forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 SUSPIRIA & INFERNO – DD & VJEŠTICE
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 05/10/2005 : 23:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Osim cinjenice što su to talijanski slasheri, osim naglašenog ekspresionizma u tehnikoloru kojima ovi filmovi obiluju, recimo da su oni takoder bili inspiracija nekim poznatim Bonellijevim scenaristima. Sclaviju i Boselliju.

DD #3 «Noci punog mjeseca» križanac je ovih filmova i horror filmova o Wolfmanu (citaj:Vukodlaku) iz pedesetih. Radnja se dešava u Njemackoj, Schwarzwaldu odnosno Crnoj šumi iliti Darkwoodu. Vještice rade pod pokricem elitne škole i vrebaju mlade naivne djevojke za svoje (genetske) pokuse. Prvi dio trilogije, rezultat: sestre Blucher napustile su ovu dolinu suza. U "Suspiriji" takoder je ubijena prva vještica, Mater Suspiriorum.

DD#18 «Zlocin» ili «Cagliostro» - Dylan dobiva poziv u Ameriku i putem podliježe raznim izazovima. No zapravo ga sestra vještica koje su živjele u Schwarzwaldu želi dovuci na svoj teritorij i ubiti. Drugi dio trilogije, rezultat: još jedan sestra Blucher napustila je dolinu suza. U "Infernu" u New Yorku takoder stradava druga majka vještica, Mater Tenebrarum.

Za razliku od Argentove krnje trilogije o vješticama (treci dio nikad nije snimio), Sclavi je napravio svoju trilogiju o vješticama sa «Noci punog mjeseca», «Zlocin», i kao trecim dijelom Vanini #2«Maelstrom» («Macje oko» necemo ubrojiti jer se tu pojavljuje samo Cagliostro). U Maelstromu se pojavljuje i kontstruktor, arhitekt vješticjih kuca. Možda je to trebao biti treci Argentov film, no Sclavi ga je preduhitrio i završio trilogiju. Inace treca majka vještica bi morala biti Mater Lacrymosum, a ona živi u Rimu vjerojatno i dandanas. Skoro pa da je slicna Kim i njezinom Cagliostru.
Njezina slicica s micekom:



Tu je i Dampyr #8 «Iz tmine». Istoimeni profesor Vanderberg i prof. Millius iz Suspirie, bave se vješticarenjem i crnom magijom i Grimoirima. K tome, radnja se odvija u Freiburgu (Schwarzwald), takoder gdje se odvija radnja Suspirie. Stara knjižnica, smrtonosne knjige, creepy atmosfera.

Argento, Fulci i ostali vjerojatno su više utjecali i na Rujua i Chiaverottija sa više naglaska na trash elementima nego na cjelovitost i koherentnost scenarija...


The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...

Kant
Average Member

Croatia
716 Posts

Member since 17/08/2004

Posted - 06/10/2005 : 10:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Kant a Private Message
Stvarno iznimno interesantan post. Da je bar vise ovakvih...Izvrsno!

Edited by - Kant on 06/10/2005 10:01:26
Go to Top of Page

SHAPE
Junior Member

Croatia
313 Posts

Member since 03/11/2003

Posted - 06/10/2005 : 14:26:52  Show Profile Show Extended Profile  Send SHAPE a Private Message
svaka cast!!! lijepo je procitati ovakve stvari...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/10/2005 : 14:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Deecayeva pronicljivost i oštroumnost na djelu...

you candy perfume girl
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 06/10/2005 : 16:14:50  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
deecay napisi tekst o ovome ili recenziraj ove epizode(ako vec nisi ti ili neko drugi) i ubaci ovo jer je poprilicno interesantno i zanimljivo.

