forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Popularizacija stripova - prijedlog za izdavace
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 01/10/2006 : 17:03:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message
Bio je opet malo prije i prikazali su neke skice o texu...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/10/2006 : 18:03:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by hello

Ovaj site je siguran sam povecao prodaju stripova za barem 20%.


previdaš jednu, vrlo bitnu, stvar

Ovaj site jest pridonio vecem bumu stripova, no zapravo se radi o sljedecem - ponovnom budenju strasti kod kolekcionara ili barem, žešcih ljubitelja stripova.
Nije imao utjecaja na obicne citace, koji fale. Samo takvi, povremeni citaci ili citaci-iz-dosade, dakle, ne-ufurani strasno u strip, mogu stovriti neku mas-bazu kupaca. (takvi cine vecinu u svemu, gledaju filmove a ne skupljaju, piju pivo a nisu ovisnici itd).
E, pa za takve, strip je nezanimljiv, a veliku ulogu tu igra i cijena, koja je - visoka! (ili barem viša nego kod drugih oblika zabave, do kojih se može doci jeftinije)

Medutim,
kako sam vec natuknuo, i ta situacija (eksploatiranje žudnje fanaticnih ljubitelja) dosegla je svoj zenit i sada slijedi - propadanje!
Do ovog sam došao promatranjem dinamike strip-scene i prodornošcu koja mi je dana.

stoga,
citajte uskoro


---Markos to nije znao - filozofija prirode skupljanja stripova---

kod svih boljih prodavaca novina, uglednijih knjižara i ozbiljnijih radio-emisija



Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 01/10/2006 : 18:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by hello

Ovaj site je siguran sam povecao prodaju stripova za barem 20%.


previdaš jednu, vrlo bitnu, stvar

Ovaj site jest pridonio vecem bumu stripova, no zapravo se radi o sljedecem - ponovnom budenju strasti kod kolekcionara ili barem, žešcih ljubitelja stripova.
Nije imao utjecaja na obicne citace, koji fale. Samo takvi, povremeni citaci ili citaci-iz-dosade, dakle, ne-ufurani strasno u strip, mogu stovriti neku mas-bazu kupaca. (takvi cine vecinu u svemu, gledaju filmove a ne skupljaju, piju pivo a nisu ovisnici itd).
E, pa za takve, strip je nezanimljiv, a veliku ulogu tu igra i cijena, koja je - visoka! (ili barem viša nego kod drugih oblika zabave, do kojih se može doci jeftinije)

Medutim,
kako sam vec natuknuo, i ta situacija (eksploatiranje žudnje fanaticnih ljubitelja) dosegla je svoj zenit i sada slijedi - propadanje!
Do ovog sam došao promatranjem dinamike strip-scene i prodornošcu koja mi je dana.

stoga,
citajte uskoro


---Markos to nije znao - filozofija prirode skupljanja stripova---

kod svih boljih prodavaca novina, uglednijih knjižara i ozbiljnijih radio-emisija



Tako je govorio Zagortustra.

Upravo zato treba reklama za te "obicne" citace koji bi kupili strip npr. dok putuju, dok cekaju ili su u posjetu u bolnici, dok su na ljetovanju i sl. a iz takvih "obicnih" citaca ce se stvoriti oni "neobicni" koji ce visiti na stranici stripovi.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/10/2006 : 18:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by hello
Upravo zato treba reklama za te "obicne" citace koji bi kupili strip npr. dok putuju, dok cekaju ili su u posjetu u bolnici, dok su



da, kupili bi ga, ali ako je - badava

drugim rijecima,
bojim se da nikakva reklama nece pomoci, osim ako ce usporedno s njom i cijena kiosk-stripova pasti na 5kn...ili manje

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16497 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 01/10/2006 : 18:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message
quote:
Originally posted by hello

Istina je da se sve može pronaci na internetu, ali je takoder istina da ljudi svejedno više citaju novine nego što koriste internet. U novinama imate recenzije kompj.igrica, knjiga, albuma, filmova i sl., a jedino nema recenzija i reklamiranja novih stripova. Ovaj site je siguran sam povecao prodaju stripova za barem 20%. Reklama je važnija više nego vecina vas misli. Cijena, cijena je bitna ali u dosta slucajeva nije presudna. Firma Van Gogh stalno reklamira svoje naocale i optike. Tarik Filipovic nosi naocale Alain Mikli i ne bi vjerovali koliko je to povecalo prodaju tih naocala, a koštaju oko 3.000,00 kuna.
Još jedna recenica o reklamnoj moci: Reklama stvara nametnutu potrebu kod ljudi za nekim proizvodom iako im on nije neophodan.


