forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Seminarski rad, sociologija :)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

miha
Advanced Member

3628 Posts

Member since 05/05/2003

Posted - 24/03/2005 : 19:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send miha a Private Message
Yep, razlika je u finesama. Ali ne na mestu gde Djole tvrdi medju ideologijama (i ostalim pojmoviva koji završavaju na -izam), jer razlike medju ideologijama su ogromne, neke ideologije su slicnije neke nisu medutim svaki -izam je poseban, u nekim kulturama i sredinama poznatih je i do 50 raznih -izama, koji se bitno razlikuju. Imam jedno pitanje, u cemu je razlika izmedu ideologije i ideologizma? Ako idemo nekim redom, mislim, šta bismo mogli reci o tome, ovo zadnje je nauka, ovo drugo je društvena pojava... ili je obratno?

Valter, prvo Mark nije etnicki Francuz nego je Amerikanac, barem koliko se ja secam? Drugo, u tom ratu, Francuzi i Englezi su bili saveznici, a ne Amerikanci. Možda bi ideja stripa mogla da prode kod britanse publike danas, Britanci za razliku od engleza i škota vole ovakav smisao za humor.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2005 : 20:10:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by VALTER

Mark i Blek, povrsno gledano, mogli bi potpasti pod UN-ovu definiciju "ustanika i oslobodilackih pokreta".

Sama ideja stripa tesko da bi prosla u danasnje vrijeme. Mark je etnicki Francuz, potomak francuskih plemica koji su stradali u napadu engleskog ratnog broda na francuski ne-vojni brod, poocima mu takodjer ubijaju Englezi. Njegova kasnija vatrena borba protiv Britanaca svakako ishodiste ima i u njegovoj osobnoj mrznji koju mozebitno osjeca prema britanskom narodu kao kolektivu. Karikaturalna lica svih crvenih mundira takodjer mogu slati poruku o podjeli naroda na "dobre" i "lose".




svakako si to dobro primjetio
doduše, sad ne mogu tvrditi je li mark potomak francuza ili ne, jer sam pricu o k.m. citao prije nekih 20 godina i ne sjecam se niceg, ali lica crvenih mundira su cista diskriminacija. Štoviše, stvar je najviše potencirana u zubima. Svi imaju ovece prednje zube što kod djece i labilnijih odraslih osoba stvara jedan animozitet prema vlasnicima istih te samim time strip nosi jasnu poruku šovinizma. Takva metoda je poznata iz doba treceg rajha i strucno se zove "crna propaganda".

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2005 : 20:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
Rahan je primjer covjekovog otudenja od prvobitne zajednice.

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6402 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 24/03/2005 : 21:15:50  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message
Miha, Mark je naturalizirani Amerikanac, ali je dijete francuskog plemickog para, sto se lijepo vidi vec na devetoj stranici ZS#313. "Prica o komandantu Marku". Na odjeci je imao izvezenu plemicku krunu i slovo "M" i zato mu je njegov usvojitelj, takodjer francuski plemic i ostarjeli ratnik-filozof, nadjenuo ime Mark.

Francuzi su pruzili vojnu pomoc americkim ustanicima u americkom ratu za nezavisnost. 1781. (cini mi se) u Yorktownu zajedno sa Georgeom Washingtonom predaju britanskog generala Cornwallisa primio je i zapovjednik francuskog ekspedicijskog korpusa markiz Lafayette, sto je bila svojevrsna francuska osveta Velikoj Britaniji za poraz u sedmogodisnjem ratu i gubitak Kanade. Vise o ovome neka ti kaze netko od vrsnijih forumskih povjesnicara, dsormaz ili tkogod drugi.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6402 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 24/03/2005 : 21:21:23  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message
quote:
Originally posted by miha


Britanci za razliku od engleza i škota vole ovakav smisao za humor.



Vjerujem da je ovo nenamjerna greska, dogadja se svakome.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/03/2005 : 01:09:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
miha, o cemu pricaš, kakvo mešanje svetonazora stripa i junaka, kakva razlika izmedu fašizma i antifašizma (koji nije i ne može da bude ideologija)?

Što se finesa izmedu ideologija tice, hajde, daj mi osnove tri velike ideološke grupacije preživele do danas u Evropi (znaš koje su, zar ne?), i onda odatle izvedi njihovu razliku po pitanju pojma, recimo, "sloboda".

