forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Clanak o stripu u danasnjem Vecernjem listu
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 20/11/2004 : 11:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
U danasnjem Vecernjem listu, u prilogu Obzor, na 2 stranice donose opsirni tekst o strip-situaciji u Hrvatskoj (spominju se neki radovi domacih autora, predstojeci CRS i ovaj sajt):

U Hrvatskoj svaki drugi dan izade novi strip
Autor
Piše: Josip Jurcic

Svake godine, otprilike potkraj studenoga, u Zagreb stiže pravi crtani cirkus. Jedini hrvatski festival stripa, Crtani romani šou, ljubiteljima te umjetnosti nudi tri dana veselja i uživanja u stripovima, a ujedno je i dobar trenutak da se zaokruži trenutacna situacija na hrvatskoj strip-sceni.
Organizatori festivala, ciji pretprogram pocinje danas izložbom "Zagor", a bit ce održan od 26. do 28. studenoga, svake godine marljivo obavljaju inventuru stripovskog izdavaštva u domovini, a ovogodišnje su brojke i te kako pozitivne.

Stanje je u odnosu na prijašnje godine znatno bolje. Kolicina albuma cak je 140 posto veca, a izracunano je i da se u prosjeku u Hrvatskoj svaki drugi dan pojavi novi strip prokomentirao je statistiku Darko Macan, strip-crtac i scenarist, ujedno i urednik našeg jedinog strip-magazina "Q". Preneseno u brojke, to znaci da se objavljivanje stripova povecalo 55 posto, sa 116 na 179 izdanja.

Veci broj izdanja i kupaca
Naravno, ni taj broj ne znaci pretjerano velik uspjeh ni povratak stripova u svaki hrvatski dom, ali je jasan pokazatelj ugodne tendencije, što dobro zamjecuje i Edvin Salihovic u komentaru o "stripovskoj inventuri", objavljenom u katalogu CRŠ-a.

"Osim znatnog porasta broja izdanja, treba istaknuti i tendenciju proširivanja asortimana objavljivanjem tzv. luksuznih, tvrdoukoricenih izdanja, cime je otvoreno dodatno, dosad neiskorišteno rješenje za izdavace koji imaju tendenciju ozbiljnog bavljenja stripom", napisao je Salihovic i ispravno zakljucio da se povecanjem broja izdanja povecao i broj kupaca "jer sada i probirljiviji mogu pronaci nešto za sebe".

Zapravo, kod ovakvih je podataka ohrabrujuce to što oni pokazuju da se kotac pokrenuo. Povecana potražnja pridonijela je vecem broju stripova, a oni su privukli širu publiku za koju ce izdavaci, nadamo se, u buducnosti pripremiti još vecu ponudu.

Tako se trenutacno u Hrvatskoj mogu pronaci brojni komercijalni serijali (Zagor, Garfield, Alan Ford, Dylan Dog...), kao i neka manje komercijalna izdanja koja imaju kultni status, poput Jeremiaha ili Porucnika Blueberryja.

Situacija se ne mijenja revolucionarno, ali je svakako bolja. Sve je to nastavak dobrog trenda koji traje vec nekoliko godina, a cini mi se da je dosta povezan s boljom ekonomskom situacijom kazao je Goran Sudžuka, strip-crtac koji uglavnom crta vani. Trenutacno radi za Francuze i Amerikance (DC Vertigo), a njegov slucaj, koji je zapravo karakteristican za poveci broj naših stripaša, dobra je podloga za pitanje gdje su u tom povecanju izdanja hrvatski talenti.

Q zamjenjuje Stripoteku
Istina je da se povecao broj izdanja, no to za domacu scenu ništa ne znaci. Tržište je naraslo, ali objavljuju se vecinom strane stvari kao "dežurni pesimist" govori Esad T. Ribic koji takoder radi za americke izdavace. Jednostavno, strip-crtac u Hrvatskoj može preživjeti jedino ako mu je strip samo hobi ili ako svoje usluge prodaje izvan domovine.

Takvo stanje nije novost, ono traje posljednjih desetak godina, ali zabrinjava to što i dalje stripaši ne mogu kod kuce pristojno živjeti. Nekad je postojala "Stripoteka" u kojoj su crtali Kordej i Devlic koji su tamo bili i stalno zaposleni. To nije znacilo mnogo, ali je nudilo jamstvo da ce dobivati placu i da ce njihovi stripovi biti objavljivani. Takvo što danas nije moguce usporeduje Sudžuka sadašnjost i prošlost. Doduše, i danas imamo jedan strip-magazin, Macanov "Q", ali on jednostavno nema tu financijsku moc da poput snažne lokomotive povuce domace autore.

