forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Strip u ucionici
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3489 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/09/2007 : 07:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
Bilo je vec reci o tome, ali me je search izneverio... Bilo kako bilo, gledam s nevericom ovu listu nekog americkog nastavnika; lik namerava da ovo predaje u svojoj osnovnoj školi (u okviru književnosti):

Bates, Maggin, & Swan: Superman: Who Took the Super out of Superman ?, 7-9
Bendis & Mack: Daredevil: Wake Up, 11-12
Busiek & Anderson: Astro City: Confession, 11-12
Busiek & Immonen: Superman: Secret Identity, 11-12
Busiek & Ross: Marvels, 9-11
Claremont & Byrne, X-Men: The Dark Phoenix Saga, 8-10
Crilley, Miki Falls, 7-9
DeMatteis & Zeck: Spider-Man: Fearful Symmetry, 11-12
Eisner, A Contract with God, 11-12
Gaiman & various: Sandman, various stories, 12
Greunwald & (?), Squadron Supreme, 8-12
Miller & Mazzucelli, Daredevil: Born Again, 11-12
Miller & Janson, The Dark Knight Returns, 11-12
Moore & Gibbons, Watchmen, 12
Shooter & various, Avengers: The Korvac Saga, 7-9
Spiegelman, Maus, 12
TenNapel, TommySaurus Rex, 7-9
Thompson, Goodbye, Chunky Rice, 12

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 03/09/2007 : 07:35:57  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Moja zena je uciteljica, ima one najmanje (sad 4.razred) i ima nesto sto se zove "strip kultura" u sklopu Hrvatskog jezika. Jedino sto se skolski program svodi na to klinci sami nacrtaju tri slike s oblacicima, nema citanja. A i bolje da joj ja ne dajem preporuke...

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 03/09/2007 : 12:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message
Koji je ovo lik!
Trebalo bi da bude vise ovakvih nastavnika!

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/09/2007 : 13:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message
Lijepo, lijepo, mi nikad nismo radili tako nešto u školi...
No kod nas su poceli pro(davati) edukativne stripove Hrvatski velikani. To je isto kao neki korak dalje prema popularizaciji stripa medu nezainteresiranom mladom populacijom.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2007 : 13:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message
Ali nece proc, nažalost... ništa od popularizacije...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/09/2007 : 21:01:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by Poncho

Ali nece proc, nažalost... ništa od popularizacije...


Ajd, nemojmo odmah u startu biti pesimisti.

Ovo što radi taj americki nastavnik je odlicna stvar, cak mu je i izbor naslova jako dobar. I naši bi mogli napraviti slicno, neka se složi preporuka ministarstva, po kojoj u nastavi hrvatskog jezika bar 15-20% lektire mora biti posveceno stripu, i plus, autorima treba reci da u buducim udžbenicima trebaju više prostora posvetiti stripu.

Mislim da bi to za pocetak bilo ok.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3489 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/09/2007 : 23:25:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
Hm, imam utisak da su svi pogrešno razumeli moju nevericu iz prvog posta. Naime, ja mislim da mu je spisak loš (sa izuzetkom Mausa, recimo).

Drugim recima, šta je edukativno u Avengers: The Korvac Saga?

Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3489 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 03/09/2007 : 23:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

I naši bi mogli napraviti slicno, neka se složi preporuka ministarstva, po kojoj u nastavi hrvatskog jezika bar 15-20% lektire mora biti posveceno stripu [...]
Dvadeset posto nastave jezika i književnosti?! Kako bi izgledao taj spisak?
Go to Top of Page

William_Wallace
Advanced Member



Serbia
3173 Posts

Member since 25/04/2007

Posted - 03/09/2007 : 23:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send William_Wallace a Private Message
U skole treba ubaciti Ken Parkera!

