forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Zagor! Zagor! Zagor! (by mcn)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/12/2004 : 21:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Aha... Ona stara je bila u boji, crkla nakon 6 brojeva... Tamo di je bio goli gobac:-)?!

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3972 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 24/12/2004 : 21:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
stara je ona magazinskog formata, onih 6 brojeva na finom papiru, sto je izaslo neposredno prije rata.
a malo sam imao prste i u toj novoj heroini koja je kasnije izlazila u osijeku. tamo sam radio na prvih nekoliko brojeva i, ponosno izjavljujem, uveo neku redovitu strip rubriku koju su drugi kasnije nastavili. znam da sam u toj novoj heroini napisao jednu malu recenziju (citaj: totalni panagirik) zezelju.

Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3972 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 24/12/2004 : 21:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
jest, to je ta. stara heroina je riknula nakon 6 brojeva. dosao rat, nestalo trzista i slicne gluposti. ali je to vrijeme kad smo radili bilo nezaboravno. pitaj meli. ;-)

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/12/2004 : 21:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Je, ja tada tu strip sekciju nisam citao, ali sam nakon 7-8 godina sjeo i procitao to. Grgic je imao dobrih tekstova, mada kad danas gledam na stripovi.com ima sto puta boljih tekstova:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/12/2004 : 21:53:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Mislim da je u toj staroj heroini bio i jedan dobar tekst o My Bloody Valentine, ne mogu se sjetiti vise tocno svega... A iz prvih brojeva nove heroine pamtim svadje jesu li bolji Pearl Jam ili Nirvana:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3972 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 24/12/2004 : 21:53:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
eh, pa stripovi.com su ozbiljna publikacija!

ono je ipak prvenstveno bio glazbeni mag, a stripove smo slepali onako usput, iz neke vlastite brije...

Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3972 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 24/12/2004 : 21:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Mislim da je u toj staroj heroini bio i jedan dobar tekst o My Bloody Valentine, ne mogu se sjetiti vise tocno svega... A iz prvih brojeva nove heroine pamtim svadje jesu li bolji Pearl Jam ili Nirvana:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



hvala!
da ga danas ponovo procitas (tekst o mbv) vjerojatno bi ti bio isto onako naivan kao sto je i meni danas, ali u to vrijeme smo opasno brijali na mbv i to je bilo nesto kao fanovski prikaz, vise nego kao neki ozbiljan novinarski tekst.

heh... dobro kazes... a danas, tko se jos sjeca pearl jam, dok nirvana ostaje za sva vremena!

Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/12/2004 : 22:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Da, tko zna kako to danas izgleda sa ove perspektive!
Sto se Nirvane i Pearl Jam rice, iskreno, i jedne i druge slusam rijetko ovih dana, ali ih podjednako volim. I Pearl Jam ima predivnih stvari.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 25/12/2004 : 00:19:22  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
quote:
Originally posted by BOC

Danas, pak, kada je ta artisticka, intelektualna strana stripa toliko naglašena, mislim da je potrebno naci neki srednji put izmedu umjetnosti i industrije. Odnosno, dok industrija mlati pare i održava glad širokih masa za medijem, pojedinci u alternativnim strujama trebali bi strip razvijati i dizati ga uvijek na višu razinu.

drago mi je da imas elaborirano i cvrsto misljenje, cak i ako se duboko ne slazem s tobom.

prvo sto se ne slazem je vezano uz pare. danas je jako popularno kupovati produkte "visoke umjetnosti", pa slike etabliranih majstora postizu vrtoglave cijene, ozbiljna knjizevnost se prodaje skoro kao beletristika, a poznati dirigenti i glazbenici su bogati burzuji... samo film i strip nekako zaostaju. nisu se dovoljno nametnuli kao nesto "elitno".

drugo sto se ne slazem je da treba traziti nekakav "srednji put". "nikada. ni pred vatrama Armagedona. nikada necu pristati na kompromis." - vidi Mooreov Watchmen. umjetnost nije stvorena od kompromisa. oni koji pricaju o nekakvim remek djelima nastalim po narudzbi ne znaju o cemu govore. da, Leonardo je bio izvrstan inovator i zanatlija, ali (smiluj mi se Boze za ovaj grijeh) Mona Lisa je obicna mazarija u odnosu na Van Goghove slike koje nije mogao prodati ni za kikiriki (jel jos netko primjetio kako je beznadno popularan postao pojam "kikiriki"?)
Go to Top of Page

