forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 vrijeme zagorove radnje
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

wasko
Starting Member

Bosnia and Herzegovina
21 Posts

Member since 19/01/2006

Posted - 22/01/2006 : 19:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Send wasko a Private Message
Ovo pitanje me vec dugo muci. U dijelu ovog sajta koji se tice podataka o Zagoru stoji da se radnja Zagora desava negdje izmedju 1820 i 1840. godine. Drzim da je ovo apsolutno nemoguce. Prije svega, colt je kao vrsta revolvera izmisljen tek 1845. godine ! Dakle, vrijeme odvijanja Zagorovih radnji mora biti negdje iza 1845. godine. Medjutim ovo je tek pocetak. Naime, u nekim Zagorovim epizodama se sasvim regularno ( normalno ) pojavljuje i mitraljez (!), mada je isti izmisljen tek 1883. godine !!! Dakle, sudeci po ovome, radnja Zagora trebalo bi da se odigrava negdje iza 1883, sto je vrlo cudno, jer se, takodje u zagorovim stripovima, vuku i parobrodi (izum iz 1806. godine), pa je poprilicno nevjerojatno da bi se negdje iza 1883. godine jos uvijek vrlo cesto koristili parobrodi. Dalje se vrlo cesto u zagorovim stripovima koristi puska vincester, mada je i ona izum negdje oko 1860. godine ( ne znam tocno kada ). Ako se sve ovo uzme u obzir (a sigurno da ima jos takvih proturjecnih podataka ), onda se pitam kako radnja zagorovih avantura moze biti smjestena negdje izmedju 1820 i 1840 godine. Jedino sto ide u prilog ovoj tvrdnji je da se nikad u zagorovim pricama ne spominje americki gradanski rat, koji se, kako je poznato, odigrao izmedju 1861 i 1865 godine. Ali, s obzirom na ovo sto je vec napomenuto, po mom misljenju, radnja zagorovog stripa bi prije bila locirana blize negdje izmedu 1845 i 1860. godine, a ne izmedju 1820 i 1840. godine. Sto vi mislite o svemu ovome ?

makikatalinic
Advanced Member



Croatia
6187 Posts

Member since 07/03/2005

Posted - 22/01/2006 : 19:49:16  Show Profile Show Extended Profile  Send makikatalinic a Private Message
Mislim da su upravu makar je poprilicno to zbunjeno...

"Velikodušnost bez premca"
"Dalmatinci su najbolji vozaci"-Aljoša (Zuhra)
"Ludaci uvijek kupuju stripove" - Zakon i Red:Odjel za žrtve
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 22/01/2006 : 19:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Objasnio je lani Burattini na CRS te stvari. Radnja je oko 1830-te, a sve te nelogicnosti su stvar nemara.

Go to Top of Page

nedim
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
1933 Posts

Member since 13/08/2005

Posted - 22/01/2006 : 20:12:13  Show Profile Show Extended Profile  Send nedim a Private Message
mislim da su to sitnice, oko tog oruzja i to. i kao sto je to vec neko rekao ranije nerealno je traziti logicnos u stripovima!

ZAGOR PRICA...
Samo cetiri miliona ljudi imaju "srecu" da zive u Bosni i Hercegovini, ostali nemaju tu "srecu" ali imaju sve ostalo ....
Go to Top of Page

wasko
Starting Member

Bosnia and Herzegovina
21 Posts

Member since 19/01/2006

Posted - 22/01/2006 : 20:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wasko a Private Message
quote:
Originally posted by alen

Objasnio je lani Burattini na CRS te stvari. Radnja je oko 1830-te, a sve te nelogicnosti su stvar nemara.