Every man dies,
not every man really lives.
Go to Top of Page

Akul
Junior Member

Croatia
354 Posts

Member since 08/05/2007

Posted - 04/09/2007 : 21:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Akul a Private Message
Ma u školama treba izbaciti lektire i uvesti stripove umjesto njih. To bi bilo dobro...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/09/2007 : 23:08:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

I naši bi mogli napraviti slicno, neka se složi preporuka ministarstva, po kojoj u nastavi hrvatskog jezika bar 15-20% lektire mora biti posveceno stripu [...]
Dvadeset posto nastave jezika i književnosti?! Kako bi izgledao taj spisak?


Barem 20%. Poželjno bi bilo i više.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12896 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/09/2007 : 23:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Hm, imam utisak da su svi pogrešno razumeli moju nevericu iz prvog posta. Naime, ja mislim da mu je spisak loš (sa izuzetkom Mausa, recimo).

Drugim recima, šta je edukativno u Avengers: The Korvac Saga?


Korvac Saga je epska prica, i vrlo tragicna. Ima tu svega, igara moci, kozmickih prijetnji, propalih ljubavi, izdaje, velike bitke, veliki gubitci. Uglavnom, sve što veliku pricu cini velikom.

I nešto najbolje što su Jim Shooter i George Perez ikad napravili u svojim karijerama (uz veliku pomoc Davida Michelinieja, Billa Mantla i Davea Wenzela).


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3489 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/09/2007 : 02:40:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
Zaboravi.
Go to Top of Page

klonko i ostali
Starting Member

61 Posts

Member since 07/09/2006

Posted - 05/09/2007 : 21:19:18  Show Profile Show Extended Profile  Send klonko i ostali a Private Message
Vlaadisha, kakva bi tvoja lista bila, baš me zanima. I koje bi odnio na sat likovnog, na sat povijesti, sat sociologije, tehnickog itd.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3489 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/09/2007 : 23:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message
quote:
Originally posted by klonko i ostali

Vlaadisha, kakva bi tvoja lista bila, baš me zanima. I koje bi odnio na sat likovnog, na sat povijesti, sat sociologije, tehnickog itd.
Put your money where your mouth is, a? Fair enough.

Kao prvo, zar ne bi roditelji i nadležni organi doveli u pitanje motive gorepomentog nastavnika? Drugim recima, mislim da je lik pobrkao loncice i prosto sastavio listu svojih omiljenih stripova. To bi bilo u redu da ga je posle zvona neki ucenik zamolio za tako nešto; problem je nastao kad je odlucio da listu ukljuci u svoj program (pogotovo u tom obimu). Napravi paralelu sa muzikom, recimo.

Drugo, ma šta ko mislio o americkoj književnosti, ne verujem da im je kurikulum toliko... rasterecen, tj da su toliko ocajni da im treba jedan Jim Shooter. Ako cak i ubedimo ministarstvo da u program u vecoj meri ukljuci strip, izbor sigurno ne bi pao na Avengers. Opet se namece paralela sa muzikom... Nekoliko predloga (za razlicite uzraste, naravno):

Winsor McCay: Little Nemo
Carl Barks: Donald Duck ili Uncle Scrooge
Bill Watterson: Calvin and Hobbes
Art Spiegelman: Maus

EDIT: Hm, svi su Ameri... Dobro, sigurno Asterix u Francuskoj i slicno.

(Uzgred, gledao sam da se delo ili opus autora ne moraju poznavati u celini, što je uobicajena praksa u nastavi književnosti.)

Poenta cele price je da ostvarenje mora imati vaspitnu i obrazovnu vrednost. Ako se to polazište ne dovodi u pitanje, na ovu temu se može dalje polemisati. Ako ne, strip ostaje ispod klupe.

Toliko o književnosti, mada je u pitanju samo vrh ledenog brega.

Što se tice likovnog obrazovanja... Kad sam ja išao u osnovnu, strip je bio deo plana i programa i nadam se da je i danas tako. Naravno, radi se o jednom ili dva casa godišnje i rec je o upoznavanju sa osnovama medija. Siguran sam da tokom usmerenog školovanja, kako višeg tako i visokog, postoji prostor i volja da se strip dodatno obraduje kao nastavna jedinica ili cak oblast. Mislim pre svega na dizajnerske škole i akademiju.