Pa da vidimo te ogromne razlike primenjene u praksi.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 25/03/2005 : 01:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
quote:
Originally posted by VALTER

Miha, Mark je naturalizirani Amerikanac, ali je dijete francuskog plemickog para, sto se lijepo vidi vec na devetoj stranici ZS#313. "Prica o komandantu Marku". Na odjeci je imao izvezenu plemicku krunu i slovo "M" i zato mu je njegov usvojitelj, takodjer francuski plemic i ostarjeli ratnik-filozof, nadjenuo ime Mark.

Francuzi su pruzili vojnu pomoc americkim ustanicima u americkom ratu za nezavisnost. 1781. (cini mi se) u Yorktownu zajedno sa Georgeom Washingtonom predaju britanskog generala Cornwallisa primio je i zapovjednik francuskog ekspedicijskog korpusa markiz Lafayette, sto je bila svojevrsna francuska osveta Velikoj Britaniji za poraz u sedmogodisnjem ratu i gubitak Kanade. Vise o ovome neka ti kaze netko od vrsnijih forumskih povjesnicara, dsormaz ili tkogod drugi.



Taman sam posao da odgovorim, kad vidim ti si vec napisao sto sam i ja mislio. Nisam siguran tacno za godine, ali sve je kako si rekao.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 25/03/2005 : 01:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

Vid, imao bi argument u onome što si rekao da Zagor ne tera DRUGE da poštuju njegova pravil, a ako ne poštuju - sekira u glavu.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."



Tako je, Djole.
Zagora treba smatrati komedijom, ne treba ga ozbiljno citati. Pa ko moze shvatiti ozbiljno tipa u tijesnim bezmudim pantalonama i majici bez rukava u svako doba godine (da mu se vide misici valjda) koji urlice, skace po drvecu, imitira i Tarzana i Rahana, mlati i ponizava Cika, manipulise indijancima (jer ih kao brani)? I odakle mu lova? Cista komedija.
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 25/03/2005 : 01:43:50  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
quote:
Originally posted by Djole

Terorizam nije ideologija. I dok definicija terorizma nije nikada dovoljno jasno sastavljena, najbliže u pravnoj nauci što se do nje došlo je: Terorizam je nasilni, protivpravni akt nacinjen da bi se njime izazvao strah kod neogranicenog kruga ljudi. Ovaj poslednji deo donekle iskljucuje Marka i Bleka.

Za Rahana cu morati malko da razmislim...

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."



Neki dan citam u novinama (americkim) kako su u americkim medijima (prvenstveno na CNN-u i u Bush-ovim govorima) promijenili slogan "war on terrorism" u "war on terror" gdje nasiroko objasnjavaju pojmove terorizam i teror. Po njima, bolje im je upotrebljavati izraz teror jer je generalniji i zna se da oznacava nesto sto 100% ne valja. Kod terorizma, uvijek jedna strana ima izgovor da ga podrzava kao opravdanje za svoje ciljeve, pa kao nisu "bad guys by default".

Citat iz Wikipedia-e:

"The term "terrorism" comes from the French 18th century word terrorisme (under the Terror), based on the Latin language verbs terrere (to tremble) and deterrere (to frighten from). The use of the term "terrorist" has had broader applications however, ranging in application from disgruntled citizens to common political dissidents. The term "eco-terrorist" for example was coined to apply to those who damage or destroy property as a symbolic act of resisting envionmental impactful economic trends and policy."
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/03/2005 : 02:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ta definicija iz Wikipedije se odnosi na svakodnevnu upotrebu termina terorizam. Ja sam dao onu užu, iz medunarodnog krivicnog prava.

Što se tice ozbiljnosti cele price, naravano, sve ovo je zezanje, svakako necu kao Wertham da sugeriram da Rusi pokušavaju da nam stripovima pokvare omladinu. ;)

ubr, miha, zaboravih da napišem - ja uvek blefiram.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."
Go to Top of Page

miha
Advanced Member

3628 Posts

Member since 05/05/2003

Posted - 25/03/2005 : 13:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Send miha a Private Message
quote:
Originally posted by Djole


Što se finesa izmedu ideologija tice, hajde, daj mi osnove tri velike ideološke grupacije preživele do danas u Evropi (znaš koje su, zar ne?), i onda odatle izvedi njihovu razliku po pitanju pojma, recimo, "sloboda".

