forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Šta je bilo prvo?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 04/01/2009 : 11:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
Da, kao kad prica o graphic novelima pocne s pecinskim crtežima neandertalaca... Yup, prvo beše crtež, ali mislio sam na to da ovo pitanje može da se pretvori u beskrajnu diskusiju...što i nije tako loše, s druge strane. :))

Hmm, možda Java zna istinu? :))
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 04/01/2009 : 12:43:02  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
"Na pocetku svega bese rec"

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
30716 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 04/01/2009 : 12:47:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message
prica ili crtež, dobro pitanje, nek bude prica

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Panon
Senior Member



2656 Posts

Member since 16/08/2007

Posted - 04/01/2009 : 13:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Panon a Private Message
Crtež.
Ja jednostavno ne mogu uživat u prici ako je crtež sranje. Kao primjer navodim DD EX ''Oštrica britve'' - prica jest dobra, ali zbog crteža vjerojatno nikad više necu procitat taj strip.
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 04/01/2009 : 13:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
Zaboravio sam ovo da pomenem...možda jedna misao Harolda Fostera može da bude pravi odgovor: "Pravi crtac mora imati dar za pisanje."
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 04/01/2009 : 13:42:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
crtež je samo sredstvo za ispricati pricu
kome je samo do crteža, ima galerije i muzeje

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9605 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 04/01/2009 : 14:00:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
quote:
Originally posted by ken2

crtež je samo sredstvo za ispricati pricu
kome je samo do crteža, ima galerije i muzeje



Mislim da su se ljudi izjasnili o prioritetima, a ne o iskljucivim vrednostima.

To vazi i za propagiranje knjiga, a i galerija!

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

npetros2@htnet-dsl
Advanced Member



Papua New Guinea
3783 Posts

Member since 22/02/2006

Posted - 04/01/2009 : 14:33:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit npetros2@htnet-dsl's Homepage  Send npetros2@htnet-dsl a Private Message
Scenarij najvažniji, sjecam se dok smo ko mulci citali Zagore, svima nam je bila duplo važnija prica, npr. Prokleto zlato od Caponea iako nacrtana odurno, i dan danas je pamtim kao odlicnu avanturu, cak je postignuta kvalitetna atmosfera.

Super lijep crtež sa praznom i nikakvom pricom mi djeluje kao da kao trener imam C.Ronalda na klupi, ali stalno neaktiviranog za igranje. Znam da je tu, imam ga ali što ce mi? Dakle, jasno, prica je važnija.

David Hayter: Legend is nothing but fiction, someone teels it, someone else remembers, everybody passes it on [/font=Trebuchet MS]
Solidus Snake: Brother, this is a whole different game from Liquid!

Don`t do lunch! That`s like the express lane to the friend zone!
-Ryan Reynolds-
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 04/01/2009 : 17:19:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
60:40 u korist price. Ali šta znaci dobar/loš crtež?
Evo, meni od 20 crtaca koje vecina ljudi ne podnosi, ja ih mogu podnit najmanje 15! ;)

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 04/01/2009 : 17:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by npetros2@htnet-dsl


Super lijep crtež sa praznom i nikakvom pricom mi djeluje kao da kao trener imam C.Ronalda na klupi, ali stalno neaktiviranog za igranje. Znam da je tu, imam ga ali što ce mi? Dakle, jasno, prica je važnija.


Ovo isto moze da se upotrijebi i obrnuto,primjer: Dugo putovanje
Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 04/01/2009 : 17:30:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by npetros2@htnet-dsl


Super lijep crtež sa praznom i nikakvom pricom mi djeluje kao da kao trener imam C.Ronalda na klupi, ali stalno neaktiviranog za igranje. Znam da je tu, imam ga ali što ce mi? Dakle, jasno, prica je važnija.


Ovo isto moze da se upotrijebi i obrnuto,primjer: Dugo putovanje


Eto, odmah da se nadovežem na svoj prethodni post. Chiarolla mi je tu najbolji ikad!

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 04/01/2009 : 17:45:23  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Inferno

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by npetros2@htnet-dsl


Super lijep crtež sa praznom i nikakvom pricom mi djeluje kao da kao trener imam C.Ronalda na klupi, ali stalno neaktiviranog za igranje. Znam da je tu, imam ga ali što ce mi? Dakle, jasno, prica je važnija.


Ovo isto moze da se upotrijebi i obrnuto,primjer: Dugo putovanje


Eto, odmah da se nadovežem na svoj prethodni post. Chiarolla mi je tu najbolji ikad!


Onda samo za tebe vazi,primjer: Ferri u Demoni ludila
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7650 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/01/2009 : 19:15:54  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
quote:
Originally posted by ned_lynx

Da se uradi (dobar) strip, nije nužno poznavanje veštine crtanja, kadriranja, kompozicije & svega ostalog.

