forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Salinas, otac i sin
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 27/04/2007 : 15:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
Ovo sam pronasao slucajno na internetu, moracu da potrazim.
Strvarno su bili dobri crtaci.

José Luis Salinas
(11/2/1908 - 10/1/1985, Argentina)



José Luis Salinas worked in the advertising field starting in 1929 for some of Argentina's biggest agencies. His earliest work appeared in El Tony and Paginas de Columba. Seven years later, he created his first sucessful comic series, 'Hernán el Corsario', which appeared in the pages of Patoruzu. This was soon followed by numerous series, like 'Capit#224;n Tormenta', 'La Costa de Marfil', 'Miguel Strogoff', 'Los Tres Mosqueteros', and others. For El Hogar, Salinas drew comic adaptations of popular literature.


Alberto Salinas

1 Nov 1932 - 27 Nov 2004

Alberto Salinas is the son of the famous Argentine comic artist José Luis Salinas. He started his career in comics with the series 'Capiango' in the 1950s, about soldiers in the Northwest of Argentina. From 1953, his work was distributed to Europe, where it found great acclaim. Other titles by Salinas are 'Dago' (written by Robin Wood from Paraguay), a re-telling of the famous tale of Vlad Tepes, 'Count Dracula', 'The Black Continent' and 'The Foreign Legion'.

Jedan od stripova na kojima je radio je Dago (on ga je zapoceo):









(nisu svi crtezi njegovi, ovo je pokupljeno iz raznih izvora - ali vidi se da su na serijalu radili talentovani ljudi)






Edited by - etmgosa on 27/04/2007 15:40:16

Vega
stripovi.com suradnik



Croatia
1134 Posts

Member since 11/06/2004

Posted - 27/04/2007 : 15:50:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Vega a Private Message
Super izgleda!

I know that I was born and I know that I'll die.
The in between is mine. I am mine.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29261 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/04/2007 : 16:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
Cudno kako u tekstu o Salinasu ne spominju Cisko Kida?!
Dago je dobar, ali samo kad ga crtaju Salinas i Gomez. Ostali su osrednji.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 27/04/2007 : 18:02:41  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
quote:
Originally posted by Markos

Cudno kako u tekstu o Salinasu ne spominju Cisko Kida?!
Dago je dobar, ali samo kad ga crtaju Salinas i Gomez. Ostali su osrednji.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy



Na ovo malo slika sto sam nasao na internetu skoro da nisam mogao pronaci razliku - tesko je reci sta je uradio Salinas a sta Gómez.

Onaj crtez sa plavusom i tipom sto je isti kao Conan je stvarno seljacki, makar u poredjenju sa ostalim sto sam pronasao.

A Cisco Kid - na njega sam potpuno zaboravio!
(Zagor i Chicco stvarno izgledaju jadno kad se pogledaju ovi kaisevi:)


Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2323 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 27/04/2007 : 20:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
Eee,maestro Salinas i njegov Cisco Kid su mozda prvi strip koji sam video i odmah me osvojio svojom lepotom.Bilo je to negde pocetkom sedamdesetih godina,bese to dnevna verzija u Vecernjim novostima,eto...Sjajan strip,narocito ta dnevna verzija.Inace imam i crno bele HC albume DeNo-a,koji su objavljeni osamdesetih godina.

...ah taj strip...
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2340 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 28/04/2007 : 08:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message
quote:
...a Cisco Kid - na njega sam potpuno zaboravio!
(Zagor i Chicco stvarno izgledaju jadno kad se pogledaju ovi kaisevi:)




Zanimljivo! Zna li se ko je ciju ideju, ocigledno, kopirao, tj, da li je stariji Cisco ili Zagor?

