forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 veza stripa i knjizevnosti
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 11/10/2005 : 18:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
naime uzea sam si za seminarski rad iz djecije knjizevnosti napistati nesto o slucajevima kad simbiozom knjizevnost (ona djecija me zanima) udje u strip

imam doma one velike albume 'stvarnosti - zg': robin hood, put oko svijeta za 80 dana, (...) kao dobre primjere

sad me zanima jel se tko susreo sa kakvim clancima o ovoj temi koji bi mi okvirno mogli pomoc
svaka pomoc dobrodosla

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 12/10/2005 : 14:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message
Strip i književnost nemaju baš nekih slicnosti.Jedina slicnost im je da pricaju pricu tj. imaju protok vremena koje neke druge umjetnosti (slikarstvo npr.) nemaju.Književnost je umjetnost rijeci i ona kao takva ima svoja stilska i gramaticka pravila.Strip je pak vezan uz graficki tj. likovni nacin izražavanja baš kao i film pa je prema tome upravo njemu najslicniji.I jedan i drugi pricaju pricu pomocu slika.Jezik je sporedan.Postoje stripovi bez rijeci (kao i filmovi bez zvuka) ali ne postoje stripovi bez crteža.
Strip je koristan jer uvodi djecu u sam proces storytellinga (kako bi Ameri rekli) na njima jednostavniji nacin.
Žanrovski gledano radi se o bajkama i djecjim pricama (možda je najbolji primjer noviji album M. Prada "Peter and the Wolf" tj."Peca i vuk" koji je obrada stare ruske bajke kroz formu stripa)
S druge strane, što ti znaci Hamleta pretvoriti u strip kada ne možeš u tom stripu prikazati njegov stil i sva ostala književna obilježja koja cine njegovu vrijednost.
Da skratim, veza stripa i književnosti može biti u prvom redu edukativnog karaktera dok su u samoj biti obrade i nacina prikazivanja bitno razliciti.
Go to Top of Page

degman
Advanced Member

Germany
5797 Posts

Member since 23/03/2003

Posted - 12/10/2005 : 17:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send degman a Private Message
edukativni kontekst se naravno ne iskljucuje
ne bih razglabao o razlikama izmedju stripa i knjizevnosti, jasno da se radi ovdje o dva oblika umjetnosti
dio koji mene zanima jesu knjizevna djela (izvorno ili ne napisana za djecu - primjer guliverovih putovanja, djelo napisano za starije a prihvatila djeca) koje kasnije dobiva svoju strip verziju

napisa bi jos par redova, dosla ekipa
javim se kasnije
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 12/10/2005 : 17:32:05  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
imam ja dvije knjige(uvezane) o stripovima koji su nacrtani na osnovu knjiga i mislim da je izaslo jako puno takvih stripova u tom serijalu. mislim da je rijec o nekom britanskom izdavacu. stripovi su na engleskom, naravno. pogledacu ti to kad dodjem kuci. za kad ti treba(mislim jel zurba)?

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 12/10/2005 : 17:36:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Ma bas mu je zurba... Ih, vidis da mu je dosla ekipa. Bas mi se cini da idu ucit! ;))

Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 12/10/2005 : 17:38:26  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
jos nesto ovako po sjecanju, ti stripovi su izlazili sezdesetih godina...

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 12/10/2005 : 17:39:07  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
"Ma bas mu je zurba... Ih, vidis da mu je dosla ekipa. Bas mi se cini da idu ucit! ;))"

pa i idu uciti ali o biljkama

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"
Go to Top of Page

Kowalsky
stripovi.com kum

Croatia
2204 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 12/10/2005 : 17:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Kowalsky a Private Message
Strip je književna forma i kao takav se i proucava na nekim studijima književnosti.

kriv sam!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 12/10/2005 : 18:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
quote:
Originally posted by verter

"Ma bas mu je zurba... Ih, vidis da mu je dosla ekipa. Bas mi se cini da idu ucit! ;))"

pa i idu uciti ali o biljkama

"Miami...a genital wart on America's shriveled cock!!!"



Ehehe, razumjemo se!

Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 12/10/2005 : 22:01:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
najveci stripovi obaraju CITAOCA (naglasak na citaoca, ne gledaoca kao u filmovima) s nogu svojim slikama iskazanim rijecima, a ne nacrtanim slikama.
ali pitanje topica nije sta mi mislimo nego imamo li kakav clanak. prolistacu po netu samo jer i mene interesuje

Od 17.8.2005. do 31.7.2006. mjesto boravka Oxford, Mississipi///\\\http://round2create.blogspot.com/
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 12/10/2005 : 22:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
E, Pave, seress li ga:

>Strip i književnost nemaju baš nekih slicnosti.Jedina slicnost im je da pricaju pricu

Dakle, imaju bitnu sliccnost.

> tj. imaju protok vremena koje neke druge umjetnosti (slikarstvo npr.

Protok vremena je moguc i uslikarstvu, unutar jedne slike ako prikazuje konzekutivne radnje.

>Strip je koristan jer uvodi djecu u sam proces storytellinga (kako bi Ameri rekli) na njima jednostavniji nacin.

Vizualno pripovjedanje nije jednostavnije samo djeci.

>Žanrovski gledano radi se o bajkama i djecjim pricama (možda je >najbolji primjer noviji album M. Prada "Peter and the Wolf" tj."Peca >i vuk" koji je obrada stare ruske bajke kroz formu stripa)

"Pecha i vuk" nije stara ruska bajka. Napisao ju je (i tekst i glazbu) Prokofjev.

>S druge strane, što ti znaci Hamleta pretvoriti u strip kada ne možeš >u tom stripu prikazati njegov stil i sva ostala književna obilježja >koja cine njegovu vrijednost.

Onda ga se ne bi moglo ni prenijeti na pozornicu, ne?

mcn

Dnevno svježe strip-vijesti na http://qstrip.blog.hr ; recenzije knjiga i stripova na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 9 je na svim kioscima! *** Srijedom: MISTER MACCAK na www.stripovi.com *** CCEtvrtkom: SERGEJ na www.zmcomics.co.yu ***Petkom: MARTINA MJESEC na www.stripovi.com i nova KVINTALOVA TJEDNA KARTICA u Strip Vestima (www.zmcomics.co.yu)!
Go to Top of Page

Witchblade
Senior Member



Croatia
2754 Posts

Member since 22/07/2002

Posted - 13/10/2005 : 11:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Witchblade a Private Message
Podsjetilo me to na jedan strip onoga, kako li se zvase, u kojem dva lika razgovaraju o razdvajanju stripa na knjizevnost i slikarstvo, i zakljucuju da se takvo sto nikad nece dogoditi... ma kako li se samo zove autor? mcne, znas li ti?

...He was just eighteen, proud and brave
But a Yankee laid him in his grave...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000