forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 TORPEDO JE POKVAREN
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 06/04/2008 : 18:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
TORPEDO JE POKVAREN
Razgovor sa scenaristom jednog od najaktraktivnijih stripova danas


-iz moje arhive...da podjelim sa svijetom...

Sa Sanchezom Abulijem, idejnim tvorcem i scenaristom Torpeda, jednim od najvecih svjetskih strip hitova osamdesetih godina, upoznao sam se zadnjeg dana Medunarodnog festivala stripa Angouleme '88.
Buduci da je Torpedo vec duže vrijeme na francuskom jezicnom podrucju bestseler, Sanchez Abuli je u Angoulemeu bio jedna od najtraženijih osoba.
Kad sam ga upoznao, bilo je to za mene malo iznenedenje: ceterdesetak mu je godina, neupadljiv,skroman, miran i vrlo ugladen, intelektualnih crta lica, srednje visine i ne puši... i za razliku od Torpeda, ne okrece glavu za svakom zgodnom ženom. Razgovor ipak nismo obavili tada u Angoulemeu vec nekoliko mjeseci kasnije u Parizu.

-U Pariz sam došao ubrzo nakon mature, jer sam htio doznati što je to studiranje. Išao sam na teceaj francuskog, citao dijela iz filozofije, knjiženosti, povijesti i umjetnosti.

Francuski sam dosta dobro savladao, ali danas se mucim s nekim padežima. U Parizu sam zavolio Sartrea i Camusa. No shvatio sam da je ipak bolje pisati nego studirati. Kada pišem, onda sam slobodan,a kada studiram drugi mi namecu mnogo toga. Uz to mogu
na jednom mjestu ostati duže vrijeme i ne mogu se vezati uz jednu stvar.

Enrigue Sanchez Abuli je Španjolac. Za sebe kaže da je Katalonac. Njegov otac je pisac, što po vlastitom priznanju neje bilo presudno ali je ipak utjecalo na Sancheza da vec u djetinjstvu zavoli pisanje. Zanimljivo da otac Jordi Berneta, crtaca Torpeda, isto crtac stripova. Kad sam rekao za taj podatak,replicirao je kako je to slucajnost, da ne treba vjerovati previše u nasljedne genske osobine.

-Imao sam prilike da prisustujem mnogim kontaktima koje je moji otac imao sa izdavacima i drugim piscima. No, prve koje sam uradio bili su prijevodi s engleskog. Pisce koje sam prevodio poceo sam emitirati, zatim sam sve poceo sam dodavati.



Treba li to znaciti da ste isprva željeli postati pisac?
-Jesam. Stripovi me ispocetka nisu previše zanimali. Zapravo nije bilo stripa koji bi me u to vrijeme impresijonirao. U to sam vrijeme recimo, bio oduševljen americkim krimicima, posebice MC Bainom. Strašno sam volio njegovu 87. policimsku stanicu. No televizijska serija koja je radena po tim romanima me razocarala.

Kakav je vaš odnos prema filmu, posebno u smislu eventualnih inspiracija u tome?
-Više sam usredotocen na literaturu nego na film. Poceo sam pisati price, nositi izdavacima. Slucajno sam došao do Josepa Toutaina, vlasnika magazina Creepy. Njemu su se price dopale. Ali kako je Creepy bio namjenjen stripu, predložio mi je da pokušam napisati nešto krace za strip . Prvi objavljeni stripovi bili su horor žanra, ali ih je uvjetovao urednik pa do njih danas više ne držim mnogo.

Torpedo je poceo izlaziti 1980. zakoder u magazinu Creepy, a odmah je objavljen i u Portugalu i Francuskoj, a azatim i u Engleskoj , Njemackoj, Danskoj, SAD. Izuzetno je popularan bio u našoj zemlji gdje je izlazio u dvije svojedobno vodece revije Stripoteci i Strip artu, a tiskan je kao i samostalan album . Uskoro treba izaci i drugi album Torpeda opet u biblijoteci Safir. ( POPIS SVIH DOMACIH IZDANJA: http://www.stripovi.com/list_pub.asp?Heroes=TO&header=0 )

Dali je „Torpedo“ nastao po narudžbi?
-Volio bi reci da nije, no lagao bih. Izdavac mi je narucio da smislim jednu kratku kriminalisticku pricu bez nastavka gdje je glavni junak bio gankster. Slucajno mi je pala ideja o ganksteru koji najprije puca a zatim razgovara , uredniku se to svidilo pa je inzistirao da nastavim s tim junakom.

U nekom tekstu sam procitao da se niste slagali s Alexom Tothom, americkim crtacem, prvim crtacem „Torpeda“ i da je vaša suradnja trajala samo dvije epizode.

