forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip-analiza po frojdu
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 07/10/2005 : 11:08:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
"...secam se tog vremena kao kroz maglu. Bio sam tek mali davolak u dalekoj Tasmaniji" i mnogo sam gledala crtane filmove. Radnim danima sam u okviru školskog programa barem tri puta mogla da pogledam po jedan kratkometražni animirani film. A uvece je na I programu RTB-a, tacno u 19.15 bio - crtani film (što je bio idealan izgovor mojim roditeljima da me bez mnogo muke uteraju u kucu). A nedeljom smo bili pocašceni dugometražnim crtanim filmom u prepodnevnim casovima, i obaveznim vecernjim terminom rezervisanim za crtane filmove izmedu 19.00 i 19.30. Da, bili su to lepi dani.

Kad tako mali zavolite junake crtanih filmova, onda vam prvo štivo kad se opismenite (po Vuku) mora biti "Mikijev zabavnik", ili zagrebacki "Tom i Džeri" (bez prevoda na srpski), ili "Politikin zabavnik". I vremenom širite svoj citalacki dijapazon na Martija Misteriju, Asteriksa, Talicnog Toma, Džeremaju, Tora, Srebrnog Letaca, pa Kosmicke putnike, Persevana, Storma i mnoge druge. Kupovali smo ih uz dnevne novine, na kioscima, bilo kao sveske i albume, bilo kao epizode u strip-revijama kao što je Strip 81, 82 i 83 (koji je zbog svog neobicnog, izduženog formata cesto lepo služio kao produžena ruka zakona Oca), zatim Stripoteka, Strip Art, itd. Stripovi su citani izmedu casova, razmenjivani, sakupljani, kupovani.

Ali nikad nisam zavolela Bleka Stenu i Zagora. I bila sam u velikoj manjini. Onih koji su voleli da citaju Alana Forda. Jedno sa drugim nije išlo. Posebnu grupu cinile su one koje su citale Alana Forda zato što su cule da Pera iz VII-3 voli grupu TNT. I sad ce Pera da padne na to. "Pa, ako je magarac hoce!" I pao je (šmrc!).

Ljubitelji Bleka Stene (u daljem tekstu Oni, a znaju oni koji su!) su izravnjivali svoje moždane vijuge odvec izravnjenim narativom, a pumpali su svoje mišice na (po pravilu) slabijima. Ja sam poucena neustrašivošcu grupe TNT i mudrošcu njenog cuvenog clana Boba Roka cesto ustajala u odbranu nejakih odlikaša, i onih koji su bili mladi i drugaciji od nas. Moje britke replike su dovoljno cesto bile nedovoljne za njihove pesnice. "Bolje castan bijeg nego necasna smrt!"

Alan Ford je postavljen kao kriticki osvrt na društvo u kome su ljudi otudeni, kako jedni od drugih, tako i od sebe samih, od ideja, ideala. Stoga u Alanu Fordu ima veoma malo ženskih likova, a kad ih ima, te žene su vrlo zanosne, opasne i neuhvatljive. Za svaku vezu muškarca i žene ispostavlja se da je cista obmana, gde je muškarac zavedena strana. S druge strane, u supi je uvek samo jedan rezanac (oko koga se svi otimaju), od sendvica je uvek prisutna samo transparentna kriška salame, od para se vidi samo po jedan dolar. Time je naglašen osecaj represije u svakom pogledu.

Blek Stena i slicni avanturisticki stripovi predstavljaju cist eskapizam, pošto je njihova veza sa stvarnošcu gotovo nikakva. To su zatvorene muške zajednice, koje upravo takvim sastavom podsecaju na navijacke ili razne vrste militantnih grupa. Ne treba zaboraviti ni cinjenicu da su na ex-jugoslovenskim prostorima upravo to bili najpopularniji stripovi.

Oni su voleli fudbal filovan tucama. Ali, "tko hoda ne trci". A ja nisam trcala. Dok su Oni avionima gadali profesorku srpskog, ja sam uredno recitovala latinske nazive padeža i slala radove na literarne konkurse. I zaradila pocasnu titulu štrebera. "Tko lijeti vrijedi, tko ne lijeti ne vrijedi!." Nisu me razumeli.