Pa da vidimo te ogromne razlike primenjene u praksi.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."


Jedna najuticajnijih i svojevremeno najnaprednijih ideologija odnosno ideja, je humanizam. Humanizam nosi ime po njegovom izumitelju Hume-ju, francuskom filozofu iz 18 veka, koji je utemeljio nauk, da su svi ljudi rodeni jednaki. Sa Victorom Hugojem i brojnim drugim saradnicima njegova Francuska Enciklopedija je imala velik utjecaj širom sveta, amerikanci, pod velikim utiskom ove nove ideje, godine 1777 u svoj ustav pišu "svi ljudi su stvoreni jednaki", kasnije ideja je imala veliku ulogu kod transformacije americkog robovlasnickog društva u društvo slobodnih gradana. Mada je ideja humanosti sama po sebi starija od ideologije kao takve, mogli bi cak reci da humanost i cut za pravedno potice još od pamtiveka, tek je pre 200 godina u zapadnom svetu postalo uobicajeno, da na trgu osim kupusa i krompira ne obicavamo kupovati ljude. Usled nove ekonomske situacije kupovanje ljudi kao radne snage prešlo je iz trga robova na burzu rada, i jedna druga ideologija postala je dominantnija, kapitalizam. Ideju oslobadanja ljudi jedna druga ideologija proširila je na oslobadanje životinja, ta ideologija srodna je humanizmu, deli je jedna finesa, i zove se vegetarijanstvo. U njemackoj, humanizam se nije razvio tek do polovine prošlog veka, što je uveliko uticalo na geopoliticka zbivanja na našim bližnjim prostorima. Najpoznatiji primer odnosa rasizma i njegovog surogata nacizma prema slobodi su dešavanja u nemackim koncentracionim logorima u drugom svetski ratu, gde su se nemci, nakon što su jim nasilno oduzeli slobodu, poubijali 10 miliona ljudi. Danas se svuda u svetu gde vlada humanizam ovaj akt smatra necim nezamisivim, medjutim u ono vreme to je bilo nešto sasvim normalno i uobicajeno, otprilike kao što je danas samoumevno da dnevno strada milione grla govedi da bi se nahranilo covecanstvo. Iz toga primjecujemo da je danas humanisticka ideologija u svetu opce prisutna, dok vegetarjanstvo nije.
Mnoge druge ideologije imaju svojevrstan odnos do slobode. Opisacu još jednu, nudizam. Nudizam je oslobadanje od odjece. Ova ideologija u tom obliku je prilicno nova i u svetu nije proširena na sveobuhvatan nacin, poznati su nudisticki kempovi, gde obicajno neki ljudi idu ljetom na plažu goli i to je prakticno jedini vid u kome se ta ideologija manifestira. Medutim nudizam je surogat jedne druge ideologije, poreklom iz engleske, koja datira u pretprošli vek i zove se naturizam. Ime naturizam protice iz rijeci "nature" (priroda) i preuzeta je iz poznate maxime "back to nature" engleskog filozofa i pesnika zaboravio sam znam kako se zvao... koji je pokušao dati naucni odgovor na pre svega ekološke probleme tadašnjeg razvijajuceg se industrijskog društva. Odnos naturizma do slobode odnosi se u neku ruku na slobodu od zagadene okoline. Ali pustimo mi nudizam, sada su u trendu neke nove ideologije o kojima bi ti hteo da ti analiziram. Terorizam, fašizam, militarizam, totalitarizam, nacionalizam, ne znam što još niste nabrojali. Ali o kojim trema od ovih ti govoriš Djole?
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 25/03/2005 : 18:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Ni o jednoj, pošto nisu u pitanju politicke ideologije koje imaju neku podršku i danas (ili nisu uopšte ideologije, kao recimo terorizam i totalitarizam, nego su društvena pojava ili oblik vladanja).

