forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA:KOLORKA 71 Majmun iz Hartlepoola

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 21/04/2017 : 20:19:57


1814. godine tijekom oluje, brod Napoleonove flote je potonuo u blizini obale engleskog gradića Hartlepoola. Sljedećeg jutra među ostacima broda, mještani na plaži pronalaze jednog preživjelog. Riječ je o majmunu koji je bio maskota tog broda obučen u francusku uniformu. Stanovnici Hartlepoola mrze Francuze, iako nikada nisu vidjeli ni jednog. Uostalom, nikada nisu vidjeli ni majmuna. Taj arogantni i primitivni brodolomac je ustvari njihova ideja kako bi Francuzi trebali izgledati... Stanovnicima tog gradića neće trebati puno povoda da pohrle osnovati vojni sud.

Inspiriran poznatom legendom sa sjevera Engleske, Majmun iz Hartlepoola je tragikomična priča koja govori o ratnom nacionalizmu i rasizmu koji ne poznaje granice...

Kolorka 71 • Majmun iz Hartlepoola • 96 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Jeremie Moreau • Prijevod Tina Dunjić Messmer • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 21.4.2017. • Cijena 120 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-71-majmun-iz-hartlepoola/416/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 29/08/2023 : 11:47:47
Dobar je Majmun skroz, posebno radi crteža. Dobro crta face, izraze lica, emocije..
Interesantna priča/legenda o besmislenosti nacionalizma. S obzirom na to koliko ljudi znaju bit glupi, ja bih rekao da je vrlo vjerojatno istinita.
Plus za pojavu Charlesa Darwina.
Strip kao stvoren za poklon nekome.

going going Posted - 20/02/2022 : 19:22:40
Ne znam sta da mislim o ovom stripu. Lupano me je odusevio jos davno Okeanom ljubavi (potrazite ovaj odlican strip u izdanju Besne kobile, cudi me da ga i Fibra nije izbacila) i nedavno jednom drugom kolorkom Cao djaci, a i dobri su mi Stare Furune/Prdonje.
Medjutim Majmun mi je onako, nit smrdi nit mirise. To sto je zasnovano na istinitoj prici dodaje na uznemirujucoj i potresnoj noti, ljudska glupost i mrznja ne znaju za granicu ali nacin na koji Lupano pripoveda pricu je nekako previse naivno i prejednostavno iako je strip ocigledna farsa i tragikomedija i previse direktno se obraca citoacu, nisam najveci ljubitelj odsustva suptilnosti, ali ponekad je neophodno ljudima zabosti prst u oko i reci im: eej, vidis ovo, ovo nije u redu. Ali opet mislim da bi strip mogao mnogo bolje da se scenaristicki izvede i sa manje direktnog moraliziranja i manje sto bi englezi rekli ,,preachy".
Moj utisak je dakle neka kombinacija ova dva posta (ali malo vise naginjem zarmixovom):
quote:
Originally posted by naker

Majku mu pa ovi su stvarno obrijali majmunu svaku dlaku sa tela.. A nebo oslikano crvenom bojom upotpunjuje sliku da ovde nije reč o običnom suđenju, ovo je suđenje proizišlo iz samog pakla.. Ne znam da li u ovoj priči postoji makar i zrnce istine ali bilo bi komično da nije tragično do kojih sve granica može da dobaci ljudska glupost i šovinizam pa da se pojavi ta potreba među ljudima da mrze sve što dolazi spolja jer to nije "naše", slepo mrze nešto o čemu ništa ne znaju..

Dobar je Majmun iz Hartlepoola, ali ljudi nažalost prečesto ispadnu veći majmuni i od samih majmuna.



quote:
Originally posted by zarmix

Nisam rekao da je ovo loše, dapače, mislim da je "Majmun..." kvalitetan strip-slikovnica koji bi odgusta pročitao ili poklonio djetetu od 10-12 godina da se pouči humanosti, nauči što je to ksenofobija itd, ali da se također radi o djelu koje predstavlja nešto poput spota ili kratkog crtanog filma za iskusnog čitača.



Moja ocena bi bila 5,5/10
Chui Posted - 11/02/2022 : 23:19:59
quote:
Originally posted by Cromwell

Spominjao si i klince u domovima/lektire za osnovnoškolce al nema veze zapravo. Tvoj optimizam je lijep ali nema veze sa stvarnošću, na žalost. :(
Ok ako pričamo samo o vizualnoj strani- klince ako već treba navlačiti na stripove onda to treba učiniti do prije srednje škole, odnosno čim ranije. A to se garantirano ne može postići prljavim točkocrticama Moebiusa ili četkastom stilizacijom kakva je u Majmunu.
Klincima ako bi se nešto svidjelo onda je to eventualno čist crtež i ništa drugo. Pričala mi je frendica da njenu djecu ne zanimaju niti slikovnice niti stripovi (dao sam im par BG Asterixa). Gledali su neki stari Disney crtić 10 min i gotovo, pad koncentracije "mama jel mogu na tablet?". E pa jebiga sad.

