forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip newsletter od Bookglobea!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Vorador
Senior Member



Croatia
1581 Posts

Member since 29/09/2004

Posted - 04/01/2007 : 15:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Vorador's Homepage  Send Vorador a Private Message
Napokon i ja danas prolistao to cudo i stvarno sam zadovoljan. Jako lijepo i informativno.
Go to Top of Page

Tally
Average Member

Croatia
744 Posts

Member since 13/01/2003

Posted - 06/01/2007 : 11:58:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Tally a Private Message
Ostali konstruktivni komentari? Hocete li vi strip magazin ili necete? Maca popala jezik?

Imate priliku sudjelovati u necemu vrlo važnom za ovdašnju strip scenu (stvaranju pravog strip magazina) a zasada samo par komentara. Suradujte s nama! Ocekujemo vašu pomoc!

Vaš SMG! urednik

Tally

Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
526 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 06/01/2007 : 12:06:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
quote:
Originally posted by Tally

Ostali konstruktivni komentari? Hocete li vi strip magazin ili necete? Maca popala jezik?

Imate priliku sudjelovati u necemu vrlo važnom za ovdašnju strip scenu (stvaranju pravog strip magazina) a zasada samo par komentara. Suradujte s nama! Ocekujemo vašu pomoc!

Vaš SMG! urednik

Tally


Pomoc u kojem smislu...
Možemo li slati vjesti,naše radove (ima li šanse da se objave)...

Reci neku e-mail adresu na koju se može kontaktirat.
Kada ce site od bookglobea bit gotov...? Hoce li on u sebi imat integriran web shop u kojemu cemo moci recimo kupit bookglobe izdanja preko interneta po jeftinijim cjenama.

Edited by - blueberry on 06/01/2007 12:09:10
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 06/01/2007 : 12:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
Naravno da hocemo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kakvo je to pitanje?!

Jedva cekam!
Nakon ukidanja Comic stripa od SD i pokušaja sa Garfield Zabavnikom ovo je jedini tracak nade koji se nudi.
I želim ga odmah i sada.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 06/01/2007 : 12:32:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
kupih spajdija i prolistah SMG te nešto i procitah i mogu reci samo naprijed

--
http://www.sesvete-online.info
http://www.paucina.com/

Edited by - Spiderman on 06/01/2007 12:33:03
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26664 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/01/2007 : 14:52:16  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
[quote]Originally posted by Tally

Ostali konstruktivni komentari? Hocete li vi strip magazin ili necete? Maca popala jezik?

Imate priliku sudjelovati u necemu vrlo važnom za ovdašnju strip scenu (stvaranju pravog strip magazina) a zasada samo par komentara. Suradujte s nama! Ocekujemo vašu pomoc!

Vaš SMG! urednik


Za prvi broj je više nego dobroA šta se tice pravog strip magazina ja sam ZA!Jedan europski album+kratke price+tekstovi o stripu i novosti,mjesecno a mogli bi dvotjedno a zašto ne i tjedno

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
526 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 06/01/2007 : 15:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
Mislim da je dvomjesecni ritam izlaženja spor...u tom vremenskom razdoblju informacije zastarjevaju i više nemaju koristi.

Zahtjevam minimalno jednom mjesecno...
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11091 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/01/2007 : 16:07:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Da, jednom mjesecno bi bilo fenomenalno! Naravno ako je izdavac spreman na krpljenje financijskih rupa koje bi taj strip magazin neminovno proizvodio. A da bi se minus izbjegao možda bi bilo pametno kontaktirati velike hr filmske distributere da se oglašavaju u takvom magazinu. Bar su Blitz, Continental i Issa dovoljno jaki da bi to mogli sebi priuštiti.
Po meni nije nužno da to bude samo strip magazin, naravno strip mora biti u vecini i primaran ali jedna trecina bi se mogla pokrivati filmom, knjigom i igricama. Pri tome mislim na recenzije, najave noviteta, kao i na intervjue.
Nekako mi djeluje da povezivanje svih ovih grana može povecati citalacku bazu što bi sigurno utjecalo i na povecanje prodaje, pogotovo vezivanje uz film u trenutku kada se najavljuje nekoliko filmova po stripovima a i u trenutku kada se ugasija i najbolji filmski mafazin na ovim prostorima, ikad, Hollywood.
Jedan magazin koji bi sadržavao, pored kompletne epizode stripa, i dio posvecen filmu, knjigama i igricama bio bi mi jako interesantan za kupovinu.
Ponavljam, nije zanemariva ni šira, puno šira, mogucnost sponzoriranja projekta ukljucivanjem gore navedenog.