@axle munshine: Jesu li ti albumi iz Biblioteke Nostalgija ili ima još nekih? Ja se secam Cisca iz, ako se ne varam, Kekeca, a kasnije iz Strip Westa.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8125 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 28/04/2007 : 08:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
zagor je stariji, on je hodao amerikom u prvoj polovici 19. st. i možda je i otac cisku, xexe

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8125 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 28/04/2007 : 08:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
a što se papirnate starosti tice, naravno da je cisko stariji
i oboje su ideju uzeli od servantesa

Edited by - ken2 on 28/04/2007 08:50:27
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2323 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 28/04/2007 : 22:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
quote:
[i]Originally posted by ned_lynx

@axle munshine: Jesu li ti albumi iz Biblioteke Nostalgija ili ima još nekih? Ja se secam Cisca iz, ako se ne varam, Kekeca, a kasnije iz Strip Westa.



Da,mislio sam na te albume iz edicije Nostalgija.Koliko ja znam,a mislim da znam,drugih sa Ciskom i nije bilo.A ako se ne varam izlazio je jos i u Eksu izmedju ostalih...a cini mi se i u Gigantu,ali nisam siguran,to mi je onako po secanju...

...ah taj strip...
Go to Top of Page

wiskey
Senior Member



Croatia
1250 Posts

Member since 11/12/2006

Posted - 30/04/2007 : 23:18:17  Show Profile Show Extended Profile  Send wiskey a Private Message
Da ne bi bilo po sjecanju, evo gdje je Cisco izlazio:
- Petko 1 epizoda
- Miki strip 2 epizode
- Strip art (veliki format) 3 epizode
- EKS 25 epizoda
- EKS Specijal hit 6 epizoda
- Biblioteka Nostalgija 6 epizoda
- Stripoteka 1 epizoda

Ne znam kada je izlazio u Kekecu, kojega imam do 1968 i upisanoga u PC, ali nema Cisca!!! Isto ga tako sigurno nema ni u Gigantu!

Edited by - wiskey on 30/04/2007 23:20:50
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2323 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 01/05/2007 : 00:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
@wiskey
A da li mozda znas u kom je periodu izlazio u Vecernjim novostima,i sta je izlazilo?Sigurno znam da je to bila dnevna verzija Cisca,ali nesto vise od toga neznam.Za Gigant sam rekao onako po secanju,nisam bio siguran,nekako mi to ostalo u memoriji,ali eto kad ti kazes da nije objavljen,ok,to je to.

...ah taj strip...
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 01/05/2007 : 18:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
Bilo je Jose Luis Salinasa i u Crtanim romanima, Westu, Lale, a Cisco Kida bilo je i u ediciji Cao, specijalnim sveskama Cisco Kid, a i u Westu. Bar su tri specijalne sveske izašle. Sa više epizoda. Jose Salinas je bio Argentinac i roden u Buenos Airesu. Salinas je priredio u strip roman Dumasa Tri musketira, objavljen u Politikinom zabavniku juna 2002 godine, i ako ga covek pogleda na brzake, skoro bi ga pripisao Alexu Raymondu, toliko je paznje u crtež, kompoziciju i detajle polagao taj argentinski autor. King Features angažovao ga je za crtanje dnevnog stripa Cisca Kida, koji je zasnovan na cuvenoj kratkoj prici O'Henryja The Caballero's Way. Bilo je i filmova. Scenarista bio je Rod Reed. Razlog je bio primarno u uspjesnoj filmskoj priredbi O'Henryjeve price, od kojih je prvi bio Old Arizona, a glavni akter Warner Baxter je za svoju ulogu dobio cak Oscara. Strip je išao od 1951 do 1968, a onda je Cisco ukinut. Razlog: bio je to primarno familijarni strip, koji nije išao u korak s vremenom, pa su uspjevali više realisticki stripovi, tipa Wes Slade, Matt Dillon( U dimu baruta) i slicno. A imao je Cisco opasnih neprijatelja. Bio je tu Red Riata, Crveni Riata, ili kako su ga još zvali Red Lariat. S njime se Cisco sretao u više epizoda, a njegov protivnik, vican lasu, uvek mu je pravio ozbiljne nevolje i utekao mu. Njegovi drugi protivnici su bili zatrašujuci Crni duh, maskirani pravednik, pa Babe Puma, revolverašica zasnovana na liku Annie Oakley, sa kojom se kasnije sprijateljio. Scene sa indijancima su uvijek bile najbolji deo stripa. Jer je Salinas bio majstor za crtanje indijanca. Poznavao je njihovu fiziognomiju, a konje je crtao kao nitko na svetu. Bolje od Raymonda, bolje od Castilla. Treba samo pogledati recimo naslovnicu za Politikin zabavnik broj 1753, pa da covek ostane bez rijeci. Sve su konjske poze nacrtane u onom najtežem polozaju, treba samo pogledati noge i njihova kopita i znati, da konja nikad niko nije crtao bolje. A kakva je tek dinamika slike: kocija je sa konjima u diru nacrtana u skladu sa diagonalom slike, sto samo po sebi daje utisak pokreta, kameni obod na jednom kraju i indijanci, koji je progajanju uhvatili su je u tesnac iz koga beže kod donjeg ruba stranice. Montaža u stilu Blueberryja. Impozantno delo. I cak u koloru. Dosta retko za Salinasa, jer je uglavnom crtao crnobele stripove. A što se indijanaca tice, mislim, da samo Moebius može stati Salinasu u bok u vidu njihovog realistickog crteža. Pa pogledajte indijance u Fosterovim stripovima, ili u stripovima Arthura Castilla, pa oni su samo preobuceni belci, dok šta ova dva majstora crtala pravu fiziognomiju tih ratnika divlje amerike prošlog veka.