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 06/10/2005 : 17:47:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message

Vec sam govorio u komentaru jedne recenzije kako je Sclavi majstor za pokrasti filmski predložak pa cu sada ponoviti za one koji nisu citali recenziju "Iza ponoci".U toj epizodi Sclavi je doslovce pokrao film "After Hours" Martina Scorsesija iako se ne radi o slasheru.Gore navedene filmove nisam gledao ali ovaj jesam i nitko me ne može uvjeriti da je on nešto više od obicnog plagijatora(makar je ideja samog stripa zgodna).

Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/10/2005 : 19:09:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Jeste Sclavi plagijator, ali je fenomenalan plagijator.

you candy perfume girl
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 07/10/2005 : 00:51:50  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
Sclavi pokupi ideju ali je obradi na svoj nacin.Primjerice Jekyll uzeja je lik Hydea ali radnja je potpuno drugacija,ili Jack Trbosjek.Inace,meni je kod Dylana najlude šta ubojica uvik bude neka ženska i katkad se nade i neka luda debela baba koja nije glavni krivac ali bezveze poludi(Ljepota demona,Oštrica britve).

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/10/2005 : 00:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Nije Sclavi sve dokraja prekopirao iz tih filmova, samo sam htio ukazati gdje je uzeo ideju. Scenarij i razradu radnje je napravio sam, smiksao dva tri horrora do neprepozantljivosti i evo ti sasvim nove price. U Suspiriji se radnja dešava u koledžu u gradu Freiburgu u Schwarzwaldu, a u "Noci vještica" u zabacenoj vukojebini Schwarzwalda (utjecaj Wolfmana, a takoder i Frankensteina)...

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/10/2005 : 00:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ljepota demona - dosta vuce na "Angel Heart" s Mickey Rourkom i De Nirom, Oštrica britve - "The Stepford wives", sa androidima iz Stepforda (imao je remake 2004.)

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 07/10/2005 : 00:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Sjajan post!
A ima li bese sa tim veze i "POslednji ustap" od Sclavija i Marcheselija?

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/10/2005 : 01:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ovako, koliko sam primijetio, tri epizode su dosad i bile napisane o vukodlacima, tako da i tu možemo govoriti o trilogiji. Prva: DD#2 "Noci punog mjeseca" by Sclavi, druga SDDD# "Posljednji uštap" by Sclavi/Marcehselli, te treca, neobjavljena u nas, je prva prica u DD Maxi #6 "Capobranco" iliti "Voda copora" od nadobudne Barbato. Dylan postaje voda copora, laicki receno...

No meni je bilo bolje Castellijevo rješenje da su Asterix i Obelix zapravo bili vukodlaci koji još uvijek brane svoje malo selo u Galiji.

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 07/10/2005 : 02:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Ima li veze ta Paolina prica sa ove dve, ili je jedina karika koja spaja - prica sa vukodlacima?
I btw, ne bi bilo lose mozda da se dotaknemo kojeg detaljnijeg opisa tih epizoda koje kod nas nisu objavljene (a mozda i nece), narocito eto kad je Barbatova u pitanju posto je jednima fenomenalna a drugima ne valja. Znaci svakako zanimljivo za diskusiju:)
No to je vec off-topic..

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/10/2005 : 21:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Pa sve se tri price o vukodlacima nastavljaju jedna na drugu... Znaš kako to ide, jedan ugrize drugoga, ovaj trecu pa sve to ide u krug. Volio bi nešto više reci o doticnoj trecoj epizodi koju sam nabavio u originalu, pokušao procitati, no nije se previše pomaklo.

Još jedna zanimljiva zanimljivost; prezime osnivacice reda vještica u Suspiriji je MARKOS (vrlo slicno nicku našeg webmajstora)

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

Leo Charm
Average Member

Serbia
724 Posts

Member since 18/12/2004

Posted - 08/10/2005 : 19:58:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Leo Charm's Homepage  Send Leo Charm a Private Message
Oh, mislis li da je to slucajno?:)

...mozda sam i ja nekad zazobzo paszovo sap...!
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 09/10/2005 : 14:10:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Ne znam dali je ovo vec receno, no...

