forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 novi Bilalov strip- 32-decembre
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1888 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/09/2003 : 00:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message



Nije bas toliko nova vest, tacnije drugi deo najavljene triologije i nastavak Sna monstruma izasao je krajem avgusta, ali red bi bio da se i ovde pomene.

Jedva cekam ovo kod nas!!

Evo i malog intervjua sa Bilalom sa SVesti:


VOÐEN SAM RASTURANJEM JUGOSLAVIJE
Aleksandar Manic



Ccitajuchi "San ccudovissta", prvu knjigu tvoje trilogije, imao se utisak drusstveno-politicckih predvidjanja. U "32. decembru", drugom delu, ima se utisak ekstrapolacije danassnjih dogadjaja. U kojoj meri upotrebljavass drusstveno-politiccke prilike za stvaranje stripa?

Ja nemam nikakvu strategiju ili metodu. Trilogiju sam zapocceo possavssi od jednog motiva koji me je liccno dotakao i koji sam zzeleo da razvijem. U "Snu ccudovissta" bio sam vodjen rasturanjem Jugoslavije, zemlje koja mi je draga. Stvarajuchi, stavio sam se na stranu zzrtava, zzelechi da napravim univerzalnu ekstrapolaciju o gubitku sechanja i o razlozima postojanja dzzelata kao proizvoda nasseg drusstva. Matrica je bila Jugoslavija i Sarajevo u kome se nalazi bolnica gde su rodjena tri sirocceta, proizassla iz etnicckih messavina Balkana. Znao sam da chu radnju obraditi u tri knjige, i onda sam postao svestan da radim nessto tessko i zasstrassujuche.

Stvarao sam svet u kome je obskurantizam postao medjunarodan, ono ssto komunizam nije uspeo. Zamislio sam obskurantisticcku internacionalu, messajuchi sve monoteisticcke vere. Pokussao sam da odem daleko u razmatranju nasilja i spektakularnom unisstavanju velikih gradjevina, medju kojima i Ajfelove kule. "32. decembar" nije mogao da ide u istom pravcu. Saccuvao sam dekor i predlozzio sam drugaccije ccitanje, fokusirano na likove i njihove liccne motivacije. Sasvim prirodno, ja kao sunjder upijam sva dessavanja oko sebe i ccitam sstampu - francusku, americcku, englesku i srpsku. To sve, svesno i nesvesno, uccestvuje u zamissljanju i stvaranju mojih pripovesti. Dakle, savremeni dogadjaji za mene ostaju vazzan pokretacc.


U novoj knjizi troje protagonista se nalaze udaljeni od rodne Bosne, a pozadina tvoje pricce visse nije geopolitika. Da li te svetska dogadjanja nisu visse nadahnjivala ili si hteo da govoriss o ljudskim dramama?

Imam utisak da sam "Snom ccudovissta" prevazissao stvarnost, jer je ona tek kasnije sustigla moju fikciju. Ipak, mislim da je nepotrebno nadodavati sistematski. Smatram da je bilo neophodno nacciniti stanku posle prve knjige, koja se zavrssava susretom Najka i Lejle, i odnosom Amira i Sasse. Na tom mestu ostavljam joss uvek nestvoren trio. U drugom nastavku uzimam ih u liccnom zzivotu i pokretaccem dogadjanja ccinim njihovu zzelju da se susretnu. Trilogija nije zavrssena i ne znam kako chu da je nastavim. Medjutim, ako bih trebao da je sazzmem u nekoliko recci, rekao bih da je to pripovest o tri sirocceta rodjena istovremeno u Sarajevu pod bombama. Trideset godina kasnije oni se susrechu, pokussavaju da komuniciraju, da zzive zajedno, da se vole. Tu su i obskurantisti, Vorhol, brutalna umetnost. Na neki naccin, "32. decembar" je prelazni deo od prve ka zadnjoj knjizi i zato je sve upravo okrenuto ka protagonistima.


Kazzess da je stvarnost sustigla tvoju fikciju i tu sigurno misliss na teroristiccke atentate Al Kaide i Bin Ladena od 11. septembra 2001. godine. U kojoj meri se ti dogadjaji i tvoje pricca preklapaju?