Sigurno da je ovaj sajt povecao prodaju stripova za neki procenat, ali ne vjerujem baš za 20%. Npr. ja nikad ne bi znao da uopšte izlazi Mali rendžer u izdanju Van Gogha da nije bilo ovog sajta. Takode ne bi znao da postoje strip knjižare u Beogradu gdje se mogu kupiti stripovi hrvatskih izdavaca po nižim cijenama, a ovdje stripova nema na kioscima zbog loše distribucije. Ali na ovom sajtu su svi za Van Gogh izdanja saznali iz rekalme u Modroj lasti. Znaci, Van Gogh ima bar negdje reklamu gdje to citaju djeca koja tek pocinju sa citanjem stripova. A opet prodaja nije nešto. Teško je ocekivati da bi i dobra reklama popravila prodaju, interesovanja djece su previše razlicita od onog što nude stripovi.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 01/10/2006 : 19:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message
quote:
Originally posted by stinky



Medutim,
kako sam vec natuknuo, i ta situacija (eksploatiranje žudnje fanaticnih ljubitelja) dosegla je svoj zenit i sada slijedi - propadanje!
Do ovog sam došao promatranjem dinamike strip-scene i prodornošcu koja mi je dana.

stoga,
citajte uskoro


---Markos to nije znao - filozofija prirode skupljanja stripova---

kod svih boljih prodavaca novina, uglednijih knjižara i ozbiljnijih radio-emisija





Zanimljivo... ja sam nekako pod utjecajem marxovog dijalektickog materijalizma došao do zakljucka kako recimo Libellus zapravo uništava strip izdavaštvo i ne radi apsolutno ništa na popularizaciji stripa u nas, cak suprotno (text o tome citajte takoder uskoro... negdje na netu ako ne ovdje).

A iz tvog priloženog posta vidim da mislimo na slican nacin...

in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29081 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/10/2006 : 19:31:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter

Mislim da je Marko rekao da ga ne zanima popularizacija stripa.


Mislim da krivo mislis, bar se ja toga ne sjecam. Ovaj sajt je najbolji dokaz da me popularizacija stripa itekako zanima.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 01/10/2006 : 19:38:41  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message
ovdje u ch se prilicno radi na popularizaciji stripova i to uz cinjenicu da je trenutno zanimanje za strip prilicno visoko.
filmske obrade strip heroja u zanjih par godina su sve ucestalije i u velikome su doprinjele popularizaciji istoga,a isto tako racunalne igrice sa slicnom tematikom.
osobno sam u stalnom kontaktu sa nekoliko vlasnika comic-shopova koji mi i sami kazu kako im posao ide prilicno dobro.

i know assholes grow on trees but i"m here to trim the leaves!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29081 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/10/2006 : 19:39:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
I da, pa naravno da markos unistava strip izdavastvo i strip scenu kod nas, pa to je valjda svima ocito. Da nije Stinky-a, mozda bi u tome i uspio... Kvragu, stalno mi remeti planove.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/10/2006 : 19:44:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by kiky

Zanimljivo... ja sam nekako pod utjecajem marxovog dijalektickog materijalizma došao do zakljucka kako recimo Libellus zapravo uništava strip izdavaštvo i ne radi apsolutno ništa na popularizaciji stripa u nas, cak suprotno (text o tome citajte takoder uskoro... negdje na netu ako ne ovdje).

A iz tvog priloženog posta vidim da mislimo na slican nacin...




bez lažne skromnosti,
najvecu zaslugu u tvom dijalektickom sazrijevanju, pripisujem - sebi.

mislim, ok je marx, no bez Zagortustre i njegovog cekica, ti bi još uvijek lutao stranputicama i vrištinama intelekta

veselim se tvome postu, a još više daljnjem upijanju znanja /i vrlina/ iz Zagortustrine škrinjice

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12751 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/10/2006 : 19:59:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

I da, pa naravno da markos unistava strip izdavastvo i strip scenu kod nas, pa to je valjda svima ocito. Da nije Stinky-a, mozda bi u tome i uspio... Kvragu, stalno mi remeti planove.




