forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Naslovi na hrbatu?!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

jaki
Advanced Member



Croatia
25966 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 17/02/2007 : 17:30:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
Gledajuci posložene stripove(i knjige)na mojim policama(je,nekad samo sjednem na kauc i samo gledam),primjetio sam zbrku oko natpisa na hrbatima.Naime,svaki strip,knjiga..ima natpis na hrbatu.Gledajuci strip/knigu kad stoji na nož nekad je on okrenut ulijevo a kod nekih udesno(postoji i slucaj kad je strip/knjiga dovoljno široka da natpis na hrbatu bude okomit-Tad Williams/Algoritam npr,).U slucaju kad slažemo knjige/stripove na nož to i nije toliko bitno.Je,malo bolje je da naslovi idu s lijeva na desno. Pravi problem nastaje kad slažemo knjige/stripove na plik/mac.Logicno je da najstariji strip bude donji sa koricom okrenutom na gore.Svaki novi strip samo stavimo na vrh.Kada dodemo do vrha police pocinjemo novi plik.UtomslucajukodLudensa,SD,Strip Agenta,Bonellija,ZS naslovi budu okrenuti naopako,zato šta im natpisi na hrbatu idu s lijeva na desno.Kod albuma u "naših"izdavaca vecinom naslovi idu slijeva na desno ali ima slucajeva kod istog izdavaca da bude i obrnuto(strip agent).U amerikanaca naslovi(u mojih 60ak tpbova ima samo 2 iznimke)idu sa desna na lijevo.Zaklucak da kod albuma koje svi slažemo na nož treba naslov na hrbatu pisati slijeva na desno a kod Bonellijevih stripova koje slažemo na nož a i položene trebali bi naslovi ici s desna na lijevo!

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 17/02/2007 : 17:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 17/02/2007 : 17:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message


in the evidence of its brilliance
Go to Top of Page

Dalen
Senior Member



Croatia
2259 Posts

Member since 13/03/2003

Posted - 17/02/2007 : 17:51:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Dalen a Private Message
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 17/02/2007 : 18:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
meni stvarno nije jasno zašto se izdavaci ne dogovore da se na svim knjigama piše na isti nacin naslov na hrptu... ovako uvik dobijen vratobolju kad tražin knjige po polici :D

Go to Top of Page

sonor
stripovi.com suradnik



Vatican City
3782 Posts

Member since 18/02/2006

Posted - 17/02/2007 : 18:59:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit sonor's Homepage  Send sonor a Private Message
A s cin se ti zamaraš?!!!

Have you ever felt the future is the past, but you don't know how...?
A reflected dream of a captured time, is it really now, is it really happening?
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 17/02/2007 : 19:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message
Wasser vaga majka.


Prije sam bio "Kuna" na forumu/aukcijama, za one clanove koji me znaju.
Promijenio sam nick iz prakticnih razloga.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 17/02/2007 : 20:37:24  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
covek je perfekcionista i neka , svako ima svoje zadovoljstvo :)))

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Melina
Average Member



Croatia
641 Posts

Member since 24/10/2001

Posted - 17/02/2007 : 23:36:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Melina a Private Message
Dobro si primijetio.

Americka i britanska izdanja imaju uglavnom "padajucu" orijentaciju, a ostala europska, pogotovo slavenska izdanja imaju "uzlaznu" orijentaciju. U prilog prvoj ide da je tako hrbat jasno citak kada knjiga stoji na stolu s naslovnicom okrenutom prema gore, a u prilog drugoj ide to da je, kada su knjige na polici, prirodnije okrenuti glavu ulijevo kako bi procitao naslove, nego obrnuto.

Naravno, sumnjam da nasi izdavaci razmisljaju i o jednom od objasnjenja, uglavnom se radi ili o prosljedjivanju tradicije, ili o kopiranju Amerikanaca (kako u svemu, tako i u tomu), ili o - najcesce - nerazmisljanju. Kako ispadne.
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 18/02/2007 : 01:58:39  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
quote:
Originally posted by Melina

Dobro si primijetio.

Americka i britanska izdanja imaju uglavnom "padajucu" orijentaciju, a ostala europska, pogotovo slavenska izdanja imaju "uzlaznu" orijentaciju. U prilog prvoj ide da je tako hrbat jasno citak kada knjiga stoji na stolu s naslovnicom okrenutom prema gore, a u prilog drugoj ide to da je, kada su knjige na polici, prirodnije okrenuti glavu ulijevo kako bi procitao naslove, nego obrnuto.