CortoMaltese
Average Member



Croatia
789 Posts

Member since 16/03/2003

Posted - 25/12/2004 : 01:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit CortoMaltese's Homepage  Send CortoMaltese a Private Message
Meni Pearl Jam bio i osto najjaci band. Nadzivjeli su grunge i danas imaju milionsku nakladu iako ne snimaju spotove niti se guraju u medije. Veliki band...
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 25/12/2004 : 03:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Je, ja tada tu strip sekciju nisam citao, ali sam nakon 7-8 godina sjeo i procitao to. Grgic je imao dobrih tekstova, mada kad danas gledam na stripovi.com ima sto puta boljih tekstova:-)

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



Btw, jesi li ikada razmišljao da i sam pokreneš magazin, nešto kao tiskanu verziju Stripova.com? (Ovo je pitanje, ne prijedlog )
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/12/2004 : 10:17:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by CortoMaltese

Meni Pearl Jam bio i osto najjaci band. Nadzivjeli su grunge i danas imaju milionsku nakladu iako ne snimaju spotove niti se guraju u medije. Veliki band...


definitivno velik bend

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29202 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/12/2004 : 10:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Tiskana verzija stripova.com? Nije da nisam razmisljao, ali tesko da ce ikad od toga nesto biti!

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/12/2004 : 18:11:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by zveles

ponosno izjavljujem, uveo neku redovitu strip rubriku koju su drugi kasnije nastavili. znam da sam u toj novoj heroini napisao jednu malu recenziju (citaj: totalni panagirik) zezelju.


Nova Heroina je cak našla put i do mene (što, s obzirom na to da sam u to vreme, ako se ne varam, još uvek bio u Zajecaru, jeste zapanjujuce).

Enivej, secam se jednog odlicnog teksta o Dylanu, i jednog solidnog o Mooreu.

Kada je trebalo da krenem da radim za X Zabavu rubriku o stripu, predlog koji sam srocio Peri Lukovicu bio je baziran na strip rubrici iz Heroine (nasuprot mediokritetnim Bevcovim tekstovima koji su do tada išli - nhf, Ivane), i sve bi to i lepo išlo da nije bilo bombardovanja...

Mali svet, zveles! ;)

Enivej, ne znam kod vas, ali Srbija pati od toga što više nema jedan ozbiljan mesecnik koji se bavi masovnom pop kulturom iz jednog blago alternativnog ugla. OK i lienca verzija Bravo zaista ne bi mogli da se svrstaju tu...

--
"The sphinx. That has tits, right?"
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3972 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 25/12/2004 : 18:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
> Mali svet, zveles! ;)

jeste, kume. :-))) a, znas tko je bio moj prvi glazbeno/stripovski mentor? tko me usmjerio na dobru glazbu (a dijelom i strip)? momcilo rajin. :-))) ej, jel znas mozda sto je sada s njim? gdje pise? sto radi?

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/12/2004 : 19:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zaista ne znam.

K'o što rekoh, fali jedna publikacija koja bi okupila kvalitetnu ekipu ljudi i imala i prestiž, a i vrednost...

--
"The sphinx. That has tits, right?"
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 25/12/2004 : 20:15:02  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by BOC

Danas, pak, kada je ta artisticka, intelektualna strana stripa toliko naglašena, mislim da je potrebno naci neki srednji put izmedu umjetnosti i industrije. Odnosno, dok industrija mlati pare i održava glad širokih masa za medijem, pojedinci u alternativnim strujama trebali bi strip razvijati i dizati ga uvijek na višu razinu.

drago mi je da imas elaborirano i cvrsto misljenje, cak i ako se duboko ne slazem s tobom.

prvo sto se ne slazem je vezano uz pare. danas je jako popularno kupovati produkte "visoke umjetnosti", pa slike etabliranih majstora postizu vrtoglave cijene, ozbiljna knjizevnost se prodaje skoro kao beletristika, a poznati dirigenti i glazbenici su bogati burzuji... samo film i strip nekako zaostaju. nisu se dovoljno nametnuli kao nesto "elitno".

