forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Manara HR

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
jaki Posted - 03/10/2009 : 23:56:56
Evo slučajno naletija na ovo:
http://www.stomugromova.com/vijesti/promocija-strip-albuma-milo-manare?Itemid=5
Živjela reklama!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
pcoro Posted - 09/11/2021 : 22:59:53
Inače je u vestern stripovima tog doba znao postojati taj moment curke koja golica junakovu ali i čitateljevu maštu. Možda ne baš u Zagoru i Teksu ali K. Mark je često znao očijukati s kakvom plemenitašicom pa čak i indijankom, a odlaskom Lavezzola Kit Teller je postao pravi švaler i non stop susretao svakakve seksi mladice. Takve momente je prepoznao Manara, možda je i zamišljao sta se krije pod skutama tih, jeli, mladica i onda je odlučio to istjerat do kraja, konačno dignut haljinu jednoj od njih. Ali nije isao u neku tesku erotiku nego je tu mladicu predstavio više kao predmet čežnje koji uvijek izmiče čitatelju
pcoro Posted - 09/11/2021 : 22:21:30
Da, da, to baš mrzim, jebate pa šta si cijelu karijeru nije mogao dat truda pa da malo promijeni tu svoju ženu Manara je prije svega ime, a nekad je znao i crtat.

Ali Svilko je baš dobar. On je zapravo sublimacija čitateljevih želja - taj neki čovjek od papira (to je čitatelj, nema šta drugo bit) se nalazi na divljem zapadu, doživljava pustolovine, očijuka sa zgodnom indijankom. Je da je sve to ironično i zajebantski napravljeno, ali funkcionira i lijepo je za vidjet. Nije se sve pretvorilo u totalnu lakrdiju nego je istodobno i smiješno i romantično, a to nije tako lako iskombinirati.

Mladi Teks koristi sličan gimmick ali na "ozbiljan" način, pa on tako non stop vrluda sa polugolim Indijankama i nikad se ništa ne dogodi..
Tonto Posted - 09/11/2021 : 19:43:33
A i te zene su mu sve iste, da nije frizure ne bi znao koja je koja.
naker Posted - 09/11/2021 : 19:12:43
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Manara prekrasno crta, ali njegovi stripovi su uglavnom nekako isprazni. Barem oni za koje sam potpisuje scenarij. Mislim, super je to za one koji su ljubitelji erotike, ali ako zanemariš sve te lijepe žene, nema tu nečeg pretjerano zanimljivog.



+1
alexts Posted - 09/11/2021 : 18:25:21
quote:
Originally posted by going going



Mozda vas drma nostalgija jer ste ovo citali u nekoj od domacih revija pre x decenija?



Znaš kako, poznati autori nisu svoja imena učinili poznatim u celom svetu, radeći loše i prosečne stripove.

Ja se slažem da noviji radovi starijih autora, često ne opravdavaju njihov renome, ali su drugo ona iz najboljih dana.
going going Posted - 09/11/2021 : 17:51:07
Ha, mozda nisam bio dobro raspolozen, posto volim i blagu i tvrdju erotiku, Divlji zapad i sve to, ali nesto mi ovo nije leglo. A i veliki sam ljubitelj Manarinog crteza. I nemam nista protiv kratkih stripova (Torpeda i porodicu Spageti obozavam).

Mozda vas drma nostalgija jer ste ovo citali u nekoj od domacih revija pre x decenija?
alexts Posted - 09/11/2021 : 16:01:12
quote:
Originally posted by going going


Covek od papira je vec interesantniji ali opet nista specijalno. Steta sto nije odobren kao serijal pa da vidimo kako bi to Manara razvijao, mozda bi mu trebalo malo vremena i vise prostora pa da napravi i nesto interesantno po pitanju scenarija.