Curice od prvog do četvrtog - Višnja, mange i ostali stripovi s velikim očima
Dečki od prvog do četvrtog- Spajdermeni, Iron Mani i stripovi po igricama

Srednjoškolce koji nisu zavoljeli strip u mladosti neće ih zanimati niti kasnije a uostalom nema šanse da im to bude stimulirajuće poput Fortnitea ili Leaugue of legends ili štogod sad već bilo popularno. Uostalom i većina nas smo imali pauzu čitanja stripova u srednjoj/faxu Tako da očekivati od nekog srednjoškolca kojeg lupaju hormoni da se navuče kroz Inkala ili Majmuna ne samo da je iluzorno nego je i smiješno.
(nemoj samo ovo sad shvatiti osobno, govorim općenito)

EDIT
@Peyo: nisam, ali sad me baš zanima. :D Potražiti ću na jutubu



pa slažem se sa svime što si napisao, al svejedno mogu biti optimist valjda zato što brijem da mi je netko dao Inkala u 7om osnovne bi barem buljio u sličice makar ne razumio puno toga.
Cromwell Posted - 11/02/2022 : 20:27:18
Spominjao si i klince u domovima/lektire za osnovnoškolce al nema veze zapravo. Tvoj optimizam je lijep ali nema veze sa stvarnošću, na žalost. :(
Ok ako pričamo samo o vizualnoj strani- klince ako već treba navlačiti na stripove onda to treba učiniti do prije srednje škole, odnosno čim ranije. A to se garantirano ne može postići prljavim točkocrticama Moebiusa ili četkastom stilizacijom kakva je u Majmunu.
Klincima ako bi se nešto svidjelo onda je to eventualno čist crtež i ništa drugo. Pričala mi je frendica da njenu djecu ne zanimaju niti slikovnice niti stripovi (dao sam im par BG Asterixa). Gledali su neki stari Disney crtić 10 min i gotovo, pad koncentracije "mama jel mogu na tablet?". E pa jebiga sad.

Curice od prvog do četvrtog - Višnja, mange i ostali stripovi s velikim očima
Dečki od prvog do četvrtog- Spajdermeni, Iron Mani i stripovi po igricama

Srednjoškolce koji nisu zavoljeli strip u mladosti neće ih zanimati niti kasnije a uostalom nema šanse da im to bude stimulirajuće poput Fortnitea ili Leaugue of legends ili štogod sad već bilo popularno. Uostalom i većina nas smo imali pauzu čitanja stripova u srednjoj/faxu Tako da očekivati od nekog srednjoškolca kojeg lupaju hormoni da se navuče kroz Inkala ili Majmuna ne samo da je iluzorno nego je i smiješno.
(nemoj samo ovo sad shvatiti osobno, govorim općenito)

EDIT
@Peyo: nisam, ali sad me baš zanima. :D Potražiti ću na jutubu
Chui Posted - 11/02/2022 : 16:53:41
quote:
Originally posted by Cromwell

Pa Chuiju je i Žodo dječje štivo.

Molim vas, ne navlačite djecu na stripove. Neka ostanu normalna.


reko sam da je Inkal vrlo atraktivan i za publiku tipa 7/8 razred osnovne škole jer uopće nije poanta da moraju razumijeti sve, al je vrlo zabavno i vizualno atraktivno pa i za klince. Pa da mi je netko dao Inkala na njemačkom kad sam bio u 7. razredu osnovne gutao bih ga barem kao slikovnicu.
Peyo Posted - 11/02/2022 : 13:49:05
quote:
Originally posted by Cromwell
Molim vas, ne navlačite djecu na stripove. Neka ostanu normalna.



Mudro zboriš .

Sigurno si jučer gledao emisiju o stripu na HRT3.
Cromwell Posted - 11/02/2022 : 13:15:56
Pa Chuiju je i Žodo dječje štivo.

