forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Spider-Man & Crna Macka HC
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

zveles
Advanced Member



Croatia
3976 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 03/05/2007 : 13:06:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
Spider-Man & Crna Macka - Zlo koje cine ljudi
Scenarij: Kevin Smith. Nacrtali: Terry & Rachel Dodson.
Bookglobe 2007, Biblioteka 100% Marvel, 160 stranica, boja, tvrdi uvez.



Danas mi je stigao primjerak knjige i s obzirom da sam suradivao u kreiranju hrvatskog izdanja, ne mogu odoljeti a da ne otvorim topic za komentare ili eventualne upite. Moji osobni dojmovi su izuzetno pozitivni. Trudim se ostati objektivan iako sam direktno povezan sa objavljivanjem ove knjige.



Dakle, redom. Crtež Terry & Rachel Dodson je crtež cistih i jasnih linija, jednostavan i upecatljiv sa odlicnim osjecajem za crtanje likova u prostoru. Njihovi likovi su besprijekornih proporcija, nisu "vulgarno" izobliceni kao što je to praksa u suvremenoj superherojskoj produkciji, simpaticni su i po potrebi price na njihovim licima se jasno vide cak i sicušne promjene emocija. Upotreba sjene je odlicno dozirana. Umjesto da se crtež zaguši nepotrebnim detaljima, Terry i Rachel radije koriste sjenu da bi njome docarali "obline" glavne junakinje ili lice jednog od protagonista ovog stripa koji "u mraku" želi sakriti svoju sramotu...



Kevin Smith je stari strip geek. On je mnoge stripovske fore iz svojih djecjih dana vec ugradio i uspješno prebacio u filmove. Priliku koju mu je Marvel dao kada ga je angažirao da napiše scenarij za ovaj strip, Smith nije iskoristio samo da stvori pricu drugaciju od svakodnevne suvremene strip produkcije, tj. pricu koja govori o tabu temama fizickog i mentalnog zlostavljanja ili pricu o onoj tamnijoj strani Amerike koja se u stripovima obicno prikazuje kao crno-bijela/dobro-loše intonirana. Smith je ovaj strip iskoristio i da poveže onaj lik starog "naivnog" heroja Spider-Mana iz njegovog djetinjstva, sa suvremenim likom Pauka koji danas razlikuje nijanse dobroga i lošega i koji ne gleda jednodimenzionalno na svijet oko sebe. Takoder, Spider-Man je ovdje "odrastao" i vrlo je samokritican prema nekim svojim šašavim postupcima koji su oduvijek bili sastavni dio njegove licnosti.



Ovaj strip ima dosta teksta, unutarnjih dijaloga i dilema koje se vješto ispreplicu sa bogatim dijalozima glavnih junaka. Scenarij je detaljno ispisan, nema niti najmanje rupe u njemu, a Kevin Smith je iskoristio priliku da u stripu o Spider-Manu uvede i neke druge Marvelove junake koji su pomogli da se ovdje dobije dubina cijelog Marvel universa. Tako ovdje jednu od glavnih uloga igra i Daredevil.



Hrvatsko izdanje knjige je napravljeno sa puno pažnje i možda je bolje cak i od originalnog americkog. Ispravljene su dvije greške koje su promakle americkim urednicima (jedan krivo okrenuti oblacic i jednom krivo upotrebljeno osobno ime). Tisak, kvaliteta papira i prošiveni uvez su besprijekorni, a Tally je odlicno obavio posao koji mu najbolje leži - dizajn izdanja. Ja sam radio prijevod knjige i želio bih se zahvaliti gospodi Branki Vitez koja je napravila odlicnu lekturu i ispravila neke detalje tako da knjiga bude što tecnija za citanje. Dodali smo i nekoliko fuss-nota kojih nema u originalnom izdanju, a kod nas ce poslužiti za lakše citanje jer je tu rijec o referencama na dogadaje ili likove iz stripova koji (još) nisu objavljeni kod nas. Nadam se da cete uživati u citanju ovog stripa barem isto toliko koliko smo mi uživali u njegovoj pripremi. Uloženo je puno truda i vremena da sve bude onako kako treba i zato je izlazak knjige malo kasnio.

http://zveles.blogspot.com/

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/05/2007 : 13:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Znaci, do službenog izlaska nas dijeli još malo? Tjedan, dva? Izgleda baš lijepo, i ako je Kevin Smith barem i blizu forama koje smo mogli vidjeti u njegovim filmovima, onda cu ga rado kupiti?
Humor? Kakav je?

Kad nas vidiš, ne bi rekao da možemo stvarati svjetove, zar ne?
Yu-bi-tu? Mi-tu!
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 03/05/2007 : 14:14:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message
Koji je format, jel orginalni????

