forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Djil

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
tiberije Posted - 23/09/2009 : 19:53:54


Djil je simpaticni urbani kauboj iz 80-ih koga je nasa publika imala prilike da upozna u prvih 12 brojeva Martija Misterije u izdanju Dnevnika. Djil je kao i Dzudas ostao do dana danasnjeg neka vrsta favorita iz senke kada su u pitanju junaci koje je izdavao Dnevnik. Ja sam recimo najvise cenio prvih 12 brojeva Martija i to naravno ne samo zbog kvaliteta price Martija vec i zbog toga sto je kao drugi (i to ravnopravni) junak objavljivan Djil. E sada malo o junaku.
Djil je kao i Mister No, ratni veteran (Vijetnam), koji nakon povratka iz rata razocaran u sistem i drustvene norme toga vremena odlucuje da zivi...pa recimo na nacin na koji su ziveli ljudi pre 100 godina, dakle kao kauboj.Naravno mali problem je taj sto je radnja smestena u 80-te godine 20 veka i sto velika vecina ostalih zitelja Amerike vozi automobile sa motorima od nekoliko stotina konjskih snaga. Naravno naseg kauboja, povremeno put i zelja za civilizacijom nanesu u grad i po pravilu ga njegov karakter, radoznolost i sticaj okolnosti redovno uvale u nevolje. Djil je kao junak nerazdvojivo vezan za 80-te, u stripu je prisutna citava ikonografija 80-ih, pocevsi od muzike, uzasne mode, ulicnih bandi pa sve do bajkera i kazina Las Vegasa koji je u tom periodu zdusno promovisan serijom Crime Stories (Kriminalisticke Price) u kojoj su glavni protagonisti bili mafiozo Rej Luka i Inspektor Torelo. Djil je kao i vecina Boneli (ili pak Italijanskih junaka) inspiraciju nasao u Holivudu, tacnije u nekim filmovima toga vremena kao sto su

The Electric Horseman (1979) - http://www.imdb.com/title/tt0079100/
Junior Bonner (1972) - http://www.imdb.com/title/tt0068786/
Urban Cowboy (1980) - http://www.imdb.com/title/tt0081696/

Zasto toliko volim Djila?Ne znam. Mozda je to nostalgija za 80-im koja tinja u vecini nas rodjenih 1970 i neke, ili je za to zasluzan kvalitet samog junaka, verovatno ima pomalo od oba. Sve u svemu nadam se da ce ovaj junak doziveti reizdanje kakvo zasluzuje, pa ce onda neke nove generacije ljubitelja stripa biti u mogucnosti da daju objektivniji sud o jednom "urbanom kauboju" po imenu Djil.

Autori Stripa:
Tekst - E. Missaglia
Crtez - V. Missaglia
Kao i vecina Italijanskih strip junaka i Djil podseca na jednog Holivudskog glumca toga doba, ko je u pitanju...pa recimo da to vama ostavljam da prosudite...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
wesskowaz Posted - 26/08/2021 : 06:52:25
Ako ti prva tri broja nisu legla, verovatno neće ni ostatak. To je to što se tiče nekog kvaliteta.
going going Posted - 26/08/2021 : 00:58:13
quote:
Originally posted by wesskowaz

quote:
Originally posted by going going

E da, zaboravih na Saguara i on mi je jako dobar, barem na osnovu onih 6 epizoda sto ih je objavio PP. Dok mi Adam Wild nikako nije legao, a inace bas volim da citam Manfredijeve stripove.



Kod mene suprotno. Jeste AW Bonelli prosek (ako ne i malo ispod toga), ali Saguaro je za koplje niže. Od tih 6 epizoda, nijedne se više i ne sećam, a polovinu sam baš teško vratio.



Dacu jos jednu sansu AW svakako, prevashodno zbog fantasticnih crtaca, ali prica mi je u prva 3 broja bila bas slaba, toliko da je se ne secam uopste. Nije to nivo Manfredija sa Skrivenog lica ili Magicnog.
A Saguaro mi je bas simpatican, volim tu tematiku, moderni indijanski rezervat, lude 70e, vijetnamski veteran, skalpirani i easy rider vajb...
wesskowaz Posted - 25/08/2021 : 23:57:04
quote:
Originally posted by going going

E da, zaboravih na Saguara i on mi je jako dobar, barem na osnovu onih 6 epizoda sto ih je objavio PP. Dok mi Adam Wild nikako nije legao, a inace bas volim da citam Manfredijeve stripove.



