forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Grabowski by Ilija Bakic
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/03/2006 : 16:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Evo malo o nasem dicnom forumasu Pajketu. Copy/Paste iz Strip Vesti.

STRIP: GRABOVSKI – KO JE TAJ MOMAK?

DECKO KOJI (I DALJE) OBECAVA

Bude li se neko nekada (što je vrlo neverovatno) prihvatio posla da napravi iole kompletnu panoramu dešavanja u stripu na ovdašnjim prostorima tokom 1990-tih naci ce se pred teškocama koje ce zahtevati krajnje mazohisticki stav prema sopstvenom postojanju. Jer, da bi se stekao i površan uvid u ondašnju produkciju moraju se prikupiti retka 'regularna' strip izdanja i napabirciti citava gomila svakojakih fanzina, magazina i svešcica koje su izašle na svetlo dana u liku samizdata fotokopiranih u malim ili minimalnim tiražima. Raspad države, sankcije, rat itd. otvorile su mentalne vidike mladim autorima, oslobodile ih dotadašnjeg terora velikih izdavaca, mrgodnih i mrzovoljnih urednika, 'ozbiljne' produkcije i slicnih bauka i pustile da im talenti švrljaju kud im drago. A sve što je izašlo ispod olovke-flomastera-rapidografa moglo se objaviti samo u sopstvenoj režiji, o sopstvenom trošku i podeliti drugarima-istomišljenicima; tako se izgradila svojevrsna mreža tzv andergraund stripa koja je disala po sopstvenim pravilima (a osnovno je bilo da nema pravila). I sve je to - sloboda od svega i svih kanona i autoriteta - bila ona lepša strana price. Ona druga, mracana strana, jeste da se bezbroj autora u meduvremenu pogubila i nestala, upravo zahvaljujuci slobodi koju su shvatili kao neobaveznost pa su lako prihvatili one narodne mudrosti 'lako cemo' i 'ima vremena i sutra-prekosutra-nakosutra-dogodine'. Stoga ce u imaginarnoj istoriji stripa (SFRJ-SRJ) poglavlje posveceno stripadžijama koje su zapocele svoj opus i otišle iz njega biti mnogo deblje od onoga o autorima koji su nastavili da stvaraju.

(Naravno, mogli bismo sada da mudrijašimo koliko je državni i kulturološki haos tih godina pomogao da nastane alternativni strip i potom, neopažen od bilo kog zvanicnika, nestane mada je nemoguce kvantifikovati koliko je procenat 'rastura' veci od uobicajenog za 'normalne' države jer ne bi se mogla prenebregnuti istina da nekim autorima stvaranje dosadi ili ogadi pa se svesno distanciraju iz price; takode ima i onih kojima talenat presahne pa više nemaju šta da kažu – o svemu tome se može raspredati ali ne na ovom mestu.)

Negde na razmedi izmedu onih koji su zagrizli u strip i ne puštaju ga i drugih koji su digli ruke od prica u slikama postoji 'siva zona' autora koji su nešto uradili pa sad pauziraju, uzeli su odmor na neodredeno vreme i, eventualno, tu-i-tamo ponešto crtkaju za svoju dušu, na kratke staze i bez odredenog plana. U meduvremenu su zaokupljeni svakodnevnom (golom) egzistencijom koja im jede vreme. Raskorak izmedu ova dva novoa može da traje mesecima ili godinama. Nerad na stripu oni uglavnom pravdaju (jer ih negde iznutra grize osecaj krivice) potrebom da reše životne probleme a cim reše ovaj važan problem bacice se na crtanje (ali, na onaj problem se nadovezuje sledeci i sledeci itd itd). Tako, sve-u-svemu, imamo grupu ljudi koji su talentovani ali se ne razvijaju. Oni su potencijal koji (po)stoji ali nije realizovan u potpunosti (a kako vreme prolazi ta realizacija je, na žalost, sve manje verovatna).

(Naravno, na ovom mestu bismo mogli da otvorimo pricu o žrtvama koje stvaranje traži od umetnika, o ceni koja bi trebala da se plati bez garancije da ce napor uroditi vrednim plodovima, o fantomima koji gone autora da radi i drugima koji neprestano otvaraju sumnje u valjanost sopstvenog dela, o tvrdoglavosti istrajavanja i neodoljivom zovu konformizma – o ovome se debelo da raspredati ali ne, ne ovaj put.)

