forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Npr. Corto Maltese
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 17/03/2005 : 15:32:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message
Poštovanje, a priori!

Zanima me koliko je ovdje ljubitelja i poznavatelja Devete umjetnosti koji više cijene npr. Corta Maltesea,Tornjeve Bois-Maurya i Goscinnyjeve legende(da dalje ne nabrajam, jer je dovoljno za razumjeti)od npr. starih glancera LMS-a? Naravno, bez ikakve aluzije na podcijenjivanje navedenih ljubitelja Bonellijeve skole(ili kuce) .

I da, mislite li i vi , kao Coe, da valja dobrano razlikovati ljubitelje(poznavatelje) stripa od kolekcionara istih, što, naravno, ne znaci da jedno iskljucuje drugo?

Hvala!

nenno
Advanced Member



Croatia
3069 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 17/03/2005 : 15:53:20  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
U koju skupinu ja spadam ako volim Goscinnya i Tornjeve a ne volim Corta? Hm mislim da je bilo dosta žuci proliveno izmedu MCN-a i Stynkia na slicnu temu......
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 16:14:13  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
naravno da preferiram Corotoa i Tornjeve, ali ni lms nije za baciti, naravno paljenje na glancere je bez veze, osim ako si prvenstveno kolekcionar, pa tek onda volis stripove
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29257 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 17/03/2005 : 23:13:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message

moze li mi netko navesti nekog kolekcionara tko ne voli stripove?
I zasto bi "voljeti" LMS iskljucivalo "voljenje" Corta, Bois Maury, Mange, Vertiga, undergrounda, ili neceg treceg?

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:20:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
quote:
Originally posted by osim

naravno da preferiram Corotoa i Tornjeve, ali ni lms nije za baciti, naravno paljenje na glancere je bez veze, osim ako si prvenstveno kolekcionar, pa tek onda volis stripove



Ako volis stripove, onda valjda volis i da su glanceri, majku mu.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:25:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ne nužno.

Ne bih zamenio svou kolekciju Stripoteka, iako je daleko od glancera. Samo bih popunio rupe (glancerima ;) ).

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
U redu, daleko sam i ja od toga da tvrdim da sve sto imam su glanceri, ali to su uglavnom teze nabavljive stvari zbog kojih mi se ipak malkice srce para. Ali ako mogu npr. pitat prodavaca na kiosku da mi da da izaberem izmedju 10 stripova onog koji mi najbolje odgovara, naravno da cu pitat. I u takvoj varijanti paljenja na glancere ne vidim nista bezveze.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ne, to je nešto drugo što veze nema sa kolekcionarstvom, ili ga barem ja tako gledam. Ako ja kupujem nešto, NARAVNO da cu tražiti da sve bude u redu sa njime, bilo da je u pitanju strip, mašina za pranje veša, ili auto. U slucaju stripa, to " da sve bude u redu sa njime" može se prevesti u "da bude glancer". I to je sasvim normalno.

Ali, drugacija stvar bi bila da sada hocu da zamenim neku SVOJU staru Stripotekuzato što sam u ovom ili onom momentu zapisao na njoj broj telefona, ili se desio neki incident sa cašom vode - a svi stripovi u kolekciji moraju da mi budu glanceri.

Ne moraju. Moraju da budu glanceri kada ih kupujem, jer kao i za svaku drugu robu, ocekujem da ono za šta dajem pare bude ispravno. Ako je prošlo dvajes' godina otkako sam ih kupio, ili trideset otkako ih je moj otac kupio, naravno da ce se osetiti zub vremena na njima.

Ali su MOJI.

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message
Imas koliko hoces boljih stripova od starih glancera Lms,ali vecinu kolekcionara Zs i Lms veze za djetinstvo i za pocetak susreta sa stripom,tako da i dan danas osjecaju veliko zadovoljstvo sa skupljanjem Zs i Lms.Ima neki smek osjetiti miris starog papira+kad je strip perfekt i star preko 30-tak godina jos je veci uzitak.
Sad hocel se to procitati ili nece to je druga prica.
Normalno da zadnjih 10-tak godina su se pojavili dinamicniji,interesantniji,inteligentniji stripovi.

