forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Zanimljiv tekst na homepageu - "ŠTO JE STRIP?"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6165 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 09/01/2006 : 21:17:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Kao što je i markos rekao - nešto sasivm drukcije i pravo je osvježenje procitati ovako nešto.Nadam se da autori nece stati i da ce biti još tekstova na ovu temu.Samo naprijed.

Bond.James Bond.

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 09/01/2006 : 22:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Znaju ljudi, inace jurica mi je jedan od clanova foruma cije postove jednostavno nikad ne propuštam. To ti je ono kao kad vidiš da u nekom filmu glumi De Niro, ma zaboli me kakvi je film, jednostavno ga moram pogledat. Ekipa samo naprid.

Rico
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 09/01/2006 : 22:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
Rico, kako nova religijska zanimacija?

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 09/01/2006 : 22:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
Dvije stvari: "sequential art" prevodimo kao "umjetnost slijeda", a nije ni "suprotstavljeni" nego "supostavljeni".

Za ostalo chu morati proccitati joss jednom...:)

mcn

Dnevno svježe strip-vijesti na http://qstrip.blog.hr ; recenzije knjiga i stripova na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 10 na svim kioscima! *** CCEtvrtkom: SERGEJ na www.zmcomics.co.yu ***Petkom: MARTINA MJESEC na www.stripovi.com i nova KVINTALOVA TJEDNA KARTICA u Strip Vestima (www.zmcomics.co.yu)!
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 09/01/2006 : 23:46:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
quote:
Originally posted by mcn

"suprotstavljeni" nego "supostavljeni".


ajme mene, prvo sto sam isao pogledati u naskijem izdanju (cim sam u MC prvi put prolistao) bilo je kako ste preveli taj prokleti 'juxtaposed', posto sam to nekad trebao za neki esej, pa sam, nakon par sati mozganja, ostavio na engleskom... i uspio sam KRIVO PROCITATI! katastrofa!

a za "umjetnost slijeda" naprosto nisam siguran... nije to bas isto "sekvencijalna umjetnost" kao doslovni prijevod gdje atribut ostaje atribut i "umjetnost slijeda". ovdje, kad se analiziraju stranjske definicije, nije vazno kako je prevedeno u naskijem prijevodu (ajde dobro, priznajem - nisam jos nabavio. puno je to para za nesto sto vec imam i gotovo napamet znam na engleskom).

zasto je bolje "umjetnost slijeda"? bi li moglo biti nesto kao "slijedovna umjetnost", "sljedbena umjetnost" ili sto ti ja vec znam (tom1979 ili mifugo bi znali)? nesto sto bi jasno naglasilo da se radi o umjetnosti koju karakterizira slijed, a ne umjetnosti pravljenja slijeda?

_________________________
KAJGOD - strip zin i tjedni onlajn strip KUCA STRAHA na www.kajgod.co.nr
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 09/01/2006 : 23:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
quote:
Originally posted by Curunir

Rico, kako nova religijska zanimacija?

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.


Ha ha ha
Giba se, iiiiiiizi.

Rico
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 10/01/2006 : 00:32:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Stvarno odlican tekst i zanimljiv pristup samom problemu "Što je strip". Bravo!
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7805 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 10/01/2006 : 08:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message
baš kao što piše u naslovu topica:zanimljiv tekst

samoubojica: ne približavajte mi se, zapalit cu se!!!
prljavi Harry: ti se zapali, a mi cemo napraviti roštilj.
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 10/01/2006 : 18:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
svaka cast autorima i nadam se da ce nastaviti! fali ovakvih ozbiljnijih clanaka na temu stripa. mogao bi se i mcn malo ukljuciti sa nekim svojim zanimljivim tekstom

"…Some people will say anything to be thought of as clever and interesting…"
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 10/01/2006 : 18:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
Pa i nije baš tako zanimljiv, više je dosadan.
Go to Top of Page

verter
Advanced Member

Bosnia and Herzegovina
4877 Posts

Member since 30/04/2002

Posted - 10/01/2006 : 18:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Send verter a Private Message
u prethodnom postu sam pod autori mislio na oba forumasa koji namjeravaju pisati clanke, a pohvala za ovaj ide naravno jurici...

"…Some people will say anything to be thought of as clever and interesting…"
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29273 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 10/01/2006 : 19:15:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by JohnDrake

Pa i nije baš tako zanimljiv, više je dosadan.