Jedan od stripadžija koji opstaju u 'sivoj zoni umetnicke ekonomije' jeste i Borislav Grabovic (rod. 1970.g.), poznatiji kao Grabowski. Njegova prva pojava u malo široj javnosti pada na sam pocetak 1990-tih, na sastanke vršackog Kružoka ljubitelja naucne fantastike, pri Gradskoj biblioteci, kojima je on prisustvovao. Ubrzo se otkrilo da osim intenzivnog citanja SF knjiga i stripova i gledanja filmova, Grabovic i crtka pa je, cak, i priredena mala izložba njegovih crteža-ilustracija i nekih tabli koje su mogle biti delovi stripova koji nisu završeni. Koju godinu kasnije, tacnije 1993.g, Grabovic, sad vec Grabovski, postaje autor koji objavljuje stripove u vršackom strip magazinu "Patagonija". U njoj je poceo da 'pece zanat' i da se druži sa ostalim stripadžijama što je dovelo do intenzivne saradnje sa Danilom Miloševim – Wostokom koja je proizvele poprilican broj strip tabli razlicitog tematskog profila; vecina radova, pak, pripada, širem fantastickom usmerenju koje obuhvata kako žanrovsku, SF fantastiku tako i fantastike koje u svojoj osnovi imaju poigravanje situacijama i raspoloženjima. Wostok i Grabowski svoje su radove objavljivali u gotovo svim domacim fanzinima i magazinima a prešli su i preko granica u bliže i dalje inostranstvo (tj. pojavljivali su se na ex-YU prostorima a i šire); osim stripova štampanih u periodici objavljena im je i inostrana samostalna knjiga: vršacki tandem Wostok&Grabowski 1997.g. je za britansku izdavacku kucu "SLAB-O-CONCRETE" objavio album pod nazivom "Tata je tako daleko... moramo ga naci!" u kome su sabrana prva cetiri segmenta serije o devojcici Popošak i njenom psu Cvecu (inace kod nas štampanu u raznim izdanjima, pocev od "Strip manije" i "Patagonije" do fanzina). Izuzetno pohvalnu uvodnu rec za album napisao je Džim Vudring, legenda americkog i svetskog andergraund/alternativnog stripa. Za nepoznate umetnike (iz krvolocne zabiti) bolja preporuka od ove ne bi se mogla zamisliti.

Naravno, kako je to uobicajeno za naše prostore, sem šacice poštovalaca, niko iz zvanicne kulture nije obratio pažnju na ovaj uspeh, pre svega zato što u ovdašnjim krugovima etablirane umetnosti strip postoji samo kao "šund i kic"; istini za volju, Vršac se autorima 'odužio' paradnom dodelom tzv "Nagrade oslobodenja" za uspehe na polju stripa. Wostok i Grabowski nastavili su da rade bez ikakve vidljive (citaj materijalne) podrške držeci se sopstvenog koncepta i vizije stripa (cinici bi, pak, mogli da primete da se zahvaljujuci odsustvu 'brige' autori bili oslobodeni bilo kakvog pritiska koji bi uticao na njihovu produktivnost i beskompromisnost). Kako god bilo da bilo, tek 2002. godine našao se ovdašnji izdavac ("Lavirint" i "Samizdat B92") voljan da odštampa i ponudi citaocima originalne table ovog strip serijala (u vanredno uspeloj grafickoj realizaciji Saše Mihajlovica