Ne, pricam o tri politicke ideologije koje postoje i danas, i koje su preovladavajuce i potpuno legitimne.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 29/03/2005 : 14:12:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Mark mi je bio nekad najdraži strip i lik. Podsjecali su me on, Žalosna Sova i Blaf na Dragana Nikolica, Voju Brajovica i Aleksandra Berceka u Otpisanima + tu je bila Zlata Petkovic koja je prilicno podsjecala na Betty.

U vezi Zagora... Zagor nije toliko obrazovan da sam smisli ideologiju i pravila za multietnicku šumu kojom gospodari. On želi jednakost za sve. On je tu primus inter pares samo po tome što je on taj koji se brine da održava red i da one koji ga ne poštuju kažnjava. Pravila koja on namece su najbolja moguca jer brane prava Indijanaca da ostanu na svom ognjištu, ali i bijelaca koji dodu. Zagor zna da sva druga prava i pravila predstavljaju povredu prava jedne od te dvije grupacije (što je, jelte, i historija potvrdila; zna se kako su Indijanci prošli; poneki pokolj se desio i nad pionirima).

Tu je ogromna razlika izmedu Zagora i nacionalista/šovinista/fašista (nacionalizam je bliži šovinizmu nego patriotizmu). Ako biti slobodan znaci imati slobodu ubiti nekog jer je druge rase/vjere/nacije, e ja tu slobodu jebem jer hem nije univerzalan, pojam (za diskriminiranu naciju sigurno je nema) hem je nemoralna do bola.

Razlika izmedu Zagora i šovinista je upravo razlika izmedu "biti" i "ciniti": Zagor kažnjava bandite koji CINE zlocine, a šovinisti kažnjavaju ljude samo zato jer JESU (muslimani, crnci, katolici, Židovi...).

Sad se mi možemo pozivati na birokratske rupe u Zagorovoj misiji (ko ga je ovlastio, gdje mu je evidencija onih koje je ubio i sl.) no to je vec pitanje institucionalizma - nacizma 21.vijeka.

"...nigdje, nigdje, nikad, niko nije pronasao stecak na kome Bosanac kleci i moli. Na kom je prikazan kao sužanj." M.Krleža

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2005 : 14:24:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
heyoka
moram se ne složiti u vezi zagora
on je dovoljno upucen u rasnu problematiku, a i vrlo vješt manipulator kad stari lisac kao ti ne primjecuje njegovo djelovanje
s druge strane, on ni ne mora biti a niti nije teoreticar da smišlja statute i smjernice ideologije; on jednostavno djeluje te samim time udara temelje i otvara prostor piskaralima i teoreticarima (što ce kasnije objerucke iskoristiti njegov možebitni unuk AH te zbiljski provoditi ideologiju)

on kažnjava Indijance drakonski, a Bijelce samo figurativno

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 29/03/2005 : 14:29:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Cekaj dok ja srocim ovu recenziju "Obracuna u brdima Wichite". Vidjeceš da Zagor predstavlja Michaela Moorea Darkwooda (dakako, ne fizicki ), tj. ako tas na njegovoj vagi pravednosti i pretegne na neciju stranu, to je definitivno indijanska.

"...nigdje, nigdje, nikad, niko nije pronasao stecak na kome Bosanac kleci i moli. Na kom je prikazan kao sužanj." M.Krleža

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2005 : 14:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
hehe
vidjecemo

inace, i michael moore je jedan manipulator i neznalica

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 29/03/2005 : 15:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
@ Heyoka

Sve to stoji, ali zanemaruješ jedan važan faktor. Zagor sam sebi daje za pravo da djeluje kao vrhovni sudac u Darkwoodu, cime u stvari preuzima ulogu samoproglašenog kralja koji ne polaže racune nikome i oslanja se iskljucivo na vlastitu prosudbu. Naravno, u ogromnoj vecini slucajeva on postupa ispravno, ali ostaje cinjenica da nije niti demokratski izabran (niti poslan od nekoga demokratski izabranog) da kroji pravdu. Dakle, Zagor je - diktator. velikodušan, pravedan i sve to skupa, ali još uvijek diktator.
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 29/03/2005 : 15:31:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Damjan, poenta je ta što Zagor bazira svoju ideologiju na sadržaju, a ne na formi. Zašto bi morala postojati demokratija, ovakva kakva jest, izgubljena i usporena birokratijom? Dode neka budaletina za Zagorovog protivkandidata i pocne koristiti, recimo, alkohol kao sredstvo kupovanja glasova medu Indijancima. Niko Indijancima nije rekao da on pionirima servira govore o dominaciji bijelaca i sl. Indijanci glasaju za njega. Bijelci glasaju za njega. On pobijedi, a Zagor ode u opoziciju (osim ako njegov praunuk nije Hitler nego Koštunica ). Za 10-tak dana su Indijanci u rezervatima.