Što se tice drugih predmeta, strip bi se mogao posmatrati iskljucivo fenomenološki. Na žalost, mislim da nijedan strip nije presudno uticao na tok istorije ili evolucije.

Na kraju, jako je važno napraviti razliku izmedu stripa kao nastavne jedinice i stripa kao nastavnog sredstva. Ovo drugo se uveliko koristi na skoro svim casovima, u ovom ili onom obliku.






Edited by - Vlaadisha on 06/09/2007 02:07:55
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 06/09/2007 : 17:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
da sam na profinom mjestu, definitivno bih izbacio marvelse, oni su mi, onako nepotreban kic, medu naslovima na popisu koje sam citao. inace, inicijativa je za svaku pohvalu.

i am the tide the rise and the fall the reality soldier the laugh child one of the many the flame child
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 06/09/2007 : 17:40:40  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Hm, imam utisak da su svi pogrešno razumeli moju nevericu iz prvog posta. Naime, ja mislim da mu je spisak loš (sa izuzetkom Mausa, recimo).

Drugim recima, šta je edukativno u Avengers: The Korvac Saga?





pa moore, miller, eisner, thompson i mazzucelli su definitivno na mjestu, druge stvari nisam ni citao.

s tim da su moore i milller zapravo više za srednju školu... watchmeni su meni, po kompleksnosti, sigurno u rangu zlocina i kazne, u najmanju ruku.

i am the tide the rise and the fall the reality soldier the laugh child one of the many the flame child
Go to Top of Page

bookglobe
New Member

296 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 06/09/2007 : 19:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send bookglobe a Private Message
quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by klonko i ostali

Vlaadisha, kakva bi tvoja lista bila, baš me zanima. I koje bi odnio na sat likovnog, na sat povijesti, sat sociologije, tehnickog itd.
Put your money where your mouth is, a? Fair enough.

Kao prvo, zar ne bi roditelji i nadležni organi doveli u pitanje motive gorepomentog nastavnika? Drugim recima, mislim da je lik pobrkao loncice i prosto sastavio listu svojih omiljenih stripova. To bi bilo u redu da ga je posle zvona neki ucenik zamolio za tako nešto; problem je nastao kad je odlucio da listu ukljuci u svoj program (pogotovo u tom obimu). Napravi paralelu sa muzikom, recimo.

Drugo, ma šta ko mislio o americkoj književnosti, ne verujem da im je kurikulum toliko... rasterecen, tj da su toliko ocajni da im treba jedan Jim Shooter. Ako cak i ubedimo ministarstvo da u program u vecoj meri ukljuci strip, izbor sigurno ne bi pao na Avengers. Opet se namece paralela sa muzikom... Nekoliko predloga (za razlicite uzraste, naravno):

Winsor McCay: Little Nemo
Carl Barks: Donald Duck ili Uncle Scrooge
Bill Watterson: Calvin and Hobbes
Art Spiegelman: Maus

EDIT: Hm, svi su Ameri... Dobro, sigurno Asterix u Francuskoj i slicno.

(Uzgred, gledao sam da se delo ili opus autora ne moraju poznavati u celini, što je uobicajena praksa u nastavi književnosti.)

Poenta cele price je da ostvarenje mora imati vaspitnu i obrazovnu vrednost. Ako se to polazište ne dovodi u pitanje, na ovu temu se može dalje polemisati. Ako ne, strip ostaje ispod klupe.

Toliko o književnosti, mada je u pitanju samo vrh ledenog brega.

Što se tice likovnog obrazovanja... Kad sam ja išao u osnovnu, strip je bio deo plana i programa i nadam se da je i danas tako. Naravno, radi se o jednom ili dva casa godišnje i rec je o upoznavanju sa osnovama medija. Siguran sam da tokom usmerenog školovanja, kako višeg tako i visokog, postoji prostor i volja da se strip dodatno obraduje kao nastavna jedinica ili cak oblast. Mislim pre svega na dizajnerske škole i akademiju.

