forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 NICK RAIDER 200
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

*Nemo*
New Member

Turkey
180 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 28/12/2004 : 17:32:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit *Nemo*'s Homepage  Send *Nemo* a Private Message
is it really, sejosexon...is there any commentary from Bonelli editore?

Io mi chiamo Never...Nathan Never...
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 29/12/2004 : 00:34:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
da,stvarno šteta šta nije dalje objavljivan kod nas...

...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
DRUKALI SMO ZA HAJDUKA,MLADOST,STAROST,ŽIVOT CILI!
Go to Top of Page

zeraprinc
Average Member



Serbia
977 Posts

Member since 03/02/2004

Posted - 29/12/2004 : 00:49:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit zeraprinc's Homepage  Send zeraprinc a Private Message
quote:
Originally posted by jang

quote:
Originally posted by zeraprinc

quote:
Originally posted by jang

quote:
Originally posted by zeraprinc

Ne, zaista shteta shto Nick nije bio popularan kod nas. Kako bilo, ja ga ne izbacujem iz kolekcije.

Uzivaj u zivotu dok si ziv,posle nemash koristi!


slažem se 100%. To je njaljubši strip moje bake!
i nikako mi ne uspije da komletiram kolekciju


Meni fali trojka SD.

Uzivaj u zivotu dok si ziv,posle nemash koristi!


pa taj je dosta lako za pronaci. meni trebaju Dnevnikovi 35,37,38- odlicni ili glanc


Pa, pomozi mi da ga nabavim.

Uzivaj u zivotu dok si ziv,posle nemash koristi!
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 29/12/2004 : 09:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
quote:
Originally posted by zeraprinc
Pa, pomozi mi da ga nabavim.

Uzivaj u zivotu dok si ziv,posle nemash koristi!


evo- malo reklame za Malu Sirenu:
http://free-st.htnet.hr/strip/Nick_Raider.htm
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 30/12/2004 : 02:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
Eto, ja baš nadoknadujem propušteno i citam brojeve od 160 - 199 koje sam nedavno nabavio. Anyway, zapleti su ok, ali je sam Nick potpuno beskarakteran, samo se vucara od mjesta do mjesta i pomalo nešto kao rješava slucajeve. Cini mi se da je u pocetku bio karakterniji - izradenija licnost.
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 30/12/2004 : 18:06:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
preuzeto sa SBE:

Il grande giorno c arrivato: Nick sta per convolare a nozze con l'affascinante e dinamica Violet! Con lo sposo praticamente sull'altare, in attesa della donna della sua vita, una improvvisa telefonata spezza l'atmosfera di gioia che accompagna l'evento: Don Vito Saracyno ha rapito la futura sposa! Per il rilascio della ragazza il boss mafioso pretende che l'agente Raider faccia da scorta a un pericoloso latitante che dev'essere condotto verso una meta sconosciuta… Per Nick inizia una drammatica avventura che lo catapulterr al centro di un diabolico complotto ordito contro gli Stati Uniti! Un albo completo a colori, con il quale si conclude la saga di Nick Raider “targata” Bonelli. Dopo duecento numeri, pubblicati nell’arco di diciassette anni, per Nick Raider si aprirr una nuova stagione editoriale. Dal prossimo febbraio 2005, infatti, Edizioni If, non nuova a proporre storiche serie appartenenti al catalogo bonelliano come “Il Comandante Mark” e “Storia del West”, varerr una collana mensile che riproporrr integralmente la saga del poliziotto newyorkese. Ma non solo. A fianco della riedizione, giungerr in edicola, a partire dal prossimo autunno, una testata periodica che presenterr nuovi episodi inediti di Nick Raider. I testi del primo numero saranno firmati da Claudio Nizzi, creatore del personaggio. Inoltre, in attesa che la nuova serie prenda il via, Edizioni If pubblicherr, ad aprile 2005, un maxi-albo speciale, contenente due storie inedite di Nick Raider scritte da Ferdinando Tacconi e disegnate da Marco Foderr

Stara Vienna dobro ime ima, lijepo ime koje znaju svi, al' djevojke na ulicama nicemu ne vrijede, i kriplovi su cesta i svakodnevna stvar, rekoh spasi Bože Österreich
Go to Top of Page

*Nemo*
New Member

Turkey
180 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 02/01/2005 : 15:50:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit *Nemo*'s Homepage  Send *Nemo* a Private Message
Thanks Sejosexon, I also heard that Nick will continue to publish by ÝF EDÝZÝONE...
He is not publishing in Turkey for now...We have just 15 issues of him...

Io mi chiamo Never...Nathan Never...
Go to Top of Page

Brandy Jim
Average Member

Croatia
545 Posts

Member since 04/10/2004

Posted - 02/01/2005 : 18:49:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Brandy Jim a Private Message
dobar strip,imam dnevnikove 1-36,koliko ih je jos poslije izaslo
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 03/01/2005 : 11:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
quote:
Originally posted by Brandy Jim

dobar strip,imam dnevnikove 1-36,koliko ih je jos poslije izaslo


do broja 39, onda 3 od sd (od toga je broj 1 isti broju 39 od dnevnika) i 1 od Mavericka (i baš taj je morao biti prica iz dva djela )
Go to Top of Page

Brandy Jim
Average Member

Croatia
545 Posts

Member since 04/10/2004

Posted - 03/01/2005 : 22:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Brandy Jim a Private Message
quote:
Originally posted by jang

quote:
Originally posted by Brandy Jim

dobar strip,imam dnevnikove 1-36,koliko ih je jos poslije izaslo


do broja 39, onda 3 od sd (od toga je broj 1 isti broju 39 od dnevnika) i 1 od Mavericka (i ba? taj je morao biti prica iz dva djela )

hvala,a kad je izasao pirat
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 04/01/2005 : 09:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
pre pola godine. to je italijanski specijalac broj 1
Go to Top of Page

Brandy Jim
Average Member

Croatia
545 Posts

Member since 04/10/2004

Posted - 04/01/2005 : 20:36:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Brandy Jim a Private Message
quote:
Originally posted by jang

pre pola godine. to je italijanski specijalac broj 1

ko ga prodaje,gdje,cijena
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000