forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 HORROR stripovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
King Warrior Posted - 26/01/2014 : 11:17:18
Osim poznatih SBE naslova, koje bi horror stripove preporucili?
Bez obzira da li mange, ameri ili neka druga teritorija.
Vasa iskustva sa ovim zanrom u stripovima.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
vukozec Posted - 25/10/2022 : 17:04:04
Skrovište (Hideout, Masasumi Kakizaki)

Tankobon horor manga. Radnju možete pronaći po netu, a ja ću je ukratko opisati kao miks recentnog norveškog filma The Trip sa Noomi Rapace, Kingovog Isijavanja i kultnog horora iz 00ih Descent.

Slijede NEEKSPLICITNI SPOILERI!

Mislim da priča najbolje funkcionira ako uzmemo da nam ju priča glavni lik, koji je psihički nestabilan, što znači da je on nepouzdani pripovjedač, nije mu za vjerovati. Npr. na početku nam kaže kako je suprugu doveo u ljetovalište jer htio pokušati popraviti njihov odnos, no kasnije vidimo da je u startu imao drugačije namjere. Imajući to na umu onda cijela priča postaje sumnjiva, pitanje je što je stvarnost, što je umišljeno, što je istina, a što je laž isfabricirana u tom psihički nestabilnom umu. Ta pitanja se naravno odnose na špilju i njene stanovnike, "čudovište", "sina" i "majku", koji svi djeluju nadrealno (kadrovi koji nam uvode majku su vrlo sugestivno seksualizirani, baš po muškom guštu) i njihova karakterizacija ostaje "crtićka". Također, se to odnosi i na flashbackove na prijašnji obiteljski život, pitanje je kako su se stvari zapravo odvile. I najvažnije, pitanja se odnose i na karakterizaciju supruge. Njen karakter nam je vrlo detaljno opisan, no potpuno je jednodimenzionalan. Ona je samoživa rospija, kuja zaslužuje sudbinu koja joj je namijenjena. Ta jednodimenzionalnost djeluje pretjeranom, pa se stoga moramo zapitati je li dobrim dijelom plod tog bolesnog uma. U takvoj intepretaciji prepoznajemo da su "čudovište", "sin" i "majka" iz špilje zapravo doppelgangeri glavnog lika i njegove obitelji, te "Skrovište" postaje priča o muškom karakteru i umu. O tome kako tjeskoba zbog uloga koje se od muškarca očekuju i frustracije zbog neostvarenih ambicija, u njemu mogu proključati inherentno nasilje, te dozvoliti nasilnom alter-ego da ga polako pojede živog (ako me kužite ;) ).

Kakizaki odlično prenosi atmosferu. Stalno koristi onomatopejske zvukove, npr. tupi "tup" kad Seichi odloži koktel savršeno u jednom kadru dočara mučnu tišinu i napeti odnos glavnih protagonista. Ta napetost u auti i šumi postane neizdrživa, da bi je onda zamijenila klaustrofobija špilje. No ne trudi previše objasniti stvari, tako da je ova gore intepretacija slobodna, ne mogu reći da je to ono što je autor stvarno imao na umu. Mnogi komentari na koje sam naišao na netu radnju uglavnom uzimaju zdravo za gotovo, no to bi strip učinilo prilično šupljim (i mizoginim), pa ću se ja držati svoje interpretacije ;)

vukozec Posted - 18/10/2022 : 22:17:38
quote:
Originally posted by vukozec

Volio bih ovo vidjeti u nekom drugom koloru ili čak C/B...





Definitivno bi c/b bio veći gušt za čitanje.
emirem Posted - 18/10/2022 : 18:14:28
Iscekujem marvelove "Horror" i "Tomb of Dracula".
Jos od "Eks" stripova najjaca i najjezivija atmosfera koju sam ikada procitao. Dylan Dog iz Bonellija je cista kamilica od Horrora.