- Bilo je više problema sa Tothom. Prvi je bio što je on živio s druge strane oceana. Scenarij sam bio pisao na španjolskom. To je bilo prevedeno na engleski jezik i slano Tothu. To je komplicirao posao. Drugi i vražji razlog je naše razilaženje u pogledu samog stripa . Toth je inzistirao na sedimentalnom stripu o jednom ostarijelom gangsteru, nekakvoj limunadi, pa je zato mjenjao scenarij. Izbacio je sve grube rijeci i izraze. Cak je u jednoj sceni nacrtao da Torpedu klizi suza. To nije to! Takva me koncepcija nije interesirala.



Pa kako je došlo do Berneta?
- Bilo je više crtaca u igri kada je trebalo preuzeti crtanje Torpeda. Bernet je najprije odbio, ali kasnije se predomislio. On je veliki majstor za podizanje atmosvere i te ikonografije tridesetih godina. Danas se toliko dobro razumijemo da je dovoljno da mu ja donesem scenarij, a on tocno zna šta treba crtati. Sprijateljili smo se, cesto se susrecemo, ali nikad ne pricamo o stripu.

U „policijskom kartonu“ Luke Torellija, zvanog torpedo, piše da mu je 32 godine, da je visok 198 cm, tamnokos,plavokos i da je vrlo opasan. Zatim da je pet puta bio uhapšen, od toga cetri puta pušten, a jednom i osuden (i to zbog falsificiranja novca!) na deset mjeseci zatvora. O brojnim i razlicitim zlocinima ,gdje prednjace ubojstva, postoje samo indicije. Zašto je torpedo takav?

-Ne mogu raditi drugacije jer ne mogu a da ne vidim surovost života oko sebe. I u svojim drugim stripovima upotrebljavam znatnu kolicinu nasilja, vulgarnosti i provokativnosti života.

Kakva su politicka uvjerenja Torpeda?
-Torpedo je kurvin sin! On nije ni za ljevicu, ni za desnicu. Ja sam za ljevicu, jer mislim da tamo ima neka vrsta pravde, Na žalost, ni u nju u snu ne mogu imati previše povjerenja, ali u svakom slucaju nikad necu biti za desnicu

No osim Abulijeve licnosti, zanima me i njegov rad. Razgovarali smo stoga o razlozima zbog kojih se dosad držao kratkih prica.
-U pocetku je izdavac tražijo krace price. Kraci su prijevodi jeftiniji. Ali nedavno sam uradio Torpeda na 44 strane. Tražili su, naime, da napišem drugu pricu jer bi po njoj napravili film. Film još nije napravljen, a strip je.

Dali ste kao scenarist stripova imali vecih problema?
- Na pocetku! Jer najprije je trebalo pronaci avans, odnosno novac koji mj je bio potreban za istraživanje materije koju strip obraduje. Dugo nisam bio poznat i nisam imao nikog tko bi me gurao.Nisam razocaran, što nisam uspio postati romanopisac, kako sam to u mladosti želijo. U stripu sam našao dosta užitka, a na kraju krajeva i ne vidim neku preveliku razliku

–jer pisac je pisac bez obzira na to pisao knjige ili za strip.

Veljko Krulcic 26.7.1988



Biblioteka "SAFIR" album 2/1986 - stranica 9

Edited by - blueberry on 06/04/2008 18:53:50

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 06/04/2008 : 19:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message
Morat cu ovaj strip jednom nabavit...
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 07/04/2008 : 16:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message


TORPEDO - LUDE TRIDESETE - David H. Rosenthal 1984 (3MB-PDF) - 8 stranica
http://rapidshare.com/files/105583478/Torpedo.pdf.html

Edited by - blueberry on 07/04/2008 16:29:13
Go to Top of Page

c64
Senior Member

Cuba
1694 Posts

Member since 15/03/2006

Posted - 07/04/2008 : 19:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send c64 a Private Message
TORPEDO JE PREOPAK STRIP!!!
Obožavam stripove koji imaju "kraj" a ne po 500 epizoda...

Nisam znao da postoji i kolor varijanta

Imam prvih 10 albuma (Strip-Agent)
Go to Top of Page

Trigger
Average Member



Bosnia and Herzegovina
757 Posts

Member since 12/07/2007

Posted - 07/04/2008 : 19:35:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Trigger a Private Message
Torpedo rulez...