drugo sto se ne slazem je da treba traziti nekakav "srednji put". "nikada. ni pred vatrama Armagedona. nikada necu pristati na kompromis." - vidi Mooreov Watchmen. umjetnost nije stvorena od kompromisa. oni koji pricaju o nekakvim remek djelima nastalim po narudzbi ne znaju o cemu govore. da, Leonardo je bio izvrstan inovator i zanatlija, ali (smiluj mi se Boze za ovaj grijeh) Mona Lisa je obicna mazarija u odnosu na Van Goghove slike koje nije mogao prodati ni za kikiriki (jel jos netko primjetio kako je beznadno popularan postao pojam "kikiriki"?)



Nggh... Prvo cu odgovoriti na tvoju drugu primjedbu. Gle, to da je Mona Lisa prema npr. Suncokretima obicna mazarija je tvoje cisto subjektivno mišljenje. I meni je Van Gogh sto put bolji od Leonarda, ali treba biti objektivan. I renesansa je, kao i svi umjetnicki pravci u 19. st., imala neku svoju poetiku i kanone, unutar koje su umjetnici stvarali. Sad, ja uvijek više simpatiziram neke autsajdere, rušitelje ustaljenih pravila, ali glupo je reci da je neko umjetnicko djelo manje vrijedno samo zato što je stvoreno u skladu s nekim pravilima te i te umjetnosti i tog i tog umjetnickog pravca. Kad sam vec prije spomenuo Dostojevskog, pokazat cu to na njegovom primjeru. Njegovi romani klasificiraju se pod realizam, ali su skroz inovativni i vrlo moderno strukturirani, dok tu imamo jednog Balzaca koji je svoje knjige pisao posve i do kraja u skladu sa pravilima poetike realizma. Je li zato lošiji pisac od Dostojevskog? Možda i jest, ali tvoja primjedba nije temelj za usporedbu. Dostojevski je, to se zna, od Balzaca mnogo naucio i njegove je zamisli nadogradio i podigao na neslucenu razinu. Ali da nije bilo Balzaca ne bi bilo ni njega i u smislu razvijanja samog romana obojica su vrijedni i u povijesti književnosti imaju svoje zasluženo mjesto. A, pazi sad, i Baz i Dos svoje su knjige objavljivali da zarade pare i prehrane familiju. Dostojevski je sve to objavljivao po novinama, u knjige ukomponirao kriminalisticke fabule da bi "na prvu ruku" bile zanimljive prostom puku, i k tome ih je objavljivao u nastavcima, nastojeci na kraju svakog djela staviti neki "cliffhanger" ili dosjetku kako bi se citatelj iduci tjedan nestrpljivo vracao po još. Zlocin i kazna i Braca Karamazovi su tako nastajale, a danas se drže vjecnim remek-djelima. Situacija zvuci poznato? Gle cuda, i jedan je Moore Watchmene i V for Vendetta objavljivao u nastavcima, i ma koliko inovativni i super-duper kul bili, ti stripovi ipak nose neka bitna obilježja svojih žanrova, makar ih prevrcu naglavacke. Kao, uostalom, i knjige Dostojevskog.
Rorschach je simpatican i uvjerljiv ali i (nadam se da dijelimo to mišljenje) u neku ruku karikiran i sjeban lik. Pa on nije u stanju ni sa kim uspostaviti normalnu emocionalnu vezu, on je stroj. Što misliš, jesu li sve Rorschachove žrtve bilo sto posto krive za zlocine za koje su optužene? Onaj debeli gad koji je raskomadao djevojcicu sasvim sigurno jest, ali ko kaže da ne postoje iznimke? Rorschach se u svojem djelovanju povodio iskljucivo za subjektivnim prosudbama, vjerujuci da su ideali pravde i dobra upravo onakvi kakve ih on vidi, a ne relativni. On je kao Raskoljnjikov koji na kraju nije uspio pronaci spasenje. Ipak, to ne znaci da ne odobravam njegov postupak na kraju stripa. Veidtu se netko morao suprotstaviti jerbo je ono što je ucinio bilo izvan svake granice razuma. U toj se situaciji slažem sa Rorschachovim beskompromisnim stavom. Ali, to ne znaci da su kompromisi uvijek iskljuceni kao riješenje problema. Ljudi smo, neke stvari se i dogovorom riješavaju. A i umjetnici su ljudi.
Pitanje je koliko su raznim umjetnicima kompromisi donijeli uspjeha. Sigurno nisu pridonijeli osobnoj satisfikaciji nad kvalitetom vlastitog djela. Ispada da se ja zapravo slažem s tobom po tom pitanju, al eto, mislim i da neki sitni kompromisi nisu umjetniku ko križ vampiru. Si cuo za onu, tiha voda brijege roni? Mnogo toga, naravno, ovisi i o covjeku. Moore i Dostojevski bili su sposobni prilagoditi se u odredenom trenutku, a da to nije umanjilo snagu njihovih djela. Ne kažem da su za to svi sposobni. Ali moje je konacno mišljenje da komercijala nije (uvijek) grijeh.