www.sd-gradac.hr ( nogomet )
www.gradac.hr
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 06/01/2007 : 17:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Renky
Po meni nije nužno da to bude samo strip magazin, naravno strip mora biti u vecini i primaran ali jedna trecina bi se mogla pokrivati filmom, knjigom i igricama. Pri tome mislim na recenzije, najave noviteta, kao i na intervjue.


Pitanje: koliko je ovaj moderniji aspekt zabave zapravo u rukama LMInformatike? I da li bi htjeli uopšte suradivati sa Tallyem nakon razilaženja...?
A ti bi Renky, da parafraziram Zabranjeno, htio Hollywood mjesto Hollywooda? U svakom slucaju, i ja sam za ovakav koncept u svako doba dana i noci, samo da nije preskupo...

A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Fuck Censorship! ||| Lavirint na engleskom: http://tinyurl.com/y93gym ||| Recite NE cenzuri! ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11091 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/01/2007 : 18:32:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Ne, ne želim Hollywood nego strip magazin ali mislim da malo širi krug citatelja nikad ne može škoditi .
Nisan baš upucen u pitanja igrica i njihovih zastupnika ali u normalnom svitu ( drugo je pitanje spadamo li mi tamo ) bi zajednicki interes triba biti iznad nekih osobnih pitanja.
A cijena, uz kvalitetne sponzore, bi mogla biti u granicama podnošljivosti.
Ali opet, ja to ovako laicki, neman pojma o stvarnom stanju ni mogucnosti, ni želja, ni cijena...

PS
Da se vratim na Hollywood kojeg je uredivao, gle cuda, stripofil ili bolje receno strip-teoreticar ili štošta još vezano uz strip, nikad mi nece biti jasno zašto nisu nakon 130 brojeva i više od 10 godina REDOVITOG pojavljivanja na kioscima pokušali sa prominom cijene. Bar broj ili dva, makar to poskupljenje bilo i drasticnije. Naime 20 kn je zaista smišna cifra za ono što smo dobijali u magazinu. Ionako ga nisu kupovali slucajni prolaznici nego filmofili. A onaj tko voli film bi to kupija po svaju cijenu, slicno kao i kolekcionari stripova u svom slucaju.

www.sd-gradac.hr ( nogomet )
www.gradac.hr
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 06/01/2007 : 18:52:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
Buduci da su u Hrvatskoj u kratkom vremenskom intervalu propali i Hollywood i Total Film, nisam siguran koliko je pametno praviti neki kompromis zarad promila filmske ili neke druge publike. Ja sam za punokrvni strip casopis.

___________
"In my Havana cabana I'll eat something sweet like banana..."
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11091 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 06/01/2007 : 19:35:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Da san tija predložit filmski magazin onda bi i predložija to. Prijedlog se odnosi strip adaptacije ili nešto što ima poveznice sa stripom. Više san mislija na marketinški prostor. Ako se tu i tamo napiše nešto o filmu ili o nekoj igrici, puno je lakše ponuditi prostor magazina za reklamu izdavacima, distributerima ili zastupnicima. Tako da ni reklama ne izgleda "s neba pa u rebra" te da ne bude nužno usmjerena na, recimo, film koji je adaptacija stripa. To može biti bilo koji recentni naslov ako oglašivac procjeni da mu je ciljana publika i medu strip populacijom.