Potražnja je solidna. Prodajemo se u 1000 primjeraka, što sam i ocekivao kad sam pokretao magazin kazao je Macan i dodao da se "Q" objavljuje u tromjesecnom ritmu jer je to jedino moguce. Zbog nedostatka financijski jakog magazina, domaci autori povremeno objave poneki album, kao što su ove godine ucinili Tino Curin ("Crni Popaj") i Niko Barun ("Krapinjonci"), ili tablu stripa u djecjem casopisu.

Medutim, podaci s pocetka teksta jasno pokazuju da interes za strip raste, a i na internetu, gdje vec tri godine postoji odlicna stranica www.stripovi.com, stripovska je zajednica prilicno aktivna, pa ne treba sumnjati da ce u skladu s tim i zanimanje za domace autore biti sve vece. To je i razumljivo jer imamo kvalitetne stripaše, što su prepoznali i Amerikanci, ali nemamo novac da ih kvalitetno predstavimo.




Edited by - dsormaz1 on 20/11/2004 11:59:12

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/11/2004 : 14:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Tekst nije los! Dobro je da se malo vise pise o stripu i to ovako afirmativno!

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 21/11/2004 : 15:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1


Piše: Josip Jurcic






Sorry Marin
Go to Top of Page

fishleg
Advanced Member



Slovenia
3341 Posts

Member since 03/09/2002

Posted - 21/11/2004 : 17:21:19  Show Profile Show Extended Profile  Send fishleg a Private Message
quote:
Originally posted by Žiga

quote:
Originally posted by dsormaz1


Piše: Josip Jurcic






Sorry Marin


He he...

Gdje sam bio ja kad se sreca dijelila - ne znam,
zašto sve što dotaknem na krivo okrenem - ne znam.
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 21/11/2004 : 21:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
Tekst je okej, uglavnom citati, ali je trijezna ocijena situacije, i to pohvalna. Dobra promocija, u svakom slucaju. Jedino je covjek možda trebao spomenuti i "Flit" jer se i on prodaje na kioscima i u tom smislu je strip magazin.

Sinoc, mala, cudan san sam usnio,
Oružje skriveno u sijenu i zamak što je gorio
Vatre u šumi, culi su se bubnjevi, a
Jedna zvijezda na nebu nad Balkanom poce jace sjati
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 21/11/2004 : 23:22:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Vidio sam vec na više prodajnih mjesta neku knjigu o stripu, na naslovnoj strani su neke slicice. Jedino se sjecam Torpeda da je na na naslovnici. Zna li neko možda koja je to knjiga i kojeg autora?

Možda sam izvalio glupost, al nekako me ime Josip Jurcic podsjeca na autora?

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 21/11/2004 : 23:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
ma to je neka knjiga nekog novinara ili tako nešto
vidio sam i ja to
mislim da nije nešto posebno

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/11/2004 : 18:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by Žiga

quote:
Originally posted by dsormaz1


Piše: Josip Jurcic






Sorry Marin



Sto je smjesno? :)
Go to Top of Page

Žiga
Senior Member



Slovenia
1980 Posts

Member since 10/11/2003

Posted - 22/11/2004 : 19:21:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Žiga a Private Message


Josip Jurcic, slovenski pisatelj in casnikar, * 4. marec, 1844, Muljava pri Sticni, Slovenija, † 3. maj 1881, Ljubljana.


Josip JurcicJurcic je bil pomemben slovenski realisticni pisatelj. V šolo je odšel na normalko v Ljubljano in nadaljeval na gimnaziji. Že pri sedemnajstih je objavil svojo prvo pripovedko (Pripovedka o beli kaci). Pri njegovih dvajsetih je Mohorjeva družba izdala povest Jurij Kozak, Slovenski oglasnik pa povest Domen.

Po koncani gimnaziji je odšel na Dunaj, kjer je študiral slavistiko in klasicno filologijo. V zbirki Cvetje iz domacih in tujih logov je objavljal roman Deseti brat, ki velja za prvi slovenski roman. Pri 23-ih je opustil študij, leto kasneje pa je z Josipom Stritarjem in Franom Levstikom izdal zbornik Mladika ter v njem objavil povest Sosedov sin.

Leta 1871 je postal glavni urednik Slovenskega naroda, leto kasneje je objavil znano kratko pripoved Telecja pecenka. Nekaj let kasneje je objavil romane Doktor Zober, Med dvema stoloma, Lepa Vida in Cvet in sad ter tragedijo Tugomer, ki jo je predelal Fran Levstik.

Po dveh letih zdravljenja bolezni na pljucih je umrl v Ljubljani.


Sorry Marin
Go to Top of Page

vikic
Advanced Member



Croatia
4737 Posts

Member since 06/03/2003

Posted - 22/11/2004 : 20:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vikic an ICQ Message  Send vikic a Private Message
da to je ziher on :))
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000