forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Tex - par pitanja za znalce
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Koresh
stripovi.com suradnik



2985 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 23/05/2005 : 18:13:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
Prva stvar koja me zanima su ljestvice najboljih Texovih prica. Cesto se na Texovim recenzijama spominju te neke ljestvice, npr.?ova je prica medu 10 najboljih po tom i tom izboru? itd. Mene zanima ako se to uopce moze naci na internetu, a ako moze onda bi bio dobar kakav link.
Drugo sto me zanima je koje su Texove price kod nas izašle sa Mefistom, osim Mefistovog kraha i Belog vraca za koje znam.
Fala!

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7791 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 23/05/2005 : 18:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
meni osobno je tex postao zanimljiv tek kada ga je preuzeo nizzi, i sve epizode koje su meni drage zapocinju upravo s tim periodom, jer tek tada je tex postigao svoj prepoznatljivi kvalitet.
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 23/05/2005 : 19:02:27  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
ja nikad nisam narocito voleo texa, ali je to verovatno zato sto se nisam u startu sreo sa zanimljivim epizodama, pa bi mogao zaista neko da preporuci neke dobre za pocetnike...
Go to Top of Page

dule_car
Advanced Member



Slovenia
4193 Posts

Member since 01/05/2003

Posted - 23/05/2005 : 19:37:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dule_car a Private Message
Ja sam se navukao tek sa izdanjem SD/ludensa...tj. kad je nastupilo pomanjkanje Gallepinija:))...

to e to

---there is no spoon--- (a viljuske?)

Go to Top of Page

Prodigy
Senior Member



Croatia
1801 Posts

Member since 01/12/2003

Posted - 23/05/2005 : 20:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Prodigy a Private Message
Upravo sam procitao ZS 308 "Vatre u noci" i nemogu vjerovati da je epizoda pocela totalno nepovezano na onu zadnju(ZS 302),vjerojatno su uskocili negdje u pola originala i zapoceli bez ikakvog predhodnog uvoda i objasnjenja,pa i nakon procitanog stripa jos nemogu povezati konce ko tu koga,s cim i zasto?
Ovo mi je za sada najveci Dnevnikov kiks koji sam primjetio!
S takvim rezanjem epizoda nije ni cudno da se tesko navuci na Teksa,moras biti kauboj u dusi!

PINOCCIO:Tata,zasto si mi napravio kockastog pisu pa me cure ne vole?!
GIEPPETO:Uzmi smirgl i popravi!
(poslje nekog vremena)
GIEPPETO:I sta kazu cure?
PINOCCIO:Ma koje cure,smirgl je zakon!!!
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 23/05/2005 : 22:31:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
quote:
Originally posted by Prodigy


PINOCCIO:Tata,zasto si mi napravio kockastog pisu pa me cure ne vole?!
GIEPPETO:Uzmi smirgl i popravi!
(poslje nekog vremena)
GIEPPETO:I sta kazu cure?
PINOCCIO:Ma koje cure,smirgl je zakon!!!


Skrati potpis u 2 reda!
Go to Top of Page

JORGE
Junior Member



Croatia
483 Posts

Member since 21/04/2004

Posted - 24/05/2005 : 00:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send JORGE a Private Message
Ja nisam bio neki veliki ljubitelj teksa (još tamo osamdesetih godina), al mi se polako poceo svidati s vremenom, tamo negdje kada su izašle ove epizode: ratni požar, bekstvo iz andervila,
argument kalibra 45, pukovnik vatson, cejen klub, itd.
Uglavnom u vrijeme kada su izašle ove epizode (dnevnikove) nekako mi se poceo svidati, a i sad mi
vecina ovih prica u Ludensovom izdanju dobro "legne".
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7791 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 24/05/2005 : 00:56:26  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
quote:
Originally posted by JORGE

Ja nisam bio neki veliki ljubitelj teksa (još tamo osamdesetih godina), al mi se polako poceo svidati s vremenom, tamo negdje kada su izašle ove epizode: ratni požar, bekstvo iz andervila,
argument kalibra 45, pukovnik vatson, cejen klub, itd.
Uglavnom u vrijeme kada su izašle ove epizode (dnevnikove) nekako mi se poceo svidati, a i sad mi
vecina ovih prica u Ludensovom izdanju dobro "legne".



