forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Tarzan- pitanje
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 29/10/2007 : 13:36:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
Poznaje netko ova izdanja (skenovi ispod teksta)? Molio bi što više informacija o njima. Za sada znam da su ih izdavali u Beogradu od 1963 do 1965 godine i dea je bilo najmanje 10 knjiga, tvrde korice


zanima me:
crtani ili pisani?
broj stranica?
broj knjiga u kolekciji?
dobavljivo?
i tako dalje

hvala!


jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 29/10/2007 : 13:41:28  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
khmmmm
po slovenskom cobbisu ipak izgleda da su porjeklom iz Zagreba :)
Go to Top of Page

marlowe
Advanced Member



Serbia
4279 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 29/10/2007 : 13:53:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit marlowe's Homepage  Send marlowe a Private Message
Zagrebacko izdanje, Tarzan Rajsa Barouza u 10 knjiga, ilustrovao Radilovic.
Veliki tiraz i ima na svakom koraku.

________________________
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder, treason and plot,
I see of no reason why gunpowder treason should ever be forgot.
Go to Top of Page

kucni duh
Advanced Member



Croatia
3943 Posts

Member since 21/03/2007

Posted - 29/10/2007 : 13:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kucni duh a Private Message
ovo su knjige (romani u smislu slova, a ne stripova), a u cijeloj knjizi je bilo možda 5-6 ilustracija (crteža). Mislim da je bilo 11 knjiga. Stil pisanja mi je bio beskrajno dosadan, suhoparan i preopširan (možda je u pitanju i loš prijevod, ne sjecam se). Znam samo ovo- da se Holivud nije dohvatio ekranizacija i unio više živosti i mišica, ove knjige bi pale u zaborav.

A što se tice nabave pokušaj u antikvarijatu ili na internetu, a tehnicke informacije o knjigama možeš dobiti i u sveucilišnoj knjižnici. Znam da su poslje izašla novija izdanja u malo manjem formatu. Raspitat cu se pa cu ti javiti.
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 29/10/2007 : 14:54:08  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
knjiga ima 10...a ilustracija je bilo oko desetak po knjizi...inace prijevod uopce nije los - identican originalu inace u originalu ima 25 knjiga....s time da deseta knjiga tarzan i tarzani blizanci objavljena kod nas nije dio originalne serije.....nastala je u šezdesetima...osamdesetih godina napravlljeno je reizdanje knjiga u manjem formatu i bez ilustracija julesa radilovica - i cini mi se da ih je objavljeno manje osam ili 9...i ova je hc
izdavac prve serije je cini mi se epoha iz Zagreba
Go to Top of Page

kucni duh
Advanced Member



Croatia
3943 Posts

Member since 21/03/2007

Posted - 29/10/2007 : 15:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kucni duh a Private Message
evo, rommel je sve rekao, evo ti samo naslovi tih 10 knjiga

Edgar Rice Burroughs. Komplet od 10 knjiga. Naslovi; Tarzan medju majmunima - Tarzan se vraca - Tarzan i njegove životinje - Tarzan gospodar džungle - Tarzan i njegov sin - Tarzan neukrotivi - Tarzan i zlatni lav - Tarzan i covjek lav - Tarzan i ljudi leopardi - Tarzan i tarzani blizanci. Izdanje Epoha, Zagreb - 1963-1965.
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



726 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 29/10/2007 : 15:59:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message

Stil pisanja jeste bio staromodan, ali u pitanju je i vreme kada su knjige pisane, ali se nikako ne moze reci da je suvoparan. Cak sta vise, brzo se cita i meni je bio taj Tarzan vrlo pitak. Ako sam ga sa 9-10 godina kompletnog procitao vise puta, znaci da nije mogao biti gnjavatorski.
A sto se filmova tice, stoji da je zahvaljujuci njima Tarzan ostao ovekovecen i da su pomogle da knjige ne padnu u zaborav, ali... filmovi su spram knjiga cisto smece, i daleeeeeeeeeko ispod literarnog predloska.
Jedino se "Tarzan medju majmunima" (Kristofer Lambert) iz osamdesetih poprilicno priblizio knjizi...


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

XIII
Senior Member



Serbia
1013 Posts

Member since 05/05/2002

Posted - 29/10/2007 : 16:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send XIII a Private Message
slažem se sa zmcomics-om. pitanje je samo koliko si godina imao kada si to citao? Ove knjige o tarzanu su mi i otvorile vrata književnosti, baš zbog te pitkosti, i maštanja o tome što piše, otvorio mi se citav novi svet koji se krije u knjigama.
a što se tice filma, više ga pamtim po bo derek :)
Go to Top of Page

mifugo
Senior Member

1007 Posts

Member since 28/05/2005

Posted - 29/10/2007 : 17:40:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mifugo a Private Message
ja imam tu ediciju, ali mi se nekako cini da ih je više od 10 nisam kuci da provjerim odma...
meni to isto super bilo kad sam bio mali... to i karl may
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 29/10/2007 : 19:32:06  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
zahvaljujem svima...mislim da ste mi uštedili 125 jevreja :)
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
30823 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 29/10/2007 : 22:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message
ja imam mislim svih 10 knjiga, to mi je tata citao kad je bio mali, ja moram priznat kako knjige baš i ne volim citat...

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



726 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 29/10/2007 : 22:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message
Hej, mislim da je to toliko cesto izdanje da komplet mozes na buvjacima naci i za 30-50 evra...