Što se tice drugih predmeta, strip bi se mogao posmatrati iskljucivo fenomenološki. Na žalost, mislim da nijedan strip nije presudno uticao na tok istorije ili evolucije.

Na kraju, jako je važno napraviti razliku izmedu stripa kao nastavne jedinice i stripa kao nastavnog sredstva. Ovo drugo se uveliko koristi na skoro svim casovima, u ovom ili onom obliku.









E, sad ne mogu ti sa sigurnošcu reci za Francusku (tamo se valjda Asterix, a i drugi stripovi podrazumjevaju pod dobar kucni odgoj pa to ne moraju forsirati u školama), ali ono što sigurno znam je da je Asterix u Portugalu vec dulji niz godina dio školske lektire. Ministarstvo prosvjete ga (kao i cijeli niz knjiga) potice tako što ga je uvelo na liste preporucene školske lektire i otkupljuje za potrebe školskih knjižnica po 30 somova primjeraka od svakog naslova. Uz to odobrava izdavacu da na sve Asterixove naslove stavlja posebnu naljepnicu kako je štivo preporuceno od Ministarstva prosvjete kao posebno vrijedno za razvoj djeteta. Naravno, ne odnosi se samo na A. i smao na strip, ali pomaže roditeljima kod izbora knjiga.

Kod nas Ministarstvo kulture (o prosvjeti ne želim ni govoriti) ponekad odbija otkupiti cak i strip albume domacih autora te na taj nacin stimulirati razvoj.
Go to Top of Page

klonko i ostali
Starting Member

61 Posts

Member since 07/09/2006

Posted - 06/09/2007 : 19:48:43  Show Profile Show Extended Profile  Send klonko i ostali a Private Message
quote:

Originally posted by Vlaadisha

Winsor McCay: Little Nemo
Carl Barks: Donald Duck ili Uncle Scrooge
Bill Watterson: Calvin and Hobbes
Art Spiegelman: Maus



da ostanemo kod amera:

George Herriman: Krazy Kat
Charles Schulz: Peanuts

I Kirbyja na likovni



quote:


Originally posted by BOC

... watchmeni su meni, po kompleksnosti, sigurno u rangu zlocina i kazne, u najmanju ruku.




watchmeni su o zlocinu bez kazne

Edited by - klonko i ostali on 06/09/2007 19:56:44
Go to Top of Page

Constantine33
Average Member



Croatia
670 Posts

Member since 02/11/2005

Posted - 09/09/2007 : 04:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Constantine33's Homepage  Send Constantine33 a Private Message
što se mene tice spisak mu je dobar.... jest da na njemu ima nekioliko stripova koji meni nisu dragi, ali covjek je stvarno napravio selekciju za sve uzraste... doduše ako namjerava ovo predavati SAMO u osnovnoj školi, onda se mora pod hitno riješiti Eisnera i Gaimana, jer Contract With God i Sandman (osim možda prvog tpb-a) zasigurno nisu literatura koju djeca mogu razumjeti u potpunosti... isto vrijedi i za watchmene, a i maus mi je diskutabilan

Skip the dramatic pauses. I can only give a shit for very short intervals of time.
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 09/09/2007 : 11:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message
Strip je bio i bice deo školskog sistema.
Meni sutra sin krece u školu i ja sam mu u školsku tornu spakovao Zagora sa tigrom. Stvar je u tome da stripove treba citati pod klupom, za vreme školskih odmora...
Mislim da bi bilo poražavajuce za strip kao umetnost, kad bi klinci prestali da ga citaju ispod klupe i kad bi bio uveden u školsko gradivo. Bežanje u strip je u moje vreme bila alternativa dosadnom i suvoparnom školskom gradivu. Mislim da to tako treba i da ostane.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 09/09/2007 : 17:02:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message
koliko je meni poznato, lektira u nasim skolama uglavnom ubija, a ne razvija, zelju za citanjem kod djece.