"Cagliostro" je ocito inspiriran filmom "Bell book and candle" iz 1958. sa Jamesom Stewardom i Kim Novak... romanticna komedija, radi se o vještici koja uvidja da ljubav mijenja sve pa i njene magicne moci.

P.S. Film upravo sada protjece na RTL-u!

you candy perfume girl
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 09/10/2005 : 16:24:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
A možda i Sabrinom, malom vješticom i njezinim mackom...

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 09/10/2005 : 19:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Carobnica Kim = Kim Novak



you candy perfume girl
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 09/10/2005 : 22:11:19  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Bijeli macak i plavuša, možda onaj koji je crtao Kim nije gledao ovaj film. Za kraj može se ipak reci da je Sclavi dobrano istražio tematiku vješticu i pogledao dosta filmova na tu tematiku.

The greatest trick the devil ever pulled
Was convincing the world he didn't exist,
That was his power...
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 10/10/2005 : 13:47:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
...i napisao Zlocin.:)))))

To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.



Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 12/01/2006 : 10:46:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Stinky je napisao recenziju pa bi mogli i vratiti topic od te teme. Kako nisi nigdje spomenuo Maelstrom u recenziji? I imaš nastavak od Posljednjeg uštapa u Maxiju "Voda copora" gdje se zatvara krug o vukodlacima.

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2006 : 10:57:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
pa nisam maelstrom, jer sam samo spomenuo direktne nastavke, a ne daljnje...iako sam mogao (ali sve te epizode sam vec naveo u recenzijama maelstroma i macjeg oka, pa da ne ponavljam toliko)

za Vodu copora nisam znao da postoji.

napravit cu sad Posljednji uštap.

inace, kakva šteta da Argento nije završio svoju vješticju trilogiju. Fenomenalni su filmovi. Treca majka se trebala nalaziti u Rimu. Iako, kao da je bilo neke price da radi taj treci dio?

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 12/01/2006 : 11:13:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Jedna zanimljivost za treci dio trilogije:
The Black Cat (Il gatto nero) iz 1990. by Luigi Cozzi. Vele: "Ovo nije ekranizacija Poeove price vec se tu izlaže prica o Mater Lachrymarum (The Mother of Tears), Trecoj majci ciju pricu Argento tek ima za ispricati."

Imaš tu i interview s Argentom u kojem govori da radi na trecem dijelu:
http://www.fangoria.com/fearful_feature.php?id=5097

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 12/01/2006 : 12:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Stinky, pozdravljam tvoj povratak medu recenzente i lijepo što ceš da uradiš "Posljednji uštap"... kao niti za "Noci punog mjeseca" tako niti za ovaj nastavak nemam baš neke lijepe rijeci, ali o tom potom...

Da odmah iskoristim trenutak i zahvalim ti na onom malom, ali osebujnom Agrentovom opusu što mi nedavno dadeš, odmah sam pri gledanju "Suspiriu" povezao sa "Nocima punog mjeseca". Vrlo dobar ti je ukus u filmovima, puno bolji nego tvoj glazbeni ukus. :)

Što se tice tvog komentara na "Direktni prenos"... pa, ponekad zatražim pomoc kolega recenzenata u prikupljanju zanimljivosti, a tek sad shvacam da se u ovom slucaju za pomoc možda trebao obratiti tebi.

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2006 : 12:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
kiky, glazbeni ukus mi je neprikosnoven, što se za tvoj ne bi moglo reci hehe
a i DD ukus ti je sumnjiv :) ne voliš noci i uštap, pa daj
pohvalno da ti se svida Argento, barem to (hehe)

direktni prenos je omaž hororu, pa otud i gomila likova, autora, stvorova iz filmova
kad ti zatreba, pitaj, ako znam koju zanimljivost, reci cu

jel ceš raditi uskoro koji DD?

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 12/01/2006 : 15:57:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Pa od mene se uvijek može ocekivati uskoro neka DD recenzija (u to uopce mena sumnje ;) ali za sada nemam još ništa definirano...

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000