forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Najbolji i najlošiji crtac MM
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 12/11/2003 : 09:47:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message
Marco Abate, Bruno Brindisi, Fabrizio Busticchi, Giorgio Cavazzano, Carlo Cedroni, Noemi Maria Degli Occhi(muško), Stefano Di Marino, Giancarlo Malagutti, Giovanni Nisi, Eugenio Sicomoro.Možda sam koga zaboravio ali ovi autori crtali su svi samo po jednu epizodu.Jel izašla koja epizoda od tih autora u Hrvatskoj?
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1651 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 12/11/2003 : 09:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
quote:
Originally posted by Žiga

Najbolji po moje je Giancarlo Alessandrini, a najgori Alessandro Chiarolla.Chiarolla nije mi samo najgori crtac MM.Ako se ne varam, Chiarolla crta i kod Zagora, a ti tamo mi se ne svida.



Potpuno se slazem, a moram da priznam da ne mirisem ni Tortija, kome daju najveci broj novijih epizoda Martija, pa je cak poceo da crta i Specijalce od broja 17. Alessandrini mi je najbolji, steta sto skoro da vise ne radi redovne epizode, ostao je prakticno samo na naslovnicama i po nekom Gigantu. Od novijih mi se svidja i Morales, a nije los ni tip koji je radio zadnji Gigant, mislim da je Casertano.
Go to Top of Page

Orloff
Junior Member



Croatia
396 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 12/11/2003 : 09:58:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Orloff a Private Message
Najbolji su Allesandrini, Bignotti, a najgori je , definitivno, Bagnoli , onaj crtež mi nikako ne paše Martiju!

A Ongaro(ciji potpisani crtež imam ) je nacrtao 10-tak epizoda i on mi je jedan od boljih!
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 12/11/2003 : 13:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
Ne znam da je Brindisi radio MM? Koja epizoda?

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

MMSR
Starting Member

50 Posts

Member since 27/09/2002

Posted - 12/11/2003 : 17:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send MMSR a Private Message
Bagnoli je ubedljivo najgori od svih koji su crtali MM-a
Meni je licno najdrazi Ricci ali vidim da ga ljudi nesto ne cene
Iako je crtao malo epizoda, imaju jako visok kvalitet a i njegov crtez mi nekako najvise lezi
Pored njega,Alessandrini i Bignotti su u samom vrhu
Go to Top of Page

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 12/11/2003 : 18:44:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message
quote:
Originally posted by dd fan

Ne znam da je Brindisi radio MM? Koja epizoda?

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.






Martin Mystcre Extra n. 16, quarterly
La macchina pensante e altri racconti

Subject and scriptwriter: Alfredo Castelli
Artwork: Giancarlo Alessandrini/Gino Vercelli/Bruno Brindisi/Sergio Toppi
Cover Design: Giancarlo Alessandrini


Five adventures in which almost everything happens to the Detective of the Impossible: He will meet Jules Verne, visit a fantastic secret section of the Turin Book Fair, see what Milan could be like if its canals were still navigable, discover what was the fate of Antoine Saint-Exupéry, Glenn Miller and other persons who never returned from their last plane journey. And lastly, he will have to deal with the cherished old memories of an alien who cannot stand bad manners...

In this number: From page 5 to page 44 “La macchina pensante” (Castelli-Alessandrini). From page 45 to page 76 “Come un libro stampato” (Castelli-Vercelli). From page 77 to page 86 “Se a Milano ci fosse il mare”Castelli-Torti). From page 87 to page 108 “Il cielo dei Sargassi” (Castelli-Brindisi). From page 109 to page 130 “Questioni di famiglia” (Castelli-Toppi)




Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 13/11/2003 : 01:41:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
Pa da, samo 22 table, tako nesto sam i mislio...

A tek sada vidim da ga je radio i Cavazzano! Ako se dobro secam to bi trebalo da je onaj tip sto je radio Capt. Rogersa iz strip arta? Ne znam nekako mi se njegov crtez tu ne uklapa jer je skroz karikaturalan.