www.sd-gradac.hr ( nogomet )
www.gradac.hr
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 06/01/2007 : 23:11:02  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
Ima logike ovaj Renkyjev prijedlog.
U nultom ili prvom newsletteru je raden osvrt na filmska ostavrenja koja nam slijede :Ghost Rider,Sin City 2,Fantastic Four:Rise of the Silver Surfer,Transfomers,Spiderman 3 itd.itd.
Uz osvrte na nova izdanja,reportaže,intervjue i prezentaciju kataloga,naravno da treba popuniti tekstualni dio.
Ali osnovna bit magazina je strip i kao takav uvijek treba nositi stripovski dio najveci.Tipa premijerni Martin Milan u nultom broju je docarao kakav nas strip junak ocekuje u cetverima albumima koje uskoro izlaze u izdanju Bookglobea.
Takvi premijerni stripovi bi i trebali biti dio strip magazina.Strip uvodnik u album,a mali je milijun kratkih prica raznih junaka koje su neobjavljene još.Zašto to ne iskoristiti u magazinu?
Dakle,
uz obilje tekstualnog dijela trebali bi biti još jedan strip(kao nositelj) i kratka prica jednog od junaka.
Ne znam da li je to sve izvodivo,jer ne znam na koliko je stranica ovaj strip magazin zamišljen.
Go to Top of Page

DusMan
Advanced Member



5067 Posts

Member since 12/11/2001

Posted - 07/01/2007 : 00:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send DusMan a Private Message
Ma manite se Strip magazina i vratite se prvobitnoj ideji - Buffy magazin!!! ;)

Ja, zbilja, sam simpatican...
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 07/01/2007 : 02:08:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
meni se svida smg i moran priznat da me je zainteresira za neke stripove...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29262 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/01/2007 : 10:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Smg je lijepo napravljen, zaista. Treba vidjeti kako ce se to razvijati u buducnosti, ali ovo svakako obecava. Dosta sadrzaja, lijep i moderan dizajn, korisne informacije... i besplatan. Super. Jedino mi se ne svidja tocka 5. u uvodniku, mislim da je to potpuno promaseno. Tj. moglo se to i ljepse reci, ako se bas moralo.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

vukradic
Starting Member

Croatia
22 Posts

Member since 24/06/2004

Posted - 07/01/2007 : 11:08:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukradic a Private Message
Nemojmo se previše zaletavati. Konsenzus je kako strip magazin ne bi bio loša stvar, ali nije to baš tako jednostavno izvesti. U to su se mnogi uvjerili. Macan, uprkos fantasticnom konceptu i kvaliteti magazina Q, muku muci s objavljivanjem svakog broja casopisa. O brojnim propalim pokušajima bilje i ne govoriti. Pa nitko od ljudi koji je do sada pokušao nije propao jer mu je to bila želja. Financijski i organizacijski teret ovakvog podhvata može sahraniti i znatno vecu tvrtku od Bookglobea. Poznato je da veliki izdavaci poput EPH gase magazine kada prodaja padne ispod dvadeset tisuca primjeraka. Ženski magazin Mila pukao je kada mu je prodaja pala na samo 18000 primjeraka, uprkos reklamama. SMG! teško da može ocekivati prodaju vecu od 1500 do 2000 primjeraka na podrucju cijele bivše Jugoslavije. Takva su vremena.

Inace, vecina ideja u vezi sadržaja vrlo je zanimljiva. Uostalom, newsletter smo tako i zamislili: kolaž raznih sadržaja (film, knjige, glazba, web) s posebnim naglaskom na strip, jer ipak smo strip izdavaci. Dobro bi nam, na primjer, za newsletter SMG! koji izlazi ožujku došao volonter spreman napisati u sljedecih desetak dana tekst od dvije ili tri kartice o kompjuterskim i konzolnim igrama koje se referiraju na stripove i obrnuto. Pa, ako ima dobrovoljaca neka se slobodno jave. Isto tako na moj e-mail (bookglobe@zg.t-com.hr) možete slati svoje ideje za tekstove, pa cu vam javljati ima li mjesta za njih u nekom od buducih brojeva SMG!. Suradnika na m uvijek treba.

