forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 ČAROBNA KNJIGA PREDSTAVLJA - MATEO 1 I 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Melusine Posted - 30/10/2019 : 15:23:50
SAJAMSKI NOVITETI - „MATEO“ 1 i 2

NOVA IZDANJA U BIBLIOTECI STARI KONTINENT



Format: 21,5 x 30,2
Br. str.: 160


U malom gradu u podnožju Pirineja, na francuskom Mediteranu, doživotni prijatelji redom odlaze u vojsku, svi osim Matea, koji, kao sin španskih izbeglica, ne dobija taj poziv. Kad ostali seljani, s njegovom voljenom Žilijet, pokažu prezir prema njegovom pacifizmu, on kreće u epsku avanturu koja će iz korena izmeniti sve njihove živote. Posle mračnih i krvavih rovova na frontu, Mateo se vraća u svoje selo, ali mesto ga opet ne drži te on, ovog puta s foto-aparatom u ruci, odlazi u uzavrelu Rusiju, da dokumentuje nastanak sveta koji će slediti časnije i pravičnije ideale. Međutim, kada dođe na lice mesta, surova stvarnost uveliko će ga udaljiti od svakog ideala...


Format: 21,5 x 30,2
Br. str.: 136

Emocionalno složena i višeznačna priča ovog čudesnog i divno ilustrovanog istorijskog stripskog serijala obiluje velikim događajima i ljudskim tragedijama. Nagrađivani francuski autor Žan-Pjer Žibra prati sudbinu običnog čoveka zahvaćenog snažnim strastima i olujama prve polovine dvadesetog veka, od krvavih i blatnjavih rovova fronta Prvog svetskog rata, preko uličnih borbi i revolucionarnih ćelija Sankt Peterburga, do radnih logora u dalekoj Francuskoj Gijani i španskih boraca za pravdu i slobodu. U Mateu Žan-Pjer Žibra u jednakoj meri demonstrira i pripovedački i crtački talenat i odvodi strip u nove umetničke visine.

„MATEO“ 1 i 2 možete kupiti u striparnici „Čarobna knjiga“ u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford“ na Novom Beogradu, Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books“ u Novom Sadu i, naravno, na našem sajtu, po ceni od 1.500 dinara.
10   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
going going Posted - 21/11/2021 : 00:29:39
quote:
Originally posted by star-duster

Dobar mi je Mateo. Za scenario može da se izvuče paralela sa crtežom - deluje na prvi pogled raskošno i baš majstorski, a kad se obrati pažnja vide se nesavršenosti (npr. donekle plitko i stereotipno portretisanje likova). Sve u svemu, Mateo mi nije među najboljim stripovima koje sam pročitao, ali drago mi je što ga imam u kolekciji i svakako bih kupio i preostale albume kad (ako) izađu. I čitaću ga ponovo. Volim kad su lične priče smeštene u bitne istorijske epohe, kad je potrebno neko predznanje da bi se razumela priča. Sviđa mi se i povremeno sporiji tempo ovog stripa.



Lep osvrt.
star-duster Posted - 19/11/2021 : 18:52:17
Dobar mi je Mateo. Za scenario može da se izvuče paralela sa crtežom - deluje na prvi pogled raskošno i baš majstorski, a kad se obrati pažnja vide se nesavršenosti (npr. donekle plitko i stereotipno portretisanje likova). Sve u svemu, Mateo mi nije među najboljim stripovima koje sam pročitao, ali drago mi je što ga imam u kolekciji i svakako bih kupio i preostale albume kad (ako) izađu. I čitaću ga ponovo. Volim kad su lične priče smeštene u bitne istorijske epohe, kad je potrebno neko predznanje da bi se razumela priča. Sviđa mi se i povremeno sporiji tempo ovog stripa.
going going Posted - 17/11/2021 : 23:12:12
quote:
Originally posted by star-duster

quote:
Originally posted by going going
[/b]
... jos veca zamerka mi je crtacka jer Zibra ne samo da identicno crta zenske likove da ne mogu da se razlikuju jedna od druge (malo im promeni frizuru ili boju kose) nego ne zeli ni da ih pomatori, pa proslo je covece 20 godina od dogadjaja iz prethodnih albuma a devojke izgledaju kao da su jos uvek u ranim 20im godinama a ne kao zrele zene (jedna i majka) u 40im, stvarno glupa Zibrina odluka koja bas bode oci.



Haha, upravo ovako nešto sam hteo da ti napišem nakon tvog prethodnog posta, ali nisam hteo da ti spojlujem detalje iz druge knjige (tj. protok vremena). Apsolutno neverovatan minus u inače odličnom stripu. Da li Žibra neće ili ne ume da nacrta različite žene (i različitih godina), to možemo da diskutujemo.
Ako nisi ćitao, preporučujem i Žibrine one-shotove "Odgoda" i "Potkazivač", u izdanju Belog puta nalaze se vrlo jeftino na oglasima. Sasvim fini albumi, lepo nacrtani (osim što su i tamo glavne junakinje vizuelno iste, tj. to je ona jedna Žibrina junakinja koju uvek crta.)



Stvarno ludilo da ih nije ni malo pomatorio, mislim da je vise fora u tome da ne zeli nego da ne ume.
Pikiram vec neko vreme Potkazivaca i Odgodu i sigurno cu ih nabaviti u nekom trenutku kad naidju povoljno.
Kakav je tvoj utisak o Mateu scenaristicki?