______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7748 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/05/2007 : 18:45:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
Hajde onda da baš budemo sveobuhvatni na ovom topiku:

Posle Cisko Kida u Eks Almanahu vrlo popularan bio je i sportski (fudbal je u pitanju), takode novinski strip Tobdžija, koga je Hose Luis Salinas crtao u pocetku, a posle nastavio drugi crtac...

Edited by - alexts on 02/05/2007 18:46:50
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 02/05/2007 : 20:07:16  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
eh, Alexts, ti bi baš sve?

Pitam se, da li bi se zadovoljio sa onom što zna sigis. Onim, što postoji u realnom svetu. Nije baš nešto, al se trudim.



Jose Luis Salinas se prvo probio u svet ilustracije, no njegov prvi rad na stripu bio je Hernan El Corsario, pomorski strip, koga je crtao skoro jednu deceniju. Izvanredno kvalitetno crtan strip, koji je vec tada odslikavao autorovu specificnu likovnu orientaciju. Nisam provjeravao, ali mislim, da je jedna epizoda objavljena u Pingvinu. A posle Cisca Salinas ipak nastavlja kontakte sa King Features in 1973 pocne crtati strip Gunner, kod nas objavljivan kao Topdžija, a dve godine kasnije napušta strip i vraca se ilustraciji, koja ga je na pocetku i privela u svet stripa.
No, imao sam srecu, da sam Cisca Kida upoznao vec krajem petdesetih godina, jer je isao u nastavcima u slovenackoj Tedenskoj tribuni. U to vreme sam obožavao Cisca Kida. Meni je kao mladicu osmih, devetih godina bio idol i po, bio je revolveraš, borio se za pravdu, znao je sa ženama. Pa bio je olicenje svega sto sam želio biti. Imao Cisco i svog Sanchu Pansu, uvek dobrovoljnog i gladnog Panchu, malog debeljka, koji ga je ponekad i izvlacio iz teskih situacija.
No, tek sam kasnije shvatio sve limitacije tog stripa, koje su bile nametnute Reedu i Salinasu. Pa to je bio strip za familije, morao se svidjati i roditeljima i djeci. Isto ko Tarzan. Pa zato nije bilo prostora za pravo razvijanje likova, nije bilo mjesta, da se pokaze realnost života na zapadu, jer je sve moralo biti umotano u celofan. Nije bilo ni mjesta za sex. Pa stoga se strip Cisco Kid i zaustavio. Jer ga je strip publika prerastla, pa su ga nasledili drugi stripovi. A što se tice americkog novinskog vesterna, samo je nekako prozžvio još Latigo neko vreme. Latigo je išao u Strip magazinu, Lale, Zenitu... U SAD se Cisco Kid dobija kao posebno izdanje, jedan jedincati trade paperback od Salinasa, ali je sada izašlo nešto novo, Cisco Kid-Gunfire and Brimstone, izdanje Moonstona, od crtaca Dennisa Calere. To je tvrd western i preporucujem ga. Jer Cisco Kid je zlocinac, ubica a gone ga i osobni demoni, jer je svoju devojku namjerno poslao u smrt.