eh, upravo si nabrojao sve one epizode zbog kojih sam i ja zavolio texa , samo si zaboravio još dvije, a to su "usijani rezervat" i "covjek kostur". sjecam se da sam "covjek kostur" citao na nekom casu sa prijateljem iz klupe i da nas je nastavnica "uhvatila na djelu" i oduzela nam strip i nije nam ga htjela vratiti citavu sedmicu
Go to Top of Page

JORGE
Junior Member



Croatia
483 Posts

Member since 21/04/2004

Posted - 24/05/2005 : 01:03:27  Show Profile Show Extended Profile  Send JORGE a Private Message
Bas sam mislio nabrojat i te dvije (koja slucajnost) al nisam htjeo pretjerivati.
I jos one epizode nemogu se sjetit naziva (al mislim da je crtao villa) o nekom brodu u nekom kanjonu, a u dnu tog starog drvenog broda je bio prolaz kroz pecine do neke doline koju su naselili neki ljudi ako se nevaram istocnjaci tj kinezi ili indijci, bilo je 3 nastavka.
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7791 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 24/05/2005 : 01:12:02  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
jeste, crtao ih je villa, a radi se o epizodama "tiha smrt", "pustinjski duhovi" i "slana laguna".
Go to Top of Page

JORGE
Junior Member



Croatia
483 Posts

Member since 21/04/2004

Posted - 24/05/2005 : 01:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Send JORGE a Private Message



Ovo su bili Texovi koje sam zadnje procitao u izdanju Dnevnika.
A bilo je to za vrijeme granatiranja Vinkovaca dok sam živio u podrumu,
pa za vrijeme jednog prestanka uzbune moj stari išo naci neku otvorenu trgovinu da kupi neke klope a ja mu reko da naide na željeznicki kolodvor da mi kupi neki strip.
I tako se on vratio sa sva ova tri nastavka, jer su se tada prodavali svi stripovi koji su ostali na zalihama, a novi nisu odavno stizali zbog rata.
I tako sam si malo kratio vrijeme u podrumu.
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7791 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 24/05/2005 : 01:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
zadnje dvije texove epizode, a ujedno i zadnje od ZS uopce što je izašlo kod nas u sarajevu su ZS 1081 "zenda" i 1081 "gavranovo pero" i sjecam se da je vec tada bio opci haos u gradu od pucnjave, snajpera i svega ostalog i ni dan danas mi nije jasno kako su uopce stigli na kioske uslijed svog tog haosa.
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2985 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 24/05/2005 : 07:22:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
quote:
Originally posted by I like girlz

meni osobno je tex postao zanimljiv tek kada ga je preuzeo nizzi, i sve epizode koje su meni drage zapocinju upravo s tim periodom, jer tek tada je tex postigao svoj prepoznatljivi kvalitet.



Uz nekoliko iznimaka potpuno se slazem s tobom.
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2522 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 24/05/2005 : 07:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message
Na UBC su ove epizode izabrane kao najbolje.
Zanimljivo, ni jednu nije pisao Nizzi :)
U zagradama stoji, u kojim nasim edicijama su bile objavljene i za koje ja znam.

407/409 Il passato di Carson Boselli / Marcello (SD 38,39,40)
113/115 Tra due bandiere G.L.Bonelli / Galep
125/128 Il figlio di Mefisto G.L.Bonelli / Galep
190/191 El Muerto Nolitta / Galep
51/53 Sangue Navajo G.L.Bonelli / Galep
101/103 El Morisco G.L.Bonelli / Letteri (ZS 707-710)
103/106 Fort Defiance G.L.Bonelli / Galep (ZS 721-723)
141/145 Il grande intrigo G.L.Bonelli/ Nicol#242; (ZS 253-258)
121/124 La croce tragica G.L.Bonelli / Galep
151/154 Mescaleros G.L.Bonelli / Letteri (ZS 276,277)


I jos najbolji crtez (Migliori Disegni)

g9 La valle del terrore Magnus
190/191 El Muerto Galep
381/384 Un artiglio nel buio Claudio Villa
125/128 Il figlio di Mefisto Galep
135/137 Diablero Guglielmo Letteri
121/124 La croce tragica Giovanni Ticci
113/115 Tra due bandiere Up [1k] Galep
407/409 Il passato di Carson Up [1k] Carlo Marcello
101/103 El Morisco Down [1k] Guglielmo Letteri
423/425 L'uomo senza passato New [1k] Claudio Villa