Kod mene suprotno. Jeste AW Bonelli prosek (ako ne i malo ispod toga), ali Saguaro je za koplje niže. Od tih 6 epizoda, nijedne se više i ne sećam, a polovinu sam baš teško vratio.
going going Posted - 25/08/2021 : 21:59:14
E da, zaboravih na Saguara i on mi je jako dobar, barem na osnovu onih 6 epizoda sto ih je objavio PP. Dok mi Adam Wild nikako nije legao, a inace bas volim da citam Manfredijeve stripove.
teller Posted - 25/08/2021 : 14:59:14
Mene je Saguaro smorio dosta.., od svih novotarija Casidy, Grejstorm i Adam Wild da su mi zanimljivi, naravno uz Magičnog i Skriveno lice..ž
Donekle se mi sviđao Demian ali sreča da je kratak da me nije uspjeo zamoriti...
Ostalo cilemile, te novotarije.
mmihoci Posted - 25/08/2021 : 14:24:15
Ok je Gil (Đil), ali Saguaro u odnosu na njega je znatno bolji u ovom smislu "moderne" kajboštine (realno kraj 20 stoljeća što možda više i nije moderno).
I Judas (ili Džudas ili kak već) bi dobro bilo ponovno da netko frkne van. To mi je uz Deadwood Dicka i Magičnog (a ispred Texa, Tellera i Mikija i ostalih) najbolji Bonelli Western.
anto Posted - 25/08/2021 : 13:48:19
princip po kome su urađeni Bela i Bronko,iliti još bolji primer Ken Parkera (sve od SA) je meni perfekcija,i bilo bi super da u tom formatu dobijemo i Đila,Džudasa,Mister Noa...
going going Posted - 23/08/2021 : 16:43:09
Oduvek mi je bio interesantan koncept modernog kauboja, westerna smestenog u 70e, 80e ili moderno doba, tako da bih rado video Đila, a i Džudasa u domacem izdanju. Mozda onako kako je Ludens objavio Belu i Bronka ili u okviru Zlatne serije veselog cetvrtka, mozda opet kao dodatak nekom Martiju Misteriji, zarad tradicije?
Dwayne_Looney Posted - 22/08/2021 : 22:00:23
Djeluje zanimljivo ovaj junak, siguran sam da ga ne bih prekrižio nakon jedne priče, ne znam da sam ijedan zapravo (a onaj Secret od Padore je, recimo, najgora stvar što sam čitao).
Volio bih da ga netko objavi u formatu "3 u 1" jer je, ako se ne varam, svaka epizoda na 96 stranica, u jednom broju.
ReemCP Posted - 22/08/2021 : 21:45:55
quote:
Originally posted by anto

...a da je Nijagara,12.sveska,izašla samo kod nas i Francuza,čak nije ni u matičnoj zemlji.

Ja sam ovo saznao iz Spockove recenzije 1.epizode serijala gdje je pisao:

quote:
U Italiji je objavljeno tek 11 epizoda, a jedna naknadno u Francuskoj, ali u Ken Parker ediciji (Long Rifle 79 i 80) bez naslovnice. Mi smo imali sreću što je Dnevnik objavio svih 12 avantura, tako da imamo cijeli serijal, iako bez svih naslovnica. Dnevnik je tu zadnju (francusku) epizodu, koju Talijani ne priznaju, objavio u MM 11: Nijagara s naslovnicom koja originalno pripada četvrtoj epizodi (Colorado ili kod nas Kanjon smrti).


https://www.stripovi.com/recenzije/dil-djil-lms-1-gil/2401/

A i na kraju recenzije se dobro dosjetio Spock da stavi cijeli popis epizoda pa da se odmah može vidjeti i saznati kako je to išlo kod Gila.

Ove Senkine recenzije su baš super, čovjek se uvijek potrudi da nam donese bogatu rubriku zanimljivosti, u svom nekom stilu, a i uvijek nešto novo saznaš. Još ćemo imati prilike uskoro čitati njegove recenzije na sajtu, samo o nekim dr. junacima ;)

Odabrao sam inače ovaj cover od naslovnice koju je Attila postavio par postova iznad, koju je po njegovim riječima Nellesky radio. Eto, nadam se da ne zamjeraju što smo iskoristili ovo u svrhu recenzije te zadnje epizode Gila :)
anto Posted - 22/08/2021 : 09:57:46
pročitah zanimljivosti iz recenzije i saznah da je prodaja Đila bila katastrofa i da je zbog toga serijal ugašen sa jedanaestim brojem,a da je Nijagara,12.sveska,izašla samo kod nas i Francuza,čak nije ni u matičnoj zemlji.

šta znam - meni je Đil tada kao klincu bio sjajan (kao i Džudas),i radovao sam mu se više nego Misteriji.
Moraću baš da ponovo pročitam Moranove avanture i vidim kako mi danas leže.

a što se tiče oba pomenuta junaka voleo bih da ih vidim u nekom novom kvalitetnom izdanju,sa dobrim otiskom,prevodom.