________________________
"Nikad nisam mogao da utvrdim koja me je od padavicarskih ekipa najvise palila. Metalke, pankerke ili hipici. Mogao si medju njima da nadjes samo najruznije i najbolje ribe na svetu. Sredina nije postojala. Carobni svet rokenrola."
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3976 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 03/05/2007 : 15:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
Vanjski format knjige je 17 x 25 cm, a iznutra su listovi pola cm manji, tj. format je idenatican formatu domacih Marvel sveski. Meni se izuzetno dopada kvalitetan uvez, prošiveni zajedno sa poprecnom trakom od tkanine, što omogucuje full otvaranje knjige bez bojazni od oštecenja.

DeeCay, ja baš nisam upoznat sa distribucijom i "službenim" datumom izlaska, ali predpostavljam da se knjiga vec može kupiti u More Comics. Ako ne još danas, onda ovih dana sigurno.
Humor je tipican Kevinovski. Prikriven je i djelomicno se svodi na igru rijeci izmedu Macke i Spidyja ili izmedu drugih ucesnika price, a djelomicno je skriven u suvremenim referencama na filmove ili neke druge suvremene motive. Kako ovo nije humoristican strip, rekao bih da je humor ovdje dosta ironican i odnosi se na bolje docaravanje same radnje. Zapravo... Kad bolje razmislim, to bas i jest tipican humor za Kevina Smitha. ;)

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 03/05/2007 : 15:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Cestitke na izdanju, ja sam svoje primjerke narucio za MaFest.

Cool, like the other side of the pillow: http://www.stripopeka.com/ ||| A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Lavirint in English: http://stickythis.com/lavirint ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 03/05/2007 : 15:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message
... nista strasno kupicu u svakom slucaju, ali steta sto nisu u stanju da odrade orginalni format...

________________________
"Nikad nisam mogao da utvrdim koja me je od padavicarskih ekipa najvise palila. Metalke, pankerke ili hipici. Mogao si medju njima da nadjes samo najruznije i najbolje ribe na svetu. Sredina nije postojala. Carobni svet rokenrola."
Go to Top of Page

beli luk
Average Member



Serbia
795 Posts

Member since 18/06/2006

Posted - 03/05/2007 : 16:33:11  Show Profile Show Extended Profile  Send beli luk a Private Message
Cena?
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 03/05/2007 : 19:31:44  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
quote:
Originally posted by Duh_koji_hoda

... nista strasno kupicu u svakom slucaju, ali steta sto nisu u stanju da odrade orginalni format...



da se ja pitam ja bi ovo shibao,ovakvima uzinat, na A5 i u greju.


****************
"It eats you starting with your bottom!"
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
970 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 03/05/2007 : 19:38:06  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message
Kolke sise ima ova macka :o

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 03/05/2007 : 19:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message

Možda nema veza s temom, ali zašto kod nas nema DC-jevih stripova?
Cekam odgovor nekog od upucenih...
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 03/05/2007 : 19:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
kupujem sigurno... baš sam se pita je li to taj kevin smith... a crna macka mi je draga još iz Ex-a...

samo jedno pitanje - jel to ide u službenu kronologiju spideya ili je izvan nje?

i usput jedna kritika za US/UXM - zašto nema u svakom broju i americki broj originala (nisan siguran jesu li naši brojevi isti ka njiovi, cini mi se da je s prvim brojem bilo nekako spajanje ili nešto), izvorni naslov i godina izdanja? to bi u ozbiljnom izdanju svakako tribalo bit...
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 03/05/2007 : 19:56:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
quote:
Originally posted by Pavel


Možda nema veza s temom, ali zašto kod nas nema DC-jevih stripova?
Cekam odgovor nekog od upucenih...



tally & nebojša su marvelovci (nebojša je sad u zadnjem spidermanu opet pljuvao po supermanu), a niko drugi ne izdaje amere...
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3976 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 03/05/2007 : 20:38:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
quote:
Originally posted by mifugo

samo jedno pitanje - jel to ide u službenu kronologiju spideya ili je izvan nje?


Prica je zasebna i nije vezana sa Spidyjevim avanturama iz drugih serijela, ali kronološki bi se uklopila u regularnu Marvel produkciju izmedu 2002. i 2005. Parker radi kao ucitelj, oženjen je sa Mary Jane...
Takoder, Daredevil koji se ovdje pojavljuje "posuden" je iz konteksta regularnih Daredevil stripova u kojima je upravo otkriven njegov identitet...

To su detalji o glavnim likovima koji su ovdje u stripu spomenuti, ali nisu ni na koji nacin vezani sa samom radnjom. Prica se dogada izvan njih, a oni su samo onako spomenuti u pozadini.

quote:
Originally posted by BlekenDekara

da se ja pitam ja bi ovo shibao,ovakvima uzinat, na A5 i u geju.

if it's gay, it's okay!

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 03/05/2007 : 20:46:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message
quote:
Originally posted by BlekenDekara

quote:
Originally posted by Duh_koji_hoda

... nista strasno kupicu u svakom slucaju, ali steta sto nisu u stanju da odrade orginalni format...



da se ja pitam ja bi ovo shibao,ovakvima uzinat, na A5 i u greju.