Naravno, sumnjam da nasi izdavaci razmisljaju i o jednom od objasnjenja, uglavnom se radi ili o prosljedjivanju tradicije, ili o kopiranju Amerikanaca (kako u svemu, tako i u tomu), ili o - najcesce - nerazmisljanju. Kako ispadne.



Kakvo je to generaliziranje? Kome je prirodnije okrenuti glavu ulijevo nego udesno? Svašta... U prilog drugoj dakle još nema validnih UNIVERZALNIH argumenata.
Ti si pretpostavljam dešnjakinja? Jerbo je ljevacima lakše okrenuti glavu udesno, ne?
A jaki je gore malo nervozan oko naslova na hrptu, ne na hrbatu.
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 18/02/2007 : 08:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message
quote:
Originally posted by mifugo

meni stvarno nije jasno zašto se izdavaci ne dogovore da se na svim knjigama piše na isti nacin naslov na hrptu...



Pa neki se nisu sposobni dogovoriti cak ni sami sa sobom
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15079 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 18/02/2007 : 09:11:27  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message
istina

- --ak ti je slaba pamet moraš imat jaka leda --
Go to Top of Page

scaramanga
Senior Member



Aruba
1274 Posts

Member since 20/04/2005

Posted - 18/02/2007 : 11:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send scaramanga a Private Message
O hrbatima ne vredi raspravljati....pogledaj samo superstrip...to mi je rak-rana!
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 18/02/2007 : 12:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
quote:
Originally posted by zlatkob

quote:
Originally posted by Melina

Dobro si primijetio.

Americka i britanska izdanja imaju uglavnom "padajucu" orijentaciju, a ostala europska, pogotovo slavenska izdanja imaju "uzlaznu" orijentaciju. U prilog prvoj ide da je tako hrbat jasno citak kada knjiga stoji na stolu s naslovnicom okrenutom prema gore, a u prilog drugoj ide to da je, kada su knjige na polici, prirodnije okrenuti glavu ulijevo kako bi procitao naslove, nego obrnuto.

Naravno, sumnjam da nasi izdavaci razmisljaju i o jednom od objasnjenja, uglavnom se radi ili o prosljedjivanju tradicije, ili o kopiranju Amerikanaca (kako u svemu, tako i u tomu), ili o - najcesce - nerazmisljanju. Kako ispadne.



Kakvo je to generaliziranje? Kome je prirodnije okrenuti glavu ulijevo nego udesno? Svašta... U prilog drugoj dakle još nema validnih UNIVERZALNIH argumenata.
Ti si pretpostavljam dešnjakinja? Jerbo je ljevacima lakše okrenuti glavu udesno, ne?
A jaki je gore malo nervozan oko naslova na hrptu, ne na hrbatu.



fora je u tome da je puno više dešnjaka, nije li?
ja san isto cuja objašnjenje da kod nas idu naslovi sliva-nadesno, kod amera obrnuto pa da kad je kod nas obrnuto da je to americki utjecaj.. i stvarno, pogledan sad na policu i vidin da rvacke, slovenske (ne i jedna poljska doduše koju vidin!) idu sliva, a knjige na engleskon s desna.. ima nešto iznimaka (kod rvacki knjiga)...

najgore je što cesto isti izdavaci u knjigan iste serije razlicito napravo naslove (i to ne samo u rvackoj, eto iman tu neke irske knjige na polici i oni su to isto sjebali)...
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 18/02/2007 : 14:59:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
quote:
Originally posted by mifugo

quote:
Originally posted by zlatkob

quote:
Originally posted by Melina

Dobro si primijetio.

Americka i britanska izdanja imaju uglavnom "padajucu" orijentaciju, a ostala europska, pogotovo slavenska izdanja imaju "uzlaznu" orijentaciju. U prilog prvoj ide da je tako hrbat jasno citak kada knjiga stoji na stolu s naslovnicom okrenutom prema gore, a u prilog drugoj ide to da je, kada su knjige na polici, prirodnije okrenuti glavu ulijevo kako bi procitao naslove, nego obrnuto.

Naravno, sumnjam da nasi izdavaci razmisljaju i o jednom od objasnjenja, uglavnom se radi ili o prosljedjivanju tradicije, ili o kopiranju Amerikanaca (kako u svemu, tako i u tomu), ili o - najcesce - nerazmisljanju. Kako ispadne.