Glede Nijagare,vidim da ju je recenzent ocenio jako nisko - meni je tada bila jako dobra.Ali pitanje je kako bih je danas i sam ocenio.
Spock Posted - 22/08/2021 : 06:29:13
Prozor, pozor: Još jedna Gilova (Đilova) recenzija!
Treća u malo više od godine dana, a ovaj put ćemo vidjeti kakvi su Senkini dojmovi o ovom junaku:

https://www.stripovi.com/recenzije/dil-djil-lms-11-nijagara/2680/
Spock Posted - 10/05/2020 : 10:06:26
Evo, i Igorova recenzija je osvanula! Još samo da delboj ubaci prave naslovnice.

https://www.stripovi.com/recenzije/dil-djil-lms-7-atomski-samuraji/2422/
Spock Posted - 01/04/2020 : 19:04:22
quote:
Originally posted by ReemCP

I ono što veseli Spock, 5 komentara ispod tvoje recenzije u ovom trenutku i svako je nešto napisao Nije ono "suhoparno", prazni komentari samo sa ocjenama. Vidim da se i Igor angažira oko ovog junaka, tako da nam predstoji lijepa budućnost oko recenzija ovog junaka.



Da, dobro je, a i mene je Igor iznenadio svojom rezervacijom.
ReemCP Posted - 01/04/2020 : 13:16:33
I ono što veseli Spock, 5 komentara ispod tvoje recenzije u ovom trenutku i svako je nešto napisao Nije ono "suhoparno", prazni komentari samo sa ocjenama. Vidim da se i Igor angažira oko ovog junaka, tako da nam predstoji lijepa budućnost oko recenzija ovog junaka.
Spock Posted - 01/04/2020 : 06:52:37

Đil je dojahao na stripovi.com!

Malo kasni, ali ipak putuje na konju.

https://www.stripovi.com/recenzije/dil-djil-lms-1-gil/2401/



Mr. Bushido Posted - 13/02/2020 : 23:22:54
Što se tiče tvog pitanja, ovo što sam rekao za naslovnicu možeš slobodno zanemariti. Taj sam podatak našao na nekom francuskom sajtu. Ne sjećam se više o kojem se sajtu radi, osim da mu podaci nisu baš bili pouzdani.
Mr. Bushido Posted - 12/02/2020 : 22:54:05
quote:
Originally posted by Attila77

Hvala ti na odgovoru. Poslao sam PM Mr. Bushidu, mozda ce se on setiti gde je procitao to.


Pa dobro, kome si ti poslao taj PM? Nikako da stigne!
emirem Posted - 23/01/2020 : 08:08:54
Lijepo uradjeno, fino vidjeti stare stripove u novome ruhu, ali sto se tice Gila, ovako kratke edicije ne bi bile ni primjecene da su izlazile kao dodaci nekim drugim stripovima.
Ovako je izlazio sa Marti Misterijom,imao i svoje naslovnice, pa se provukao zapazen koliko-toliko.
Attila77 Posted - 22/01/2020 : 18:40:31
Pošto 12. broj nije bio objavljen u italiji on nisu crtali naslovnicu za to. U francuskoj je išao kao dodatak dva stripa (Ken Parkeru i jednoj vestern priči).

Ja sam sastavio par slika iz stripa i poslao ovo Nellesky-u:



A on mi je ovo poslao:



Sekta Posted - 19/01/2020 : 18:40:56
quote:
Originally posted by Attila77

Konačno, nakon jako puno godina, imamo novu verziju prvog broja Đila. Baš onako kako treba na starom sivkastom Roto papiru, sa svim svojim manama. Sa titlovanjem Ljiljane Kerac. Ultimatno izdanje za nas stare nostalgičare. Pojedinačne brojeve radimo u Bonelli 16x21cm veličini, a kolekcionarska izdanja (dva broja u izdanju) idu na A4.















Страва!!!!
legaz Posted - 19/01/2020 : 09:47:32
quote:
Originally posted by zlatan bihac

Super odradjena naslovnica...sam djil je montijev od broja 6, dok je ostatak majstorski "montirano"..umjesto cijene je i potpis autora...... Jos se sjecamo i one zagorove " izgubljene" naslovnice, odnosno ferrijeve, u reziji Atile od prije par godina...moram priznati da sam tada satima trazio po netu i pregledao one zenith gigante serije prije zagora, trazeci taj broj...



Drukaro.
zlatan bihac Posted - 19/01/2020 : 00:14:10
Super odradjena naslovnica...sam djil je montijev od broja 6, dok je ostatak majstorski "montirano"..umjesto cijene je i potpis autora...... Jos se sjecamo i one zagorove " izgubljene" naslovnice, odnosno ferrijeve, u reziji Atile od prije par godina...moram priznati da sam tada satima trazio po netu i pregledao one zenith gigante serije prije zagora, trazeci taj broj...
Attila77 Posted - 18/01/2020 : 22:51:41
Odlicna vest. Nasao sam onu izgubljenu naslovnicu 12. broja Djila. Sad imamo sve naslovnice.

DzekDenijels Posted - 17/01/2020 : 21:49:38
quote:
Originally posted by wesskowaz

Uh, kako ovo lepo izgleda.


+1

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000