forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Kultura
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Raga
Senior Member



Croatia
1028 Posts

Member since 03/06/2008

Posted - 14/09/2008 : 11:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Raga a Private Message
Trebam pomoc mada cu ovim ispast malo glup.

1. Može mi neko rec koja je, kad ocjenjujemo strip, razlika scenarija i price??? Znam donekle, ali ako mi neko može objasnit a da uzme za primjer neki strip!

2. Da mi neko objasni razliku zapleta i raspleta (osnovna škola). Uzmimo za primjer Robijašku mocvaru, a može i nešto drugo!

Kao što rekoh. znam donekle, ali trebam preciznija objašnjenja.
Ako je moguce da mi neko objasni! Fala! Laku noc!

Kad ce Chico remitenda sve ispocetka? Oce bit u HC-u? Joj jedva cekam.

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5803 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 14/09/2008 : 11:44:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Pa, onako, najbanalnije, prica je sama ideja! Dakle, uglavnom ono što se može sažeti u kratak sadržaj!

Scenarij je nacin na koji je ta prica ispricana! Dakle, raspored vinjeta, kolicina teksta, osobni stil scenarista itd...

Zaplet je, kao što samo ime kaže, zaplitanje radnje, nekakav uvod... Dakle, u zapletu vidimo karakterizaciju likova i njihove planove...

U raspletu vidimo finale tih planova, tj. rješenje problema!

Razlika izmedu zapleta i raspleta nije strogo definirana!

To je to, banalizirano do kraja!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 14/09/2008 : 11:44:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=25920

David Hayter: Legend is nothing but fiction, someone teels it, someone else remembers, everybody passes it on [/font=Trebuchet MS]
Solidus Snake: Brother, this is a whole different game from Liquid!

Don`t do lunch! That`s like the express lane to the friend zone!
-Ryan Reynolds-
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 14/09/2008 : 12:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Ovo je onaj moj post, lol.
Zanemarite taj hvalospjev Boselliju, jer tada nisam
znao za nijednog drugog! :D :D :D
P.S. Sada mi je Letteri u TEX "WWS" dobar! :D

P. S. 2 - Da vidimo koje su se stvari obistinile vezano za ono što je receno u tom topicu od prije godinu dana:

- npetros je uspješno nagovorio Inferna da kupuje MV. Cak i štoviše... Inferno je postao zaludeni fan Magicnog Vjetra!
- Obi-Wan ipak nije održao obecanje da ce komentirati recenzije!
- senad7 možda i nije poklonio švedskog Texa, ali mi je kupio prvi Zagorov almanah.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.

Edited by - Inferno on 14/09/2008 12:57:27
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 15/09/2008 : 03:55:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Ja kad sam ocenjivao pricu i scenario cesto su ocene bile iste, jer ideja moze biti solidna, ali je tesko to videti ako je ona lose ispricana to jest ako je scenario los. Obratno je jos ociglednije,jer ako je losa ideja ne moze se previse uciniti nak ni najboljim scenariom jer onda u najboljem slucaju mozemo imati mnogo dobrih delova price koji sveukupno ne vode nigde i onda bicamo razocarano krajem. Tako nesto je cesto prisutno kod Boratinijevih prica kad sve vreme ocekujem da ce se nesto desiti i onda na kraju se ne desi nista. Posto je autor price i scenaria cesto ista osoba, jos je teze da se tu dese neke prevelike varijacije u kvalitetu jednog naspram drugog. Mozda gresim, a mozda nisam previse obracao paznju na to, ali voleo bih kad bi me neko demantovao sa nekim dobrim primerom gde su prica i scenario drasticno razliciti.
Go to Top of Page

Milazzo
Senior Member



Croatia
2123 Posts

Member since 30/01/2008

Posted - 16/09/2008 : 19:05:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Milazzo's Homepage  Send Milazzo a Private Message
Mene je isto zbunjivala razlika izmedju scenarija i price...!

https://www.instagram.com/wanderereclectic/ // https://abadon.hr/
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 16/09/2008 : 19:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Mozda je trebalo staviti samo scenario/prica pa ocenjivati sveukupni dojam
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29610 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 16/09/2008 : 19:52:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
prica je sama ideja za strip
a scenarij je raelizacija same price
tako sam ja to uvijek shvacao
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 16/09/2008 : 20:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Dobro smo svi shvatili (nakon sto smo pitali pa dobili tumacenje), ali meni bi bolje leglo da se ocenjuje ukupni utisak price i scenarija
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 16/09/2008 : 20:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Evo jedan ocit primjer (da se razumjemo, ovo je samo moja ocjena):

Tex maxi 4: "Dva lica osvete" - prva prica.