"Popošak i Cvece" zapocinju prizorom na groblju: "Dvogodišnja curica po imenu Popošak i njen veoma obrazovani pas zvani Cvece" stoje na grobu Popoškine majke. Ona pita "Mama paji?" a nakon potvrdnog odgovora i "'De je tata?". Cvece pokazuje vrh brade koji viri iz "plave sobe". Ali, ispostavice se, radi se o vrlo, vrlo dugackoj bradi tako da putnici-tragaoci, prolaze kroz kuce, lavirinte, pejzaže, šume i polja, odlaze u svemir i druge dimenzije. Naravno, sasvim u skladu sa stazama i bogazama srecu i svakovrsne kreature, monstrume, veseli camac Suvozemac, junake iz Oza, bracu Marks, morževe iz Vladivostoka, proždrljivog Mnogobojca, zeceve, pticu Soko-sokocalo, mrguda kome ce morati da cede bubuljice, pacice i inu menažeriju da bi, posle stotinjak strana, stigli do zida na kome piše "Kraj sveta!", tu sreli Vudringovog strip junaka macka i sa njim i pticicom iz roda "Kva-Kva-Pi-Pi-Koko-Da-Koko-Da", nakon što probude vecitog sanjalicu Malog Nema (Vinzora MekKeja) prošli kroz prepreku u drugi svet i neke buduce avanture.

Kako se iz osnovnih crta zapleta da zakljuciti "Popošak i Cvece" slede poetiku bezbrižne, totalne fantazmagorijske igrarije bez ikakvih obaveze prema principima tradicionalnih strip prica. Situacije u koje ulecu bizarni likovi prepune su apsurdistickog humora i karikiranja šablona a, kao vrhunac citavog zamešateljstva, ne postoji ni najmanja naznaka bilo kakve katarze ili poruke. Strip je jednako iskušenja za njegove stvaraoce i one koji ga citaju. Prica se, kako to Wostok i primecuje u svom uvodu, od pocetne ideje razvijala po sopstvenoj unutrašnjoj logici na koju su umetnici imali (ni)malo uticaja. Infantilni ton replika i dešavanja nametnuo je i odgovarajucu vizualizaciju koja se krece u krugu samosvojnog i prepoznatljivog stilizovanog karikaturalnog crteža kojim dominiraju crne površine i gusto sencenje. Sveukupno, rec je o vrlo ubedljivom, duhovitom i vrcavom strip ostvarenju kome treba pokloniti pažnju i vracati mu se.

Dok je "Popošak i Cvece" baziran na ludizmu u svim oblicima i neumerenim kolicinama, strip "Luna", raden je na strip predlošku "Prvi ljudi na Mesecu" brace Nejgebauer (a ovi su za predložak imali roman H. Dž. Velsa), i nominalno spada u naucnu fantastiku. Wostok se, ovog puta, manje poigravao pricom dok je Grabowski dao oduška svom crtežu stvorivši majstorski montirane table kojima dominiraju masivne crne površine što, uz neuobicajene rakurse, rezultira upecatljivom atmosferom kojoj teško da ima ravne u ovdašnjem stripu (a i šire). Artisticki ubedljivo gradenje stranog sveta i smešno-strašnih kreatura u "Luni" dokazuje da pred sobom imamo prave umetnike koji rade iz sve snage. Neortodoksni pristup SF stripu odnosno vizuelno odstupanje od uobicajenih šablona dodatni su motiv za išcitavanje ovog stripa kako od 'nespecijalizovane' tako i od žanrovski potkovane publike. Ovaj vanredni strip nije viden je na stranicama "Patagonije" a zatim, kao kompletna celina, u casopisu "Rec" (broj 31, mart 1997.g.). Ipak, za pravu i trajnu recepciju ovog izuzetno dela bilo bi nužno album izdanje.

Iako je, kako vidimo, Grabowski manje sam a više u tandemu, uradio poprilicno, objavio puno i imao dosta uspeha, poslednjih godina se ucutao i batali crtanje iz samo njemu znanih razloga tako da mu je trenutni status 'stripadžija na odmoru neodredenog trajanja'.

Naravno, da bi se bolje upoznali sa 'slucajem' Grabowski dajmo, konacno, i njemu rec:

Knjige, stripovi, filmovi koji su uticali na tvoj strip?
"Na prvom mestu su na moj rad podjednako uticali filmovi i stripovi, svaki od medija na svoj nacin. Knjige su došle na red znatno posle njih. Što se tice žanrova, verovatno se tu stvari mnogo ne razlikuju od vecine citalaca casopisa 'ZS', u ranoj mladosti sam najviše bio oduševljen SF-m i hororom. Konzumirao sam sve do cega sam mogao doci. U tom periodu jedan dugometražni animirani film je imao poseban uticaj na mene, rec je o 'Heavy Metal-u'. Otišao sam na projekciju predzadnjeg dana prikazivanja, išao sam u šesti ili sedmi razred osnovne škole, poslepodnevna smena, znam da smo imali nešto manje casova tog dana. Toliko sam bio oduševljen i raspamecen posle filma da sam sutradan pobegao sa zadnjeg casa, otišao u bioskop, poneo svesku, olovku i baterijsku lampu, i za vreme projekcije pokušavao da skinem detalje pojedinih scena. Žao mi je što nemam sacuvanu tu svesku. Posle toga se 'Heavy Metal' nekoliko godina nalazio nedodirljivo na prvom mestu mojih omiljenih filmova. Da spomenem da sam nabavio i LP(dupli album) sa muzikom iz filma; muzika je takode bila fantasticna. Od stripova ne znam šta bih pre spomenuo jer sam citao sve što je izlazilo kod nas. Možda ce biti interesantan ovaj detalj (koji u mnogome govori kakva sam paljevina bio): kada sam poslao pismo 'Strip Zabavniku' (koje je objavljeno) sa molbom da pocnu sa objavljivanjem Marvelovih super – heroja i da mi nema života bez njih! Hahaha, ocigledno mi nije bilo dovoljno to što su Marvelovi super-heroji izlazili u 'Eks Almanahu' i 'Stripoteci'."

Saradnja sa Wostokom?
"Mislim da je o našoj saradnji vec dosta pisano i receno. Sve je jasno ako kažem da sa Wostokom imam mnogo više uradenih tabli stripa nego što sam ih uradio samostalno. Prvo zajednicko delo nam je ujedno i najpoznatije i najuspešnije. Naravno, rec je o stripu 'Popoškak i Cvece'. Ja sam u to vreme (leto 1993) tragao za svojim stilom, još i veci mi je problem bio tuširanje olovke. Mucio sam se rapidografima sve dok nisam otkrio cetkice, relativno kasno s obzirom da sam imao 24 godine. Dakle, te '93-e je na moju inicijativu došlo do kreativnog susreta izmedu Wostoka i mene. On je izuzetno vladao tehnikom tuša, meni je olovka išla lakše, pa je samim tim svako od nas preuzeo onu stranu posla koja mu je najviše odgovarala. Pošto smo se savršeno nadopunjavali i imali neogranicenu slobodu u okviru posla, bez da je to išlo na uštrb onog drugog, nastavili smo zapoceto i dodatno eksperimentisali. Neki od radova su više puta objavljivani, dok drugi do dan-danas još uvek to nisu."

Strip "Luna" i dešavanja oko nje?
"'Luna' je radena po strip predlošku 'Prvi ljudi na Mesecu' brace Nejgebauer koji je objavljen svojevremeno u jednom od brojeva 'Pegaza'. Kako smo mnogo u našim zajednickom radovima polagali na atmosfericnosti, i mnogo crnog i svetlosti kao posledica toga, Wostok je smatrao za idealnim da uradimo našu verziju stripa 'Prvi ljudi na Mesecu'. Ja do tada nisam znao za postojanje tog stripa, ali pošto sam ga prelistao nije trebalo mnogo da pretpostavim kako bi naša verzija mogla da izgleda. Cak je ispala neplanirano drugacija jer je Wostok poceo da manje šrafira moju olovku a više da nanosi vece 'kolicine' crnog tuša. Posledica toga je i osobeno posvetljavanje belom temperom i dobijanje utiska lunarne svetlosti. Wostok je posle prve dve table bio malo skeptican jer se plašio da preteruje, dok je, što se mene tice, stvar bila savršeno jasna - To je bilo to! Prve dve epizode su objavljene u 'Patagoniji', a pocetkom '97-e je kompletan strip od skoro 60 tabli objavljen u 'Reci', casopisu za književnost i kulturu. Postojali su planovi pre godinu-dve da se 'Luna' objavi u vidu strip-albuma od strane koju zastupa Dejan Ðokovic, inace urednika strip magazina 'Lavirint' koji je ko-urednik albuma 'Popošak i Cvece'. Moguce je da se ti planovi nisu skroz izjalovili ali za sada je sve ostavljeno po strani, nemam dovoljno informacija da bih mogao reci nešto više."

