forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 DD EX & ZS 36 "... ljetne noci"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/01/2006 : 10:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Kupio sam novi DDEX pa malo usporedio prijevod u jednom i drugom. Razlika pocinje u samom naslovu. "Mora" - koja detaljnost izgovora, cak ima i oznacen naglasak. Svaka cast!
Druga stvar je tekst koji se nalazi unutra. Dijalozi su toliko razliciti kao da je neko ponovno pisao tekst epizode. Ili je Extra izdanje stvarno izmijenjeno (Chiaverotti je možda iz srama mijenjao neke replike) ili prevoditelji imaju dvije razlicite interpretacije talijanskog jezika. Slijede primjeri, prvi je iz Dnevnikovog ZS-a, a drugi iz Ludens EX:

Str. 10. 4. vinjeta
Vicky: «Molim vas pomozite mi! Slede me neki užasni tipovi... Malocas su ubili coveka. A medu njima je i robot.»
Vicky: «Molim vas, pomozite mi! Progone me trojica u kapuljacama! Ubili su jednoga covjeka... A jedan od njih je lutak.»

Str. 11, 1. vinjeta
Dylan: «Znate šta mis... Upravo se vracam sa rodendanske zabave dede mog dražesnog prijatelja gde sam puna 4 sata morao da slušam idiotske šale, igre recima, dvosmislene...
Groucho: «U pitanju je poštovani predak moje malenkosti. Šteta što ga niste upoznali.»

Dylan: «Cujte gospodice, vracam se s rodendanske proslave djeda ovog tipa i 4 sata sam morao slušati viceve i razne dvosmislene doskocice..."
Groucho: «Ovog je ime, a Tipa je prezime, ali možete me zvati Ov."

Str. 14., 1. vinjeta
Dylan: «Groucho! Aparat za gašenje požara!»
Dylan: «Groucho! Ucini nešto!»

Ovo posljednje mi lici na Dnevnikovo infantilno dodatno pojašnjavanje, kao da ne vidimo da Groucho uzima aparat...

Wealth beyond measure, outlander...

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 26/01/2006 : 10:20:16  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Uporedi i ostala paralelna izdanja i doci ces do slicnog otkrica;)
Da se ne zoves DeeCay Columbo (ako smem da parafraziram Boba) :-P

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/01/2006 : 11:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Ma konstatirao sam to ja vec i prije, no izašlo je novo izdanje DDEX pa za što ga ne iskomentirati?

Osim toga, Chiaverotti je mogao ubaciti nekog boga iz pandemonija druida, keltske ili welške mitologije, a on ubaci Lovecraftovog Yog-Sothotha. U biti je ovo vrlo prosjecna prica sa potpuno nebuloznim raspletima...

recenzija:
http://www.stripovi.com/Recension.asp?hero=DD&StoryID=335

Wealth beyond measure, outlander...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7363 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 26/01/2006 : 12:44:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
Ma ovo sa ponešto diferencijalnim prevodenjem je vec stara prica, oni koji imaju talijanska izdanja mogli bi nam reci koji prijevod je bliži izvorniku (mada opet pretpostavljam da se kod dnevnika radi o onoj njihovoj "maštovitosti" u prevodenju a ludensov štreberski prijevod je zacijelo ipak nešto bliži talijanskom).

Ipak, epizoda meni po nicemu posebna, dosta loša a jedinim blistavim i zanimljivim trenutkom smatram masakr u kamp - kucici; dok tata napred vozi i sluša "this is the end" nesvjestan da mu lutak odostraga kolje kcer i ženu.

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/01/2006 : 12:57:51  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Pa dobro, ne vidim previše maštovitosti u ovim dijalozima. Zamijeniti robota i lutka, zamijeniti "trojicu u kapuljacama" sa "užasnim tipovima". Ja bih prije reko da je Dnevnikov infantilniji, ne maštovitiji prijevod.

Nego, zanima me dal je došlo do kakvih promjena u samim originalima jer je ovo ipak reprint starih epizoda? U Zagoru se kod novih reprintova dosta ispravljalo.

I da, kupujete li ova nove izdanja ili su vam dostatna stara Dnevnikova? Tko ima kakvu praksu?

Wealth beyond measure, outlander...

Edited by - DeeCay on 26/01/2006 12:59:15
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4647 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 26/01/2006 : 13:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
Ja ostajem pri Dnevnikovim izdanjima, ma kako losa bila. Posto sam celu kolekciju marljivo skupljao navremeno, sad mi je bezveze duplirati sa extra serijom. BTW, to "extra" mi je totalno bezveze.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 26/01/2006 : 13:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Pa dobro, ne vidim previše maštovitosti u ovim dijalozima. Zamijeniti robota i lutka, zamijeniti "trojicu u kapuljacama" sa "užasnim tipovima". Ja bih prije reko da je Dnevnikov infantilniji, ne maštovitiji prijevod.

Nego, zanima me dal je došlo do kakvih promjena u samim originalima jer je ovo ipak reprint starih epizoda? U Zagoru se kod novih reprintova dosta ispravljalo.

I da, kupujete li ova nove izdanja ili su vam dostatna stara Dnevnikova? Tko ima kakvu praksu?

Wealth beyond measure, outlander...


Moja praksa je da stavljam na aukcije sve sto sam zamijenio novim izdanjima. Dakle DD Extra umjesto Dnevnika, Zagor extra umjesto epizoda u ZS i LMS (ostavio jedino LMS 99 i 100), Mark umjesto ZS itd.

Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 26/01/2006 : 13:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by Barker

Ja ostajem pri Dnevnikovim izdanjima, ma kako losa bila. Posto sam celu kolekciju marljivo skupljao navremeno, sad mi je bezveze duplirati sa extra serijom. BTW, to "extra" mi je totalno bezveze.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!


