica je taman nekako, nije puno, a strip je baš za opuštanje, a ima i dosta smiješnih situacija sa likovima.

I meni je Mark najbolji od tog trojca (Mark-Blek-Miki)

+1

Za mene je bolji i od Zagora.

Ako je do humorističkih delova, onda je humor kod Marka mnogo prikladniji za starije čitaoce, nego Čikovi detinjasti gegovi.

ReemCP Posted - 29/10/2019 : 20:29:53
Čitao sam ga prije dosta u djetinstvu, a nedavno sam (skoro) kompletirao ediciju, pa reko idem lagano i s njim krenuti po redu, nemam što čekati Tih 60-tak stranica je taman nekako, nije puno, a strip je baš za opuštanje, a ima i dosta smiješnih situacija sa likovima.

I meni je Mark najbolji od tog trojca (Mark-Blek-Miki) Što je zapravo neshvatljivo da baš on ne ide više na kioske.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000