I kad ce Bob Morane u integralima?
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 07/04/2008 : 19:44:15  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
quote:
Originally posted by c64



Nisam znao da postoji i kolor varijanta




Ako mislis na ovo gore postovano,to je Goran Delic kolorisao nekoliko kadrova iz stripa za prvi album SAFa iz 1986.,a album je c/b,naravno...mislim da i nema kolorne verzije...bar je ja nisam video...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 07/04/2008 : 20:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
quote:
Originally posted by axle munshine

quote:
Originally posted by c64


Nisam znao da postoji i kolor varijanta


Ako mislis na ovo gore postovano,to je Goran Delic kolorisao nekoliko kadrova iz stripa za prvi album SAFa iz 1986.,a album je c/b,naravno...mislim da i nema kolorne verzije...bar je ja nisam video...


Postoji Engleski Torpedo koji je u boji...

Clan metabaron:
"Da Engleski Torpedo je u boji. Ali su prve dvije (?) knjige u crno bijelom. I vidi se drasticna razlika. Torpedo je jedan od stripova koji bolje izgledaju u crno bijelom nego u boji." - 30/05/2006,

Clan simi: "engleski torpedo JESTE u boji" - 29/05/2006

Edited by - blueberry on 07/04/2008 20:23:35
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 07/04/2008 : 20:26:02  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
Moguce da postoji,nisam znao za to...ako nadjes neki link postuj ga,pa da vidimo na sta to lici...ovo sto je Delic uradio po meni je ispalo veoma dobro...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 07/04/2008 : 20:32:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message
Kako me popaliste za ovaj strip... Ima li toga na tržišzu? Hoce li biti Beloputog Torpeda? Zna li se nešto?

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 07/04/2008 : 21:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 07/04/2008 : 22:57:12  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by Gand

quote:
Originally posted by Gand

torpedo owna isusa boga, steta sto nema svih albuma na trzistu.




Rommel mi salje prijetece SMS-ove i ucijenjuje me da kazem kako na trzistu IPAK ima svih albuma, pa eto.... neopterecen icim priznajem, ima ih.


jbga ti svakom balrogu das broj moba......a kad te te avetinje te stanu proganjati ti se cudis?
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 07/04/2008 : 23:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message
Jebo sam mu majku. Samo ako u petak legnu pare od Grka kupujem sve što ima Torpeda kod Miroslava. Pas bio ako lažem. A ako slažu Grci? Uh ne daj bože da Grci slažu.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 07/04/2008 : 23:03:55  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by axle munshine

Moguce da postoji,nisam znao za to...ako nadjes neki link postuj ga,pa da vidimo na sta to lici...ovo sto je Delic uradio po meni je ispalo veoma dobro...


zašto moguce da postoji:::POSTOJI - zadnjih dana / godina SFRJ bilo ih je moguce naci i u knjizarama sa stranom literaturom (doduse bilo je za naci i burne hogarthova tarzana u hc albumima ali budala nije uzela - isprika je da kao srednjoskolac i nisam imao neku lovu na raspolaganju )- - imam dva iz tog doba.....jednog mi ukradose drugoh sacuvah i staviti cu ga sutra na uvid...
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 08/04/2008 : 09:01:22  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10063 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/04/2008 : 12:36:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message
Torpedo u boji na engleskom je izdan od Catalana u 7 albuma krajem 80-ih.

Prva 3 albuma su crno-bijela, a slijedeca 4 su u boji.

Možda se neki od tih u boji još mogu nabaviti u More Comics (nisam skoro gledao, ali prije mjesec ili dva mislim da je nekih još bilo), a neki brojevi se mogu nabaviti kod:
http://budsartbooks.com/prod.cfm/pc/TORP01/cid/37

Prvi album od Catalana ima i 2 Tothove epizode i nešto je deblji.

Ako nekog (iz Zagreba) zanima nudim (u celofanu, necitane) album broj 1 (80 kuna) i album broj 3 (60 kuna) pa tko prvi ...
Go to Top of Page

Death
Senior Member



Croatia
1208 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 09/04/2008 : 17:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Death a Private Message
[quote]Originally posted by Peyo

Torpedo u boji na engleskom je izdan od Catalana u 7 albuma krajem 80-ih.

Prva 3 albuma su crno-bijela, a slijedeca 4 su u boji.

Možda se neki od tih u boji još mogu nabaviti u More Comics (nisam skoro gledao, ali prije mjesec ili dva mislim da je nekih još bilo), a neki brojevi se mogu nabaviti kod:
http://budsartbooks.com/prod.cfm/pc/TORP01/cid/3
Zanimljivo.Možda cu si tamo nabaviti.