Inace Salinas je u tom serijalu stvorio nezaboravne scene zapada, pravo liricko tumacenje tih beskrajnih dalji i kad bi imao i mogucnost, da svog protagonista razvije karakterno, kako bi trebalo, sigurno bi doživeo i veci uspeh. No, po drugoj strani je casopisni strip vec bio u zatonu i može biti, da bi strip potonuo u svakom slucaju. Nisam dovoljno pametan, eto. Pa, po mom mišljenju pustolovskog novinskog stripa u SAD nema vise. Možda još jedini preostao, Fantom, tako je loš, da mu nema pomoci. No iznimka je Yatesov Zoro, izdat pre par godina u krasnom tradu. Ali sto je najvaznije, Salinas je na Ciscu Kidu ispekao zanat, puno nas mladstva uveo u strip, a da nam roditelji cak nisu ni osporavali citanje. A ujedno su nastali i manje poznati stripovi, koji po mom mišljenju predstavljaju najviši domet Jose Luis Salinasa. To su bili kratki, realisticki western stripovi, od kojih je neke crtao za Fleetway publications, drugi su izasli recimo u specialnoj reviji Merchants of Death. To su stripovi, koji se mogu staviti u bok sa kratkim western stripovima Paolo Eleuterija Serpijerija. Prava mala remek djela.To su price o izdajstvu, o brezveznim herojstvima, o glupostima i jadu rata. I ovde se svrscavaju i cetiri stripa iz edicije Crtani romani

broj 11 Beli poglavica
broj 21 Dimni signali
broj 31 Lov na stranca
broj 64 Desperadosi

Ti su stripovi kasnije reprintanu u westu, bestseler ediciji i kasnijim brojevima Crtanih romana.

Prvi od njih, Beli poglavica, pravo je malo remek djelo western stripa. To je prica o bitki za Alamo. Sedmog marta 1936. Kada su Meksikanci potukli americku armiju. To je prica o vojnom geniju generala Maksimiljana Kruza i nepokornošcu jednog americkog pukovnika, koje se usprotivio naredbi, poveo svoju rezervu u napad i u tom napadu topovskom kuglom obogaljio Kruza.
Pukovnik Brand je išao pred sud, dok je Kruz godinama snovao osvetu, i onda prišao indijancima, koji su ga prihvatili kao belog poglavicu. I tako su poceli napadi na americke vojne utvrdbe, koje su padale jedna za drugom. A Kruzu, koga su morali nositi nosiljkom, jer je bio bogalj, prilazila sva indijanska plemena. Nezaboravni su prizori, kada indijanci napadaju tvrdjavu tovarnim vozom, i mada smrt kosi medu njima, postavljaju voz kod ograde, skidaju zadnja kola i naslanjaju ga na zid. I onda indijanska konjica, pored zaprepadenih vojnika, jednostavno preko kola uskace u tvrdjavu i poubija sve živo. No, skoro sve živo. Ima jedan izvidnik, cuveni Rej Karson, koji bezi vec iz treceg utvrdjenja, samo da bi uspeo svetu saopštiti opasnost, koja se nadvija nad njima. Jer ocito je, da imaju indijanci genijalnog poglavicu, koji jih ujedinjuje i vodi pobedama unapred. I tako Rej Karson naredi svojim indijanskim vojnim izvidjacima, da skinu uniforme i da ga predaju nepoznatom indijanskom poglavici. Ti ga izubijaju, da je sav krvav, pocepaju njegovu obleku i za kosu ga dovuku u indijanski logor. Niko ne obraca posebnu pažnju na njih, jer su se Kruzu pridruzila mnoga indijanska plemena, ali svi imaju oci za omrzenog neprijatelja. Samo jih zelja, da ga polako muce do smrti zaustavlja, da mu odmah ne prerezu grkljan. Ali Rej Karson tada upoznaje nepoznatog protivnika. Upoznaje vojnog genija, koji je vec porazio vojsku SAD kod Alama, ali ostao bogalj zbog neposlušnog pukovnika. I kad pomocu svojih izvidjaca pobjegne, potraži bivšeg pukovnika Branda, koji je zbog toga bio stavljen pred vojni sud, i tako dolazi do ponovnog susreta i ponovnog sukoba izmedu dvaju vrhunskih vojnih strucnjaka. To je nezaboravan strip, i scenaristicki i crtacki.Sve su tu odlike Salinasovog crteza na okupu. Sjajni crtezi konja, realisticki liki indijanaca, nezaboravne viste divljeg zapada, fenomenalne borbene scene...