Link http://www.ubcfumetti.com/topten/tx.htm
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 24/05/2005 : 08:32:50  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by I like girlz

quote:
Originally posted by JORGE

Ja nisam bio neki veliki ljubitelj teksa (još tamo osamdesetih godina), al mi se polako poceo svidati s vremenom, tamo negdje kada su izašle ove epizode: ratni požar, bekstvo iz andervila,
argument kalibra 45, pukovnik vatson, cejen klub, itd.
Uglavnom u vrijeme kada su izašle ove epizode (dnevnikove) nekako mi se poceo svidati, a i sad mi
vecina ovih prica u Ludensovom izdanju dobro "legne".



eh, upravo si nabrojao sve one epizode zbog kojih sam i ja zavolio texa , samo si zaboravio još dvije, a to su "usijani rezervat" i "covjek kostur". sjecam se da sam "covjek kostur" citao na nekom casu sa prijateljem iz klupe i da nas je nastavnica "uhvatila na djelu" i oduzela nam strip i nije nam ga htjela vratiti citavu sedmicu


Vidim da razmisljamo isto. Genijalne epizode!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------
Wenn ist das Nunstuck git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!?
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3066 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 24/05/2005 : 08:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message
Dobar je stari Tex, rijetko kad sam naišao na epizdu da sam se baš razocarao....u biti mislim da nisam nikad.
Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 24/05/2005 : 08:59:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
Meni je u ZS dobra i Ubojstvo u Corpus Christiju, crtao Civitelli.

Zlatno doba Texa po kvaliteti prica smatra se 100-200 (Talijanski originali), kade je stari G.L. Bonelli jos bio u naponu snage. Na zalost, upravo iz ovog perioda ZS je dosta preskocila.

Neke koje nije: Kamen smrti (4 nastavka), Teksova zakletva (3 nastavka ZS 721-723, prica o Teksovoj osveti ubojicama zene mu Lilith).

** Thommo was here! **
Go to Top of Page

perper
Average Member



Serbia
892 Posts

Member since 12/03/2002

Posted - 24/05/2005 : 09:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send perper a Private Message
quote:
Originally posted by Koresh

Prva stvar koja me zanima su ljestvice najboljih Texovih prica. Cesto se na Texovim recenzijama spominju te neke ljestvice, npr.?ova je prica medu 10 najboljih po tom i tom izboru? itd. Mene zanima ako se to uopce moze naci na internetu, a ako moze onda bi bio dobar kakav link.
Drugo sto me zanima je koje su Texove price kod nas izašle sa Mefistom, osim Mefistovog kraha i Belog vraca za koje znam.
Fala!



Nije izasla vise nijedna epizoda sa Mefistom.
Kada je trebala da izade jedna od najboljih epizoda Texa, i ne samo Texa vec svih junaka uopste (125/128 Il figlio di Mefisto G.L.Bonelli / Galep) Dnevnik je je jednostavno preskocio !
I nastavio da izdaje kasnije epizode. To je po meni period kada su objavljene najbolje Texove epizode kod nas. Od broja 160 ZS (i neki, ne mogu tacno da se setim koji je to broj) pa sve do broja 302 ZS ( to su epizode po italijanskom br. 110 (oko) pa sve do 161.IT), posle koga pocinje sa izdavanjem epizoda medu prvih 50 brojeva Texa po it. br.
To je upravo i odgovor, na pitanje:

Upravo sam procitao ZS 308 "Vatre u noci" i nemogu vjerovati da je epizoda pocela totalno nepovezano na onu zadnju(ZS 302),vjerojatno su uskocili negdje u pola originala i zapoceli bez ikakvog predhodnog uvoda i objasnjenja,pa i nakon procitanog stripa jos nemogu povezati konce ko tu koga,s cim i zasto?

Inace su te prve epizode Texa nekako konfuzne i nedorecene. Cesto sa glupim pocecima i jos glupljim krajevima.

Ali, sve ono sto je islo posle broja 100 (it.br.) je po meni odlicno. Mogu se porediti sa onim Zagorovim epizodama izmedu 100 i 200 (it. br.)