Slazem se, tvoji su tekstovi i recenzije puno zanimljiviji

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 10/01/2006 : 19:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message


Grad Stripova, vješanje svakog sata.
Strance dobrodošao...
Go to Top of Page

Francois
New Member

Croatia
138 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 10/01/2006 : 19:23:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Francois a Private Message
Za svaku pohvalu je namjera autora da ozbiljno zasucu rukave i napisu ozbiljan tekst. Ozbiljno je tu kljucna rijec, sto je i JohnDrake shvatio. Problem je taj sto na ovom forumu neozbiljni tuku ozbiljne nekih 90:10 posto, ili vise pa ne ocekujem da ce jedan ovakav napor odjeknuti forumom, sto ne znaci da nije potreban i da se autori trebaju obeshrabriti. Ja bih rekao da je to sizifov posao...
Treba i takvih tekstova, uz obaveznu napomenu - samo za starije i akademski obrazovane citatelje, jos bolje, uz prometni znak opasnosti - stop Bonellijevcima. Mozda onako Zagor i ciko u laganom razgibavanju Darkwoodom prekrizeni jarko crvenom.

F.Dargaudix
Go to Top of Page

makikatalinic
Advanced Member



Croatia
6187 Posts

Member since 07/03/2005

Posted - 10/01/2006 : 21:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Send makikatalinic a Private Message
Svida mi se,svaka cast!


"Velikodušnost bez premca"
www.alanford.co.nr - o AF-u
"Ludaci uvijek kupuju stripove" - Zakon i Red:Odjel za žrtve
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 10/01/2006 : 21:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message
Hooocemooo Zagoraaaaaa....

________________________
How did we get here,how'd you get here
I went looking, there's so much to see
I went looking for spirit, found alcohol
I went looking for soul, I bought some style
I wanted to meet God but you sold me religion...

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 10/01/2006 : 22:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
quote:
Originally posted by solar

Hooocemooo Zagoraaaaaa....


nagradno pitanje: mozete li negdje na stranici teksta "Sto je strip?" pronaci Zagora? a ima ga, samo se treba potruditi

_________________________
KAJGOD - strip zin i tjedni onlajn strip KUCA STRAHA na www.kajgod.co.nr
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 10/01/2006 : 23:29:35  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by JohnDrake

Pa i nije baš tako zanimljiv, više je dosadan.


Slazem se, tvoji su tekstovi i recenzije puno zanimljiviji



Ako su dosadni, nepismeni ili jednostavno glupi, bilo bi mi drago da mi se na to ukaže. Pri tome ne mislim da je doticni tekst sve to, vec kao što sam rekao, samo mi je prilicno dosadan (a koliko mi je ostalo u sjecanju od vremena kada sam je citao, takva je i McLoudova knjiga, tako da je autor bar u dobrom društvu :) )

Slicno tome, dosadilo mi je da se za svaki pocetnicki pokušaj domacih autora režu vene i diže ih se u nebesa, a u stvarnosti im se cini medvjeda usluga nerealnim pohvalama i prijevremenim objavljivanjem (aj dobro, ovo je nategnuto, jer je toga i onako toliko malo, ali dešava se)
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2340 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 11/01/2006 : 00:42:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message
O umetnosti sleda kasnije, znamo ipak o cemu se radi ;) ali nam se nikako ne da prevod...

Tekst je poslastica za stripoljupce! Uživao sam...

Kad ce nastavak?

Francois, zar ne misliš da baš taj odnos održava savršenu ravnotežu :)

Prah si bio i u prah ceš se pretvoriti, ali ce ti pokoja caša pica u meduvremenu dobro doci.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10369 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 11/01/2006 : 01:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
quote:
Originally posted by Francois

Za svaku pohvalu je namjera autora da ozbiljno zasucu rukave i napisu ozbiljan tekst. Ozbiljno je tu kljucna rijec, sto je i JohnDrake shvatio. Problem je taj sto na ovom forumu neozbiljni tuku ozbiljne nekih 90:10 posto, ili vise pa ne ocekujem da ce jedan ovakav napor odjeknuti forumom, sto ne znaci da nije potreban i da se autori trebaju obeshrabriti. Ja bih rekao da je to sizifov posao...
Treba i takvih tekstova, uz obaveznu napomenu - samo za starije i akademski obrazovane citatelje, jos bolje, uz prometni znak opasnosti - stop Bonellijevcima. Mozda onako Zagor i ciko u laganom razgibavanju Darkwoodom prekrizeni jarko crvenom.