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 29/10/2007 : 22:24:04  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by XIII

slažem se sa zmcomics-om. pitanje je samo koliko si godina imao kada si to citao? Ove knjige o tarzanu su mi i otvorile vrata književnosti, baš zbog te pitkosti, i maštanja o tome što piše, otvorio mi se citav novi svet koji se krije u knjigama.
a što se tice filma, više ga pamtim po bo derek :)


ono smece sa bo derek...? ono nije tarzan zalosno je kako se srozao richard harris...bo ionako nije imala boljih filmova (doduse mogli bi raspravljati o desetki ali i blake edwards je imao boljih dana)weismuellerovi filmovi imaju puno mana ali niti jedan film poslje nije imao weismullera koji je bio jedini istinski tarzan
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 29/10/2007 : 22:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by zmcomics


Stil pisanja jeste bio staromodan, ali u pitanju je i vreme kada su knjige pisane, ali se nikako ne moze reci da je suvoparan. Cak sta vise, brzo se cita i meni je bio taj Tarzan vrlo pitak. Ako sam ga sa 9-10 godina kompletnog procitao vise puta, znaci da nije mogao biti gnjavatorski.
A sto se filmova tice, stoji da je zahvaljujuci njima Tarzan ostao ovekovecen i da su pomogle da knjige ne padnu u zaborav, ali... filmovi su spram knjiga cisto smece, i daleeeeeeeeeko ispod literarnog predloska.
Jedino se "Tarzan medju majmunima" (Kristofer Lambert) iz osamdesetih poprilicno priblizio knjizi...




to ne stoji - tarzan sa lambertom je jednako daleko od literarnog predloška kao i svi ostali...možda je djelovao ozbiljnije ali niti jedan film osim prvih nije imao burroughsovu dozvolu da koristi išta više od imena....tako da su svi podjednako daleko od knjiga
Go to Top of Page

zmcomics
Average Member



726 Posts

Member since 24/08/2002

Posted - 29/10/2007 : 23:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit zmcomics's Homepage  Send zmcomics a Private Message
Jeste i on daleko od knjige, ali je blizi od svih ostalih, po nacinu obrade lika Tarzana. Ipak je knjiga u opisima Tarzanovog zivota u dzungli mnogo "tvrdja" i realnija od manekenskog stava (upravo izaslog iz berbernice) Weismullera.
U knjigama se Tarzanu dok jede sveze ubijenu zivotinju, bez escajga naravno, krv slivala niz laktove, i morao je imati kretanje i ponasanje majmuna... a toga nije bilo u drugim filmovima. Zato kazem da se film sa Lambertom primakao originalu jednim delom.
Inace, kako god bilo, meni su Weismullerovi filmovi takodje dragi, odrastao sam i na njima kao i na knjigama. I bio sam sretan kada se zaredja pet-sest nedeljnih popodneva sa tom serijom filmova.


STRIP VESTI svakodnevno na www.stripvesti.com i www.facebook.com/StripVesti • Homepage www.zmcomics.com
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7436 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 29/10/2007 : 23:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by zmcomics

Jeste i on daleko od knjige, ali je blizi od svih ostalih, po nacinu obrade lika Tarzana. Ipak je knjiga u opisima Tarzanovog zivota u dzungli mnogo "tvrdja" i realnija od manekenskog stava (upravo izaslog iz berbernice) Weismullera.
U knjigama se Tarzanu dok jede sveze ubijenu zivotinju, bez escajga naravno, krv slivala niz laktove, i morao je imati kretanje i ponasanje majmuna... a toga nije bilo u drugim filmovima. Zato kazem da se film sa Lambertom primakao originalu jednim delom.
Inace, kako god bilo, meni su Weismullerovi filmovi takodje dragi, odrastao sam i na njima kao i na knjigama. I bio sam sretan kada se zaredja pet-sest nedeljnih popodneva sa tom serijom filmova.




naravno to jeste u knjigama ali kada je burroughs vidio kako su ispala prva dva filma iz 1918 i 1920 nije dao više nikome da dodje ni blizu knjigama....dopustio je jedino korištenje imena tarzan...zato weismulller nema veze s knjigama pa ipak on je najblizi burrougsovu tarzanu bez obzira sto je krajem dvadesetih i burrougsov zet glumio Tarzana....weismuller je najbliži opisu u knjigama - fizicki i nitko mu ni do dana danasnjeg nije dosao blizu a na drugi nacin iz ranije pomenuta razloga nitko nije mogao ni pokusati
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 31/10/2007 : 16:40:16  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by rommel
naravno to jeste u knjigama ali kada je burroughs vidio kako su ispala prva dva filma iz 1918 i 1920 nije dao više nikome da dodje ni blizu knjigama....dopustio je jedino korištenje imena tarzan...zato weismulller nema veze s knjigama pa ipak on je najblizi burrougsovu tarzanu bez obzira sto je krajem dvadesetih i burrougsov zet glumio Tarzana....weismuller je najbliži opisu u knjigama - fizicki i nitko mu ni do dana danasnjeg nije dosao blizu a na drugi nacin iz ranije pomenuta razloga nitko nije mogao ni pokusati

Nevezano uz stripovsku temu...Koliko ima ukupno tih Tarzana s Weissmullerom u glavnoj ulozi? Ja ih imam 6 koji su kod nas izasli (Tarzan –The Ape Man, Tarzan and His Mate, Tarzan Escapes, Tarzan Finds a Boy!, Tarzan's Secret Treasure, Tarzan's New York Adventure), ali ima jos "Tarzan and the Amazons" (1945.), "Tarzan and the Huntress" (iz 1947.), "Tarzan and the Mermaids" (1948.), koji kod nas nisu izasli. Ima li ih jos?

Edited by - dsormaz1 on 31/10/2007 16:42:20
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000