forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Buddha 1 & 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/11/2016 : 21:36:20


Hvaljeni pripovjedni genij Osamua Tezuke, besprijekorna vještina njegova vizualnog izražavanja i topla humanost u potpunosti su procvjetale u ovom epu u osam knjiga o Siddharthinu životu i svijetu. Tezuka dokazuje svoje duboko razumijevanje teme kontekstualizirajući Buddhine ideje; naglasak je na pokretu, akciji, emociji i sukobu dok princ Siddhartha bježi od kuće, putuje kroz Indiju i propituje hinduske običaje poput asketskog samoozljeđivanja i ugnjetavanja kasti. Tezukin Buddha ne preporučuje rezignaciju i pasivnost, već propovijeda prosvjetljenje kad prepoznamo povezanost svega, preporučuje suosjećanje s patnjom i razumno uređenje naših života. Filozofski segmenti utkani su u međuljudske situacije uz revolucionarnu vizualnu dinamiku zbog koje umjetnik nikad ne gubi pažnju čitatelja. Tezuka je bio više humanist nego budist, a njegov magnum opus nije propagandni pokušaj. U tom smislu može se usporediti s romanom Hermanna Hessea ili Bertoluccijevim filmom; Tezukin pristup zapravo izražava blago nepoštivanje religije jer uključuje ono što zapadni komentatori često izbjegavaju, a to je humor.

Buddha 1 • Kapilavastu • 400 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 120 Kn

Buddha 2 • Četiri susreta • 416 stranica • C/B • 150 x 210 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Osamu Tezuka • Crtež Osamu Tezuka • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 120 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/buddha-1-kapilavastu/405/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/buddha-2-cetiri-susreta/406/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 30/10/2021 : 18:38:09
Četiri susreta

Nastavlja se Buddha u slicnom ritmu i s pregršt zapleta i svakojakih čudnovatih avantura na putu. Ovaj put upoznajemo Siddharthu kao klinca u sazrijevanju i naziremo neke karakterne crte koje će ga pretvoriti u ono po čemu je poznat u svjetskoj kulturi i povijesti.
Iako radnja postaje konkretnija, malo je previše vrćenja u krug bilo ovdje i bilo je na mahove repetetivno čitati premišljanja i patnje mladog Siddharthe. Naravno, knjiga je većinski na vrlo visokom nivou i ima prizora i scena dostojnih veličanstvenog epa kao što je Buddha.
Neću biti prestrog pa mogu reći da nije došlo do značajnijeg gubitka na kvaliteti. Možda malo usporavanja ritma uoči još bitnih događaja, definitivno u direktnoj usporedbi ispod prve knjige.
4.5/5
don_draper Posted - 25/09/2021 : 20:12:44
Kapilavastu

Hvala Fibri na reprintu ovoga, nisam duljio oko nabavke ovoga sad na ljeto jer slutim da je u pitanju remekdjelo koje sam nepravedno zapostavio.

Iako o Buddhi ne znam previše, u ovom stripu sam itekako uživao. Koliko sam primjetio, detalji nisu pretjeranoo povijesno precizni i Tezuka si je uzeo podosta umjetničke slobode ovdje. Na jedan iznenađujuće duhovit i lucidan način stvara se epska biografija začetnika jedne religije. Ima dosta pošalica koje su van tadašnjeg vremenskog konteksta (Coca-Cola) te skrivene karikature raznih sporednih aktera (svinjske glave).
Priča ide vrlo brzo, sve se odvija dinamično, a opet ima neku unutarnju logiku i teče besprijekorno. Povlači se tema socijalne nepravde, duhovnosti i mesijanskog spasa. Velike stvari ovdje Tezuka ubacuje, a prikazuje ih na tako jednostavan i široko prihvatljiv način.
Vizualno mi je puno snažniji od Kirihita kojeg sam ranije čitao. Prizori preko cijele stranice su sjajni, crtež odlično varira od ozbiljnog preko karikaturalnog i jednostavnog pa do sjajnih akcijskih scena. Kompletan strip što bi se reklo.
Bez ikakvih premišljanja ovaj serijal nastavljam. Pošto stvarno ne mogu naći nekakvu suvislu manu i dojam tijekom i nakon čitanja je izrazito pozitivan ovaj strip dobiva čistih 5/5.
Markos Posted - 16/07/2021 : 16:23:00
Od danas je u prodaji drugo izdanje prve knjige, za sve one koji su propustili kupiti prvo na vrijeme! Nema na čemu!:)
Peyo Posted - 14/12/2020 : 08:37:29
quote:
Originally posted by naker