Nisam imala kikice za koje bi bilo ko mogao da me vuce ("Što se kosa više šiša bice gušca!"), ali su mi grudi neobicno brzo porasle. I dok sam ja pokušavala da ih sakrijem iza Mini Maus u havajskoj suknjici, Njihovo "snažno" balavljenje i "muževna" dobacivanja su me stalno podsecala da se po necemu razlikujem. Mada je razlika izmedu nas po mom intimnom uverenju uveliko premašivala broj mog grudnjaka.

Ali, Oni su spontano napuštali polje stripa, kako su se '80. bližile svom kraju. Danas bih mogla da ih pitam, "Halo, Bing! Kako brat? Opet u zatvoru?"

Mi, ljubitelji alanfordovskog humora i ironije (koja je posebno postala omiljena kad smo poceli da uocavamo debilizam svakodnevnih situacija), vecinom smo kasnije postali intelektualci i otvorili smo cvecare.


A onda su došle devedesete ...



... i donele nam buru zatišja na polju stripa. Izolacija, preusmerenje novca u dobrotvorne svrhe (pomoc srpskim borcima izgradivanjem ratobornog duha kod odojcadi putem TV-programa), i veseli ocaj koji nas je sve zajedno (jedno-za-sve) pogodio, imali su za posledicu tragicni gubitak stripa za vecinu populacije u Srbiji.

Izmedu 1990. i 1992. prestale su da izlaze sve strip-revije na prostorima sadašnje SCG. Razlozi za to su bili ekonomske prirode (nedostatak novca, nestašica papira i sl.). Medutim, ostaje nejasno zašto je najveci deo citalacke publike spontano prestajao da se zanima za stripove još krajem osamdesetih. Odgovori su razni. Stvarnost nam je postala interesantnija od svega što smo mogli da procitamo, junake stripova i knjiga zamenili smo junacima nacionalne mitologije i najnovijih ratova, prestali smo da se interesujemo za citanje uopšte, jer je internet mnogo brži nacin saznavanja, stripove su zamenile video i kompjuterske igrice, itd. Pravi razlog leži možda u nama samima. Srpsko nacionalno telo još uvek nije naucilo koje delove tela ima i cemu šta služi, pa prema tome teško da može bilo šta da pravilno primi i zadrži.

Uspomene na neshvacenu ljubav Stripolite i Srberta ostale su zatrpane u vikendicama, podrumima, tavanima, gde ih ljubomorno cuvaju njihovi verni jataci.

"Pa, doktore, koja je moja dijagnoza?"



To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.



verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 07/10/2005 : 16:51:17  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
da se ispravim,poplava topica sa dugackim postovima

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"
Go to Top of Page

makikatalinic
Advanced Member



Croatia
6187 Posts

Member since 07/03/2005

Posted - 07/10/2005 : 19:24:36  Show Profile Show Extended Profile  Send makikatalinic a Private Message
Upravo tako!:-)

"Velikodušnost bez premca"
www.alanford.co.nr - o AF-u www.forums.com/phpbb/index.php?mforum=af
"Na ovome svijetu teško je biti glup,prevelika je konkurencija
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 07/10/2005 : 19:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
Dugacko al vrjedno.

To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.



Go to Top of Page

Toninho
Advanced Member



Croatia
3825 Posts

Member since 15/05/2004

Posted - 08/10/2005 : 08:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Toninho a Private Message
jako lijepo
no fali distinkcija izmedu onih koji vole bleka i onih koji vole zagora pa tek onda prelaz na AF
ovo triba ken2 procitat
mislim za njega je samo bitan dio oko AF
ken znao sam da si bio razbijac u srednjoj

und - who is the author teksta?
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2340 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 08/10/2005 : 16:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message
Prelepo. Baš sam uživao citajuci post.

Und - who is the author of the tekst?

Prah si bio i u prah ceš se pretvoriti, ali ce ti pokoja caša pica u meduvremenu dobro doci.
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 08/10/2005 : 18:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message
Svetlana Šeferovic.





To think for yourself you must question authority and
learn how to put yourself in a state of vulnerable, open-mindedness;
chaotic, confused, vulnerability to inform yourself.



Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000