ehehej
nema potrebe za sarkazmom...i samosažaljevanjem

Ja sam, kao i svaki heroj, pozvan da ucim i pomažem. Nema u tim ucenjima nikakve zloce niti sudovi proizlaze iz niskih strasti /kako si ti to možebitno doživio, promatrajuci sebe.
Naslov lijepo kaže "Markos to nije znao" - što implicira da ne rušiš strip-scenu svjesno, namjerno, vec iz neznanja i ne-razmišjanja o biti stripaštva.
I još kaže "Filozofija prirode skupljanja stripova" - znaci, tu ce biti objašnjena sama srž skupljanja stripova, te konzekventno definiciju skupljanja, izvedeni argumenti zašto Markos (ti) pridonosi(š) slomu strip-scene.

dakle, kao heroj, ja jednostavno iznosim promišljanja izvedena iz opažanja svijeta oko nas (u ovom slucaju strip-scene), a ta su promišljanja istinita, tj. takva da se poklapaju sa datim cinjenicama, i ništa tu ni ne dodajem ni ne oduzimam. A na svakome je da se nosi sa tom istinom kako zna i umije...

Tako je govorio Zagortustra.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29081 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/10/2006 : 20:24:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Dobro, ocito cemo morati cuti tvoju istinu po jubilarni 246. put.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17226 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 01/10/2006 : 21:03:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Upravo sam se jutros zamislio nad "Svetovim" Alan Fordom koji je kod nas izdrzao vec 40-tak redovnih i, mislim, 20-tak vanrednih brojeva. Tako sam pomalo citao "Golf", jednu od Magnusovih epizoda, dakle iz perioda kad je Alan Ford bio najkvalitetniji, i smejao se ponovo, bez obzira na to sto je srpski prevod (mnogo smo puta pricali i o kvalitetu Brixyjevog prevoda i o tome kako je nama iz Srbije to jos dodatno smesno sto je Hrvatski jezik, no nije prevod bitan za ono sto hocu da kazem). Koliko znam, "Svetov" Alan Ford se stampa u oko 15.000 - 20.000 primeraka, a prodaje se oko 12.000 primeraka, cak i takav sa srpskim prevodom. Jasno je da vecinu tih citalaca na cine kolekcionari kakvi smo mi na ovom forumu. Verujem da kolekcionari cak ni ne kupuju taj "Svetov" Alan Ford uopste. Ako uporedimo prodaju sa prodajom koju je imao "Vjesnik" i koja je 80-ih godina bila oko 65.000 na teritoriji cele bivse Jugoslavije, onda moram reci da je prodaja koju postize "Svet" jako dobra. A u cemu je glavna prednost tog izdanja nad ostalim strip izdanjima? Pa to je sasvim jasno - CENA. "Svetov" Alan Ford kosta svega 70 dinara a do skoro je kosta 55 dinara. Kad bi se drugi stripovi prodavali po slicnoj ili tek malo vecoj ceni, verujem da bi se za neko vreme dostigli sasvim pristojni tirazi. To vazi za Srbiju, ali verujem i za Hrvatsku bez obzira na dvostruko ili trostruko veca prosecna primanja u Hrvatskoj.

Ne bih da sad ulazimo u rasprave o kvalitetu papira i stampe i poredjenju "Sveta" i "Ludensa", ali posto znam cene i papira i stampe, "Svetov" Alan Ford bi u "Ludensovom" kvalitetu kostao najvise 85 dinara
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 02/10/2006 : 13:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by kiky

Zanimljivo... ja sam nekako pod utjecajem marxovog dijalektickog materijalizma došao do zakljucka kako recimo Libellus zapravo uništava strip izdavaštvo i ne radi apsolutno ništa na popularizaciji stripa u nas, cak suprotno (text o tome citajte takoder uskoro... negdje na netu ako ne ovdje).

A iz tvog priloženog posta vidim da mislimo na slican nacin...




bez lažne skromnosti,
najvecu zaslugu u tvom dijalektickom sazrijevanju, pripisujem - sebi.

mislim, ok je marx, no bez Zagortustre i njegovog cekica, ti bi još uvijek lutao stranputicama i vrištinama intelekta

veselim se tvome postu, a još više daljnjem upijanju znanja /i vrlina/ iz Zagortustrine škrinjice

Tako je govorio Zagortustra.



Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 02/10/2006 : 13:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
quote:
Originally posted by ---dp---

Zasto uvek kad neko spomene velike tiraze 80-ih godina neko drugi prica kako je to vreme samoupravljanja i kako se ono nece vratiti (na samoupravljanje nego velike prodaje stripova). Kakve to veze ima jedno sa drugim? Ja cisto sumnjam da je "Dnevnik" (ili "Vjesnik" ili "Decije Novine"...) radio sa gubicima pa je zahvaljujuci samoupravljanju bilo toliko stripova na trzistu.