Što se tice financiranja magazina, ideje o objavljivanju reklama nisu loše, ali, na žalost, potpuno su nerealisticne. Hrvatska je daleko otišla po pitanju marketinga i promocije i specijalizirani magazini koji nisu primarno komercijanoga karaktera ne uklapaju se u suvremene marketinške trendove. Reklame je gotovo nemoguce dobiti u direktnom kontaktu. Danas se ti poslovi iskljucivo obavljaju preko marketinških agencija. Oglašivaci više ne rade direktno nego kroz agencije i posrednike upravo kako bi izbjegli "žicare" poput malih magazina. Da biste bili prihvaceni kao klijent marketinške agencije morate posjedovati komercijalan proizvod (dakle, ponovo morate prodavati barem nekoliko desetaka tisuca primjeraka svog magazina), a komercijalan prizvod možete imati samo ukoliko se uspijete nekoliko godina održati na tržištu uz dobre prodajne rezultate i bez ikakve financijske potpore izvana. Uz to, danas vecina marketinška agencija traži da im se plati unaprijed kako biste postali njihov klijent, a tek nakon toga pocinju za vas tražiti oglašivace. To znaci da vam se može dogoditi da mjesecima placate marketinšku agenciju koja za vas ne može pronaci niti jednog oglašivaca. Naravno, neka se reklama uvijek može upecati u posebnim prigodama (na primjer lansiranje Spider-Man 3 filma), ali zašto bi se, recimo, Continental film mucio reklamirati svoje James Bond filmove u nekom opskurnom strip magazinu kada ih na kiosku i onako tjednoprodaje više nego ce taj strip magazin godišnje prodati primjeraka? Uz to, ako vam i daju reklamu nece vam ju platiti novcem nego robom. Tako cete dobiti gomilu DVD-a koje možete podijeliti citateljima ili pokušati prodati, ali njima sigurno ne možžete platiti autorska prava, prijevod, prijelom i tisak magazina. To vam je hrvatska marketinška kvaka 22!

Slicna stvar je i s promocijom stripa. Cesto se ovdje pojavljuje pitanje zašto se strip ne reklamira više i kvalitetnije. Odgovor je samo jedna i vrlo je jednostavan: preskupo je. Marketinške agencije i mediji uspostavili su cijenike koji filtriraju male oglašivace jer se oni nikome ne isplate. Za pokrivanje jedne reklame u dnevnim novinama treba ocekivati povecanje kiosk prodaje od dvijestotinjak posto, a to je, priznat cete, malo vjerojatno. Kao izdavac moram izabrati: platiti reklamu i uslugu agencije, pa se nadati cudu u obliku povecanja prodaje koji granici s hodanjem po vodi ili iz postojecih sredstava financirati izdanja i cekati da ona, jedno po jedno, postanu toliko nekomercijalna da se naprosto više ne isplate jer vuku tvrtku u propast.

Naravno da su stvari baš potpuno crne!Za pocetak, da nismo glupavi koliko jesmo (i izdavaci i citatelji) vec bismo svi odavno digli ruke od stripa i posvetili se necemu korisnijem i profitabilnijem. Ovdje se prije svega radi o strasti, pa je nemoguce uvijek biti posve racionalan. Na kraju mjeseca uvjek nekako platite sve racune, i kažete sebi: "OK, idemo dalje."

Berni, Tally i ja cemo SMG! gurati koliko god budemo mogli. Troškovi takvog proizvoda strahovito opterecuju "noseci" magazin, u ovom slucaju USX, pa nemamo puno izbora vec prositi besplatna prava za objavljivanje kratkih stripova, pisti gomile tekstova sami (a ne treba zaboraviti da svaki od nas ima radni dan od 12 sati na ostalim poslovima oko izdavanja stripova i albuma), žicati pomac od citatelja, trcati za domacim autorima da nam daju neki materijal i tako dalje.