Izmedu ovakve demokratije kakvu mi imamo (na mikro i makropolitickoj sceni) i zagorovske diktature, samo kažem: "Ðe si, diktaturo, stope ti ljubim!"

"...nigdje, nigdje, nikad, niko nije pronasao stecak na kome Bosanac kleci i moli. Na kom je prikazan kao sužanj." M.Krleža

Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 29/03/2005 : 15:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
Hmmm... ne bih rekao da je Zagor diktator, Damjane. Prije vigilant.

"You gotta add it up / Day after day / I get angry and I will say
That the day is in my sight / When I take a bow and say goodnight"
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 29/03/2005 : 15:53:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
quote:
Originally posted by Heyoka

Izmedu ovakve demokratije kakvu mi imamo (na mikro i makropolitickoj sceni) i zagorovske diktature, samo kažem: "Ðe si, diktaturo, stope ti ljubim!"


Da, ali gubiš iz vida cetvrtu dimenziju, kao i vecina kriticara demokratije, a pobornika prosvecenog apsolutizma (u koje i ja spadam, samo iz drugog ugla).

Naime, na duže vremenske periode, demokratija funkcioniše bolje nego prosveceni apsolutizam. Prosveceni apsolutizam se uvek vezuje za prosvettitelja, odnosno u ovom konkretnom slucaju - za Zagora. Ali Zagor ne živi vecno. Sutradan, kada njega ne bude, postoje dve opcije šta ce se desiti sa njegovim sistemom, pa sve i da je najpravicniji na svetu - ili ce se raspasti (što nam je Sclavi kao zakleti anrhista-levicar i pokazao u Demonima ludila), ili ce doci neka budala koja zaista i jeste pravi fašista i sjebati sve (kao u tvom primeru o izborima u Darkwoodu). Šanse da se opet nade jedna prosvecena osoba koja ce se posvetiti tom prosvecenom apsolutizmu su ravne nuli. I u tome je caka - birokratizacija koju trenutno imamo na delu je perverzija demokratije - no ipak je cista izborna demokratija princip od koga demokratija odstupa. S druge strane, prosveceni apsolutizam odstupa od prinicpa apsolutizma, i vremenom ce se vratiti osnovama iz koga je potekao.

To vidimo i u Zagoru - šta se na kraju desilo sa indijancima? Ništa, zavrpili su u rezervatima, a Zagora kao da nije ni bilo. Njegov sistem ne funkcioniše, narocito jer se bavio samo simptomima problema, i to na pogrešan nacin - nasiljem, a ne samim problemom.

--
"Nothing makes a writer better than a fucked up childhood."
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 29/03/2005 : 17:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
quote:
Originally posted by Witchblade

Hmmm... ne bih rekao da je Zagor diktator, Damjane. Prije vigilant.

"You gotta add it up / Day after day / I get angry and I will say
That the day is in my sight / When I take a bow and say goodnight"




Ne slažem se, zbog toga što je Zagor u Darkwoodu uspostavio citav jedan sistem - zakonski, religijski i moralni. Time, on nadilazi ulogu koju mu ti namjenjuješ, i postaje neka vrsta Robespierrea - vrhovno bice, donosioc zakona, sudac i porota. Zagor je pritom inspiriran iskljucivo vlastitom prosudbom i vlastitim iskustvima. Logicno, kada umre (a to se jednom mora dogoditi), postoje dvije opcije o kojima je vec govorio Djole: ili ce se pojaviti njegov nasljednik (koji vrlo lako može biti sjeban tip i mutikaša) ili ce se sistem raspasti i dovesti do onoga što se historijski i dogodilo: do rezervata, genocida, itd.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2005 : 17:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
hmmm
sad i ti Djole gubiš iz vida (navodnu) cetvrtu dimenziju, a i prvu šarlatansku zapovijed za raju: demokracija funkcionira bolje na duže vremenske periode samo u teoriji (u stvarnosti funkcionira dobro isto ko i što robovlasnicki sustav funkcionira dobro za jednu grupaciju - za robovlasnike)