Radnja jedne zagorove avanture ide ovako: crveni mundiri se iskrcavaju na tlo Sjeverne Amerike i planiraju da zbace regularnu americku vlast. Zagor im se, naravno, suprotstavlja. E sad, na jednom mjestu se kaze da i nakon 50 godina nakon sticanja neovisnosti USA, englezi jos pokusavaju da povrate vlast. To bi znacilo da se radnja stripa desavca recimo u 1826. godine ( 50 godina od 1776. godine - Deklaracija o neovisnosti USA ), ili u 1833. godini ( 50 godina od 1783. godine - zavrsetka rata u USA ) ili, pak, u 1839. godini ( 50 godina od 1789. godine - izbora Washingtona za predsjednika ).
Go to Top of Page

scaramanga
Senior Member



Aruba
1274 Posts

Member since 20/04/2005

Posted - 22/01/2006 : 20:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send scaramanga a Private Message
Pa to je nebuloza........
na primer prvo je jahao na robotu, pa je kroz dvadeset godina naisao na pecinske ljude a u medjuvremenu je leteo svemirskim brodom i ubijao veprove neponovljivom sekirom, da ne kazem sikirom....
dakle sirok dijapazon nebuloze u malenoj mocvari
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1254 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 22/01/2006 : 20:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message
quote:
Originally posted by wasko

Ovo pitanje me vec dugo muci. U dijelu ovog sajta koji se tice podataka o Zagoru stoji da se radnja Zagora desava negdje izmedju 1820 i 1840. godine. Drzim da je ovo apsolutno nemoguce. Prije svega, colt je kao vrsta revolvera izmisljen tek 1845. godine ! Dakle, vrijeme odvijanja Zagorovih radnji mora biti negdje iza 1845. godine. Medjutim ovo je tek pocetak. Naime, u nekim Zagorovim epizodama se sasvim regularno ( normalno ) pojavljuje i mitraljez (!), mada je isti izmisljen tek 1883. godine !!! Dakle, sudeci po ovome, radnja Zagora trebalo bi da se odigrava negdje iza 1883, sto je vrlo cudno, jer se, takodje u zagorovim stripovima, vuku i parobrodi (izum iz 1806. godine), pa je poprilicno nevjerojatno da bi se negdje iza 1883. godine jos uvijek vrlo cesto koristili parobrodi. Dalje se vrlo cesto u zagorovim stripovima koristi puska vincester, mada je i ona izum negdje oko 1860. godine ( ne znam tocno kada ). Ako se sve ovo uzme u obzir (a sigurno da ima jos takvih proturjecnih podataka ), onda se pitam kako radnja zagorovih avantura moze biti smjestena negdje izmedju 1820 i 1840 godine. Jedino sto ide u prilog ovoj tvrdnji je da se nikad u zagorovim pricama ne spominje americki gradanski rat, koji se, kako je poznato, odigrao izmedju 1861 i 1865 godine. Ali, s obzirom na ovo sto je vec napomenuto, po mom misljenju, radnja zagorovog stripa bi prije bila locirana blize negdje izmedu 1845 i 1860. godine, a ne izmedju 1820 i 1840. godine. Sto vi mislite o svemu ovome ?



A kod prvog susretu sa vampirom doktor kaže, da je porijeklom iz Jugoslavije. Šta znaci, da bi trebali biti duboko u 20. stoljecu.
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1254 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 22/01/2006 : 20:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message
No, kod šestog susreta sa Hellingenom Zagor se susrece E. A. Poejem (1809-1849), koji tamo ima vec sigurnih trideset godina, pa bi ga to smestilo negdje u 1840. godinu.
Go to Top of Page

wasko
Starting Member

Bosnia and Herzegovina
21 Posts

Member since 19/01/2006

Posted - 22/01/2006 : 20:27:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wasko a Private Message
quote:
Originally posted by Vid

[quote]Originally posted by wasko


A kod prvog susretu sa vampirom doktor kaže, da je porijeklom iz Jugoslavije. Šta znaci, da bi trebali biti duboko u 20. stoljecu.