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/04/2008 : 18:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message
Ja i dalje ne vjerujem da postoji u boji. ovo gore samo pokazuje šta Rommel može sa vodenim bojicama

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 09/04/2008 : 19:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
Torpedo 1936, najbolji "strip-noir" osmišljen u Španjolskoj (1981), vec dvadesetak godina postiže velik uspjeh u cijelom svijetu. Uz mnogobrojna europska izdanja Torpedo je objavljen i u SAD-u u dva oblika (albumi u izdanju Catalan Communicatons i stripovi u izdanju Fantagraphics Booksa).

Uspjeh Torpeda može se pripisati kako kvaliteti rada Jordija Berneta i Sáncheza Abulija tako i bliskoj povezanosti koja postoji izmedju ovo dvoje umjetnika.

Avanture gangstera Luce Torellija, poznatijeg pod imenom Torpedo, i njegovog pomocnika Ráscala, Pepe Miravete je 1993. prilagodio za scensko izvodenje dok su 1996. poslužile kao predložak za video Tic-Tac, prvu ekranizaciju stripa Torpedo u obliku animiranog filma.

Jordi Bernet (Barcelona, 1944), profesionalni crtac od svoje petnaeste godine, sudjelovao je u realizaciji stripa Do#241;a Urraca kojeg je osmislio njegov otac Miguel Jorge. Bernet posjeduje nesvakidašnju sposobnost komuniciranja sa citateljem, cjelovitu i direktnu. Njegovi crteži odišu snagom, ljepotom i izuzetnom dinamikom. Izmedju ostalog, realizirao je serije stripova kao što su Andrax (1973), Kraken (1983), Sarvan (1984), Custer (1984), Light & Bold (1988), Ivanpiire (1991), Snake (1998) i Clara de Noche (1993) te posebnu epizodu Texa Willera (1996) . 1997 objavljen je album sa svim epizodama Histoires Noires ("Crne price") koje je nacrtao u suradnji s Abulijem. Ujedno je i dobitnik glavne nagrade (Grand Prix) na Festivalu stripova u Barceloni.

Enrique Sánchez Abuli (Francuska, 1945) jedan je od rijetkih tekstopisaca na podrucju stripa koji je medunarodno priznat i prepoznatljiv po svome radu. Njegova suradnja s Bernetom je takvog intenziteta da je vecinu djela iz svojeg bogatog opusa realizirao upravo s njim. Neka od djela nastalih u suradnji s Bernetom su De vuelta a casa. La naturaleza de la bestia, Snake i Histoires noires ("Crne price"). Takoder je suradivao s crtacima kao što su Génies, Antoni Garcés, Éric Puech, Das Pastoras, Felix Vega, Oswaldo Viola, Marcelo Perez i Christian Rossi.

Biblioteka TORPEDO 1936 - knjiga 6 - CUBA - Strip-agent 2002

Edited by - blueberry on 09/04/2008 19:52:14
Go to Top of Page

blueberry
Average Member



Croatia
524 Posts

Member since 30/03/2006

Posted - 09/04/2008 : 19:55:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit blueberry's Homepage  Send blueberry a Private Message
"Predložak za video Tic-Tac, prvu ekranizaciju stripa Torpedo u obliku animiranog filma." - ima li tko od prisutnih na forumu ovaj animirani film ?
Go to Top of Page

rommel
stripovi.com suradnik



Croatia
7428 Posts

Member since 26/11/2001

Posted - 09/04/2008 : 22:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Send rommel a Private Message
quote:
Originally posted by mladjo

Ja i dalje ne vjerujem da postoji u boji. ovo gore samo pokazuje šta Rommel može sa vodenim bojicama


jbga...moracu preci na flomastere
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 10/04/2008 : 00:10:20  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message
quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by mladjo

Ja i dalje ne vjerujem da postoji u boji. ovo gore samo pokazuje šta Rommel može sa vodenim bojicama


jbga...moracu preci na flomastere



Ma jok,samo se ti drzi akvarela,super ti to ide pustinjska lisice...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

diderot2
Junior Member

467 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 10/04/2008 : 00:57:55  Show Profile Show Extended Profile  Send diderot2 a Private Message
quote:
Originally posted by mladjo

Ja i dalje ne vjerujem da postoji u boji. ovo gore samo pokazuje šta Rommel može sa vodenim bojicama



eh. eh mladjo

imam ja sve torpede

i sve u boji, koji su izašli
i nema jih toliko kolko ljudi govore

ovako na pamet Catalan#4,5,6

_______________________
onaj, koji ne cita stripove
Go to Top of Page

diderot2
Junior Member

467 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 10/04/2008 : 01:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send diderot2 a Private Message
jes, a rommel mali kucni genije sa bojalicama :)))

_______________________
onaj, koji ne cita stripove
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000