plemeniti apsolutizam je rješenje za sve probleme (i fini oksimoron)
znaci, zagor je bio na najboljem putu (ako je najbolji put ono što je on htio, tj. za njega je to jedini i samim time najbolji put)
pazi sad
on se bavio problemom na pravilan nacin, samo je pitanje kolicine - KVANTITET
zbog kvanitete taj sistem nije uspio
znaci, uzimajuci u obzir vrijeme i prolaznost, rješenje je povecati kolicinu mrtvih badguysa u jedinici vremena
dakle, da je Zagor brže i više ubijao izrode, vjerojatno bi uspio zatrti njihov gen u odredenom podrucju i oni bi jednostavno isparili iz tog kutka zemljine kugle
u populaciji goodguysa nece biti teško naci nasljednika koji ce nastaviti ispravnim putem slobode i jednakosti naroda i narodnosti

...

medutim, buduci da Zagorov cilj nije bila jednakost svih i svakog, možemo komotno reci da je njegov sistem dobro funkcionirao te da je i kao osoba i kao vizionar, bio uspješan

ludaci su me oduvijek voljeli...a i ja njih
Go to Top of Page

Heyoka
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4913 Posts

Member since 01/11/2001

Posted - 29/03/2005 : 21:19:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Heyoka's Homepage  Send Heyoka a Private Message
Djole, nekako mi je pao na pamet najveci pamflet monarhizma u historiji stripa Fantom, lik koji ima mnogo toga zajednickog sa Zagorom. Dakle, rješenje je uspostaviti dinastiju, tj. omoguciti Zagoru da odabere svog nasljednika. Kako je malo vjerovatno da cemo doživjeti da vidimo P.J. Wildinga (razlozi navedeni u DusManovom signatureu), ti si, Djole, upravu što se tice dugorocnosti Zagorove politike. Uspostavom gorespomenutog mehanizma bi se to riješilo no morao bi se uspostaviti nekakav scouting (osim ako se Zagor odgayi i pocne praviti potomke).

Što se tice metoda borbe... Zagor je prisiljen boriti se protiv šovinista (i Indijanaca i bijelaca i Voodoo-drkadžija i svih drugih) nasiljem jer je malo zajebano objašnjavati postulate demokratije i principe prirodnog prava insanu koji te drži na nišanu svog karabina i ima nijjet da ti raznese glavu k'o Booth Lincolnu.

Slažem se, stinky, u vezi sa rješenjem no imam malu dopunu: kako se kriminal može posmatrati kao hobotnica sa bezbroj pipaka, najbolje je rješenje tuci je u glavu. Drugim rijecima, Zagor treba pobiti sve bossove (obicno su to narkodileri, trgovci oružjem, meni kao muslimanu bi bilo drago da to proširi i na trgovce alkoholom ), a njihove terenske izvršioce samo ako su pocinili krivicna djela poput ubistva, silovanja i sl.

Nego, stinky, ima jedan momenat Zagorove licnosti koji definitivno daje prednost onoj tvojoj viziji Zagora kao pretece Hitlera spram one moje o Zagoru kao preteci komunistickog diktatora: Zagorova aseksualnost. Dok su komunisticki diktatori bili poznati po jebavanju svega što hoda, dotle je Hico tu bio malcice zajažljiv. Ti si malo više citao o njemu, možda sam ja u krivu...

"...nigdje, nigdje, nikad, niko nije pronasao stecak na kome Bosanac kleci i moli. Na kom je prikazan kao sužanj." M.Krleža

Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 30/03/2005 : 08:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
quote:
Ne slažem se, zbog toga što je Zagor u Darkwoodu uspostavio citav jedan sistem - zakonski, religijski i moralni. Time, on nadilazi ulogu koju mu ti namjenjuješ, i postaje neka vrsta Robespierrea - vrhovno bice, donosioc zakona, sudac i porota. Zagor je pritom inspiriran iskljucivo vlastitom prosudbom i vlastitim iskustvima. Logicno, kada umre (a to se jednom mora dogoditi), postoje dvije opcije o kojima je vec govorio Djole: ili ce se pojaviti njegov nasljednik (koji vrlo lako može biti sjeban tip i mutikaša) ili ce se sistem raspasti i dovesti do onoga što se historijski i dogodilo: do rezervata, genocida, itd.