Dobra je i zaokružena priča. Deluje da imaš pomalo bonelijevski sindrom, gde se kratki i srednje-dugi stripovi smatraju manje vrednim, pa se često očekuje nešto više (bukvalno - više trajanja, dešavanja...).
Mr. Bushido Posted - 09/11/2021 : 09:32:02
Manara prekrasno crta, ali njegovi stripovi su uglavnom nekako isprazni. Barem oni za koje sam potpisuje scenarij. Mislim, super je to za one koji su ljubitelji erotike, ali ako zanemariš sve te lijepe žene, nema tu nečeg pretjerano zanimljivog.
pcoro Posted - 09/11/2021 : 08:18:41
Ma daj, Goinže, kako Svilko nije ništa specijalno? Baš je specijalan! Ima erotike (blage), ima romantike, Divlji zapad, šta se tu još može dodat? Meni je Svilko jedan od dražih Manara
going going Posted - 09/11/2021 : 00:29:28
Dakle jeste isti strip. Procitah Coveka od papira i Sneznog coveka u Darkvudovom izdanju. Snezni covek je jedna epizoda iz Bonellijevog serijala u kom su objavljeni i Legionar, Covek iz Nove Engleske, Covek s Filipina itd. Scenario pise Kasteli, a crta jos uvek ne tako prepoznatljivi Manara. Realno prica za zaborav.

Covek od papira je vec interesantniji ali opet nista specijalno. Steta sto nije odobren kao serijal pa da vidimo kako bi to Manara razvijao, mozda bi mu trebalo malo vremena i vise prostora pa da napravi i nesto interesantno po pitanju scenarija. E da, i ocekivao sam vise golotinje. Minus za Manaru!

Darkvudovo izdanje je stvarno odlicno!

pcoro Posted - 07/11/2021 : 21:11:58
Imam Svilenog čovjeka u onom nekom broju avanture. Znači, lik sa sobom nosi sliku zaručnice i onda ga ta neka indijanka zajebava da ako voli ženu od papira, da je i on čovjek od papira. A ovi iz avanture su to nekako prebacili u svileni čovjek, svileni. Promašen prijevod. Isti je strip.
Deers Posted - 06/11/2021 : 19:51:55
quote:
Originally posted by going going

Da li je Manarin strip Covek od papira isto sto i Svileni covek? Odnosno da li su to dva razlicita prevoda naziva za isti strip?



Kako sam ja razumio, jesu.

Što se tiče slike, kaže Gera da je ovo puno bolje od Manare čak i ako je on crtao. I ja bih se složio.
anto Posted - 06/11/2021 : 10:14:58
mislim da jeste - ali nisam siguran stopostotno.
going going Posted - 06/11/2021 : 02:29:11
Da li je Manarin strip Covek od papira isto sto i Svileni covek? Odnosno da li su to dva razlicita prevoda naziva za isti strip?
going going Posted - 05/11/2021 : 23:20:17
Meni najvise u licu muskarca a i po ocima devojke ne lici na Manaru.
Deers Posted - 05/11/2021 : 21:50:19
Giuseppe Bergman

Na facebooku su ljudi sigurni da je to maara. što više gledam i meni se tako čini.... iako, realno, ovo je preveliko dupe za Manaru. A i te ruke/šake, poznate su mi ali nikako da ih povežem s Manarinom stripovima.
going going Posted - 05/11/2021 : 21:46:45
Ne bih ni ja rekao da je Manara.
Deers, sta je GB?
Deers Posted - 01/11/2021 : 21:55:05


Naletio sam u jednoj grupi na ovaj crtež za koji kažu da je Manarin. meni ničim ne liči na Manaru. Više na Giardina...
Dobro, ja i nisam njegov fan i smatram da van GB nema zanimljivih radova. A crtački se baš, baš dosadno ponavlja.

Peyo Posted - 13/12/2020 : 19:16:42
Naletio na ovo :

JAH WOBBLE Posted - 13/12/2020 : 17:51:47
Novi artbook "Passion Femmes"
https://www.glenat.com/hors-collection-glenat-bd/passion-femmes-9782344045138
Format : 240 x 320 mm
Pages : 320
Na Bedeteque forumu kažu da nema preklapanja sa "Sublimer le réel". Zamerka je što nema oznaka ilustracija (šta predstavljaju i kada su nastale).