"Legion of Monsters" sam trazio prosli tjedan u Saarbrückenu, ali davno prodan ima neki remake na amazonu.
U prici su: Dracula, Brother of Voodoo, Frankenstein, Man-Thing, N'kantu Mummy, Manphibian, Vukodlak, Morbius, Ghost Rider, Satana.
naker Posted - 18/10/2022 : 15:58:39
18/100
Paka01 Posted - 18/10/2022 : 15:19:53
quote:
Originally posted by vukozec

https://www.listchallenges.com/pastes-100-of-the-best-horror-comics/list/

12/100

Mnogo toga još čeka na domaća izdanja.



19/100 kod mene.
Mada neki naslovi nemaju šta raditi na toj listi (Kill the Minotaur ponajviše).
vukozec Posted - 18/10/2022 : 15:02:59
https://www.listchallenges.com/pastes-100-of-the-best-horror-comics/list/

12/100

Mnogo toga još čeka na domaća izdanja.
vukozec Posted - 18/10/2022 : 14:54:18
Wytches vol.1 (Snyder/Jock)

Priča je OK, no kod drugih autora, konkretno Stephena Kinga koji je očito bio veliki uzor, sam već vidio slične priče ispričane na jači (grandiozniji) način. Pronalazim paralele i sa I Kill Giants, bullying itd., opet, tamo mi je karakterizacija jača. Crtežu koloristički efekt kao da je Pollock zalio kantom boje svaku stranicu smeta i čini ga nejasnim. Volio bih ovo vidjeti u nekom drugom koloru ili čak C/B, ali sad sam već dvaput pročitao ovu priču i to mi je sasvim dovoljno.


going going Posted - 22/02/2022 : 00:12:04
quote:
Originally posted by vukozec

Gigi Simeoni - Vještica

Giallo horor koji usvaja tipične gradivne elemente iz zlatnog doba talijanskog (filmskog) horora: flashbackovi, traume iz djetinjstva, djeca kao nositelji radnje, buđenje seksualnosti (korijen svega, Freud je opet bio u pravu), nadnaravne sile. Ima sličnosti i sa Kingom (Stephenom, ne pokretačem teme) ali ipak se osjeti jak talijanski šmek. Nakon najšokantnijeg momenta, rasplet postaje očit. Sve već viđeno, ali zgodno žanrovsko djelce, autorova posvećenost žanru se osjeti.





Lep osvrt, a tek ga sad vidim. Mogao bih da uzmem da citam Vesticu onda u skorije vreme. Imam Phenixovo izdanje ali nisam planirao da taj strip citam u doglednoj buducnosti pored gomila i gomila drugih stripova koji me cekaju.
naker Posted - 21/02/2022 : 15:31:39
DW najavio da će raditi Tomie i Fragments of Horror, a Stalker No Longer Human
vukozec Posted - 21/02/2022 : 14:36:49
Gyo (Junji Ito)

Itovi zaštitni znaci, body horror, smrtno ozbiljna prezentacija apsurdnih premisa, potenciranje užasa kroz postepeno koncentrično gomilanje istog, nemilosrdni "raspleti" - plus tradicionalni elementi J-horrora, creature-feature, vojni eksperimenti, traume rata...
Premda su mu (iritanti) likovi slabije karike, Ito uspješno kreira unikatne noćne more i uvlači čitatelja u njih.



Jako su mi se dopale i dvije kratke priče na kraju. Hoće li Darkwood izdati još nešto od Ita, zna li se šta? Tomie ili neku kolekciju kraćih priča?
delboj Posted - 03/06/2019 : 19:12:28
Hvala, to je to.
RadioClash Posted - 03/06/2019 : 19:02:04
Face of Fear
http://dcpagesoffear.blogspot.com/2015/03/syd-shores-art-face-of-fear-1969.html
delboj Posted - 03/06/2019 : 17:31:55
Kako se ovo zvalo na engleskom?

vukozec Posted - 03/06/2019 : 15:44:46
Alan Moore & Jacen Burrows - The Courtyard & Neonomicon