BTW, propustas kvalitetu. I ja sam se dugo lomio i onda odlucio ne duplirati stripove.

Go to Top of Page

I like girlz
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7798 Posts

Member since 18/01/2005

Posted - 26/01/2006 : 13:54:36  Show Profile Show Extended Profile  Send I like girlz a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay
I da, kupujete li ova nove izdanja ili su vam dostatna stara Dnevnikova? Tko ima kakvu praksu?



kupujem samo one extra dd koji mi fale, a dnevnikove cuvam.
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2835 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 26/01/2006 : 14:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
Tacniji prijevodi nisu nuzno i bolji od mastovitijih. Mislim da se o tome vec dosta pricalo kod Keraca i Krana. Extra serija je inace u svim aspektima bolja od Dnevnikove. To sto ja tripam na Dnevnik, cisto je moje subjektivno misljenje :).

Jack the Black.
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 26/01/2006 : 15:05:54  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
Imam od Dnevnikovih kolekciju Ken Parkera i kolekciju Dilan Doga.
Kupujem i Markosovo izdanje Parkera i extra Dylan Doga od Ludensa.
Nek stoji,da se nade....
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 26/01/2006 : 15:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
I ja takode, pored toga što ima Dnevnikova izdanja DD, kupujem i Ludensova, ali nikad nisam uporedivao tekst, što kaže kico, nek se nade, ne traži hleba i vode....)))

GENS UNA SUMUS
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/01/2006 : 16:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
cuvam prva izdanja, nabavljam i nova.
ako nesto budem nekada prodavao, prvo ce na red doci nova.

___________
"In my Havana cabana I'll eat something sweet like banana..."
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 26/01/2006 : 16:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by marlowe

cuvam prva izdanja, nabavljam i nova.
ako nesto budem nekada prodavao, prvo ce na red doci nova.

___________
"In my Havana cabana I'll eat something sweet like banana..."

Sasvim normalno razmišljanje.

GENS UNA SUMUS
Go to Top of Page

SejoSexon
Advanced Member



Austria
17229 Posts

Member since 16/04/2002

Posted - 27/01/2006 : 06:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit SejoSexon's Homepage  Send SejoSexon a Private Message
quote:
Originally posted by DeeCay

Pa dobro, ne vidim previše maštovitosti u ovim dijalozima. Zamijeniti robota i lutka, zamijeniti "trojicu u kapuljacama" sa "užasnim tipovima". Ja bih prije reko da je Dnevnikov infantilniji, ne maštovitiji prijevod.

Nego, zanima me dal je došlo do kakvih promjena u samim originalima jer je ovo ipak reprint starih epizoda? U Zagoru se kod novih reprintova dosta ispravljalo.

I da, kupujete li ova nove izdanja ili su vam dostatna stara Dnevnikova? Tko ima kakvu praksu?

Wealth beyond measure, outlander...

Kupujem nova izdanja iako imam dvadesetak Dnevnikovih brojeva.

Ase ležit vojnik Gorcin u zemlji svojoj. Na baštini tuždi žih. A smrt dozivah noc i dan. Mrava ne zgazih u vojnike odoh.

Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 27/01/2006 : 07:17:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Imam stara, a ako nekada budem bacao pare na novije izdanje - bice to originali.

--
"Uh... what's a Shaggy Man and am I old enough to know?"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 27/01/2006 : 07:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
I stara i nova, a pare se bacaju na Collezione i SuperBook serije...:)

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 27/01/2006 : 08:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Bah, lako je vama u trulom kapitalizmu...! ;)

--
"Uh... what's a Shaggy Man and am I old enough to know?"
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8233 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 27/01/2006 : 09:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message
Sta se ti bunis, ti svako malo pa do Pariza, Svajcarske, Zajecara... A ja ako skoknem sa Menhetna u Kvins, eeej, putovanje *ebote:))

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6164 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 27/01/2006 : 13:49:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Od Dnevnika sam sacuvao samo 4 stripa i to ona koje Ludens nece objavitit.Meni je Ludens Extra sasvim zadovoljavajuca edicija.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 27/01/2006 : 14:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
quote:
Originally posted by Aco

Od Dnevnika sam sacuvao samo 4 stripa i to ona koje Ludens nece objavitit.Meni je Ludens Extra sasvim zadovoljavajuca edicija.

Bond.James Bond.


Ovako i ja razmisljam.

Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/01/2006 : 15:30:48  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
I sad ce tim stripovima vrtoglavo skociti cena na aukcijama...)))

GENS UNA SUMUS
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47039 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/01/2006 : 16:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
od DD skupljan samo nove.dnevnikovi su mi bili u dosta lošem stanju pa sam ih rješia.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/01/2006 : 17:14:30  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

od DD skupljan samo nove.dnevnikovi su mi bili u dosta lošem stanju pa sam ih rješia.

Skupljam i ja ove nove Dylane extra, ali su mi dragi oni stari Dnevnikovi, lepo je imati obe kolekcije.

GENS UNA SUMUS
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47039 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 27/01/2006 : 17:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
pa kad vec imaš obe to je odlicno.ja bi ostavia dnevnikovu ali su bili preloše ocuvani.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 27/01/2006 : 17:49:39  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

pa kad vec imaš obe to je odlicno.ja bi ostavia dnevnikovu ali su bili preloše ocuvani.

Ne, ostavljam obe kolekcije, ova mi se svida hrvatska verzija, lepo izgledaju, a Dnevnikova je vec tu.

GENS UNA SUMUS
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000