Priznajem, to je ponekad uzbudljivo i zanimljivo, ali vjerujte mi, kada stigne faktura iz tiskare uzbudenje raste ponajprije u obliku porasta krvožilnog tlaka. Kako VI možete pomoci ili sudjelovati? Pa, siguran sam da cinite sve što je u vašoj citateljskoj moci. Predlažete, sugerirate, kritizirate. Sve je to feedback koji izdavacu ide u prilog jer mu sugerira da ga barem netko percipira, pa onda i cijeli posao ne može biti uzaludan, zar ne?

Svakako bih vam preporucio da nas podržite tako što cete kupovati USX, narucivati naše proizvode i tražiti newsletter u More Comcis strip knjižari. SMG ne možemo slati poštom. Opet poštarina za distribuciju besplatnog magazina bi dokrajcila svaku buducnost takvog proizvoda, ali dat cemo sve od sebe da buduce brojeve u vecim kolicinama dostavljamo u knjižnice po Hrvatskoj. Kada postignemo dogovore s pojedinim knjižarama ili knjižnicama obavještavat cemo vas o njihovim lokacijama. Sve što onda morate napraviti je protegnuti noge i zatražiti svoj primjerak SMG!

Dobro, zagušio sam vas sve ovim kilometarskim postom, ali nadam se da sam uspio pojasniti odredene stvari. Za pitanja i prijedloge smo uvijek otvoreni, no nadamo se kako uvažavate to da ne možemo baš stalo visiti na webu i javljati se na postove. Tko bi u tom sucaju štampao stripove?
S poštovanjem,
Nebojša Radic
Bookglobe
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 07/01/2007 : 11:31:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Svaka vam dala, što se u naš kraj rece! :)
Pitanje: jeste provjerili kakvo je stanje sa reklamiranjem u Srbiji i BiH? Siguran sam da naši oglašivaci nemaju takve standarde kao vaši...

Procitajte kako na http://stripopeka.wordpress.com/ i odmah nam pišite i šaljite radove! ||| A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Lavirint na engleskom: http://tinyurl.com/y93gym ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29262 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/01/2007 : 11:45:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Dobar post.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

darth-vader
Advanced Member



Croatia
4834 Posts

Member since 05/10/2002

Posted - 07/01/2007 : 14:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send darth-vader a Private Message
quote:
da bi se minus izbjegao možda bi bilo pametno kontaktirati velike hr filmske distributere da se oglašavaju u takvom magazinu. Bar su Blitz, Continental i Issa dovoljno jaki da bi to mogli sebi priuštiti.


dobra fora uistinu :)

Issa je propala. Izgubila je video distribuciju Warnera ( to je sada dobio Continental film ) i još uvijek nekako grca s kino distribucijom. Brodway kina je vec odavno trebalo zatvoriti da se radi po nekoj ekonomskoj logici, no eto ljudi pokušavaju, trude se, ali ne ide. U zadnjih godinu dana bio sam preko 10 puta u Brodwayu i morao bih dobro razmisliti koji sam film gledao s više od 10 ljudi u dvorani. Toliko od Isse.

Blitz je u meduvremenu izgubio Universala jer nije imao ekonomske isplativosti u njemu, tj. nije mogao ispuniti zadane uvjete. Sada Universala ima Continental takoder. Zapravo Blitz je to sve prepustio Continentalu, kako bi ovaj sam sebe ubio. Continental sada ima vecinu robe na distribuciji u Hrvatskoj, i nacin na koji sada rade može potrajati još 6 mjeseci do godinu dana, a onda ce i oni lagano na gromacu. Blitz je tu odigrao igru stoljeca. Prepustio je drugima da ispunjavaju teške kvote iz vana dok ne riknu, a onda ce on to preuzeti i postavljati uvjete i nece više morati klanjati se ovima vani.