Jos mi je manje jasno kako neko moze pljuvati po samoupravljanju a da ni ne zna sta je tu ustvari. Jedna je prica to sto se kod nas mnogo toga nije sprovodilo onako kako je zamisljeno. S druge strane, komunizam u najgorem smislu postojao je u zemljama istocnog bloka, dok je nasa verzija komunizma bilo ipak daleko bliza onome sto bi to trebalo da bude (iako i dalje veoma, veoma daleko). Mnoga resenja koja su postojala u bivsoj Jugi tek danas pocinju da se primenjuju u razvijenijim zapadnim zemljama, a buducnost ce tek pokazati koliko smo bili glupi sto nismo iskoristili sansu koju smo imali. Kina je danas jako dobar primer, a tek ce to biti. Zivi bili pa videli.



kina je kapitalisticka diktatura, bez ikake veze s komunizmom dan-danas, osim na deklarativnoj razini...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/10/2006 : 14:50:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Jedan konstruktivni prijedlog... Malo lošiju remitendu, pa cak i bolje primjerke donirati bolnicama, ambulantama, frizerskim salonima, djecjim vrticima, stanicama što autobusnim što željeznickim pa nek ljudi citaju dok cekaju. Isto tako jedan dio u škole...

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Go to Top of Page

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 03/10/2006 : 16:20:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
quote:
Originally posted by Rico

quote:
Originally posted by Deki86

Ma evo problema: cijena neke igrice za kompjuter je identicna cijeni nekog stripa na kiosku.
I sad ti nagovori tog klinca koji tu igricu igra mjesecima da umjesto nje kupi neki strip.
Nemoguce, zar ne?


Ma neeeeeeeeee, tj. daaaaa... no, to je vec stvar pravne države. Strip original je 16-20kn, a orig. video igrica je 400-700 kn, glazbeni cd je oko 100 kn. Znaci, nije baš tako zamišljeno, ali... mislim da cemo ipak trebat poslušat Toninha...

Upri tute, rodijace!
http://rico.bloger.hr/



mislilo se na igricu pirat koji je iste cjene kao i strip..
ali šta sam mislio reci od mojeg prijatelja brat ide 3 ili 4 razred(nemam pojma, uglavnom dete)
i on obožava stripove, zapravo zagora, cak nešto i šarucka stripove svoje, neznam od kud on poceo citati zagora ali stari mu uvjek kupi po par komada, i nije mu ni bidno ti brojevi itd. kako sam primjetio (znaci nije i toliko bitno da se pridodaje pozornost da bude ljudima razumljivo šta znaci extra bla bla bla itd.) samo klincu bitno da uživa u strip i to da ga ima..
A sada ako se misli popularizirati strip to je isto kao i svaka druga stvar, npr. i da je neki proizvod sranje ako ima dobru/odlicnu reklamu prodaja dere, mene su stripovi zaintresirali slucajno,bio klinac, bila kiša, pa smo ja i stara stali kod kioska da ona kupi nešto i ja vidio strip i kupio ga, došao doma poceo ga citati i zaintresirao se za strip, nisam od nikakve reklame naišao na strip
ko se zaintresira za strip ce sam naci nacin da se informira o njima, ali treba za masu ljudi reklamu napraviti, jer nece svako ko ne cita stripove naletiti na strip na kiosku i zaintresirati,
pa zašto se nebi uz jutarnji kao knjige davali stripovi, ili barem da izadje malo veci prilog uz koje novine za nadolazeci crš,
Neko je u ovom topicu spomenuo Big brother, da neka koji stanar obuce majicu na zagora
pa nebi bilo loše, možda bi prodaja naglo skocila ali bi opet za neki nivo se vratila nazat(da neke curice/cure koje prate BigB.. pa kupe zagora a inace citaju Okej TEen, i šta ti ja znam šta, pa bi rekle koji vrag je to)


Strip je zakon
Go to Top of Page

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 03/10/2006 : 16:22:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
e da, zašto se ne ubaci u metro novine strip, ili kao prilog o stripu il baš strip, pa to su ipak besplatne novine i ljudi to grabe i šta je najzanimljivije temeljito pregledaju jer je besplatno;)


Strip je zakon
Go to Top of Page

JohnDrake
Junior Member

467 Posts

Member since 08/01/2005

Posted - 03/10/2006 : 16:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Send JohnDrake a Private Message
Jebate, ovi novi Mercedesi su mi preskupi, je li može to šta jeftinije. Da košta ko Jugo, prodava bi se puno bolje. A zašto ne bi stripovi išli besplatno uz novine. Samo pucneš prstima i eto ih sutra na svim kioscima. I nemojte da su na lošem papiru, cudno prevedeni i da fali koji oblacic teksta.