Na momente previše detinjasto i autorov smisao za humor se često razilazi sa mojim ...



U počecima "druženja" sa Tezukom sličan je bio i moj doživljaj, ali poslije sam se navikao i sa simpatijom prihvatio.
naker Posted - 14/12/2020 : 07:10:31
Na momente previše detinjasto i autorov smisao za humor se često razilazi sa mojim, ali kakvo je samo ovo bilo epsko putovanje koje hrani dušu

Osam tomova na 3.000+ stranica gde se ni u jednom momentu nije osetila dosada niti zamor materijala već samo glad da nastaviš dalje stranicu po stranicu
Kao što i likovi iz ove odiseje prelaze sa jednog iskušenja na drugo na svom dugom putu u potrazi za prosvetljenjem i konačnim odredištem - nirvanom

Ep o budizmu ali sa toliko puno humanizma i ljudskosti i prožet sa jednostavnom, univerzalnom istinom koja nažalost i dan danas ostaje nedokučiva za mnoge, čini ovaj strip prigodan za maltene sve uzraste

Tezukin Buda je obavezna lektira stripa i hvale vredan izdavački poduhvat
Oki Posted - 01/03/2017 : 20:53:33
Buddha me je podsjetio na neke starije japanske rpg igrice koje sam kao klinac gutao...dosta teatralno u trenucima kada se najmanje nadate.
Zagor-te-nay Posted - 27/01/2017 : 21:25:34
Ko voli Tezuku svidit će mu se i Budda. Solidno štivo, laganini, za opuštanje. 6/10
Combatrock Posted - 27/01/2017 : 16:11:22
buddha je masterpiece ... Adolf i Kirhito su ok, ali Buddha je vrh bogova...
jaki Posted - 21/01/2017 : 06:05:41
Da ali ja brze procitam 1knjigu bude nego li album blubija
Torghal Posted - 20/01/2017 : 21:06:10
Fibrini Japanci su najpovoljniji sta se tice cijene.Puno stranica a cijena prihvatljiva.Za usporedbu npr.jedan Blueberry ili Jeremiah od 45 stranica kostaju 75-80 kn.
Markos Posted - 20/01/2017 : 15:32:41
Ove godine ćemo pokušati izbaciti 4 Buddhe. Ali svakako dogodine završavamo.
Oko transkripcije je bilo brdo, ali zaista brdo konzultacija, s raznoraznim stručnjacima za jezik, budizam, indologiju itd itd i na kraju je izabrana ta transkripcija, a iz razloga što Indijci, kako su mi objasnili, imaju taj glas "dh", tako da ga oni izgovaraju doista ovako kako piše "Buddha".

Ja bi volio da je cijena manja, ali vjeruj mi da je jako teško, na tako malu nakladu. 400-tinjak stranica za 100-tinjak kuna mi se ipak ne čini toliko strašno.
kasper Posted - 20/01/2017 : 15:12:13
koliko buda bude ove godine?
jaki Posted - 20/01/2017 : 14:59:59
Da mi je neko pokaza Budu prije desetak/petnaestak godina raka bi da ovi čovik nezna crtati:)
Crtež je genijalan a priča teće tako lako i prirodno da je to milina.
Izdanje je odlično iako bi ja izbacija tvrde korice:)a i cijena je malko veća za standard većine Hrvata(ali na to smo se navikli).
I zašto naslov nije Buda?
kasper Posted - 20/01/2017 : 14:22:16
buda tezuka bog stripa
anto Posted - 31/12/2016 : 22:43:03
quote:
Originally posted by zarmix

quote:
Originally posted by anto

momci,braćo,prijatelji,kolege:
da li mogu da čitam ove dve knjige zasebno (mislim u razmaku od mesečak dana) ili je bolji efekat kad sljuštim jednu za drugom???