To je i napravio s kinima. Sva kina osim njegovog su riknula. To je jedna strana medalje. Druga kaže da Cinestara spašava samo partner iz vana ( Cinestar ) jer koliko sam cuo, odlican mjesec u Cinestaruje onaj mjesec koji je oko nule. Što je i logicno. Nekada su u Zagrebu kinematografi na 8 dvorana i dvije predstave dnevno radili redovno 200 000 gledatelja na velikim hitovima, danas Cinestar s 13 dvorana i Brodway s 5 ne mogu napraviti 150 000 na najvecem hitu. Unatrag 3 godine zbilja rijetki filmovu su probijalu tu magicnu cifru ( Borat, sada ce vjerovatno Arthur ). SW III je npr. dosta lošije gledan od prvog i drugog dijela a igrao je svaki dan u 10 predstava što niti jedan niti dva nisu !!!!! Treci LOTR je najlošije gledan, a imalo se 13 dvorana više ( tu je u igri bila i svada distributera ).

No sama logika kaže da distributeri i nisu nešto stabilni - videoteke propadaju, a kome onda oni mogu prodati svoje proizvode => propadaju distributeri. Unazad 3 godine nekoliko solidnih distributera je riknulo, a sada se lome koplja oko preostalih.
Znaci ISSA više ne postoji, ostali su Continetal i Blitz s majorima i Discovery s nezavisnom produkcijom i art filmovima.

Hollywood
Razgovarao sam s gospodinom Krulcicem na Interliberu. Kaže da je imao manje ljubavi prema casopisu da bi ga ukinuo DVIJE godine ranije, ali gurao je na sve nacine dok je išlo. Poskupljenje ne bi njega spasilo jer je prodavao manje primjeraka od Libellusovog Spiroua. Žalosno ali istinito.
Total film je imao vecu cijenu pa je opet riknuo, a meni je bio solidan. Kupio sam svaki broj, prolistao, ponešto procitao...

if you only knew the power of the dark side
Go to Top of Page

vukradic
Starting Member

Croatia
22 Posts

Member since 24/06/2004

Posted - 07/01/2007 : 14:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Send vukradic a Private Message
Haj, Emire. Ne znam za BiH, ali radio sam izuzetno ambiciozne DVD programe za plasman uz dnevne novine u Hrvatskoj. Te sam programe kasnije uspješno prenio u Rumuniju, a u sklopu pokušaja širenja posla vrlo sam detaljno obradio i tržište Srbije. Tamo je, na žalost, marketinška situacija posve obrnuta. Vlada potpuni kaos i sve je pitanje individualnih veza i poznanstava.

Recimo, pokušao sam osigurati neke bilboarde u Beogradu. Vjerova ili ne, ljudi koji ih drže: a) nemaju pojma o frekvencijama, znaci nemaju nikakvu ideju koliko je gradana prosjecno izloženo nekoj bilboard poruci; b)cijene sve bilboarde jednako, tako da, recimo, placaš istu cijenu za promoviranje u centru Bg., kao i za bilboard nasuprot romske mahale kod mosta. Znaci, opet nemaš reference koje ti pomažu da se efikasno reklamiraš.

Evo ti još jedan primjer. Kad sam ljude iz promocije u jednom od 2 najtiražnija dnevna lista u Srbiji pitao kako cemo promovirati jednu našu DVD seriju (koja je u Hr. postigla senzacionalne prodajne rezultate) koja je trebala startati na kioske u Srbiji dobio sam doslovno sljedeci odgovor: "Pa, kako? Bacimo DVD na kioske pa cemo da vidimo kako ce da prode." I to od novina koje eksploatiraju možda 15% svog potencijalnog oglasnog prostora. Te novine su trebale ubirati 75% ukupnog profita od prodaje DVD-a ali nisu bile spremne uložiti trud (ne prostor, jer njega imaju) u realizaciju promo kampanje.