Drugovi, mi trebamo...
Go to Top of Page

Boyan.P
Senior Member



Croatia
2773 Posts

Member since 13/06/2004

Posted - 03/10/2006 : 16:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Boyan.P a Private Message
ne besplatno kao ni dvdei, ili knjige uz jutarnji, prva uvjek besplatna da zaintresira ljude


Strip je zakon
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/10/2006 : 16:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Promo necjeloviti uzorci? Isto tako ostajem za bolje rukovanje remitendom...

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 04/10/2006 : 17:44:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
quote:
Originally posted by Boyan.P

e da, zašto se ne ubaci u metro novine strip, ili kao prilog o stripu il baš strip, pa to su ipak besplatne novine i ljudi to grabe i šta je najzanimljivije temeljito pregledaju jer je besplatno;)


Strip je zakon



Tek sam ovo sada vidio. Metro sam ja kontaktirao u vezi ev. suradnje tipa dnevna, ili tjedna karikatura, ljudovi se nisu udostojili niti odgovoriti na mail. Mislim nisu oni jedini takvi, velika vecina te ne jebe ni 2%! Zašto ti ovo spominjem, jer karikatura je barem malo bliskija sa dnevnim tiskom, nego strip. Inace, neda mi se sad puno pisat, ali još jedna napomena, casopisi, tjednici, dnevnici u Hrvatskoj uopce ne znaju za radno mjesto ART DIREKTORA! O cemu mi pricamo.

Upri tute, rodijace!
http://rico.bloger.hr/
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 04/10/2006 : 18:07:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message

Stripovi su nekad u nas bili skoro pa dio opce kulture. Danas to više ni izbliza nije tako, a razloga ima puno.Ja znam da u mojoj generaciji nitko osim mene u razredu nije kupovao stripove, a tada još nije bilo playstationa i slicnih stvari koje danas najcešce optužujemo za izumiranje stripa.Ja pripadam onima koji su se našli u svojevrsnom limbu jer su premladi da mogu svjedociti nekadašnjoj sceni a prestari da bi bili sastavni dio suvremenog internet društva. Prvi strip koji sam kupio bio je jedan od posljednjih brojeva Zlatne serije izašlih u Hrvatskoj neposredno pred rat...
Jednostavno, strip je iz domene lifestylea (bože, koliko anglizama) u kojoj su manje-više svi znali za stripove otišao na tešku marginu društva i ostao je predmet interesa uske skupine ljudi. Broj djece koja se danas ozbiljnije zainteresiraju za stripove je jako malen i ovakvi rijetki primjeri samo potvrduju to pravilo.
I da, usudio bih se reci da broj strip fanova nije ni prije bio nešto puno veci nego danas, ali je zato bila gomila ljudi koji ce procitati strip iz razbibrige (u školi, na poslu i sl.) a onda ga se riješiti i zaboraviti.
Takvih danas više skoro pa uopce i nema jer su ostali samo kolekcionari i fanovi.A to i nije loše za izdavace jer mogu formirati cijene kako god žele kad uvijek ima onih koji ce kupiti Dampyra za 60 kuna.
I tu nikakva popularizacija ne može pomoci.

Go to Top of Page

miljenko
Starting Member

6 Posts

Member since 18/10/2006

Posted - 20/10/2006 : 22:12:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit miljenko's Homepage  Send miljenko a Private Message
quote:
Originally posted by ---dp---

Pre 20 godina stripovi su se prodavali u tirazima od 100.000 i vise svaki, a nikad nisam video nijednu reklamu na TV-u, na necijoj majici, na plakatima ili bilo gde drugde... ne znam u cemu je fazon...



ja znam, miševi su prvo pokupovali videorekordere (da parafraziram Kusturicu u jednoj Top listi nadrealista), a zatim i racunala, pa DVD-e, playstatione, u meduvremenu je došao i internet, pa širokopojasni internet, itd. Klinci, kao najšira potrošacka baza, su prestali kupovati stripove, i pare trošiti na mobitele, i to je bilo to.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46690 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/10/2006 : 23:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ja mislin da su se stripovi jednostavno sveli na vrlo uski krug ljudi sa tendencijom daljneg pada.jednostavna ta grana umjetnosti više nije u diru i nikakve reklame tu nece pomoc.

inner fear your worst enemy
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000