E, sad na drugu stvar. Ne znam zašto je loša stvar to da ozbiljna književnost doseže iste vrtoglave tiraže kao i beletristika. Zato što su fancy književni snobovi skužili da i radnicka klasa zna i može uživati u Dostojevskom (evo ga opet ), Camusu ili, štajaznam, Orwellu?! Ma nabijem ih sve na kitu! E da, i cijene slika rastu, a to šta je nekim ljudima stvar prestiža doma imati originalnog Van Gogha, koga briga. Ja si sliku pogledam u muzeju il si nabavim razglednicu s reprodukcijom. Ne slažem se da se film nije nametnuo kao nešto "elitno", a ako moždak i nije, sa ovom pojavom DVD izdanja starih klasika i to ce se definitivno promijeniti. Ja mislim da ce se na ulicama vrlo brzo voditi ovakvi razgovori: "E, kuš stari, nabavil sam si jucer Amarcord od Fellinija, baš je izašo, e kuš, koja brijacina... Kaj, nisi gledo? Ne znaš niti ko je Fellini?! Pa di ti živiš??? Marš u videoteku, a onda doma ima da svršavaš tri sata na moralno-psihološku poruku filma!" A i strip, ako bude pametno igrao igru, možda ubere plodove takvog potrošackog mentaliteta. Sto posto ne u tolikoj mjeri kao i film, ali šta ceš kad mnogo duže od filma nije shvacan ozbiljno. To se, nažalost, više ne može promijeniti. A ekipu poput Arta Spiegelemana, brace Hernandez, Tardija, Chrisa Warea ili Clowesa ionako boli neka stvar za goreopisane ulicne spike. Oni ce definitivno nastaviti proizvoditi odlicne stripove kao i prije, cak i ako od tog ne dobiju neku lovu. Strip je znatno mladi od ostalih umjetnickih grana, izuzev srodnog mu filma, a kako se na polju inovacije medija upravo sada dogadaju velike stvari, ko zna di ce mu za par godina biti kraj. Ja se trudim biti optimistican. Bit ce para, bit ce žena...


bolje je da odemo prilike su nove
ulozi u povijesti došao je kraj
u pola cet'ri ujuro sa perona pet
radnicka klasa odlazi u raj
Go to Top of Page

dugapuška
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
429 Posts

Member since 17/10/2003

Posted - 25/12/2004 : 23:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send dugapuška a Private Message
quote:
Originally posted by zveles

> Mali svet, zveles! ;)

jeste, kume. :-))) a, znas tko je bio moj prvi glazbeno/stripovski mentor? tko me usmjerio na dobru glazbu (a dijelom i strip)? momcilo rajin. :-))) ej, jel znas mozda sto je sada s njim? gdje pise? sto radi?





Primjetio sam ga u Mirkovicevom filmu "Sretno dijete"
Tip je bio legenda, baš, šta sad radi?