Dvije Mooreove (povezane) priče u kojima se pozabavio kultnim univerzumom H.P. Lovecrafta. Priče su smještene u moderno doba, a sam Lovecraft postaje dio svog mitološkog svijeta (neka vrsta proroka). Courtyard je originalno bila kratka priča, kasnije adaptira u strip. Neonomicon se na nju direktno nastavlja i ima razrađeniju radnju. Osnovna premisa od koje je Moore pošao bilo je da izvuče na vidjelo neke teme koje su za Lovecrafta bile tabu. Naročito jednu temu koja se u Lovecraftovim dijelima nikad ne spominje, barem ne eskplicitno, premda Moore smatra da spominjanje raznih "drevnih, neimenovanih obreda" i sl. aludira direktno na nju, odnosno da je tema podsvjesno sveprisutna (opet dolazimo do Freuda). Uglavnom, Moore je odlučio to neizgovoreno učiniti eksplicitnim. Vrlo eksplicitnim :)
Nekim čitateljima će to sve sigurno biti malo too much, ilitiga šokantno. No ne bi li jedna od uloga horora trebala biti da šokiraju, a ako nasilje više ne predstavlja nikakav shock value, što nam preostaje?



Priča se dalje nastavlja u Providence koji je ujedno i prequel i sequel Neonomicona (i trostruko većeg opsega). Providence je inače glavni grad Rhode Islanda, jedan od najstarijih gradova u SAD-u i Lovecraftovo mjesto rođenja.
vukozec Posted - 03/06/2019 : 15:01:25
Gigi Simeoni - Vještica

Giallo horor koji usvaja tipične gradivne elemente iz zlatnog doba talijanskog (filmskog) horora: flashbackovi, traume iz djetinjstva, djeca kao nositelji radnje, buđenje seksualnosti (korijen svega, Freud je opet bio u pravu), nadnaravne sile. Ima sličnosti i sa Kingom (Stephenom, ne pokretačem teme) ali ipak se osjeti jak talijanski šmek. Nakon najšokantnijeg momenta, rasplet postaje očit. Sve već viđeno, ali zgodno žanrovsko djelce, autorova posvećenost žanru se osjeti.

King Warrior Posted - 04/05/2015 : 07:49:05
Evo jedan fumetti koji bih rado procitao na nasem jeziku:
http://www.thecannibalfamily.it/TCF/index.html
www2 Posted - 06/04/2015 : 20:07:14
odlično
IGMAN2 Posted - 06/04/2015 : 19:21:51
Meni simpatična priča + nešto slobodnog vremena











www2 Posted - 05/04/2015 : 20:39:01
Evo ovaj topic :

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46575

...me je potaknuo da dam listu za horrore


1. Crossed (ne svi ali original definitivno)
2. Neonomicon
3. Wytches
4. Severed
5. The wake
6. Sin titulo
7. Uzumaki
8. Domu
9. Harvest
PijaniPatak Posted - 29/10/2014 : 23:27:09
Imam kod sebe sve Horror Eksove...Sad sam se setio da ih imam poredane u kutiji na tavanu još od davnina...Sjajne priče!!!
jaki Posted - 29/10/2014 : 20:06:46
Meni je najveći horor kad pročitam bonellija.
Boston Jack Posted - 29/10/2014 : 18:58:52
Nema na čemu Vukozec
Ja isto uglavnom nabavljam stripove u gradskim knjižnicama. Odlična je ponuda.

Vidim da je na temi spomenuta priča Glazba Erica Zana od Lovecrafta. Priča je vrhunski horror i baš sam razmišljao da bi je bilo fora prikazati u obliku stripa, a nisam niti znao da već postoji :)

My Friend Dahmer od Derfa sam čitao neki skraćeni PDF. Jako potresna stvar.
vukozec Posted - 29/10/2014 : 16:01:51
Mi u Zagrebu smo blagoslovljeni zbirkom u gradskim knjižnicama ;)
Poli Posted - 29/10/2014 : 13:45:00

... koji je u međuvremenu vec rasprodan ...


vukozec Posted - 29/10/2014 : 13:35:04
quote:
Originally posted by Boston Jack

Preporučio bih Omnibus od Chaboutea od Fibre. Sadrži više priča, od kojih su neke rađene u duhu gotičkog horora, jaka atmosfera, mistika, noć itd. Meni najjezovitija priča iz Omnibusa, i ujedno najbolja je Zvijer.

http://www.fibra.hr/index.asp?cat=6&SeriesID=10&TitleID=194




Hvala na preporuci, nisam znao da je to horror, izgleda zanimljivo (slab sam na snježne priče)...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000