Dakle, daleko od toga da nemam ideju kako se promocije mogu raditi. Realizirao sam ih, uz podršku novinskih kuca, nekoliko koje su dale mocne rezultate. Ali, moram biti racionalan. Ne mogu od novina tražiti da mi ustupe prostor koje inace naplacuju više od 10.000 eura dnevno samo zato što sam im u nekom predhodnom periodu pomogao da zarade dobru lovu. I ja sam zaradio ponešto (i vec utrošio u kamion prava na albume za Hr.) i sada smo kvit. Samo u sitacijama kad mogu "privesti" nekog mocnog oglašivaca imam šanse nešto napraviti, a to je opet nemoguce zbog svega što sam spomenuo u predhodnom postu, te zbog toga što marketinške kuce i ljudi iz marketinga novinkih nakladnika posebno loše reagiraju na takav indivualan lov na oglašivace jer im se time izbija provizija iz džepa.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 07/01/2007 : 14:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Mi smo marketinški sigurno mnogo slicniji Srbiji nego Hrvatskoj, ali zaista ne bih da nagadam jer se uvijek provuce po koji svijetli primjer koji tek potvrduje pravilo. Od novina bi trenutno kampanju vecih razmjera mogao napraviti jedino Dnevni Avaz jer je najprodavaniji, ali urednicka struktura i politika koju oni kao novina sprovode ukazuje da ih vecina nije nikada uspjela procitati ni jedan strip a kamoli knjigu (o bilo cemu, bilo kakvu knjigu...). Toliko o tome, ali ima i Jutarnji svoje izdanje za BiH, pa dobijemo Discovery DVDe...
Što se tice bilboarda, u BiH je najjaci EuroPlakat ali zato i masno zaraduju. Imaju i stranicu na www.europlakat.co.ba
No to je ako i kada... Hvala još jednom na iscrpnim objašnjenjima. ;)

Procitajte kako na http://stripopeka.wordpress.com/ i odmah nam pišite i šaljite radove! ||| A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Lavirint in English: http://tinyurl.com/y93gym ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 07/01/2007 : 19:45:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
quote:
SMG! teško da može ocekivati prodaju vecu od 1500 do 2000 primjeraka na podrucju cijele bivše Jugoslavije. Takva su vremena.



Nisam u poslu, ali ako se Faktor 4 i Divlja magija prodaju u 8500-9000 prim,eraka samo u Srbiji, ne znam sta da kazem.
Ali oni se vala reklamiraju opasno, i to u prime time najskupljim reklamnim prostorima.

___________
"In my Havana cabana I'll eat something sweet like banana..."
Go to Top of Page

vukradic
Starting Member

Croatia
22 Posts

Member since 24/06/2004

Posted - 07/01/2007 : 20:08:49  Show Profile Show Extended Profile  Send vukradic a Private Message
Tocno je da se Faktor 4 i Divlja magija (oba sjajna naslova) prilicno reklamiraju, no njihov je izdavac kompanijakoja ima nekoliko vrlo unosnih veleprodajnih i maloprodajnih poslova nevezanih za izdavaštvo. Kada pregovaraju o reklamiranju svojih proizvoda, a radi se o ugovorima s ozbiljnim ciframa, ta tvrtka, kao i neke u Hrvatskoj, ostvaruju bonuse u obliku promotivnoga prostora ili popusta na oglašavanje. Te bonuse onda troše na reklamiranje stripova, što je svakako za pohvalu.

Da se razumijemo, ne mislim kako je to nešto nelegalno ili nemoralno. Dapace! Ponekad marketinške agencije cak nude povrate bonusa u novcanoj formi (kick back) ili dodatnim popustima. Luxor umjesto toga reklamira strip, svaka cast! Na zalost, neke manje kuce, one koje su iskljucivo vezane za izdavaštvo i nemaju izvore prihoda ili proizvode cije reklamiranje je vrlo isplativo ne mogu si osigurati takav luksuz. Da može, tj. da, recimo trguje velikim kolicinama prehrambenih proizvoda ili igrackama (što se isplati reklamirati koliko god je moguce) Bookglobe bi takoder svoje promotivne bonuse trošio na reklamiranje stripa. Buduci smo primarno mala izdavacka kuca koja se bavi iskljucivo strip izdavaštvom, na žalost, ne možemo to ostvariti.

Pouka bi mogla biti i ta da se radije pozabavimo uvozom žvaka i grickalica, ali to mi i onako žena uzaludno tupi svaki dan, a ja i dalje derem po stripu.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 08/01/2007 : 11:03:20  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Strip fanzin i magazin? Vjerojatno ce najbolje prolaziti ako ce se baviti Bonelli stripovima i nezaobilaznim Zagorom...

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000