Molim vas, ne navlačite djecu na stripove. Neka ostanu normalna.
anto Posted - 11/02/2022 : 12:26:29
meni je ovo pre za matore nego za decu
Chui Posted - 11/02/2022 : 09:51:21
Majmunko je vrlo simpatičan, fora i za odrasle, a za klince svakako super navlakuša na strip.
naker Posted - 09/02/2022 : 08:44:24
Hvala na linkovima, izgleda da je prava istina crna kao i originalne bajke Andersona i Braće Grim:

So is the legend true? Did the good folk of Hartlepool REALLY hang a poor defenceless monkey? There could perhaps be a darker side to the tale – maybe they didn’t actually hang a ‘monkey’ but a small boy or ‘powder-monkey’. Small boys were employed on warships of this time to prime the canons with gunpowder and were known as ‘powder-monkeys’.

Neverovatno
Peyo Posted - 09/02/2022 : 00:09:37
https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/The-Hanging-of-the-Hartlepool-Monkey/

https://en.wikipedia.org/wiki/Monkey_hanger
naker Posted - 08/02/2022 : 20:02:01
Majku mu pa ovi su stvarno obrijali majmunu svaku dlaku sa tela.. A nebo oslikano crvenom bojom upotpunjuje sliku da ovde nije reč o običnom suđenju, ovo je suđenje proizišlo iz samog pakla.. Ne znam da li u ovoj priči postoji makar i zrnce istine ali bilo bi komično da nije tragično do kojih sve granica može da dobaci ljudska glupost i šovinizam pa da se pojavi ta potreba među ljudima da mrze sve što dolazi spolja jer to nije "naše", slepo mrze nešto o čemu ništa ne znaju..

Dobar je Majmun iz Hartlepoola, ali ljudi nažalost prečesto ispadnu veći majmuni i od samih majmuna.
prop_ovednik Posted - 27/08/2021 : 13:15:35
Meni je ovo bilo super. Za 60 kuna sad na akciji čista krađa, nisam propustio.
BeaGea Posted - 27/08/2021 : 13:10:30



Jel ovo ekipa s teme o cijepljenju

Genijalan strip, 5/5!!!
ivke80 Posted - 18/01/2018 : 17:22:41
Prvo, blesava mi je pretpostavka da netko može zamijeniti majmuna za Francuza al ajde, kužim da je to potrebno da se radnja može poslije razvijati. To poslije je na trenutke briljantno, bas je odlično prikazano do kuda može ići ta histerija neuke gomile, pogodjena je vrhunski atmosfera te cijele parodije, ima i humora. Jedino šta te ocjene autora na kraju o ovom, onom, su mi višak, bolji bi mi strip bio bez toga, pusti me da sam zauzmem stav. Crtež mi je onako. Brzo sam ga pročitao.
Deers Posted - 02/09/2017 : 13:31:02
Dobar. Prelijepo nacrtan strip koji dosta izravno šalje poruku. Za djecu? Vraga, odraslima ovo treba.
Mrkva Posted - 30/08/2017 : 17:52:38
quote:
Originally posted by zarmix

Nisam rekao da je ovo loše, dapače, mislim da je "Majmun..." kvalitetan strip-slikovnica koji bi odgusta pročitao ili poklonio djetetu od 10-12 godina da se pouči humanosti, nauči što je to ksenofobija itd, ali da se također radi o djelu koje predstavlja nešto poput spota ili kratkog crtanog filma za iskusnog čitača.



Nije samo za djecu, ali i meni se cini da Fibra radi svojevrsni klandestini zaokret u smjeru mlađe publike (ili jednostavno drugacije publike).
Ne samo da mi to ne smeta, nego aplaudiram. Bilo bi smijesno da se tepe po jednim te istim izdanjima koja se razlikuju po...pa ja ne znam cemu, iskreno.
Ako su se prosirili u nekim drugim smjerovima, a jesu, ne vidim zasto ne i u ovome.
Uostalom ce, koliko god mi to u svojim sentimentalnim dusama ne htjeli priznati, prodaja ipak imati znacaj.
Majmun iz H. je ipak nesto posebno, po mom skromnom misljenju. Kolike su travestije slicnog tona dobile daleko vise obozavanja? Ja ih znam vise od nekoliko. U Hrvatskoj je svaki novi film manje-vise iste tematike, rurualna sredina, nerazumijevanje, tragedija, pojedinci koji vide vise od ostalih, ali ispadaju budale.
Mene podsjetilo na Gospodara muha - kad gori vatra i zapali se kolektivna mrznja, zapitas se jesi li ti taj koji ce dici glas, ili taj koji ce zaigrati oko objesenog trupla?
A ovi prigovori su mi cista filoloska pedanterija, purizam u najgorem smislu.
zarmix Posted - 30/06/2017 : 09:35:47
Nisam rekao da je ovo loše, dapače, mislim da je "Majmun..." kvalitetan strip-slikovnica koji bi odgusta pročitao ili poklonio djetetu od 10-12 godina da se pouči humanosti, nauči što je to ksenofobija itd, ali da se također radi o djelu koje predstavlja nešto poput spota ili kratkog crtanog filma za iskusnog čitača.
anto Posted - 29/06/2017 : 23:10:42
quote:
Originally posted by zarmix