Meni je u tom stripu pocetna ideja fascinantna --> "dva lica osvete". Znaci, autor je odlucio napisati pricu koja ce biti nešto više od vec 100 puta videne - "klasicne osvete". I ako ste procitali strip, vidjet cete na ZANIMLJIVOM primjeru kako je osveta pokazala svoje drugo lice; uz zadovoljštinu, donjela je i još vecu tugu i bol. Ovo je dakle, nekakva varijacija na temu... dosta originalnije od "same" osvete. Zato ocjena za pricu: 8

S druge strane, autor je po mom mišljenju tu radnju razvukao do besvijesti. A zamjerke idu i na kvalitet teksta & dijaloga koji mi je strašno naivan, a na momente nepotreban. I neke akcijske sekvence nisu dobro tempirane. iz tog razloga, odlucujem se na drasticno manju ocjenu - scenarij: 4.

Znaci prica mi je zanimljiva, ali zbog lošije realizacije ispada malo dosadna.

Ovi potcrtani djelovi su samo neki od kriterija koje treba uzeti u razmatranje prilikom rašclanjivanja tih dvaju pojmova - "price" i "scenarija".
Tako za pricu imamo: -ideja, -originalnost, -privlacnost same tematike, -zanimljivost likova (...)

A za scenarij (realizacija): -kolicina/kvaliteta teksta & dijaloga, -raspored scena, -iskorištenost likova, -razvijanje radnje u pravom, odnosno krivom smjeru, -ne/maštovitost pojedinih situacija, -efektnost svršetka, -skladnost (izbjegavanje proturjecnosti i slicni nelogicnih gluparijica) (...)

I hope I was clear! :DD

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 16/09/2008 : 20:21:55  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Ma to je ok, ali tako mozemo i crtez rasclaniti na: impresivnost, realnost, kadriranje, raznovrsnost... Dao bih sad mnogo primera, ali predugo bi trajalo
Go to Top of Page

Raga
Senior Member



Croatia
1028 Posts

Member since 03/06/2008

Posted - 16/09/2008 : 22:38:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Raga a Private Message
Samo malo, ljudi! Ocete rec da raspored vinjeta radi pisac, a ne crtac?? ILi...?

Kad ce Chico remitenda sve ispocetka? Oce bit u HC-u? Joj jedva cekam.
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 16/09/2008 : 22:43:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message
Pa da. Scenarista ti obicno ugrubo nacrta vinjete, kao npr malo dijete u školi, kako bi dao smjernice crtacu da vidi kako je to zamišljeno. Naravno da crtac može mnogo toga promjeniti na neki svoj nacin ako misli da je bolje ili u dogovoru sa scenaristom.
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 16/09/2008 : 23:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Zavisi. Neki crtaju vinjete, neki samo rade veoma grub prelom stranice sa brojem panela. Vecina samo opisuje šta se nalazi na kom panelu, uz, naravno dijaloge. A ima i ona rana Marvel škola gde scenarista (citajte: Stan Lee) kaže crtacu šta se otprilike dešava u toj epizodi, crtac sve to prelomi i nacrta, pa se Lee posle vrati i napiše dijloge i narativne kapcije.

Nema pravila, sve zavisi i od scenariste, i od crtaca, a bogami i od tipa stripa.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17231 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 16/09/2008 : 23:09:24  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message
Ferri je pricao o tome da mu scenarista olaksava posao kad mu tako sve servira ali da konacnu odluku donosi on sam. BTW, bas sam procitao poslednjeg Mister Noa ("Pobuna"), em je ideja vec sto puta vidjena em je realizacija za totalnu nulu, ne znam da li je tu kriv scenarista ili crtac, mislm da su krivi obadvojica. Ne primer, od 40.-50. strane (celih deset stranica) odvija se razgovor u prostorijama neke barake i sve vreme vidimo istih pet-sest ljudi iz vise-manje istih uglova. Bar da je negde promenjena perspektiva, pa da je negde prikazano samo lice, negde samo oko ili neki drugi deo lica, negde samo dim od neke cigarete, pa negde iz zablje perspektive, nego cak ni to. Da ne govorim da su mogli ubaciti i pogled spolja na baraku sa nekim interesantnim detaljima is okoline (biljke, zivotinje,... bilo sta) ili nesto u vezi toga o cemu diskutuju. Jedva sam izdrzao da procitam strip do kraja. I ne znam zasto se neki cude zasto je propao Mislter No u Italiji. Cudi me da je bilo i tih 35000 koji su ga kupovali (ili ih nije bilo ni toliko). Totalno smece. Bas me zanima da li ce VC-u pasti prodaja Mister Noa nakon ove epizode. Sledece je u boji pa to mozda izvadi stvar, ali sam ubedjen da ovakve price mogu samo negativno uticati na prodaju. Bilo bi bolje da parnim mesecima izlaze nove epizode a neparnim Mister No od prvog broja, ti prvi brojevi drzali bi mladje citalastvo pa bi po inerciji kupovali i ove nove epizode.

Edited by - ---dp--- on 17/09/2008 02:00:37
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2453 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 17/09/2008 : 01:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message
Ne postoje glupa pitanja, samo glupi ljudi, mm`kay?

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 17/09/2008 01:07:29
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2453 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 17/09/2008 : 01:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message
Bija je zicer, šta cu, mora san. Samo ti pitaj.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000