"32. decembar" sam zapocceo 98. godine u vreme izlaska "Sna ccudovissta". Vrlo brzo sam napisao 45 strana scenarija i pocceo da crtam. Vech tada sam znao da che Varhol da priredjuje hepeninge savremene umetnosti u domenu vrhunskog zla. Nessto kasnije, naredne godine, pojavio se Ssarl Gaso, producent, i dao mi odressene ruke za snimanje filma - budzzet, struccnjake za kompjutersku animaciju, glumce. Takva ponuda se ne odbija, te sam prekinuo crtanje albuma na 26. tabli gde se vech nalazio "Potpuno beli" hepening. U scenariju, zaustavljenom na 45. strani, vech je bila ideja o "kompresiji izdahnute smrti", drugog Vorholovog hepeninga. Znacci, dve godine pre Al Kaidinog udara, sve je bilo napisano.

Kada se to zaista desilo u Americi, ja sam uveliko radio film. Bio sam ssokiran dogadjajem, ali nisam primetio da sam ga skoro predvideo 97. godine radechi "San ccudovissta". Nazvao me je jedan prijatelj i tek u razgovoru sa njim ispred occiju mi je prossao ccitav album - obskurantizam, masovni teror - i tek tada sam zaista bio ssokiran. Istovremeno, dogadjaji su me uccvrstili u ideji da sam, na zzalost, bio na dobrom putu u mojoj ideji o spirali zla.


Kompresija izdahnute smrti i crna kissa izlaze iz pravoslavne grobnice i ubijaju ljude. Da li to znacci da prosslost, ccak i sahranjena, nastavlja da ubija?

Da, mozze se protumacciti i na taj naccin. Prosslost ubija i ubijala je visse puta u bivssoj Jugoslaviji. Losse tumacceno sechanje i losse svarena prosslost ubijaju. U ostalom, to je i osnova trilogije. To ssto je u pitanju pravoslavna grobnica, nema nikakvog znaccaja. Bilo mi je vazzno mesto odvijanja dogadjaja - Sibir, ali i moja zzelja da povecham paletu religija. Vorhol je ciniccan, proraccunat, sebiccan, narcisoidan - savrsseno ccudovisste. Medjutim, on polako dobija umetniccke ambicije i pedagossku stranu. Kompresija izdahnute smrti jeste delo kojim ljudima uzvracha sliku njihove gluposti i nasilja.


Varhol, simbol zla americckog imena, u jednom trenutku govori kroz usta replikanta Milorada Zzivkovicha, Srbina koji samo razmisslja kako da ubije ssto visse muslimana. Da li je u pitanju simboliccno znaccenje instrumentalizacije koje vrsse Amerikanci?

Ne. Pojava Milorada Zzivkovicha je liccnijeg znaccaja i treba da se vidi iz Vorholovog ugla. Na "Potpuno beli" hepening on okuplja goste na jednom konceptualnom mestu. Milorad ccaccka Najka, ccijeg je oca ubio srpski snajperista, i tako izaziva njegovu reakciju, ssto je poccetak hepeninga. Znajuchi zzivote i psihu zvanica, Varhol izaziva odredjene reakcije i uzziva u tome. Sve pozvane osobe su manipulisane, a to je samo jedna epizoda. Susret Najka i Zzivkovicha vracha nas na protagoniste i obavesstava nas kako je srpski snajperista, Amirov otac, ubio Najkovog oca. Snajper postaje univerzalno znaccenje, naroccito u odnosu na pechinski crtezz star 72 miliona godina. Tako se pricca pomera od beskrajno malog, ka beskrajno velikom.


U "32. decembru" pojavljuje se dualitet - ccovek ili massina, original ili replika, istinito ili lazzno. Da li ovo trazzenje identiteta ima korene u razbijanju strukture danassnjeg drusstva?

Troje protagonista su siroccad, te imaju problem identiteta. Medjutim, ja onda ccinim sve joss slozzenijim, ssto mozze da se shvati kao znak za uzbunu ili kao intelektualno zabava. Vorhol se poigrava Najkom stvarajuchi replikante i kopajuchi po njegovom savrssenom sechanju. Igrajuchi se ccitavim svetom, on ne zanemaruje ni najsitniji element - osobu. Mi smo, tako, u jednoj ogromnoj farsi koja kao materijal upotrebljava svet i pitanja koja sebi mozzemo da postavimo u vezi kloniranja, replika i sliccnog.


Upravo zavrssavass film za koji se cculo da che izachi ove godine, ali i da che to biti tek naredne godine. Da li je zakazana premijera?