Rekao sam sam sebi da neću kritizirati javno stripove koje nisam kupio i barem dva puta pročitao, barem toliko dugujemo trudu izdavača, ali "Majmun..." (kojeg sam posudio u knjižnici) me zaista zbunio kao rijetko koji Fibrin strip. Kako se uopće ovdje našao? Radi li se o tome da ja više ne mogu čitati ovakve pričice ili bi Fibra ozbiljno trebala razmisliti o svojoj izdavačkoj politici, pa i o tome da stavi neke oznake za koji je uzrast namijenjen koji strip? Ovako malo po malo nastaje kupus u njezinim bibliotekama. Ali kao što rekoh, nisam dao pare, pa zaista ne bi trebao...




quote:
Originally posted by john connor
Majmun iz Hartlepoola

Navodi se da je strip inspirisan legendom sa severa Engleske, kada je francuski brod potonuo blizu engleske obale, a ujutru su stanovnici nasli nasukanog majmuna, maskotu broda, i zamenili ga za francuza, jer oni nikada ni majmune ni francuze nisu videli, ali znaju da su francuzi niski, dlakavi, smrdljivi, jedu puzeve i zabe...

Prica o nacionalizmu i rasizmu, uvek aktuelna, ovde ogoljena do srzi. Nimalo lak strip, Lupanov scenario bez greske, ali ovde se mnogo govori slikama, zato bas dolazi do izrazaja specifican Moroov stil.

Odličan strip.



100 žena, 200 sisa.
zarmix Posted - 29/06/2017 : 23:09:03
Rekao sam sam sebi da neću kritizirati javno stripove koje nisam kupio i barem dva puta pročitao, barem toliko dugujemo trudu izdavača, ali "Majmun..." (kojeg sam posudio u knjižnici) me zaista zbunio kao rijetko koji Fibrin strip. Kako se uopće ovdje našao? Radi li se o tome da ja više ne mogu čitati ovakve pričice ili bi Fibra ozbiljno trebala razmisliti o svojoj izdavačkoj politici, pa i o tome da stavi neke oznake za koji je uzrast namijenjen koji strip? Ovako malo po malo nastaje kupus u njezinim bibliotekama. Ali kao što rekoh, nisam dao pare, pa zaista ne bi trebao...
Johnny Difool Posted - 03/06/2017 : 10:40:00
Jednog ćemo dana ovo čitati u Stripizmu 2 ili tako nečem, a dotad Miroslav Cmuk iliti Luca_Torelli na portalu GKR:


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Majmun-iz-Hartlepoola-prica-o-dosljednoj-zadrtosti




DiSkAcH Posted - 08/05/2017 : 18:42:35
Ajd bar tu u Ri ih ima poprilican izbor u gradskoj a i u veleucilisnoj knjiznici(ovdje su svi pic pic kao iz tiskare jer ih valjda niko ne posudjuje dok su u gradskoj satrani).
Posudio par puta, ali mi je muka ici do grada do knjiznice, i neke i kupio, npr sva 3 Fibrina Inkala sam procitao iz knjiznice i onda ih naknadno kupio.
Dr. Zistis Posted - 08/05/2017 : 17:36:17
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovo zvuci zanimljivo, moram bacit pogled ;)

Nego Anto, jel ti sve ovo kupujes, ili posudujes iz knjiznice?


u srpskim bibliotekama nema ni srpskih stripova nešto mnogo ,kamoli stranih.

Tako da sve ovo kupujem,odnosno većinu, jer ponešto uzme i jedan moj prijatelj,pa pozajmim od njega.A ako mi se to baš svidi,nabavim i svoj primerak.



Sta hoces, u Srbiji bar ima prijatelja
anto Posted - 08/05/2017 : 13:57:28
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovo zvuci zanimljivo, moram bacit pogled ;)

Nego Anto, jel ti sve ovo kupujes, ili posudujes iz knjiznice?


u srpskim bibliotekama nema ni srpskih stripova nešto mnogo ,kamoli stranih.

Tako da sve ovo kupujem,odnosno većinu, jer ponešto uzme i jedan moj prijatelj,pa pozajmim od njega.A ako mi se to baš svidi,nabavim i svoj primerak.
DiSkAcH Posted - 08/05/2017 : 08:19:46
quote:
Originally posted by Jocko

Nema Fibre u srpskim knjižnicama, nažalost.



Joj da, nisam ni isao za time, i u Hr nema Sr izdanja

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000