F.Dargaudix



Ne mozes biti vise u krivu. Mnogim "Bonellijevcima" se dopao ovaj "ozbiljni" tekst, a zadrtom neprijatelju istih, JD-u, je eto jako dosadan....Sory, Francois, ali ispalio si pucanj u prazno....neozbiljnost i humor nimalo ne stete, cak ni u starackom domu, a da treba biti akademski obrazovan da bi se citalo nesto ozbiljno je prilicno besmislena tvrdnja.... ovdje je nesto drugo u pitanju

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 11/01/2006 : 01:57:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
odlichan tekst samo tako nastavite.

Kad nemas sta pametno za reci, drzi jezik za zubima.\\\http://r2cu.co.nr/ ///\\\Sada umjesto onog blogovskog naziva, malo profesionalizma. Svi oblici saradnje su dobrodosli.
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 11/01/2006 : 07:36:27  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
quote:
Originally posted by Curunir



bla, bla, bla... Mnogim "Bonellijevcima" se dopao ovaj "ozbiljni" tekst, a zadrtom neprijatelju istih, JD-u, je eto jako dosadan.... bla, bla, bla,...
[/quote]

Zašto misliš da sam "neprijatelj" Bonellijevih stripova. Ken Parker pokazuje da i tamo može nastati odlican strip, a u zadnje vrijeme mi se cini da je i Bonellijev format, format buducnosti stripa.

Problem sa njima mi je dvojak:
Sa stanovišta kreiranja, mislim da ih kucna politika uškopljuje i crtacki, tako da se recimo, fantasticni crtaci na Magico Vento-u ne mogu dovoljno razmahati, vec se neprirodno ukalupljuju u 6 "kockica" na stranici ili što vec; i scenaristicki, gdje se ništa ne riskira, vec se iste glupe price kloniraju u po 200 brojeva.

Problem sa domacom publikom je to što, bar sudeci po ovom forumu, dobar dio citalaca smatra da se u svijetu objavljuje samo 27 stripova, pardon "juunaaaakaa", od kojih je 8 Bonellijevih, i kojima su Bonellijevi najbolji na svijetu, a Zagor je vrh avanture. Istina je da su u prosjeku Bonellijevi stripovi ispod linije koja na bilo kojoj skali kvalitete oznacava teško smece.
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2991 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 11/01/2006 : 10:04:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
Svida mi se tekst...

"Steal my rhymes and you are dead, busta"
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 11/01/2006 : 11:14:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Pohvalan je svaki kvalitetan tekst. No koliko god volim citati, sama književnost ipak mi je bolja od gole teorije književnosti; kritika? to vec da...

U MV namecu da struktura crteža uvijek mora biti unutar 6 vinjeta koliko ih standardno stane na stranicu? Mislim da ima i puno odstupanja od toga.

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13122 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 11/01/2006 : 12:39:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
jurica se sasvim ok pozabavio danim problemom
dakako, mene toliko ne zanima teorija stripa, pa slijedom toga mi ni tekst nije prezanimljiv

a uvijek me raduje vidjeti da ima ufuranih ozbiljnjakovica /koji sami sebe shvacaju preozbiljno/, jer Zagortustra se najviše voli suceliti sa takvima
pa zato Zagortustra kaže: francois, nemoj biti bedast, decko

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

tom1979
Junior Member

Croatia
348 Posts

Member since 04/02/2005

Posted - 11/01/2006 : 15:46:18  Show Profile Show Extended Profile  Send tom1979 a Private Message
Ni ja nisam još kupio Mentorovo izdanje McClouda, ali "umjetnost slijeda" mi baš ne zvuci kao teorijski pojam. Sekvencijalna umjetnost je sasvim dobar izraz, i bolji od mogucih "hrvatskih" poluzamjena tipa slijedna, uzastopna, serijska, redoslijedna (?) umjetnost. Inace, zašto "prevodimo" - kaže jedan moguci prijevod, a možda je Jurica sam preveo taj izraz iz originala?

Edited by - tom1979 on 11/01/2006 15:47:04
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000