Duga puška

Edited by - dugapuška on 25/12/2004 23:24:10
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 26/12/2004 : 08:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Vrlo cesto bi njegovi tekstovi u pojedinim strip revijama bili puno bolji od stripova koje je ista objavljivala. I uvik san prvo cita baš tekstualne priloge. Doduše sve a ne samo njegove ali...

www.sd-gradac.hr ( nogomet )
www.gradac.hr
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 31/12/2004 : 12:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
BOC, i ja sam optimist.
stvarno jesam.
kad vec pricamo o knjizevnosti, meni se ne cini losim sto ce gomila kitchmancha pokupovati svaku knjigu koja izadje u Vrhovima svjetske knjizevnosti, a sto je nece procitati. na taj nacin ce i izdavaci i autori (koji su jos zivi) moci i dalje stvarati kvalitetno bez egzistencijalnih briga, a mi, koje knjiga zaista zanima, radije cemo uzeti isti roman u tri puta jeftinijoj ediciji Nobelovci, gdje cemo dobiti i dugu biografiju autora, i kvalitetan tekst o djelu, i jos neku kratku pricu kao bonus.
a one knjige koje izadju samo u Vrhovima (predivnim zlatom obrubljenim koricama) uvjek cemo moci posuditi od bogate tete koja ne kuzi tocno razliku izmedju fuge i polimelodije, ali uvijek nabavi u svom Rotary klubu ulaznice za najnoviji koncert u Lisinskom (s identicnim repertoarom i izvodjacima onom koji smo mi mukte slusali u Velikoj Gorici). meni je super da postoje takvi ljudi.

ono sto je meni pomalo bedasto je da se mi svi (najvise Macan) trudimo da na svaki nacin natjeramo druge da vole stripove. zasto? ajmo napravit od stripova mit kakav je knjizevnost. ajmo pretvoriti Warea u Joycea, Moorea u Dostojevskog, Hergea u Shakespearea. tada ce u knjizarama uvijek biti puno stripova (koje ce kupovati roditelji djeci da se obrazuju, ili moja teta kako bi svi vidjeli da ona ima jako inteligentnu policu u dnevnom boravku gdje prima svoje Rotary prijatelje). tada cemo i mi imati sto citati.

sto se tice filma, on jos uvijek ima imidz zabave. malo se to mijenja, ali jako sporo. kad mamin neposlusni sin dodje kuci, ona mu ne govori: -kaj ne bi mogal sad pogledat kakav Fellinijev film? - nego mu kaze: -kaj ne mozes uzet malo knjigu u ruke.

off topic:
Dostojevski je predstavnik realizma samo u nasim idiotskim udzbenicima. kod nas se knjizevnost jos uvijek izucava kao povijest. od te i te do te i te godine bio je klasicizam, zatim... pa to se ne radi vise nigdje.
Dostojevski je malo izvan tokova. ima u njemu i modernizma i realizma, a i postmodernistickog brljanja po zanrovima. tesko ga je smjestiti. ni Tolstoj nije pravi realist, koliko god nasim uciteljima on bio apoteoza tog smijera. solilokvija koliko hoces u Ani Karenjini.
Flaubert je izdao Madame Bovary iste godine kao i njegov zemljak Baudelaire Cvjetove zla. kako da se onda vremenski odredi jedan smijer u odnosu na drugi. to je glupost.

ista stvar je i sa autorima koji spadaju malo izvan svog vremena, a koje su, klasificirajuci smjerove, jednostavno izostavili, koliko god jaki pojedinci bili, jer nisu izraziti predstavnici niti jednog smijera. Anatol France, na primjer, veliki je francuski knjizevnik koji je tamo bio autoritet formata Krleze ovdje. toliko jaka licnost da su dadaisti (mali i neznacajni knjizevnici kakvi su bili) ritualno pisali na njegov grob, posto je on predstavljao sve ono sto su mrzili (instituciju velike licnosti - jer su imali kompleks svoje malenkosti). a kod nas u skolama - ni spomen o njemu. jos jedan francuz - grof Lautreamont. ni spomena. po mom skromnom sudu, najveci knjizevnik svih vremena, T.S.Eliot se spomene usput... (sve ovo sudim po mojem vremenu, do danas je to, nadam se, malo ipak napredovalo)
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 01/01/2005 : 20:03:38  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by jurica