Šta sada (ne)radiš i zašto?
"Egzistiram, planiram, nadam se; u meduvremenu sam se rasplinuo na sve strane jer mi je trebalo mnogo vremena da zadovoljim sve aspekte svojih interesovanja. Ako radiš nešto onda nemaš vremena za konzumaciju, ako konzumiraš, onda nemaš vremena za rad (ili se ja to samo tako tešim?). Vremena i za jedno i drugo je sve manje, pitanja egzistencije proždiru vreme od oboje. Možda treba malo više hrabrosti, rizika i rešenosti, barem dok još nisam išcileo. Priznajem da me muci što talenat (mora da ga imam makar malo) i minuli rad tako zapostavljam. Treba mi mir da bih mogao da funkcionišem i radim kako prilici a to trenutno definitivno nemam, ova egzistencijalna kolotecina ubija. Uostalom, svako ko se bavi iole slicnim stvarima, npr. pisanjem, znace o cemu govorim."


Umesto zakljucka: ovo što ste procitali smatrajte kratkim uvodom za strip slucaj Grabowski. Pokušajte negde da iskopate izdanja pomenuta u tekstu. Bice teško uci im u trag ali ce se trud definitivno isplatiti (posebno ako znate da su šanse da se "Luna" a i ostali stripovi pojave u knjiškom obliku vrlo, vrlo tanke). O zacudno-nesvakidašnjem citalacko-gledalackom zadovoljstvu da i ne govorimo-pišemo, treba ga, jednostavno, doživeti. Ostaje da se nadamo da ce Grabowski ponovo uzeti olovku u desnicu ruku i poceti da crta, za sebe i nas.


Markos
Webmaster



Croatia
29259 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 18/03/2006 : 20:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Dobar prilog. Nadam se da ce se Pajke vratiti aktivnije stripu...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 18/03/2006 : 23:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Svakako bi trebao.

Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 19/03/2006 : 00:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
vratio se (aktivnije) ima vetj tome par meseci.
sajt actiontrip.com (http://www.actiontrip.com/index/comics.phtml) ponedeljkom i chetvrtkom donosi pajketove stripove.

****************
look, maybe i didn`t say every little tiny syllable,no. but basically i said `em,yeah.
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 19/03/2006 : 12:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
Ma bravo Pajke! Super su mu ovi stripovi.

Go to Top of Page

Pajke
Senior Member

Serbia
2999 Posts

Member since 13/11/2001

Posted - 22/03/2006 : 13:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajke a Private Message
Evo mene, nije me bilo duze vreme na internetu uopste. Cale mi je bio umro pa sam bio skenjan i tako...vec sam se malo i odvikao od foruma.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29259 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 22/03/2006 : 13:26:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Pajke, iskrena sucut...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 22/03/2006 : 15:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message
>Pajke, iskrena sucut...

Suchut i od mene, Pajke.

mcn

Dnevno svježe strip-vijesti na http://qstrip.blog.hr ; recenzije knjiga i stripova na http://mcn.blog.hr *** Q STRIP 10 na svim kioscima! *** CCEtvrtkom: SERGEJ na www.zmcomics.co.yu ***Petkom: MARTINA MJESEC na www.stripovi.com i nova KVINTALOVA TJEDNA KARTICA u Strip Vestima (www.zmcomics.co.yu)!
Go to Top of Page

Maximuss
Advanced Member



Croatia
9013 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 22/03/2006 : 17:20:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Maximuss's Homepage  Send Maximuss a Private Message
I od mene. :( Ne daj se, majstore!

Go to Top of Page

Pajke
Senior Member

Serbia
2999 Posts

Member since 13/11/2001

Posted - 23/03/2006 : 00:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajke a Private Message
Hvala momci.

Proslo je vec neko vreme pa je za mrvicu lakse, zivot ide dalje dosta o ovoj temi.
Go to Top of Page

Watashi
Senior Member

Croatia
1382 Posts

Member since 11/11/2004

Posted - 23/03/2006 : 00:42:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Watashi's Homepage  Send Watashi a Private Message
:)

--
"Podajgle ih daj. PUTELJCI! Kae, kikichi, dosli ste da vas naucim kak se raste?"
--Barbarin blaz
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000