Red Marquis Posted - 16/11/2021 : 14:10:24
Kada bi crtao samo pejzaže, bez ljudi, bio bi jedan od najboljih crtača.
star-duster Posted - 16/11/2021 : 08:22:36
quote:
Originally posted by going going
[/b]
... jos veca zamerka mi je crtacka jer Zibra ne samo da identicno crta zenske likove da ne mogu da se razlikuju jedna od druge (malo im promeni frizuru ili boju kose) nego ne zeli ni da ih pomatori, pa proslo je covece 20 godina od dogadjaja iz prethodnih albuma a devojke izgledaju kao da su jos uvek u ranim 20im godinama a ne kao zrele zene (jedna i majka) u 40im, stvarno glupa Zibrina odluka koja bas bode oci.



Haha, upravo ovako nešto sam hteo da ti napišem nakon tvog prethodnog posta, ali nisam hteo da ti spojlujem detalje iz druge knjige (tj. protok vremena). Apsolutno neverovatan minus u inače odličnom stripu. Da li Žibra neće ili ne ume da nacrta različite žene (i različitih godina), to možemo da diskutujemo.
Ako nisi ćitao, preporučujem i Žibrine one-shotove "Odgoda" i "Potkazivač", u izdanju Belog puta nalaze se vrlo jeftino na oglasima. Sasvim fini albumi, lepo nacrtani (osim što su i tamo glavne junakinje vizuelno iste, tj. to je ona jedna Žibrina junakinja koju uvek crta.)
going going Posted - 16/11/2021 : 00:35:11
Porcitao i drugi integral Carobne knjige koji sadrzi trecu i cetvrtu epizodu Matea i odlicno je nastavljena prica 20 godina kasnije. Treci album malo sporiji i ima vise price a manje desevanja, dok u cetvrtom obe stavke su u zadovoljavajucoj razmeri. Mateo je opet otisao u jos jednu revoluciju, da li ce ga i ova razocarati kao sto ga je razocarala ona u Petrogradu, videcemo. Cetvrti album se zavrsava donekle cliffhangerom tako da jedva cekam da procitam 5.album i mislim da cu ga nabaviti u Fibrinom izdanju do kraja godine.

Da li se zna kada ce izaci 6.album i da li ce on biti poslednji?
Nadam se da ce CK objaviti i treci integral, kada bude izasla sesta epizoda, da imamo lepo uniformisano u jednoj ediciji ceo serijal, iako se ocigledno prva dva integrala nisu proslavili sto se tice prodaje.

Procitao sam u jednom drugom topiku da su Shaneru ova dva albuma malo slabiji od prva dva i slozio bih se, iako je Mateo jos uvek stvarno vrhunski moderni BD serijal. Imam samo dve vece zamerke: prva je scenaristicka odnosno kako su prelako osvojili ono selo preko krovova u cetvrom albumu, a jos veca zamerka mi je crtacka jer Zibra ne samo da identicno crta zenske likove da ne mogu da se razlikuju jedna od druge (malo im promeni frizuru ili boju kose) nego ne zeli ni da ih pomatori, pa proslo je covece 20 godina od dogadjaja iz prethodnih albuma a devojke izgledaju kao da su jos uvek u ranim 20im godinama a ne kao zrele zene (jedna i majka) u 40im, stvarno glupa Zibrina odluka koja bas bode oci.
Zato ocena 9/10
going going Posted - 11/11/2021 : 16:42:34
Uf kako mi je dobro legao Mateo! Procitao sam prva dva albuma u integralnom izdanju Carobne Knjige za tricavih 500 dinara (koja smejurija i tragedija istovremeno, da se ovakav strip, odnosno dva albuma ovog stripa u jednom integralu {izuzetno kvalitetno uradjenom u Rotografici} prodaje za svega 500 din!!!).

I potpuno sam odusevljen. Žibra sa izuzetnom lakocom pripoveda emocionalno slozenu pricu mladog Matea koji zbog ljubavi prvo zavrsi u rovovima Prvog svetskog rata, a onda ponet revolucionarnim idealima odlazi u Rusiju u drugom albumu. Prica je puna preokreta i iznenadjenja, kad krenes da citas ne mozes da se zaustavis. Jedina zamerka je sto su zenski likovi previse slicne jedna drugoj pa ih nije bas lako razlikovati, inace sam i crtacki u potpunosti odusevljen.
Odmah se bacam na drugi integral koji obuhvata price koje se desavaju dvadesetak godina kasnije od ovog integrala. Super mi je i onaj dodatak na kraju koji prepricava sta su junaci radili narednih 20ak godina.

Za prva dva albuma od mene ocena: 9,5/10
_Luka Posted - 18/01/2021 : 07:01:53
Hvala!
Nadam se da će ove godine izaći...
Red Marquis Posted - 18/01/2021 : 00:48:47
quote:
Originally posted by _Luka

Koliko treba da izađe albuma Matea? Znam da je 5 izašlo, treba li još?


Šesti treba da bude poslednji.
_Luka Posted - 17/01/2021 : 23:12:40
Koliko treba da izađe albuma Matea? Znam da je 5 izašlo, treba li još?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000