BOC, i ja sam optimist.
stvarno jesam.
kad vec pricamo o knjizevnosti, meni se ne cini losim sto ce gomila kitchmancha pokupovati svaku knjigu koja izadje u Vrhovima svjetske knjizevnosti, a sto je nece procitati. na taj nacin ce i izdavaci i autori (koji su jos zivi) moci i dalje stvarati kvalitetno bez egzistencijalnih briga, a mi, koje knjiga zaista zanima, radije cemo uzeti isti roman u tri puta jeftinijoj ediciji Nobelovci, gdje cemo dobiti i dugu biografiju autora, i kvalitetan tekst o djelu, i jos neku kratku pricu kao bonus.
a one knjige koje izadju samo u Vrhovima (predivnim zlatom obrubljenim koricama) uvjek cemo moci posuditi od bogate tete koja ne kuzi tocno razliku izmedju fuge i polimelodije, ali uvijek nabavi u svom Rotary klubu ulaznice za najnoviji koncert u Lisinskom (s identicnim repertoarom i izvodjacima onom koji smo mi mukte slusali u Velikoj Gorici). meni je super da postoje takvi ljudi.

ono sto je meni pomalo bedasto je da se mi svi (najvise Macan) trudimo da na svaki nacin natjeramo druge da vole stripove. zasto? ajmo napravit od stripova mit kakav je knjizevnost. ajmo pretvoriti Warea u Joycea, Moorea u Dostojevskog, Hergea u Shakespearea. tada ce u knjizarama uvijek biti puno stripova (koje ce kupovati roditelji djeci da se obrazuju, ili moja teta kako bi svi vidjeli da ona ima jako inteligentnu policu u dnevnom boravku gdje prima svoje Rotary prijatelje). tada cemo i mi imati sto citati.

sto se tice filma, on jos uvijek ima imidz zabave. malo se to mijenja, ali jako sporo. kad mamin neposlusni sin dodje kuci, ona mu ne govori: -kaj ne bi mogal sad pogledat kakav Fellinijev film? - nego mu kaze: -kaj ne mozes uzet malo knjigu u ruke.

off topic:
Dostojevski je predstavnik realizma samo u nasim idiotskim udzbenicima. kod nas se knjizevnost jos uvijek izucava kao povijest. od te i te do te i te godine bio je klasicizam, zatim... pa to se ne radi vise nigdje.
Dostojevski je malo izvan tokova. ima u njemu i modernizma i realizma, a i postmodernistickog brljanja po zanrovima. tesko ga je smjestiti. ni Tolstoj nije pravi realist, koliko god nasim uciteljima on bio apoteoza tog smijera. solilokvija koliko hoces u Ani Karenjini.
Flaubert je izdao Madame Bovary iste godine kao i njegov zemljak Baudelaire Cvjetove zla. kako da se onda vremenski odredi jedan smijer u odnosu na drugi. to je glupost.

ista stvar je i sa autorima koji spadaju malo izvan svog vremena, a koje su, klasificirajuci smjerove, jednostavno izostavili, koliko god jaki pojedinci bili, jer nisu izraziti predstavnici niti jednog smijera. Anatol France, na primjer, veliki je francuski knjizevnik koji je tamo bio autoritet formata Krleze ovdje. toliko jaka licnost da su dadaisti (mali i neznacajni knjizevnici kakvi su bili) ritualno pisali na njegov grob, posto je on predstavljao sve ono sto su mrzili (instituciju velike licnosti - jer su imali kompleks svoje malenkosti). a kod nas u skolama - ni spomen o njemu. jos jedan francuz - grof Lautreamont. ni spomena. po mom skromnom sudu, najveci knjizevnik svih vremena, T.S.Eliot se spomene usput... (sve ovo sudim po mojem vremenu, do danas je to, nadam se, malo ipak napredovalo)



Definitivno se slažem s ovim što si rekao o školskom programu... Napokon, osjecam to na vlastitim plecima.
Meni ta propaganda koju autori i fanovi rade nije blesava. Pa danas se svaki proizvod bjesumocno reklamira, tjera se ljude da ga zavole - to se radi i sa knjigama i filmovima, pa zašto ne i sa stripovima? Možda je to u neku ruku loše, jer sve svodi na konzumerizam, ali i to samo u slucaju svjetskog tržišta. U ovoj našoj maloj zemlji svaka je pozitivna propaganda dobrodošla. Ako ništa drugo, a ono zato jer ljudima pruža priliku da uživaju citajuci neke stvarno dobre stripove.

vir gana selebrejt end hev a gud tajm
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000