Definitivno je neko iz Dnevnika kriv sto Tex danas izlazi samo jednom u dva meseca.
Jer, da su nastavili da objavljuju epizode Texa redosledom posle broja 302 ZS (znaci, epizode po it. br. 162 - 275) koje su inace preskocene, siguran sam da bi Tex danas imao mnogo, mnogo vise fanova na ovim prostorima...
Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 24/05/2005 : 10:10:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
Zanimljiva je i epizoda sa Gundarima, nešto tipa ludi naucnik, ostavština svemirske civilizacije, nešto u stilu Martina Misterea u Texu! Ali je scenarij dosta loš, znam da kad sam citao bilo mi je žao što to nisu bolje napravili, jer je predložak price jako zanimljiv. Pojavljuje se i Gros Jean, u ZS = Debeli Žan! :)

Autori te price su G.L. Bonelli, a crtali su Nicolo i Monti.

** Thommo was here! **
Go to Top of Page

chemako
Average Member

Croatia
758 Posts

Member since 22/02/2004

Posted - 24/05/2005 : 10:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send chemako a Private Message
Po meni Tex ima dva dobra perioda u ZS i to od broja ZS166 "Covjek iz Kentakija" do ZS302 "Krater strave" i od broja ZS801 "Miltonov testamnet" pa dalje do kraja ZS pa preko SD do Ludensa gdje su sve epizode po meni bile od vrlodobrih do izvrsnih (osim rijetkih izuzetaka).
Do broja ZS166 trebalo bi još izdvojiti ZS18(po meni izvrsna epizoda) i 19,koje nisu reprintirani poslije,i ZS 25,33,34,35(nešto lošiji)36 i 37 pa i 46 koji su poslije reprintirani (osim br.46).
Od LMS su meni dobre sve epizode do broja LMS44,s tim da nisam citao LMS26 i 62 pa ne mogu sudit.Ipak bi istakao broj LMS8 (koji nije reprintiran) pa 23 (isto nije),a možda i LMS2 bez obzira što je nekako nepovezan,nije krenuo od pocetka,isto kao i ZS19.Tu bi još istaknuo brojeve 5,14,15,16,18 i 41 koji su kasnije reprintirani pa ih nije problem nabaviti,a vjerovatno nisu ni skupi.
Iako je poslije bilo brojeva u LMS koji su kljucni za "razvoj" Tex-a kao npr.smrt njegove žene,rodenje sina,upoznavanje sa debelim Žanom,Ðimom Brendonom itd. to su po meni epizode nezanimjive i dosadne,možda su bile interesantne prije 40 godina kad su radene,a isto tako mislim i o epizodama od ZS302 do 801 osim par epizoda koji odudaraju od tog sivila.
Go to Top of Page

johnhartson
Senior Member



Serbia
2814 Posts

Member since 17/10/2003

Posted - 24/05/2005 : 10:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit johnhartson's Homepage  Send johnhartson a Private Message
Eh, da mi je upoznati nekog iz Dnevnika ko je odgovarao za izdavanje Texa. Da su uvek izdavali Texa korektno, kao sto su poceli pred sam kraj svog serijala, Tex bi ovde bio sigurno medju najomiljenijim junacima. Ovako su price vise nego nepovezane, bitne epizode bez razloga preskakane, ove koje su objavljivane bez razloga kasapljene, itd. To me podseti na pricu "Zakon Roja Bina". Tu je kraj istrgnut, zar ne? Jel' neko citao italijanski original pa da zna kako se prica zavrsava?

Until the colour of a man's skin is of no more significance than the colour of his eyes - me say war
Go to Top of Page

tantus
Senior Member

Slovenia
1651 Posts

Member since 10/09/2003

Posted - 24/05/2005 : 10:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tantus a Private Message
quote:
Originally posted by Koresh

Prva stvar koja me zanima su ljestvice najboljih Texovih prica. Cesto se na Texovim recenzijama spominju te neke ljestvice, npr.?ova je prica medu 10 najboljih po tom i tom izboru? itd. Mene zanima ako se to uopce moze naci na internetu, a ako moze onda bi bio dobar kakav link.
Drugo sto me zanima je koje su Texove price kod nas izašle sa Mefistom, osim Mefistovog kraha i Belog vraca za koje znam.
Fala!


Kao klinac nisam voleo Teksa, on i Ken Parker su mi bili previše "ozbiljni". Posle sam prešao na druge stripove i tek skoro, citanjem novijih epizoda u izdanju Ludensa sam se zainteresovao za njega.