Ali stavi na aukcije Zs 13,Lms 4 itd da su glanceri pa ces vidjeti koji pokolj bi bio na aukcijama.

Porter
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:44:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Uvazavam vase rijeci, misli i zelje, postovani kolega, ali joj sto ja ne volim da se osjeti zub vremena na mojima. Ja ipak tezim da kad sam u prilici da povoljno zamijenim ofucaniji model sa necim urednijim, to ucinim. Samo da ne pocnem tako tretirat svoju dragu jedan dan. ;)

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ja ne.

U stvari, mislim da nijedan jedini strip nikada nisam zamenio za neki bolje ocuvani. Ima toliko novih stvari, sad cu da trošim pare na nešto što vec imam?! Yeah, right.

Izuzetak bih jedino napravio kod nekih stripova koje sam silom prilika vec dobio u jadnom stanju - ali još nisam bio u situaciji da ih zamenim.

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Gledaj, ja stripove skupljam od malena. A s godinama se mijenja financijska moc, kriteriji, zelje, misli, tralala... Ne znam kako ti, ali ja kad sam bio mali sam gustao imat svaku epizodu npr. Zagora i to samo pod uvjetom da ga mogu platit i da ima sve stranice stripa. Cak se u extremnim slucajevima nisam obazirao na to ako bi bila iskidana naslovnica ili ako ne bi imao zadnju stranicu tj. korice. To je rezultiralo u ogromnoj kolicini kupusa doma, koji se morao maknut, jer je doslo vrijeme kad me boli srce vidjet strip u takvom stanju.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 17/03/2005 : 23:59:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Vi'š, mene nije zanimalo da imam sve Zagore, ono što me zanimalo da imam (MM, DD) je ionako pocelo da izlazi kada sam vec kupovao stripove, te sam imao cele kolekcije direktno sa kioska (osim par izuzetaka koje sam kasnije na zadovoljavajuci nacin nadoknadio).

A ostalo (Biser, Stripoteka, strip albumi) sam nasledio od matorog.

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/03/2005 : 00:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Eeeee, u tom grmu lezi zec. Mi o razlicitim stvarima. To ti je prokletstvo ovog tipkanja. Naravno da ni meni ne pada na pamet mijenjat strip koji sam kupio na kiosku, iz faze kad mi jos nije palo na pamet pitat prodavaca da mi da sve da biram, a koji ima neke udubine, pa cak i male oderotine.

Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 18/03/2005 : 00:04:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message
quote:
Originally posted by Djole
A ostalo (Biser, Stripoteka, strip albumi) sam nasledio od matorog.


ja od starog naslijedio ploce od miše kovaca i ovisnost zvana hajduk...stripove nije citao,doduše,imao je neke vijesnike plave,ali jako malo,a to je baba bacila s tavana...

...i onda kad ne bude nas bilo,stripove ce citat' naše...
DRUKALI SMO ZA HAJDUKA,MLADOST,STAROST,ŽIVOT CILI!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/03/2005 : 00:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
A ja nisam nista naslijedio i jos mi je mama u zutoj minuti iskidala fini broj divnih primjeraka. Neke jos i dan danas trazim. Ima li netko Spirue 2 i 3? Pasmater...

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 18/03/2005 : 09:33:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Eh, moj matori je imao komplet Stripoteku do broja 800, komplet AF, Biser i još ponešto... ali veci deo toga je nestao (CEO AF...!!!) kada je renovirana staa porodicna kuca u kojoj smo to držali... njega tad više i nije toliko zanimo strip, a ja sam bio klinac koji i nije znao šta je kolekcionarstvo...

Šteta, velika šteta.