LOL. Ako je tako ( a nisam citao tu epizodu ), onda su Feri i Nolita zbilja bili pod zestokim dejstvom alkohola taj dan.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/01/2006 : 20:51:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
quote:
Originally posted by wasko

quote:
Originally posted by Vid

[quote]Originally posted by wasko


A kod prvog susretu sa vampirom doktor kaže, da je porijeklom iz Jugoslavije. Šta znaci, da bi trebali biti duboko u 20. stoljecu.



LOL. Ako je tako ( a nisam citao tu epizodu ), onda su Feri i Nolita zbilja bili pod zestokim dejstvom alkohola taj dan.


Ili oni ili prevodilac...

>> Nije da ja ne volim ljude, samo se bolje osjecam kada mi nisu u blizini. <<
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7302 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 22/01/2006 : 20:51:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
Te nelogicnosti su poznate kod zagora ali mislin da te sitnice i nisu tako važne,glavno da se baren donekle vodi racuna o povijesti,recimo u pustolovini Bijeg u slobodu Baxter se predstavlja kao jedan od sudionika pokreta u Sjevernoj americi za oslobodenje robova koji su još u zacetku šta znaci da do Gradanskog rata još nije došlo i to je taman negdi 1830-1840,a te sitnice sa coltom,winchesterkom i mitraljezon i nisu toliko bitne.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3501 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/01/2006 : 20:52:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by Vid

No, kod šestog susreta sa Hellingenom Zagor se susrece E. A. Poejem (1809-1849), koji tamo ima vec sigurnih trideset godina, pa bi ga to smestilo negdje u 1840. godinu.


Verovatno, mada je imao 27 kad se ozenio svojom trinaestogodisnjom rodjakom , koja se pojavljuje u tom stripu.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/01/2006 : 20:52:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
U svijetlu recenoga, cini mi se da Zagor baš i nije potpuno realan strip...

>> Nije da ja ne volim ljude, samo se bolje osjecam kada mi nisu u blizini. <<
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7302 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 22/01/2006 : 21:02:22  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message
quote:
Originally posted by Obi-wan

U svijetlu recenoga, cini mi se da Zagor baš i nije potpuno realan strip...

>> Nije da ja ne volim ljude, samo se bolje osjecam kada mi nisu u blizini. <<



Strip je klucna rijec.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!
Go to Top of Page

Koresh
stripovi.com suradnik



2991 Posts

Member since 18/09/2004

Posted - 22/01/2006 : 21:41:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Koresh a Private Message
Ma sve je to nebitno.

"I know what you're thinking. Did he fire six shots or only five? Well, to tell you the truth, in all this excitement, I've kinda lost track myself. But being as this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya punk?"
Go to Top of Page

mladen13
Senior Member



Croatia
1145 Posts

Member since 22/09/2005

Posted - 22/01/2006 : 21:44:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mladen13's Homepage  Send mladen13 a Private Message
kog briga, bitno da zagor ide dalje

ne okreci se, sine
Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7799 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 22/01/2006 : 21:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
quote:
Originally posted by vice

...a te sitnice sa coltom,winchesterkom i mitraljezon i nisu toliko bitne.

Svih mi Darkwoodskih bubnjeva!



nije nešto sad previše bitno, niti presudno, ali je u svakom slucaju glupo jer degradira sam strip. i dan danas, nakon svih tih godina u zagoru se crtaju winchester 72 (ili 78 modeli, nisam siguran) i koltovi 45ice i oni mitraljezi višecjevci sa rucnom polugom za opaljivanje. ispada da autori namjerno žele praviti citatelje glupima jer nakon toliko, toliko i opet toliko godina (i burattinijevog objašnjenja) opet se crtaju oružja i uniforme kakve nisu bile u periodu 1840tih godina. nastranu svi oni izumi helingena, veribeda i ostalih, to sve spada u domenu sf prica kakvih je dosta u zagoru i tu je sve to dopušteno autorima.