Teško je napraviti paralelu izmedu originala i izdanja Dnevnika, jer su sve izdavali pretumbano, sa promenjenim naslovnim stranama i imenima epizoda, tako da ne verujem da ce se skoro na ovim stranama pojaviti usporedni popis. Na forumu sam našao podatak da su do sada preskocene sledece originalne epizode:
109-113, 125-128 (Mefistov sin - medu prvih 10 na ubc-u), 162-180, 183-210, 214-275, 300, 354-369.
Mefisto se do sada pojavio 6 puta u originalima. 3, 39-40, 78-80, 93-95, 125-128, 162-164, 265-268 i 501-504.
Mislim da su Mefistov krah i Beli vrac epizode 78-80 i 93-95, a ne znam pod kojim nazivima su izašle u Dnevniku prethodne dve. Kao što vidiš ostale epizode su ili preskocene ili tek treba da izadu.
Onako približno, gledajuci naslovne strane i nazive epizoda cini mi se da su epizode od 114 do 160 izašle u ZS od 160 do 300. Obzirom da to smatraju u Italiji zlatnim periodom Teksa, to se u svakom slucaju isplati procitati.
Go to Top of Page

Thommo
stripovi.com suradnik



Croatia
1255 Posts

Member since 01/09/2003

Posted - 24/05/2005 : 11:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Thommo a Private Message
Slažem se s Tantusom, s tim da ocajni (u nekim trenucima smješni) prijevod strašno umanjuje zadovoljstvo citanja!

** Thommo was here! **
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2985 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 24/05/2005 : 16:42:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
quote:
Originally posted by Thommo

Zanimljiva je i epizoda sa Gundarima, nešto tipa ludi naucnik, ostavština svemirske civilizacije, nešto u stilu Martina Misterea u Texu! Ali je scenarij dosta loš, znam da kad sam citao bilo mi je žao što to nisu bolje napravili, jer je predložak price jako zanimljiv. Pojavljuje se i Gros Jean, u ZS = Debeli Žan! :)

Autori te price su G.L. Bonelli, a crtali su Nicolo i Monti.

** Thommo was here! **



Upravo neki dan sam je prvi put procitao, i mogu reci da mislim vrlo slicno sto i ti o njoj. Odlicna ideja, lose sprovedena. A bas sam mislio i recenziju o njoj napiasti, ali nisam siguran da li cu.
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2985 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 24/05/2005 : 16:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
Što se tice mojih najboljih epizoda to je period od negdje ZS broja 800 i od onda mi se Tex vise svidja. Bilo je sjajnih epizoda u tom periodu (bijeg iz andervila, ubojstvo u corpus kristiju, zenda itd.) kada je Nizzi poceo pisati skoro sve scenarije za Texa. I strasno mi je zao sto Slobodna je preskocila dio (Cihuahua, Alcatraz), cujem da su to sjajne price. Osobno mislim da je SD trebala poceti zdavati negdje od epizode Snegom dalekog sjevera, koja je izasla u ZS, ali jako je rijedak taj strip kao i ovi poslije njega, a kvalitetni su.

Mene je jos kod ZS smetalo to sto se ne drzi originalnih naslova pa je tesko pratiti s originalima.
Go to Top of Page

Vladan
New Member

Serbia
109 Posts

Member since 19/04/2005

Posted - 24/05/2005 : 18:06:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Vladan a Private Message
Od svih ZS, LMS junaka najmanje sam voleo Teksa, a citao sam da je baš on u Italiji bio najpopularniji i da je najduže izlazio a izlazi još i uvek.

Nisam ga citao sigurno jedno 10 godina, ali se secam nekih epizoda sa nekim protivnikom Mefistom i nekih koje se dešavaju u nekakvoj Kineskoj Cetvrti. Pretpostavljam cim se secam tih da su one bile OK.

Potsetite me malo na Teksovu biografiju, tj. dodajte ako nešto pogrešim.

Kauboj koji se oženio cerkom poglavice Navahosa. I on postaje poglavica navahosa, a istovremeno je i rendžer. Ima prijatelja Kita Karsona, koji je u prošlosti bio neki zloca, sina ???? i pratioca indijanca Tajger Džeka iz Navahosa. Žena mu je ubijena ili umrla? Mislim i da uvek jaše istog konja po imenu????



Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000