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

ChasNick
New Member



Serbia
185 Posts

Member since 10/12/2002

Posted - 18/03/2005 : 11:00:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ChasNick a Private Message
A znaci u tome je stos tvoje enormne kolekcije stripova, koju si jednom fotografisao i objavio na forumu, kad sam ti nudio moj trosoban stan u zamenu, ako se secas...
Tek da si sacuvao sve to, stvarno bih ti dao stan

I hate signatures!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/03/2005 : 11:04:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

Eh, moj matori je imao komplet Stripoteku do broja 800, komplet AF, Biser i još ponešto... ali veci deo toga je nestao (CEO AF...!!!) kada je renovirana staa porodicna kuca u kojoj smo to držali... njega tad više i nije toliko zanimo strip, a ja sam bio klinac koji i nije znao šta je kolekcionarstvo...

Šteta, velika šteta.

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."



I meni je renoviranje kuce odnijelo puuuuno toga. Taman se obnavljao krov, a pocela kisa. A ja sam na dno hrpi stripova stavio one najvrijednije da ih ni slucajno radnici ne bi ostetili. Joj, kako su zaplivali.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 18/03/2005 : 11:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by ChasNick

A znaci u tome je stos tvoje enormne kolekcije stripova, koju si jednom fotografisao i objavio na forumu, kad sam ti nudio moj trosoban stan u zamenu, ako se secas...
Tek da si sacuvao sve to, stvarno bih ti dao stan


Cuj - ako se secam! Pa naravno da se secam! Imam i svedoke, cekam samo da skupim lovu za neke uterivace dugova, pa cu i tebe da podsetim...

--
"Sretan je covjek koji svog gavrana nije izgubio..."
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 18/03/2005 : 17:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message
[quote]Originally posted by Markos


moze li mi netko navesti nekog kolekcionara tko ne voli stripove?
I zasto bi "voljeti" LMS iskljucivalo "voljenje" Corta, Bois Maury, Mange, Vertiga, undergrounda, ili neceg treceg?

Poštovanje!
Nisam rekao da postoje kolekcionari koji ne vole stripove, vec da ih ima(i to onih koji stripovima iznajmljuju sobe)koji se u njih ne razumiju, cak ih i ne citaju, no zdušno ih si priskrbljuju i zovu se najvecima.Dakle, ne znaju ništa posebno o toj umjetnosti, ne znaju ni što imaju, tj. znaju da imaju npr. sve Stripoteke, no ne znaju što je u njima.Dakle, oni vole stripove, no na nekoj metafizickoj razini. Kod njih poprimaju duh idola. Ja ih zovem skupljacima papira, pa bilo tu bilo što. Niti ih ne citaju, a kamoli da znaju o autorima, znacaju, kadriranju i slicnim "sitnicama". Svatko, naravno ima prava kako želi, no zar su to ljubitelji stripa?!

I ne rekoh da voljeti LMS iskljucuje drugo(i obratno!), vec pitah ima li onih koji ove druge cijene više.
Usput, jako cijenim Mister Noa.


A što se tice "glancera", naravno da i ja volim bolje ocuvane od lošega, no ako želim Zagora "Nasilje u Darkwoodu", kupio sam ga, ili cu ga kupiti bolje prevedenoga, na ljepšem papiru...i imat cu što jesti taj mjesec. Shvacam i ono drugo, no ako mi je važan strip, a ne vrijednost kolekcije, kupujem, u ovom slucaju, "Zagora extra".
I LMS ovdje spomenuh kao primjer:mogao sam reci i "Zlatna serija", što ne znaci da i tu nema dobrih epizoda.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29257 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/03/2005 : 20:55:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Iskreno, ja jos nisam vidio nijednog takvog kolekcionara. Vjerujem da ih ima, ali ih nisam sreo. A da bi mogao razgovarati o njima morao bi poznavati bar jednoga:-)

Ovih koji vise cijene "umjetnost" (corto) od "šunda" (lms) ima sigurno, samo su ovdje mislim u manjini. Vjerujem da je puno vise onih koji smatraju da i jedno i drugo ima svojih dobrih i losih predstavnika. Npr. meni je Corto precijenjen. Ima super epizoda, remekdjela poput Balade o Slanom moru, Korto u Sibiru itd., ali ima i npr. Mu koji je katastrofa. U LMS spada npr. Ken Parker za kojeg mogu uvijek izabrati bar 10 epizoda koji se po kvaliteti mogu mjeriti sa bilo kojim strip serijalom u svijetu. S druge strane, tu su i Blek i Kit Teller:-)

