forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Nadam se da napredujem ...
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 20/10/2004 : 23:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
quote:
Originally posted by darkwoodski kralj

da ali isto ni ovo nije lako napraviti stoga...

Only God will judge me!



Nije bitno što je lako, a što teško, nego što je kvalitetno, a što nije i - u Biljinom slucaju - što je korisna vježba, a što ne.
Najteže bi bilo sve to skupa uklesati u kamenu, pa opet to ne znaci da bi klesanje garantiralo kvalitet samo zato što je teško.
Go to Top of Page

Bilja
Average Member

Serbia
557 Posts

Member since 16/07/2003

Posted - 21/10/2004 : 08:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bilja's Homepage  Send Bilja a Private Message
quote:
Originally posted by Damjan

No, ipak da obrazložim, inace ce izgledati kao da ti nešto kenjam bez argumenta. Eto o cemu se radi - kada vježbaš kolorizam pomocu Photoshopa, upadaš u klasicnu klopku. Naime, Photoshopom se vrijedi koristiti tek nakon što potpuno ovladaš pravim, iliti ne-kompjuterskim bojama, jer pravu snagu kolorizma možeš steci samo "stvarajuci" boje; tj. kada budeš u stanju krenuti od tri osnovne boje, pa iz njih izvuci baš ono što tražiš miješanjem i eksperimentom, tek tada ceš imati pravi feeling za kolorizam. Vježbati direktno u Photoshopu znaci "raditi sa šalabahterom" - biraš boje koje u stvari ne poznaješ, tj. samo klikaš dok ti se neka ne svidi. No, kada istražuješ i miješaš boje na paleti, s vremenom shvatiš tocno kako koja od njih nastaje, što sadrži u sebi, iz cega je proizašla. A odatle se, prirodno, rada jedan viši nivo osjecaja za boju.
O preciznosti linija i poteza da ne govorim. U Photoshopu ne samo da ne stjeceš potez, nego se od njega dodatno udaljavaš. Zašto? Jer umjesto da ovladaš tehnikama, a svaka tehnika zahtjeva drugacije metode, ti se suprotno tome lomiš u neko univerzalno pomicanje miša koje kasnije možeš obraditi efektima i pretvoriti u iluziju neke tehnike, ali pritom ne ovladavaš tom tehnikom vec ju uciš oponašati, što je naravno - pogrešan put.
Konacan zakljucak - Photoshop je sjajna stvar za doradivanje crteža, i to iskljucivo ako je crtac vec savladao tradicionalne tehnike, pa može i Photoshopu pristupiti sa jasnom slikom onoga što radi i - zašto to radi.



Hej, polako... to sto ja nastavljam po svome, ne znaci da ne citam i ne razumem to sto pises. Sasvim se slazem. I vec sam napisala da se crtanje na racunaru, cak ni obicno kolorisanje skeniranih crteza i tabli, ne moze i ne moze nikako porediti sa cistim originalnim radom na papiru. Olovkom. I tusem. Tacka. I nikad se nece moci porediti.
Sve sto si napisao-stoji i sasvim se slazem s tim.
Ipak vezba, da, na neki nacin, jer kad sam napisala da vezbam boje, nisam mislila na mesanje i dobijanje boja. Od detinjstva se bavim nekim mesanjem boja i to u svim mogucim tehnikama, pocevsi, verovali ili ne, od plastelina. Plastelin je, recimo, bio veoma interesantan za dobijanje boja jer kad zabrljas, mozes samo da bacis celu grudvu, nema ispravke, a kao klinka imala sam ogranicenu kolicinu plastelina pa nisam smela da dozvolim sebi greske. Dalje sam radila sa uljem, koje dozvoljava svasta i greske i brljotine, pa sa akvarelom, koji, takodje, ne dozvoljava greske.
S druge strane, lose kombinujem boje. Pri tom mislim na to koje boje ostavljaju najbolji utisak i koje su najprijatnije oku. Ne znam da odredim koja kolorizacija je za koju sliku najbolja, koje nijanse se slazu medjusobno i koji tonovvi najbolje pasuju i koji mi leze. E tu Photoshop priskace u pomoc jer kad nacrtam nesto, i boje se ne slazu, mogu da eksperimentisem i vidim sta je najbolje staviti. Sto se tice dobijanja same boje, to sam vezbala na sto nacina, i mislim da se snalazim. Takodje u Photoshopu umesto da biras boju iz glupe palete, mozes da je dobijes unosom procenta u odnos RGB, sto je mnogo bolje da osetis poreklo boje nego da klikas po paleti.

A za preciznost linija si verovatno u pravu, iako bih mogla da navedem isti razlog kao kod boja: jednostavno proveravam sta funkcionise. Nije da to ne umem da izvedem na papiru, ali nemam prostora da gresim. Ucim da saznam koja tehnika i koja kolorizacija na mene ostavlja najbolji utisak, a ne ucim tehniku i dobijanje boja. To se ne radi u Photoshopu. Eto...

Inace, stvarno nije lako. Ako ne veruje neko, neka proba.
Go to Top of Page

Bilja
Average Member

Serbia
557 Posts

Member since 16/07/2003

Posted - 21/10/2004 : 08:43:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Bilja's Homepage  Send Bilja a Private Message
A evo ovako izgleda tabla koja je nacrtana na papiru, skenirana, pa obojena u Photoshopu, ovog puta sa drugim razlogom. Jer necu da diram crno-beli original. Mozda obojim fotokopiju, ali prvo cu da odlucim u Photoshopu kako cu da isplaniram boje.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000