zato se ne slazem s tvojim izborom, Vlaadisha. kad sam ja kao klinac morao citati Matijaza Grabancijasa dijaka, vec sam bio potpuno opcinjen knjizevnoscu (trashom poput Stephena Kinga, btw), pa me cinjenica da se u tom djelu govori o djeci nezanimljivim temama jezikom koji ne mogu razumjeti nije poljuljala da kroz trash knjizevnost napredujem do svog danasnjeg ukusa (koji obuhvaca i veliki dio onoga sto je bilo lektira u cetvrtom razredu gimnazije).

znas gdje sam prvi put cuo za svog danas najdrazeg pjesnika T.S. Eliota? na uvodnim stranicama romana Stephena Kinga. moja sestra je tad bila u 4. razredu gimnazije i ja sam je gnjavio da mi pokaze neke biljeske o Pustoj zemlji itd.

po meni je njegov izbor za osnovskolce puno bolji od tvoga.

Winsor McCay: Little Nemo
Carl Barks: Donald Duck ili Uncle Scrooge
Bill Watterson: Calvin and Hobbes
Art Spiegelman: Maus

u osnovnoj skoli?

e pa prijatelju, otkrit cu ti jednu tajnu: prosle godine su pokrenuli skolski casopis u Hrvatskoj u kojem su predstavljali strip djeci. ukljucivao je dva od cetiri stripa koja si predlozio (Watterson i McCay). i znas li kako je zavrsio? nitko ga nije citao pa je propao.

djecu treba zainteresirati PA ONDA poducavati. jebes TJERANJE. to razvija iskljucivo averziju. mene su starci molili da manje citam i zabranjivali da imam upaljeno svjetlo poslije 11 navecer. da je bilo obrnuto vjerojatno bi mrzio knjigu jednako koliko je ovako volim.
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 09/09/2007 : 17:37:44  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
hm, maus definitivno nije za klince, mccay je malo preoldskul da bi ga današnji klinci popušili, ali još nisam sreo osobu koja se nije zakacila na calvina & hobbesa kad je jednom bacila pogled na njih... i mene su zarazili u višim razredima osnovne.

i am the tide the rise and the fall the reality soldier the laugh child one of the many the flame child
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 09/09/2007 : 17:38:54  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by jurica
znas gdje sam prvi put cuo za svog danas najdrazeg pjesnika T.S. Eliota?


ma koji eliot, ezra pound i auden ga smažu za predjelo.

i am the tide the rise and the fall the reality soldier the laugh child one of the many the flame child
Go to Top of Page

BOC
Advanced Member

Fiji
3587 Posts

Member since 01/12/2002

Posted - 09/09/2007 : 17:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send BOC a Private Message
quote:
Originally posted by klonko i ostali
watchmeni su o zlocinu bez kazne



naslucuje se mogucnost kazne kad onaj šonjo nade rorschachov dnevnik na kraju.

i am the tide the rise and the fall the reality soldier the laugh child one of the many the flame child
Go to Top of Page

klonko i ostali
Starting Member

61 Posts

Member since 07/09/2006

Posted - 09/09/2007 : 22:19:40  Show Profile Show Extended Profile  Send klonko i ostali a Private Message

Ameri su valjda sretni da djeca UOPCE citaju, pa makar i stripove. Trash ce konzumirati i tako i tako, u školi bi im se trebale nuditi ipak provjerene (test vremena?) vrijednosti. Ako je strip ravnopravna grana umjetnosti, kao što neki na ovom forumu misle, zacjelo postoje stripovi koji svojim idejama i njihovom izvedbom predstavljaju vrhunsko dostignuce ljudskog duha. Još ako ih i djeca razumiju!
E sad, kako bi mali poljaci shvatili Mausa baš neznam. Ili bilo koje dijete moralni relativizam Watchmena. A ne bi baš da mi neko klincu u školi predstavlja Marvelse kao istinsku vrijednost
Možda stvarno stripu nije mjesto u školi, al kad je vec tamo, ne bi li trebao biti najbolji moguci?
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000