Religijski? Tu si najvise u krivu, rekao bih. Zagor nije uspostavljao nikakav religijski sistem, vec je dosao "na gotovo", tj. iskoristio je postojeci indijanski sustav vjerovanja i predstavio se kao dio tog sustava, kao izaslanik Manitua, nepobjedivi Duh sa sjekirom itd. Takodjer nije ni pokusao promijeniti taj sustav niti nametnuti neki drugi... dakle, u Darkwoodu postoji sloboda vjere u koju Zagor nije dirao. To sto su mu Indijanci povjerovali, to je druga stvar, problem obrazovnog sustava.

Dalje... svojim tvrdnjama zapravo potvrdjujes moje. Zagor je sudac i porota, istina; jedno klasicno obiljezje vigilanta. Medjutim, on nije diktator, jer nije koncentrirao ostale grane vlasti u svojoj osobi. Plemena imaju poglavice koje biraju sami medju sobom, cak i kad se izabrani Zagoru ne svidjaju (primjer Akenata), a Zagor ne dira u taj izbor. Takodjer, poglavice nisu lutke na koncu ni Zagorove produzene ruke, vec imaju slobodnu volju, koja je cesto protivna Zagorovoj (opet primjer Akenata, narocito vidi epizode s Hakaramom).

I na kraju... da vecina Indijanaca odluci ubiti Zagora, on im se ne bi mogao oduprijeti. Ali u tom slucaju nasao bi se velik broj Indijanaca koji bi Zagora branio (posebno Mohave)... znaci da na jednoj strani postoji presutno odobravanje Zagorovog lika i djela, cak i slaganje s tim. A kakav je to diktator kojeg bi pola naroda branilo od druge polovice? Neki kilavi diktator...

"You gotta add it up / Day after day / I get angry and I will say
That the day is in my sight / When I take a bow and say goodnight"
Go to Top of Page

Damjan
stripovi.com suradnik

Italy
1458 Posts

Member since 12/02/2004

Posted - 30/03/2005 : 12:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Damjan's Homepage  Send Damjan a Private Message
@ Witchblade

Upravo tako, Zagor je iskoristio vec postojeci religijski sustav, no uopce nije važno je li ga on izmislio ili samo upotrijebio. Važno je da religija igra znacajnu ulogu u njegovoj vladavini, što znaci da je Zagor postavio nešto opsežniji sistem od obicnog vigilanta. Na primjer, kršcanstvo je postalo znacajan element u modernoj hrvatskoj politici. No, moderna hrvatska politika nije izmislila kršcanstvo, ona ga samo koristi u svoje svrhe. Dakle, govorim o politickoj metodi manipulacije, ne o stvaranju nekog potpuno novog politickog modela.

Zatim, istina je da Zagor dopušta plemenima da biraju poglavice, ali i to je "kontrolirana sloboda", jer ako se prisjetiš epizode "Iron Man" eto ti sjajnog primjera Zagorove nedmokraticnosti. U tom je stripu dio plemena (u svari, svi osim Tonke) prihvatio Iron Mana kao novog vladara. No, Zagor nije rekao "Ok, eto, izgubio sam izbore, idem u opoziciju", nego se sukobio sa "novoizabranim vladarom" kako bi zaštitio svoju poziciju. Dakle, on dopušta Indijancima odredenu slobodu, ali im nije spreman dati apsolutno pravo izbora. Najveci argument toj tvrdnji - ukoliko bi Indijanci demokratski i odgovorno (kao punoljetne osobe) odlucili krenuti u rat sa bijelcima, bi li on to dopustio? I don't think so.

Dakle, Zagor koristi religiju kao politicko manipulativan metod i postavlja odredena ogranicenja na slobodu izbora Darkwoodskih stanovnika. Pritom se sam proglasio kraljem i nema te sile koja bi ga mogla demokratski svrgnuti. Mislim da tu svakako ima elemenata diktature.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000