forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Još malo MM mitologije
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7798 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 08/01/2006 : 15:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
U današnjem broju sarajevskog dnevnog lista «Oslobodenje» u rubrici «Feljton» objavljen je zanimljiv clanak autora Semira Osmanagica (istog onog koji je nedavno tvrdio o postojanju piramide «Boga Sunca» na brdu Visocica pored Visokog) pod nazivom «Veza sa Atlantidom». Izmedu ostalog u njemu gore spomenuti autor piše:

Simbolicna važnost Kanarskih otoka, kao posljednjeg utocišta Atlantidana, odslikana je u sacuvanim keltskim legendama. Britanski autori sir James Fraiser i Edgarton Sykes analiziraju informacije ciji se nastanak pripisuje drevnim irskim pisarima «Tuatha-de-danaan», za koje se vjeruje da su orginalno bili «zaposleni» u hramovima Atlantide.

Oni su, nakon destrukcije maticnog kontinenta, doplovili do obala Irske. U doba kada je Atlantida prolazila kroz završnu fazu destrukcije, dva hrama su ostala sacuvana na njenoj periferiji: na Kanarskim otocima.

Prvi je hram «Falias», koji se nalazio na teško pristupacnom brdovitom terenu. Predvidajuci kraj svoje civilizacije, sveštenici su uspjeli da u ovaj hram uspješno prebace velicanstveni prijesto. Smjestili su ga u glavnu odaju hrama. Tron je bio isklesan iz meteorita. Atlantidani su ga zvali «kamen smrti». Brdovita oblast Falias je uspjela da ostane iznad površine vode kada su se okeanske vodie podigle nakon potonuca Atlantide. Hram je služio svrsi nekoliko stotina godina i bio je cuven po svojoj divnoj muzici koju je nudio svojim stanovnicima i posjetiteljima.

Braca Tuirenn, pisari iz Falias hrama, prema legendi, ukrali su kraljevski tron i prenjeli ga u Irsku. Tamo su ga ovi pripadnici reda Tuatha-de-danaan, nazvali «Tron Tare». Receno je da bi tron «zaplakao» svaki put kad bi nepozvan neko sjeo na njega. Najvjerovatnije je željezni prijesto još bio radioaktivan i izazvao bi šok kod nepoznatih ljudi koji bi prvi put sjeli. Stvarni kraljevi su bili pripremljeni unaprijed i ne bi ništa govorili.

Drugi sacuvani hram se zvao «Finias» i nalazio se u Gradu Sunca, na Kanarskom otoku Tenerife. Atlantidani su na ovaj otok uspjeli da prebace drugi neprocjenjivo vrijedni simbol svoje civilizacije: zlatnu repliku, u prirodnoj velicini, Posejdonovih kocija, kompletnu sa svim konjima i vozacem. Kada se, nakon potopa, život poceo vracati u normalu, sveštenici Finije bi iznosili kocije na ulice tokom parada i ceremonija.

U rijetkom povijesnom dokumentu iz 330. godine pr.n.e. autor Budge piše u svojoj knjizi «Life of Alexander the Great» da je car Aleksandar bio «pozvan u Grad Sunca da posjeti hram u kome se nalaze kocije bogova». Vremenom su predivne kocije vjerovatno završile ba dnu okeana izmedu otoka Tenerife i Lanzarotte. Podvodna istraživanja, nažalost, ne mogu dati pozitivne rezultate jer metalni i drveni objekti odavno više nisu prepoznatljivi. Zapravo, vec nakon dvadesetak godina morska vegetacija, pijesak, cvrsta lava i vulkanski pepeo prekriju skoro sve što padne na dno.

Ovo je samo dio iz ogromnog feljtona i ovdje sam samo izvukao jedan dio koji sam smatrao najbitnijim i koji ima direktne ili indirektne veze sa MM mitologijom.

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 08/01/2006 : 15:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
zanimljivo i nevjerovatno da se tavi tekstovi nalaze po dnevnim listovima. tekst me podsjeca na jednu slicnu tezu koju je krajem osamdeseti napisao a.bosnic u casopisu arka ako se ne varam.

the chase is better than the catch
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7798 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 09/01/2006 : 00:07:24  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
uvijek u "oslobodenju" imaju te povijesne feljtone. nedavno je bio o majama i astecima, a sada eto i atlantide. nego cudi me da senka, djole i ostala MM ekipa na forumu, a posebno deecay koji je trenutno opsjednut MM mitologijama, nisu do sada imali nikakav komentar na ovaj clanak.

Edited by - I like girlz on 09/01/2006 00:10:36
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 09/01/2006 : 13:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
"Semir Osmanagic i tajne Atlantide", nevjerojatno ali istinito

Što se tice pisane literature o slicnoj tematici, toga ima kolko ti srce želi, mnoštvo teoreticara sa ekstravagatnim i "drskim" teorijama... Ima cak i specijaliziranih casopisa mjesecnika baš za takve teme. Za sad sam se ogranicio na sam MM univerzum, a ono sve što je bilo napisano u topicima izvuceno je iz samih stripova. I sam sam se zacudio koliko unutra ima povijesnih informacija!

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000