Edited by - I like girlz on 22/01/2006 21:54:14
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 22/01/2006 : 22:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
E nemoze vise ovako meni je svega dosta!!!
Jedni mi pricaju da se citanjem marka i bleka ne mozes postati je*ac, neki drugi tu
govore da su neke stvari oko zagora izmisljotina i da nisu tocne.
Jos samo da mi neko kaze kako moj najdrazi Tex nije bio stvarna osoba niti najbrzi na
revolveru u svoje vrijeme i svi moji mladenacki snovi ce se pretvoriti u dim.

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 22/01/2006 : 22:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
:)))

Ovde neko ocekuje logiku kod Zagora? Veselo!;)

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

pepopepic
Average Member

Croatia
953 Posts

Member since 08/12/2004

Posted - 22/01/2006 : 22:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send pepopepic a Private Message
U Zagoru se jos pojavljuje i zeljeznica.Zna li netko kad je ona napravljena?

I don`t feel guilty your honor

Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1254 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 22/01/2006 : 23:01:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message
quote:
Originally posted by pepopepic

U Zagoru se jos pojavljuje i zeljeznica.Zna li netko kad je ona napravljena?

I don`t feel guilty your honor





U Ljubljanu je došla 1849, no izumljena je naravno dosta prije, tako da bi to trebalo biti OK.
Go to Top of Page

fumettisti
Senior Member

Croatia
2265 Posts

Member since 13/07/2002

Posted - 22/01/2006 : 23:02:56  Show Profile Show Extended Profile  Send fumettisti an ICQ Message  Send fumettisti a Private Message
Ocite greske ocitih ne-pracenja.Sto se tice prica i smjestaja ocito je da mora biti malo odmicanja i slicno.Kada doktor Metreveli kaze da je iz Jugoslavije?Znas li zasto to kaze?Zasto to odmah povezujes sa dubokim 20.stoljecem?Rijec je o tome da mnogi talijani i danas nemaju pojma o nekim stvarima i kako bi razumjeli da je napisano iz Like,Korduna ili iz Sumadije npr.Ovako je bilo lakse za neuke pojasniti im lokaciju odakle doktor dolazi.
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 22/01/2006 : 23:03:15  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
>U Zagoru se jos pojavljuje i zeljeznica.Zna li netko kad je ona napravljena?

Od 17. septembara 1825.

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.

Edited by - prozirna senka on 22/01/2006 23:04:28
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3501 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 22/01/2006 : 23:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by fumettisti

Ocite greske ocitih ne-pracenja.Sto se tice prica i smjestaja ocito je da mora biti malo odmicanja i slicno.Kada doktor Metreveli kaze da je iz Jugoslavije?Znas li zasto to kaze?Zasto to odmah povezujes sa dubokim 20.stoljecem?Rijec je o tome da mnogi talijani i danas nemaju pojma o nekim stvarima i kako bi razumjeli da je napisano iz Like,Korduna ili iz Sumadije npr.Ovako je bilo lakse za neuke pojasniti im lokaciju odakle doktor dolazi.


Pa mogao je reci da je sa Balkana ili tako nesto... Ovako je iz 1929...

Ma u sledecim nastavcima cete videti da doktor i jeste iz buducnosti, ali neobrazovani Zagor to nije mogao shvatiti!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 22/01/2006 : 23:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Sve je to vrlo lako rjesivo- treba samo angazirati tim naucnika da kontroliraju svaki segment nastajanja stripa i no frx!

Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7799 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 23/01/2006 : 00:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

Jos samo da mi neko kaze kako moj najdrazi Tex nije bio stvarna osoba niti najbrzi na
revolveru u svoje vrijeme i svi moji mladenacki snovi ce se pretvoriti u dim.




što se tice texa (kad si ga vec spomenuo) kod njega je skoro sve dovedeno u neki, da tako kažem povijesni kontinuitet, od oružja, odjece, uniformi vojske, naziva vecine naseljenih mjesta, toponima, indijanskih plemena, itd, itd (pa cak i ime njegovog kompanjona), tako da se tu autorima nema šta zamjeriti i neizmjerno mi je drago da se barem kod texa toga drže.

Edited by - I like girlz on 23/01/2006 00:12:31
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000