Kakvo je to generaliziranje? Kome je prirodnije okrenuti glavu ulijevo nego udesno? Svašta... U prilog drugoj dakle još nema validnih UNIVERZALNIH argumenata.
Ti si pretpostavljam dešnjakinja? Jerbo je ljevacima lakše okrenuti glavu udesno, ne?
A jaki je gore malo nervozan oko naslova na hrptu, ne na hrbatu.



fora je u tome da je puno više dešnjaka, nije li?




Ne znam ali zvuci kao pokušaj diskriminacije od strane vecine
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 18/02/2007 : 15:15:31  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
ja sam recimo levoruk :)

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Melina
Average Member



Croatia
641 Posts

Member since 24/10/2001

Posted - 18/02/2007 : 16:08:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Melina a Private Message
zlatkob: Ako ignoriram provokacije, meni osobno bi bilo potpuno svejedno kamo okrecem glavu, ali me itekako u knjiznici i na vlastitim policama tlaci to sto moram stalno i glavu i tijelo podredjivati okretanim hrptima i gimnasticirati kako bih procitala koje su sve poslozene knjige u nizu. Cisti ergonomski nedostatak koji trosi vrijeme i unosi sum u informaciju. Tebe to ne smeta?
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 18/02/2007 : 18:11:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message
ma ne zivciraj se. glavu okreces tamo odakle meci mijaucu

Nice view from Orthanc inspite of these psychotic trees.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 18/02/2007 : 19:27:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
zna li netko zasto su neki dylanovi hrbati (slobodna dalmacija) zeleni, a ostatak je zuti?
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 18/02/2007 : 19:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
quote:
Originally posted by Melina

zlatkob: Ako ignoriram provokacije, meni osobno bi bilo potpuno svejedno kamo okrecem glavu, ali me itekako u knjiznici i na vlastitim policama tlaci to sto moram stalno i glavu i tijelo podredjivati okretanim hrptima i gimnasticirati kako bih procitala koje su sve poslozene knjige u nizu. Cisti ergonomski nedostatak koji trosi vrijeme i unosi sum u informaciju. Tebe to ne smeta?



(Provokacije?)

Hm. Nisi mi sasvim jasna.
Da li možeš procitati naslov bez okretanja glave?
Zašto ti je naginjanje na lijevu stranu normalno a na desnu nije? Je li to zato što si dešnjakinja?
Ja se prema pravilu ljevorukih naginjem na desnu stranu,i to pod uvjetom da je naslov poveci i da je font sitniji (inace citam hrbat bez pomicanja glave), no ne smeta mi niti naginjanje na lijevu stranu. Takoder vršim intenzivnu "interakciju" sa knjigama i mislim da je to gimnasticiranje lijevo-desno korisno.
U svakom slucaju podržavam standard, jer ako Ameri imaju svoj i mi bismo trebali imati neki. Prakticnije je a stvara se i neki red, ne?

Edited by - zlatkob on 18/02/2007 19:41:20
Go to Top of Page

zlatkob
Average Member

Croatia
633 Posts

Member since 24/02/2006

Posted - 18/02/2007 : 19:42:00  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatkob a Private Message
quote:
Originally posted by supermark

zna li netko zasto su neki dylanovi hrbati (slobodna dalmacija) zeleni, a ostatak je zuti?



He, he, biserkovic
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25966 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/02/2007 : 19:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
quote:
Originally posted by supermark

zna li netko zasto su neki dylanovi hrbati (slobodna dalmacija) zeleni, a ostatak je zuti?


zato šta je u tim brojevima(i u Zagoru,texu..)reklama na zadnjoj stranici bila zelene boje a oni su obuhvatili i hrbat.

Neka živi plemeniti Odin!Dok on živi,živjet ce i besmrtni Asgard!Jer njemu pripada svijet,on je naša volja,naš put i naša moc!
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17226 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 19/02/2007 : 03:32:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Treba da postoje rikne (hrpti) za levoruke i za desnoruke, pa za Amerikance i za Evropljane, pa na cirilici i na latinici..., pa kad dodjes na kiosk, onda lepo kazes ovako: "Dajte mi jednog Zagora Extra cirilicnog za levorukog Amerikanca"
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/02/2007 : 15:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
a oni ti odgovore da imaju samo regularnog dylana na latinici za desnoruke europljane!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000