forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Gradimir Smudja
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 25/11/2003 : 22:05:49  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
http://www.lambiek.net/smudja_gradimir.htm












3.
GRADIMIR I VAN GOG
Aleksandar Manic



Van Gog ima samo jedan cilj u zivotu - da postane slikar. Uprkos potpunom nedostatku bilo kakvog talenta, on odlazi u Provansu da pronadje svetlost, nadahnuche, a mozda i talenat. Sasvim slucajno, on u Arlu pronalazi macka Vinsenta, genijalnog slikara, koji neverovatnom lakochom stvara "Suncokrete", "Kiparis", "Zvezdanu noc" "Bastu doktora Gassea"… Medjutim, Vinsent ima strasno pogan karakter - lopov, prevarant, lazov i neobuzdani svaler. Jadni Holandjanin trpi sve, jer se reputacija macka Vinsenta dodaje na prezime Van Goga, te su svi ubedjeni da je on slikar, a ne njegov macak.

Strip "Vinsent i Van Gog" (Delkur) Gradimira Smudje pojavio se u francuskim knjizarama u martu i odmah je podelio publiku, na one koji su odusevljeni duhovitim pristupom i "slikarskom" obradom, i one druge za koje album ima samo estetsku svrhu. Ipak, "Van Gog" se nalazi na podjednakoj udaljenosti od oba tabora. U potpunosti uradjen akvarelom na papiru, Smudjin prvi strip poseduje osobeni grafizam, pre svega u paleti odabranoj sa Van Gogovih platna i slikarskim referencama s kraja 19. veka. Naviknut na profesionalni rad kopiste, on se obilato sluzi svojim iskustvom. Drugi Smudjina odrednica su ilustracije i karikature, zanat od koga je dugo ziveo. Rafiniranost svakog prizor-polja svedoci o izvrsnoj Smudjinoj tehnici i zanimljivom osecaju za ironiju. Medjutim, nacin na koji napreduje pripovest o slikaru i njegovom macoru poseduje vise slabosti. Polja zita, mlinovi, suncokreti, pariska arhitektura i oniricka putovanja izvanredna su zasebno, ali su vise uradjeni kao niz ilustracija, nego kao figurativna naracija svojstvena stripu. Istovremeno, scenario je nedovoljno razradjen, a ponekad i nerazumljiv.

Naredni Smudjin projekat "Bordel muza", trilogija o zivotu Tuluz-Lotreka i njegovih prijatelja slikara, dogadja che se u starom Parizu. Predvidjena tehnika je akvarel na platnu, i jedino sto mozemo da se nadamo jeste da che Gradimir izaci iz akademizma i manirizma, i u strip uneti vise licnog, a posebno vise stripovskog.




STIL MACJE KANDZE
Gradimir Smudja, slikar sa diplomom beogradske Akademije, oduvek je bio ocaran velikim Holandjaninom: "Niko ne zna zasto je Van Gog bio toliko genijalan, ali istovremeno, toliko nesrecan. Sta se krije iza te tajne? Pozeleo sam da dam licno vidjenje njegovih strasti i ludila kroz personifikaciju macke. Van Gog je jednostavan i dobar, a macak Vinsent je neverovatan, lud, genijalan. Van Gogov stil je osobit, agresivan, divlji, tako da macije kandze najbolje odgovaraju njegovom potezu. Dugo sam se vezbao da bih mogao da radim u stilu Van Goga. Takodje, proveo sam dugo vremena u postavljanju scene, kompoziciji, izboru boja i ubacivanju mog sopstvenog senzibiliteta."

http://www.zmcomics.co.yu/arhiva/sv-226.htm


dule_car
Advanced Member



Slovenia
4193 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 26/11/2003 : 12:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send dule_car a Private Message
Zanimljivo je vidjeti covjeka koji slika svoj strip. Dobar je Lotrec- pa nije bas bio tako mali:)))...



to e to

---there is no spoon--- (a viljuske?)
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1900 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 28/11/2003 : 21:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
ne usudjujem se da poyelim da to iyadje i kod nas
mnogo bi bilo
:((


koliki sam baksuz, slomio bih prst cackajuci nos :(
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 11:34:17  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
eto izadje..na moju srecu neizmernu ;-)


...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

Pajke
Senior Member

Serbia
2999 Posts

Member since 13/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 11:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajke a Private Message
quote:
Originally posted by MAGIC

eto izadje..na moju srecu neizmernu ;-)


...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..



Gde je izaslo!?!?!? Da se nisi opet napio piva? ;)))
Nisam vam se pozalio da sam se onomad, pri povretku iz Beograda, zamalo upis'o u autobusu. Jedva sam izdrzao do Panceva pa su svi morali da me cekaju da se ispisam. Vise nikad ne pijem pivo pred put!