pitam jer se sad preračunavam oko nabavke ove ture, i odgovara mi finansijski da ih naručim u dve različite ture.
(I - Skalpirani 1-3 + Buda 1;II - Ptica,Saga + Buda 2;III - Krcko 2,3 + Taniguči;ortak uzima Brodeka,Ćao đaci i Pedrosu)



Što ti je ovo Krcko 2,3?

Inače mi je super izbor. Ne znam jedino kakav će biti ovaj Pedrosa. Više sam očekivao od Portugala, mada su crtež i boja mrak, pa ga nisam više htio uzimati kad ionako ima hrpa svačega.


http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/krcko-krc-sa-2-krcko-integral-2/34503/0/

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/krcko-krc-sa-3-krcko-integral-3/34504/0/

klasik franko-belgjansko humorističkog stripa - sjajan,sjajan,sjajan strip.

glede novog Pedrose,ako ti Portugal nije ispunio očekivanja,ovo onda slobodno preskoči.
Peyo Posted - 31/12/2016 : 16:55:42
quote:
Originally posted by Opti

Tezukin humor u ovom stripu je isprve čudan i neprikladan, ali usred druge knjige mi je konačno sjeo i sad mi je teško zamisliti ovaj strip bez njega, jednostavno se treba naviknuti.


Isto je bilo i sa mnom.

I to ne samo kod Buddhe nego i kod drugih Tezukinih stripova.
zarmix Posted - 31/12/2016 : 16:36:56
quote:
Originally posted by anto

momci,braćo,prijatelji,kolege:
da li mogu da čitam ove dve knjige zasebno (mislim u razmaku od mesečak dana) ili je bolji efekat kad sljuštim jednu za drugom???

pitam jer se sad preračunavam oko nabavke ove ture, i odgovara mi finansijski da ih naručim u dve različite ture.
(I - Skalpirani 1-3 + Buda 1;II - Ptica,Saga + Buda 2;III - Krcko 2,3 + Taniguči;ortak uzima Brodeka,Ćao đaci i Pedrosu)



Što ti je ovo Krcko 2,3?

Inače mi je super izbor. Ne znam jedino kakav će biti ovaj Pedrosa. Više sam očekivao od Portugala, mada su crtež i boja mrak, pa ga nisam više htio uzimati kad ionako ima hrpa svačega.
Opti Posted - 31/12/2016 : 14:13:08
Tezukin humor u ovom stripu je isprve čudan i neprikladan, ali usred druge knjige mi je konačno sjeo i sad mi je teško zamisliti ovaj strip bez njega, jednostavno se treba naviknuti. Sama priča mi nije toliko zanimljiva kao u Kirihitu ili Adolfu, ali Tezukino pripovjedanje bi i stripovsku adaptaciju telefonskog imenika učinilo zanimljivom pa se Buddha ipak brzo čita. :)
Crtež je standardno prekrasan.
Combatrock Posted - 30/12/2016 : 12:49:48
stiglo... načeto... 45 prvih lepih stranica i prelepi prizori Himalaja kao prvi kadar... dovoljno da udje u top 10 svih vremena... pamticu ovo kao prvi kadar Carsonove proslosti i prvi Magico Vento... nastavicu da izvestavam sa Budinog fronta...
anto Posted - 30/12/2016 : 09:18:10
U drugoj knjizi pratimo Sidartino detinjstvo,gde on kao jako mali pokazuje svoju različitost i interesovanja za stvari koje su nepojmljive za taj uzrast.
Iako ga otac obučava za vojnika i budućeg vladara,Sidarta naginje ka duhovnim aspektima života.To će dovesti da mladi princ pobegne iz dvorca i upozna Tatu,kao i devojku Migailu,koju će kasnije zavoleti.
Druga knjiga nam govori i o njegovom odrastanju,ženidbi,državnim problemima,kao i počecima njegovog asketskog života i duhovnog uzrastanja.