Glanceri su uglavnom pitanje financijskih mogucnosti kolekcionara. Ako si ih netko moze priustiti, zasto ne. Ako ne moze, postoje reprinti.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Wahoomi
Average Member

Croatia
705 Posts

Member since 15/11/2001

Posted - 19/03/2005 : 12:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Wahoomi a Private Message
Znam ja jednog lika, rijetki su vidjeli samo dio kolekcije, znam sigurno da ima glanc ZS i LMS što je vjerujem i procitao jer u ono vrijeme nije bio toliko bolestan. Ali ovo što sad nabavlja jednostavno nema šanse da procita jer uz sva moguca strip izdanja, pisane romane izmedu ostalog skuplja Playboye iz svih zemalja, Klik Magazin, cak i Vecernji List!!! Postao je klasicni skupljac papira. Prije sam se mijenjao s njim, dao mi je za neki americki Playboy neke duplikate ZS, i ti duplikati su bili glanceri ko da su jucer kupljeni na kiosku, a bilo je to negdje 94 ili 95. Znam još jednog koji isto tako skuplja sve živo, ali puno toga i cita tako da mu slobodno mogu postaviti i pitanja o nekom serijalu ili strip-junaku koji me zanima, dobro je informiran i ne pati baš od glancera. Ti skupljaci papira su meni slicni kao i numizmaticari ili filatelisti ili skupljaci znacaka i ne vidim ništa loše u tome ako ih to raduje i ako si to mogu financijski priuštiti. Doduše takve likove ne možemo nazvati i stripoljupcima jer njima je prvenstveno važno da to imaju, ali bi svakako bilo zanimljivo imati pristup u njihova skladišta.
Go to Top of Page

Humbert Coe
Average Member

Croatia
592 Posts

Member since 17/02/2005

Posted - 19/03/2005 : 14:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Humbert Coe a Private Message
Poštovanje!
Hvala na podjeli razmišljanja! Onda shvacaš, Markos, zašto postavih pitanje o kolekcionarima-skupljacima papira. Vjeruj mi, kada si kod njih te gledaš kolekciju,ne znaš bi li plakao ili se smijao, zavidio ili se cudio što tebi ne zavide( u razumijevanju strip umjetnosti). Drago mi je da još ima ljudi, kao Wahoomi, koji upoznaše takve. On takoder zna kakav je to osjecaj. Ali, unatoc tome, naše kolekcije nam djeluju bolje i vrijednije:pitomije od njihovih, drage, jer znamo koje se price, razmišljanja, crteži nalaze u njima. Jeste li razmišljali da glanceri, neotvoreni, nemaju dušu...
I da, Markos, Ken Parker jest genijalan strip!
Iako, ne treba zanemariti niti karakterizaciju protagonista te kadriranje u Bleku te Kitu, uz njihove nezaobilazne mudre rijeci.

Naravno da sam racunao na to da su poznavatelji u manjini, no lijepo je spoznavati koja je to manjina, tj. tko je tko ovdje.
Živjeli!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3494 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 19/03/2005 : 15:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
Imam oko 1000 raznih stripova, od opskurnih fanzina do HC albuma, ali ne bih mogao da podnesem nijedno sranje u svojoj kolekciji. Rasturio sam neke serijale jer nisam mogao da mirno da spavam kad znam da neka epizoda kvari kolekciju. Mislim da je Bogdan Popovic, priredjujuci svoju antologiju srpske poezije, rekao da mu je kriterujem bio da pesma mora da bude cela lepa da bi usla u zbirku.

Nesavrsene stripove nabavljam, procitam i odmah ih se resavam, bez ikakve grize savesti. Ako ne uspem da ih prodam po nabavnoj ceni, menjam ih ili poklanjam nekome ko to skuplja.

Kad kazem "nesavrseni stripovi", mislim na sadrzaj, naravno. Jebes glancere.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3494 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 19/03/2005 : 15:10:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by Humbert Coe

ne treba zanemariti niti karakterizaciju protagonista te kadriranje u Bleku te Kitu

Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000