I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7106 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 13/11/2003 : 02:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message
quote:
Originally posted by MMSR

Bagnoli je ubedljivo najgori od svih koji su crtali MM-a
Meni je licno najdrazi Ricci ali vidim da ga ljudi nesto ne cene
Iako je crtao malo epizoda, imaju jako visok kvalitet a i njegov crtez mi nekako najvise lezi
Pored njega,Alessandrini i Bignotti su u samom vrhu



Imas pravo za Riccija, mislim da se njega lako zaboravi, a covjek je stvarno odlicno crtao neke odlicne epizode, na primjer Bermudski Trokut.

Don't let your dreams be dreams, you know this living is not so hard as it seems.
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8232 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 14/11/2004 : 21:46:55  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Jao, jao pa to je bio dd fan, znaci. Lele, ako je Torti naslednik Alesandrinija...
Rici je crtao Nojevu barku, Kjarola Dzaspara i Mojsija, npr; Brindizi je crtao kratku pricu.

Elem, da se i ja ukljucim u ocenjivanje MM crtaca, makar i posle godinu dana (hvala Ziga):
najbolji: Alesandrini, Rici, Vila, Deveskovi, pa i Filipuci
najgori: Henry/Bagnoli, Henry/Bagnoli, Henry/Bagnoli....Henry/Bagnoli, Torti, Kjarola


God created Adam and Eve, He didn't create Adam and Steve.
Go to Top of Page

johnhartson
Senior Member



Serbia
2814 Posts

Member since 17/10/2003

Posted - 15/11/2004 : 15:27:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit johnhartson's Homepage  Send johnhartson a Private Message
Daleko najbolji: Bignotti
Bolji od ostalih: Alessandrini
Trudi se: Devescovi
Daleko mu lepa kuca: Chiarolla
Smrt: Bagnolli

Until the colour of a man's skin is of no more significance than the colour of his eyes - me say war
Go to Top of Page

Tomas Otto
Average Member

Slovenia
699 Posts

Member since 05/11/2001

Posted - 15/11/2004 : 21:11:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tomas Otto's Homepage  Send Tomas Otto a Private Message
A crtao ga je i Villa (epizode Smrtonosni ujed, U senci Teotiuakana, Istinite tajne), iako tad još nije bio u svojoj punoj formi.

1. Alessandrini
2. A.M. Ricci
3. Casertano

-Chariolla
-Bagnoli

----------------------
I always keep a supply of liquor handy in case I see a snake - which I also keep handy.
-- W.C. Fields
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8232 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 15/11/2004 : 21:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
quote:
Originally posted by Tomas Otto

A crtao ga je i Villa (epizode Smrtonosni ujed, U senci Teotiuakana, Istinite tajne), iako tad još nije bio u svojoj punoj formi.

1. Alessandrini
2. A.M. Ricci
3. Casertano

-Chariolla
-Bagnoli

----------------------
I always keep a supply of liquor handy in case I see a snake - which I also keep handy.
-- W.C. Fields


Da si citao Panovu frulu, drugojacije bi zborio Uostalom, ja sam Vilu metno na listu...

God created Adam and Eve, He didn't create Adam and Steve.
Go to Top of Page

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 15/11/2004 : 21:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message
Meni je bio Alessandrini bolji u prvim MM epizodama nego u ovih, koje danas izlazi.I naslovnice su mi bolje stare.Njegov stil mi se danas manje svida, zato sporo pada na mojoj lestvici.

Sorry Marin
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1651 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 16/11/2004 : 08:29:09  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
Meni leži crtež Ricci-ja i Alessandrinija, a ne mogu ocima da vidim Tortija. Otkad su njemu dali da radi Specijalce došlo mi je da prestanem da ih citam.
Go to Top of Page

Brandy Jim
Average Member

Croatia
545 Posts

Member since 04/10/2004

Posted - 17/11/2004 : 00:07:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Brandy Jim a Private Message
bignotti,alessandrini..................chariolla
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000