****************
"It eats you starting with your bottom!"



ne pitas se ti nista ...

________________________
"Nikad nisam mogao da utvrdim koja me je od padavicarskih ekipa najvise palila. Metalke, pankerke ili hipici. Mogao si medju njima da nadjes samo najruznije i najbolje ribe na svetu. Sredina nije postojala. Carobni svet rokenrola."
Go to Top of Page

zveles
Advanced Member



Croatia
3976 Posts

Member since 28/03/2003

Posted - 03/05/2007 : 20:51:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zveles a Private Message
quote:
Originally posted by SSM

Kolke sise ima ova macka :o

No one gets out of childhood alive.


Ima jedna dobra Kevinova fora u stripu, baš vezana uz Mackine cice.

Pazi spoiler!!
Spidy mulja Macku i izmišlja kako jedna druga cura iz stripa "Kaže da se ni jedna žena s takvim grudima ne može kretati brže od tebe." A Macka puši foru i jedva je docekala da nekom to može objasniti, onako mrtvo hladna i totalno samouvjerena kaže "Reci joj da mi dobro dodu kao balast."

To je samo jedan od primjera Kevinovog humora za kojeg je DeeCay vec pitao. Za više fora ipak cete morati procitati cijeli strip jer nema smisla da ga ja ovdje spoilam ili prepricavam. ;-)

http://zveles.blogspot.com/
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 03/05/2007 : 21:03:27  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
quote:
Originally posted by zveles

if it's gay, it's okay!




ajde ti ne zajebavaj - nego postavljaj vetj jednom tu tretju svesku Buffy na kaskusu

****************
"It eats you starting with your bottom!"
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 03/05/2007 : 21:39:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Pa nije valjda da si ti Drizzt. Ajde zvele, vidiš da se covjek samo zbog toga uclanio na forum uopšte.

Cool, like the other side of the pillow: http://www.stripopeka.com/ ||| A na ulici sa svake strane/filijale, uredi/iz njih plaze birokrate/jao ljudi, pa ja se bojim! ||| Lavirint in English: http://stickythis.com/lavirint ||| A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama.
Go to Top of Page

wanton
New Member

Serbia
262 Posts

Member since 24/02/2004

Posted - 03/05/2007 : 21:59:18  Show Profile Show Extended Profile  Send wanton a Private Message
Kako li se oseca Bane Kerac kad ga ovako drsko kradu??????????????
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 03/05/2007 : 22:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
nishta grdje od romite seniora od kojeg je chika bane otudjivao...

****************
"It eats you starting with your bottom!"
Go to Top of Page

wanton
New Member

Serbia
262 Posts

Member since 24/02/2004

Posted - 03/05/2007 : 22:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send wanton a Private Message
znaci ipak se slažeš
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2835 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 03/05/2007 : 22:40:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message
Jako lijepo i zanimljivo. I naravno prodano . Nisam mislio kupiti u 1. rundi ali posle odlicne zvelesove prezentacije dvojbi nema :).

Jack the Black.
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 03/05/2007 : 22:47:48  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
quote:
Originally posted by wanton

znaci ipak se slažeš



apsolutno - bane kerac je pokrao ideju za cat claw od black cat.

http://www.spiderfan.org/characters/black_cat.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Cat_Claw

ako smo prichali o "originalnosti" samog karaktera.




u sluchaju da (kao shto sam ja mislio:) prichamo o stilskoj izvedbi - ochito je da se ovde bane inspirisao romitom seniorom....



****************
"It eats you starting with your bottom!"

Edited by - BlekenDekara on 03/05/2007 22:49:33
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
29260 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 03/05/2007 : 22:49:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message
jedini koji cu sigurno kupiti je ovaj i to iskljucivo zbog zvelesa. Cable, mozda, mada imam original. "Shining path"->"Put svjetlosti"?

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 03/05/2007 : 22:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
astonishingi su oke mada je taj drugi arc znatno loshiji od prvog...

****************
"It eats you starting with your bottom!"
Go to Top of Page

wanton
New Member

Serbia
262 Posts

Member since 24/02/2004

Posted - 03/05/2007 : 23:06:23  Show Profile Show Extended Profile  Send wanton a Private Message
Bane stated in a 1991 interview "I tried to imagine what the wet dream of every male pig would look like, and Cat Claw was the answer."


ajd sad uporedi stare crne mace i nove pa vidi ko sad koga krade
Go to Top of Page

BlekenDekara
Advanced Member



United Arab Emirates
3758 Posts

Member since 07/07/2004

Posted - 04/05/2007 : 00:01:40  Show Profile Show Extended Profile  Send BlekenDekara a Private Message
srbi nisu izmislili hard core(tjao belom luku koji tje verovatno jedini skontati o chemu ovde pricham:))

****************
"It eats you starting with your bottom!"
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000