No, Salinas je još jednom uveo Reja Karsona, tog vojnog izvidnika u strip. Bili su to Dimni signali, a bila je to prica o suludom pukovniku, koji je zapalio rat sa indijancima, tako da padaju besmislene žrtve na obe strane, dok konacno samo posredstvom Karsona, koji dovodi generala, zaustavljaju ludaka. To je standardna prica, odlicno crtana.

Lov na stranca je prica o teksašaninu, koga lažno optužuju za ubistvu šerifovog pomocnika i koji krajnim naporima tek na kraju, teško ranjen, uspeva doci do priznanja pravog ubice.

A poslednja je prica Desperadosi, reprintovana kao Crveni sombrero, i impozantna je to prica. To je prica o pukovniku Tehadi, koga su zvali El Karcinero, i svuda je bio poznat po svom crvenom sombreru i bicu, koji je nosio sa sobom. Bio je to okrutan covek, sa kome je skoro godinu dana radio i americki placenik. Dolazi do sukoba izmedu njih dvoje, Tehada upada u klopku, ubijen je sa gomilom novca na konju, a amerikanac uzima njegov sombrero i novac i hoce pobjegnut natrag u SAD. No, sad ima novi identitet i polako spoznaje, da se sve vreme borio na pogrešnoj strani. I kad njegovi sledbenici ubijaju coveka, koji mu je spasio zivot, postavlja se u bran njegove hcerke i tako razotkriva svoju identitetu. Time dolazi do finalnog sukoba u kojem i amerikanac Mak Kord spoznaje smisao života, za koji se vredi i žrtvovati. a ne samo 48, tako da je Salinasov crtez u reprintu broj 332 neokrnjen. No, krasni su Salinasovi stripovi izašli i u Merchants of Death, a jedan, u dva dela je delo Alberta Salinasa, njegovog sina. Fenomenalan je, cak je oca nadkrilio u tom stripu. Sve su to vojni stripovi, koji osudjuju rat. Recimo prica heroj, gdje mladi vojnik nosi ljubavno pismo nekoj razmaženoj devojci u neprijateljskoj zoni, biva besmisleno ubijen i postade heroj. Nesmislice i tragika rata.

Alberto Salinas je autor prekrasnih legionarskih stripova, u kojima nadmašuje oca u njegovom sopstvenom žanru. Zbilja fenomenalno, dalje autor je stripa Rurik, vikinškog stripa. I strip Dago, objavljivan u Lanco Story u Italiji je vrstan horor strip, a skupljen je recimo u I classici del fumetto di republica, broj 52. Ima unutra i Carlosa Gomeza, kao crtaca.