Edited by - Pajke on 08/03/2004 11:49:58
Go to Top of Page

dekara
Average Member

Fed Rep Yugoslavia
667 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 08/03/2004 : 12:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit dekara's Homepage  Send dekara a Private Message
ako me ochi ne prevarishe to je izashlo u zabavniku od proshlog petka...
prvi od 4/5/6 delova...zavisi na koliko tje to brojeva podeliti.
inache shtampa je ochajna kao i na svim ostalim stripovima koje je zabavnik izdavao do sada tako da sam elegantno izbegao kupnju:(

************************
It's only gay if you push back!

Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 13:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
quote:
Gde je izaslo!?!?!? Da se nisi opet napio piva? ;)))


kao sto dekara rece, izaslo je u PZ-u..mislim da ima 4 dela


quote:
Nisam vam se pozalio da sam se onomad, pri povretku iz Beograda, zamalo upis'o u autobusu. Jedva sam izdrzao do Panceva pa su svi morali da me cekaju da se ispisam. Vise nikad ne pijem pivo pred put!


ah, ti neiskusni decace...ubuduce nosis jednu praznu flasu od 1.5l i nema frke

jeste stampa slabija...ali nema veze, gledajte na sustinu a ne na nebitne stvari kao sto je oprema..vazno je da je izaslo, to je najbitnije...i bolje da taj strip procita par stotina hiljada citaoca iz PZ nego par desetina kolekcionara...TO JE SUSTINA STRIPA

ocekujte tekst uskoro na sajtu...mesavinu recenzije stripa, i slika goga, monea, gogena...i ostalih faca iz sveta slikarstva..

...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

Pajke
Senior Member

Serbia
2999 Posts

Member since 13/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 13:18:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajke a Private Message
aaaaaaaa...znaci taaaakoo...
Go to Top of Page

dule_car
Advanced Member



Slovenia
4193 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 08/03/2004 : 14:42:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dule_car a Private Message
Jel' to izašlo na engleskom?

to e to

---there is no spoon--- (a viljuske?)

Go to Top of Page

Aster
Average Member



Hungary
871 Posts

Member since 18/06/2002

Posted - 08/03/2004 : 15:02:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aster's Homepage  Send Aster a Private Message
Uvijek sam volio Smudjine karikature koje sam ponekad vidio u novinama kao klinac.
Koje prijatno iznenadjenje da da ponovo vidim njegove radove!
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 08/03/2004 : 19:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
quote:

i bolje da taj strip procita par stotina hiljada citaoca iz PZ


Na zalost:
Nekada je redakcija ‘Zabavnika"’ bila velika, imali smo sedam izdanja. Krajem 70-tih godina ‘Zabavnik’ je štampao prosecno 450.000 primeraka. Pocetkom devedesetih štampali smo oko 250.000 (tri izdanja bez slovenackog), a sad se to svelo na desetinu", objašnjava za "Vreme" Zefirino Grasi.


I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 19:31:12  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message
bolje i to nego nista

...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

dd fan
Advanced Member



Serbia
4882 Posts

Member since 19/10/2001

Posted - 08/03/2004 : 23:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dd fan a Private Message
Pa da, vise je od tiraza bilo kojeg Zagora


I've always been a nobody. When i was a child, my mother used to confuse me with my brother, even though i'm an only child. To this day she still thinks i'm my brother.
Go to Top of Page

MAGIC
stripovi.com suradnik

Lebanon
3341 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 08/03/2004 : 23:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send MAGIC a Private Message


...ali on sanja otvorenih ociju.A ti sto sanjaju otvorenih ociju su opasni,jer ne znaju gde im san prestaje..
Go to Top of Page

Odin
Starting Member

Norway
1 Posts

Member since 03/04/2004

Posted - 03/04/2004 : 00:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Odin's Homepage  Send Odin a Private Message
Hm, chudni su putevi bozji...
Pozdrav Vama od sluchajnog putnika namernika.

Elem, pre petnaestak dana sam sasvim sluchajno proputovao Srbijom. Na sasvim sluchajnoj trafici sam sitan kusur zamenio za Politikin Zabavnik (sasvim sluchajno). Na dotichni PZ sam potpuno i zaboravio sve dok ga vecheras (sasvim sluchajno) ne nadjoh izmedju (namerno) ponetih i zednih mirisa iz rodnog kraja. Dakle, odmah obratim, vrlo obratim, paznju na strip u dotichnom i dopadne mi se... Sasvim sluchajno odkucam u pretrazivachu ime autora i (koje li sluchajnosti) dospem ovde. Hm... Chujete se razumno i dobro, pa zato Vam i dobro veche odavde iza polarnog kruga, gde prolece postoji samo teoretski. A da, sasvim sluchajno, u stilu autora stripa prepoznajem omot bar jedne Balasheviceve ploche... i od sve ove sluchajnosti odmah ozednim ne usudjujuci se ni da pomislim na sve one akvarele u zakljuchanim sobama secanja.

S postovanjem
Odin
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000