Da. Premijera mog filma "Besmrtan" predvidjena je za 24. mart 2004. godine. Film je malo kasnio, ali sasvim opravdano. Do sada niko u Evropi nije radio film u kome se u tolikoj meri preplichu stvarni glumci i dekori sa virtuelnim glumcima i dekorima. Sve je vrlo slozzeno i dugo, te i sami infografisti neki put nisu mogli da procene koliko che nam trebati vremena. Ja skoro i ne izlazim iz studija, ali do kraja godine sve che sigurno biti zavrsseno, a premijera che se odrzzati kao ssto je i predvidjeno.


antrfile

CRTACC I OFICIR
"32. decembar", Bilalov album, pojavio se u knjizzarama pre mesec dana u retko vidjenom tirazzu od 400 hiljada primeraka. Maja meseca, nekoliko dana pred izlazak albuma, francuski ministar kulture Zzan-Zzak Ajagon, uruccio je Bilalu visoko drzzavno odlikovanje "Oficir Umetnosti i Knjizzevnosti". Crtacc beogradskog porekla, koji visse ne glasa otkada su trupe Nato pakta bombardovale bivssu Jugoslaviju, mrzi odlikovanja i medalje, ali je ovo prihvatio, smatrajuchi da bi bilo uvredljivo odbiti ga.

BIN LADENOVA ESTETIKA
Varhol je dvojnik Bin Ladena i obrnuto. Bin Laden je uccinio ono ssto je Vorhol tezzio da uradi - hepening na planetarnoj skali u realnom vremenu. On nije pozvao kriticcare umetnosti, ali direktan televizijski prenos uccinio je da smo svi postali "kriticcari". Da je Bin Laden bio umetnik, on bi savrsseno uspeo svoj pokussaj. Strassno je rechi, ali dogadjanja od 11. septembar istovremeno bila su vrlo estetska. Zato se sada pitam kako neko mozze da razmisslja o priredjivanju hepeninga savremene umetnosti? Ssta che Hristo sada da umotava i pakuje? Kako prevazichi uzzas, estetiku, Holivud, film, specijalne efekte?








koliki sam baksuz, slomio bih prst cackajuci nos :(

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 12/09/2003 : 01:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
da ne znas jeli poceo pregovore sa nasim izdavacima?
i ja jedva cekam da izadje!!!

Freddy, you're my older brother, and I love you. But don't ever take a side with someone against youre own family.
Never.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1888 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/09/2003 : 02:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
ne znam ali se nadam da ce biti zainteresovanih izdavaca. Ne znam kako je Publika prosla sa prvim albumom i da li se to ovde isplati.
Ako se objavljuje, nek se objavi kvlitetno kao prvi, inace bolje nek ne izlazi.
Cuo sam da B92 imaju prava za celu Nikopolsku triologiju, ali se jos uvek ne usudjuju da je objave. Mada oni i ovako objave 1 strip godisnje :((

koliki sam baksuz, slomio bih prst cackajuci nos :(
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 12/09/2003 : 02:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
ja kolko znam, dogovor je bio da urade sve albume, isto, bas ovaj prvi izdavac...
jsi siguran da je publika?
nism gledao koji je moracu pogledat...

Freddy, you're my older brother, and I love you. But don't ever take a side with someone against youre own family.
Never.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1888 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 12/09/2003 : 02:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
Publika, Sarajevo, za celu ex Yu

koliki sam baksuz, slomio bih prst cackajuci nos :(
Go to Top of Page

miha
Advanced Member

3628 Posts

Member since 05/05/2003

Posted - 12/09/2003 : 16:43:30  Show Profile Show Extended Profile  Send miha a Private Message
Cak je i crtac iz ex Yu. Nemoj posle da bude strip na francuskom.
Go to Top of Page

seinfeld
Advanced Member



16500 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/09/2003 : 17:02:16  Show Profile Show Extended Profile  Send seinfeld a Private Message
Kupio sam ga proslog mjeseca ,nadam se da cu ih uskoro procitati jer izgleda zanimljivo...

I'm the hand up Mona Lisa's skirt. I'm a surprise. They don't see me coming: that's what you're missing.
Go to Top of Page

Verfalk2003
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
4761 Posts

Member since 19/05/2003

Posted - 12/09/2003 : 21:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Verfalk2003's Homepage  Send Verfalk2003 a Private Message
Bilal sad radi svoj treci film-The Woman trap. Drugi dio Nikopol trilogije, po svom scenariju.

Osamljenost nije u tome što smo sami nego u tomu što ne postoji ništa za cime ceznemo.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000