Preview na Youtube-u
https://www.youtube.com/watch?v=gi5Muid_uA4


pcoro Posted - 03/08/2020 : 11:08:39
E, još da prisnažim - prva dva dijela su eksperimentalniji, treći, Indijske pustolovine je konvencionalniji kako pričom, tako i crtežom. To je već onaj kasni Manarin crtež sa ženama što se prče. I taj mi je dobar, ali drugi album crtežom baš rastura. U njemu Manara mijenja stilove ka E.T. pjevačice i tu se vidi kakav je to velemajstor.
pcoro Posted - 02/08/2020 : 20:59:22
Imam tog Bergmana u onom starom piratskom izdanju i poprilično mi se sviđa. Čitao sam ga u danima kad sam stripove čitao više puta. Prvo čitanje me nije oduševilo bio sam zbunjen stripom ali sam mu se dosta vraćao da uživam u crtežu, dobrim kokama, pošalicama, erotici... lijep strip, vrijedan kolekcije.
Manny Posted - 31/07/2020 : 23:35:50
Evo ovako nešto bi neko mogao da objavi..

Manny Posted - 31/07/2020 : 23:18:22
Indijske pustolovine Đuzepe Bergmana su po mom skromnom mišljenju, najbolji od prva tri dela Bergmana. Deluje da je Manara utemeljio koncept u prva dva albuma, te se u trećem donekle opustio i dozvolio priči da poprimi jasnije konture i scenario. Naravno, i dalje smo u polju fantazije i nadnaravnog, ali su okviri u kojima se sve to događa pojmljivi i razumni, pogotovo u usporedbi sa prethodnim pričama. Takođe, kroz ceo strip se provlači izvesni latentni seksualni naboj, Manara to radi sa ukusom i obzirom, i ti trenuci i kadrovi su njegov tour de force u kojima vredi uživati.

Bilo bi lepo videti ova dela u raskošnijem integralu gde bi Manarin crtež mogao da dođe do izražaja, a i preostale epizode Bergmana bi mogle biti zanimljive. No vrlo je jasno da ove hipi pustolovine nemaju brojnu publiku i izdavači bi ovo mogli objaviti pre kao hir nego li kao mudar poslovni potez.
Manny Posted - 30/07/2020 : 00:51:08
Upravo sam završio Dane gneva, a HP i Đuzepe Bergman sam pročitao pre koji mesec, i stvarno ne znam šta da mislim.
Ono što Manara radi sa Bergmanom u prva dva albuma je totalno ludo, scenario se topi u sekundi i sama priča više nije priča, nego je priča o priči. Da budem malo jasniji nekome ko ovo čita, koncept u Bergmanu se ogleda tako što su svi likovi u stripu prikazani kao glumci koji glume glavnu radnju stripa, i čitalac prati i glavnu radnju i "proces snimanja" stripa, što je sve dosta uvrnuto i nimalo jednostavno za praćenje. Glumci pričaju i sa čitaocima i sa Manarom i sa glavnim scenaristom, itd. Potpuna konfuzija šta se događa, pogotovo u prvom albumu (Dani dneva su mnogo bolji u tom pogledu). Sama radnja je dosta zbunjujuća (ako je uopšte i bitna), tu je i Afrika i Kenija i Hugo Prat (ovde pod inicijalima H.P.) i majmun koji nešto govori i Dvorac sa kletvom i pank bend Kruške, i zilion sporednih i vrlo upečatljivih likova (npr. golem sazdan od ljudskih zadnjica koji smrdi) koji ne predstavljaju deo velike slagalice, naprotiv - svi su delovi slagalice koja se nikako ne može složiti.
Stvarno ne znam šta da mislim... jasno mi je Manara ovim eksperimentom pravi određenu dekonstrukciju stripa, njegovog stvaranja, značaja i poimanja, i to je sve ok, ali sam u nedoumici koliko ovaj eksperiment dobro komunicira sa čitaocem i prenosi ideju.
Sutra krećem sa trećim delom (Sanjarija, možda), očekujem jednako veliki zbunj u nastavku.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000