Pa sad, da sve bude sve, evo lepo molim filmskog fanaticara simija, da nam kaže par reci i o filmovima.

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2323 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 02/05/2007 : 21:30:35  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
Bravo Sigi,svaka cast za znanje o maestru Salinasu...vidim da je i tebe odusevljavao Cisco kad si bio klinac,kao i mene...

...ah taj strip...
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 02/05/2007 : 22:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
sigismundus, dobri tekstovi. Lijepo je vidjeti da neko na Forumu ima znanja i strpljenja da nesto interesantno isprica.

Ovo jos par slika:










Go to Top of Page

idado
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4057 Posts

Member since 30/11/2004

Posted - 02/05/2007 : 23:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit idado's Homepage  Send idado a Private Message
E svaka ti cast Sigismunde, oduševljen sam ovim tekstom!

Go to Top of Page

wanton
New Member

Serbia
262 Posts

Member since 24/02/2004

Posted - 03/05/2007 : 22:56:04  Show Profile Show Extended Profile  Send wanton a Private Message
Cast je "sresti se" s ovakvim tekstom
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7748 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/05/2007 : 23:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
Hvala na posvecenom vremenu za tekst Sigismunduse,

a ovako se crta kosa (ženska):

Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/05/2007 : 23:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
Salinas je mogao da crta Valijanta.
Ladno.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7748 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/05/2007 : 00:02:20  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
To što danas Cisko Kid (ili Tarzan ili Valijant) može delovati malo "naivno" i "sladunjavo" (i zašto ne i "za decu") samo govori o jednom vremenu i tome da se strip umetnost mora vrednovati u skladu sa vremenom nastanka i uz razumevanje epohe. Tada zakljucujemo da je ono što je prvenstveno trebalo da bude i bilo je zabava, imalo i neprolaznu umetnicku vrednost, makar u nekom svom segmentu, kao što je u ovom slucaju Salinasov crtež i pristup stripu, koji je bio sve samo ne neozbiljan...

Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2323 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 04/05/2007 : 01:15:44  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
quote:
Originally posted by marlowe

Salinas je mogao da crta Valijanta.
Ladno.



________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.




Vrlo,vrlo i veoma zanimljivo zapazanje Marlowe...u svakom slucaju ne bi srozao PV kao onaj JC Murphy...al to je tema za drugi aktuelni topik...

...ah taj strip...

Edited by - axle munshine on 04/05/2007 01:17:35
Go to Top of Page

etmgosa
Senior Member



1731 Posts

Member since 15/07/2002

Posted - 04/05/2007 : 07:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send etmgosa a Private Message
quote:
Originally posted by marlowe

Salinas je mogao da crta Valijanta.
Ladno.




Koji Salinas - otac ili sin?

Otac je umro 1985, a Hal Foster 1982.

Po meni, Valiant je bio strip koji niko nije ni trebao nastavljati. Kao i Alan Ford uostalom. Neki stripovi su toliko specificni da ih je nemoguce kopirati. I u silnoj zelji za imitiranjem na kraju ipak ostanu samo kopija.
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2340 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 04/05/2007 : 07:53:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message
quote:
Originally posted by alexts

To što danas Cisko Kid (ili Tarzan ili Valijant) može delovati malo "naivno" i "sladunjavo" (i zašto ne i "za decu") samo govori o jednom vremenu i tome da se strip umetnost mora vrednovati u skladu sa vremenom nastanka i uz razumevanje epohe...



Odakle je ovaj sken? Cini mi se kao izdanje Decjih Novina, zbog odvratnog rukopisa upisivaca teksta...
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6163 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 04/05/2007 : 12:20:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message
Kapa dolje,sigi.Mogao bi ovaj tvoj "replay" i na homepage.Šteta bi bilo da neko ko ne posjecuje forum ne procita ovo.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 04/05/2007 : 12:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
Muchas gracias amigos
The privilege is all mine
Cast mi je biti s Vama

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000