forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Radovan (peticija suprotiva mcn-u)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

DusMan
Advanced Member



5067 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 01/09/2004 : 01:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send DusMan a Private Message
Sad sam se setio onog Macanovog stripa, gde covek masi klinaca koji znaju samo za Zagora nudi mnoogo svojih stripova koji nisu Zagor. I niko nece da ih cita. Osim jendog bojazljivog deteta, koje pita "A gde je Kortu sekira?". :)))
Nisam mnogo stariji od tebe, a evo procitao sam Watchmene ove godine. Razumeo sam, ili ja barem tako mislim. Siguran sam da cu kod drugog citanja shvatiti vise stvari. Elem, hteo sam da kazem da bih i da sam citao godinu dana ranije shvatio i verovatno se cak i vise odusevio. Mozda i pre dve godine. Ali pre toga, nisam siguran da bih ukapirao. Dakle, prave godine za citanje Watchmana - od 17 pa navise. :)

Dugo se pitam vredi li truda, ali sigurno da mi se svidja. Zato zelim da sacekam malo u odluci ovoj, ne bih hteo da stradam. Necu da kopam po djubristu srece, ne bih da zaprljam ruke. Moc pociva negde iza debelih vrata, ja bih hteo da vladam.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 01/09/2004 : 20:50:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
bez uvrede bilo kome, ali meni su omiljeni dijelovi Watchmena vezani za impotenciju, nostalgiju... puno vise od 17 godina, rekao bih.

pitanje za BOC-a bi bilo koliko je siguran da ih je do sada potpuno shvatio? shvatiti umjetnicko djelo nije samo biti u stanju semanticki si ga objasniti, nego i prozivjeti njegove emocije.

ja se ne bih usudio reci: tek sad sam ga potpuno shvatio iako sam strip procitao nekoliko puta.
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 01/09/2004 : 21:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by jurica

bez uvrede bilo kome, ali meni su omiljeni dijelovi Watchmena vezani za impotenciju, nostalgiju... puno vise od 17 godina, rekao bih.

pitanje za BOC-a bi bilo koliko je siguran da ih je do sada potpuno shvatio? shvatiti umjetnicko djelo nije samo biti u stanju semanticki si ga objasniti, nego i prozivjeti njegove emocije.

ja se ne bih usudio reci: tek sad sam ga potpuno shvatio iako sam strip procitao nekoliko puta.



Pametno pitaš.
Buduci da nisam impotentan, nisam se bogznakako prepoznao u liku Dana Dreiberga, iako mislim da je on jedan od najzanimljivije riješenih likova u stripu.
Likovi koji su me najviše pogodili su svakako Dr. Manhattan, Rorschach, majka Silk Spectre i Rorschachov psihijatar, zadnji možda od svih najviše. Za mene ona tabla u kojoj psihijatar susrece svoju ženu na ulici (taman prije kataklizme) i govori joj kako ne može pobjeci od odgovornosti prema svojim bližnjima i pacijentima, predstvalja sintezu teme i poantu cijelog stripa.
Naravno, impresivna je i scena u kojoj Rorschach psihijatru objašnjava svoju "promjenu" i psihijatrova reakcija.
Moralnost glavnih likova, pogotovo Dr. Manhattana je ono što me u stripu najsnažnije puklo. Na neki nacin, taj me strip poucio vrijednosti ljudskog života više od ijedne knjige, stripa, filma ili bilo cega drugog što sam konzumirao.
Kako glavni likovi razlicito gledaju na pojam pravde, što je za njih ljudski život i odgovornost prema njemu, to je ono najzanimljivije u stripu. Veidt ocito o ljudima razmišlja kao o brojkama, Rorschach ima svoje poimanje pravde i osvete, svoje ekstremne metode, koje na kraju ipak otkriju istinu.
I na kraju tu su Dan i Silk Spectre, mali ljudi koji na kraju u sveopcem raspadu sistema, opet otkrivaju ljubav. Vole se zato što su živi, živi su zato što se vole. Covjekovo pravo na život je pravo da voli i bude voljen i to mu nitko ne može oduzeti, ma zbog bilo kojeg višeg cilja.
Ne znam, možda ove recenice zvuce konfuzno i pateticno, ali ja sam strip tako nekako doživio.
Možda si, Jurice, u pravu, možda sam prebrzo zakljucio kako sam Watchmene potpuno shvatio. Uostalom, to je toliko kompleksno djelo da se pri svakom citanju otkriva nešto novo...

How funky is your chicken, how loose is your goose?
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 02/09/2004 : 21:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
Pa, priznajem da ste uglavnom u pravu, ali nekako mi se cini da petaši ovako ili onako ne citaju "Q" niti "Q"-ove albume, pa ne znam koliko je sve to relevantno.
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 02/09/2004 : 21:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by Damjan

Pa, priznajem da ste uglavnom u pravu, ali nekako mi se cini da petaši ovako ili onako ne citaju "Q" niti "Q"-ove albume, pa ne znam koliko je sve to relevantno.



A, tko zna? Možda jedan medu hiljadama...
Ja sam u trecem razredu citao Korta, pa što ne bi i drugi, iako malobrojni puckoškolci?

How funky is your chicken, how loose is your goose?
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000