9/10

Nakon četvrtine serijala,moram reći da mi je Buda u rangu Ode Kirihitu,ali za celu ocenu ispod Adolfa (koji mi je inače među prvih 10,ako i ne 5 top stripova).
Voleo bih da je Tezukin stil u Budi ipak za mrvicu ozbiljniji.
anto Posted - 14/12/2016 : 15:03:11
Tezuka:Buddha 1 - Kapilavastu (Fibra)

Posle Adolfa i Ode Kirihitu,na red dođe i (po mnogima) magnum opus boga mange,Osamu Tezuke,Buda.
Buda je osmotomno delo o Sidartinom životu;(citirao bih cromwella) crtežom i naracijom naizgled neozbiljna, ova priča je protkana finim nitima životne mudrosti i situacijama u kojima se na šašav način prikazuje ljudska priroda.
Tezuka standardno "vozi" 300km/h,pa se strip ne ispušta iz ruku dok se završi.A završi se bogami vrlo brzo,sa obzirom da ima 400 stranica.
Za prvu knjigu ide 9/10,ali cenim da će to ići polako više sa svakom novom knjigom.
Šta reći osim totalna preporuka.I nemojte da vas neozbiljan crtež odbije od kupovine!!!

Zanimljivosti:
Tezuka je odvajkada bio zajebant,pa je i ovde provukao par fazona:
1.stranica 91. - "pretvara običnu vodu iz slavine u colu,tačno?" - za slavinu bi i moglo da prođe,ali za "kokišku" nikako.
2.stranica 275. - "...poput New Yorka ili Pariza..." - kod Pariza su omašili 900 godina,a kod Njujorka 2100.
3.stranica 305. - pojava Tezuke,a potom i drugog lekara u modernom lekarskom odelu (Tezuka će se do kraja još jednom pojaviti kao doca)
anto Posted - 12/11/2016 : 18:19:34
ok,hvala
Mr. Bushido Posted - 12/11/2016 : 18:08:05
quote:
Originally posted by anto

momci,braćo,prijatelji,kolege:
da li mogu da čitam ove dve knjige zasebno (mislim u razmaku od mesečak dana) ili je bolji efekat kad sljuštim jednu za drugom???

pitam jer se sad preračunavam oko nabavke ove ture, i odgovara mi finansijski da ih naručim u dve različite ture.
(I - Skalpirani 1-3 + Buda 1;II - Ptica,Saga + Buda 2;III - Krcko 2,3 + Taniguči;ortak uzima Brodeka,Ćao đaci i Pedrosu)


Mislim da ti je svejedno, jer će ionako proći neko vrijeme dok ne pročitaš treću knjigu.
anto Posted - 12/11/2016 : 17:52:26
momci,braćo,prijatelji,kolege:
da li mogu da čitam ove dve knjige zasebno (mislim u razmaku od mesečak dana) ili je bolji efekat kad sljuštim jednu za drugom???

pitam jer se sad preračunavam oko nabavke ove ture, i odgovara mi finansijski da ih naručim u dve različite ture.
(I - Skalpirani 1-3 + Buda 1;II - Ptica,Saga + Buda 2;III - Krcko 2,3 + Taniguči;ortak uzima Brodeka,Ćao đaci i Pedrosu)
anto Posted - 11/11/2016 : 16:14:04
ma znam da se zezaš,nego si me zbunio sa ovim "predosećajem".
Znači u rangu Adolfa?
(koji je meni u samom vrhu pročitanog)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000