Stoga, prica.



Nije nego.

Pa to su najosnovniji elemeti stripa, apsolutno neophodni za dobar
strip.

quote:
Originally posted by ken 2

crtež je samo sredstvo za ispricati pricu
kome je samo do crteža, ima galerije i muzeje


Ne radi se ovde o crtežu u užem smislu, nego o strip crtežu!

Strip crtanje je analogno filmskoj režiji, ono u sebe obuhvata i pricanje price - naraciju. Scenario je samo priprema, kao priprema po kojoj nastane film/strip. Od crtaca zavisi kako ce sve da bude na kraju. On je i kostimograf i scenograf i glumac likova i odreduje iz kog ugla se kadrira, kako se redaju kadrovi. Može i scenarista da razraduje te detalje, ali se u vizuelno pripovedanje, uglavnom, više razume crtac i scenario mu dode kao polazna postavka koju prilagodava potrebama.

Mada citaoca ne treba da zanima nacin rada.

Nije dobro razmišljanje da je prica totalno loša, šta mi znaci crtež.
Uvek, ako je jedan deo loš sasvim, crtež ili prica, on pokvari sve.

Neki se zavaravaju da prihvataju loš crtež, ako je prica ok. To znaci da crtež i nije toliko loš. Kad jeste ne bi ni stigli da primete da je prica dobra jer bi bila loše pretocena u sliku.
Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10045 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 04/01/2009 : 19:18:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Ultras's Homepage  Send Ultras a Private Message

Zanimljivo . . . Mrtva trka.

Ipak, glas za crtez.

Svet stripa - portal - instagram - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 04/01/2009 : 19:23:15  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Meni je za mrvicu važniji crtež.
Primer: odem u striparnicu, ili gledam neki preview na netu, prvo što uradim je da prelistam strip. Onako, fast forward, bez citanja. Ako mi se crtež barem malo svidi, krecem sa citanjem pojedinih dijaloga, cisto da vidim "o cemu se radi", pa strip ima velike šanse da ga procitam.
Džaba mi i najboljeg scenarija i price, ako moram da se mucim i razaznajem šta je u stvari na slici. Kao što neko rece, dobrih prica ima i u knjigama/romanima, tako da uvek mogu tamo da potražim zanimljivo štivo.
Sa druge strane, imamo i primer stripa bez reci, gde je crtež glavni nosilac kvaliteta. Mada, i tamo je prica važna, jer bez dobrog scenarija koji nam taj crtež docarava, imali bismo samo niz lepih slikica bez veze i smisla. Kao što neko rece, za "lepe slike" mogu da posetime neku galeriju ili muzej ;-)

Tako da ja citam samo osrednje stripove: tamo gde se crtež i prica dopunjuju, a retko kad su obadvoje vrhunski..

Mada, kao što rekoh, glas crtežu, ako mi se on ne svidi, ne pomaže ni najbolja prica.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 04/01/2009 19:24:41
Go to Top of Page

kreso_stanic
Senior Member



Croatia
1504 Posts

Member since 18/12/2002

Posted - 04/01/2009 : 20:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send kreso_stanic a Private Message
Ako je cura ružna vjerojatno je necu ni pokušati upoznati, a ako je zgodna dat cu joj priliku, možda mi se svidi. Ako je glupa i površna, ali zgodna nakon jednog "druženja" vjerojatno cu je zaboraviti. Daklem, idealno je da je zgodna i dobrog karaktera.

Ako je strip loše nacrtan vjerojatno ga necu ni pokušati procitati, a ako je lijpo nacrtan dat cu mu priliku, možda mi se svidi. Ako je prica glupa i površna, ali dobro nacrtana nakon jednog citanja vjerojatno cu ga zaboraviti. Daklem, idealno je da su i crtež i prica dobri.

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
12316 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 04/01/2009 : 23:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message
Po meni skoro pa da crtež ne može biti loš.
Dok prica može biti teško sranje.

Have mercy
Go to Top of Page

tiberije
Average Member



USA
789 Posts

Member since 08/06/2007

Posted - 05/01/2009 : 07:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send tiberije a Private Message
prica

Trazim ritam u koraku, usporavim ti hod
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8109 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 05/01/2009 : 07:31:47  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ned_lynx

Da se uradi (dobar) strip, nije nužno poznavanje veštine crtanja, kadriranja, kompozicije & svega ostalog.

Stoga, prica.



Nije nego.

Pa to su najosnovniji elemeti stripa, apsolutno neophodni za dobar
strip.

quote:
Originally posted by ken 2

crtež je samo sredstvo za ispricati pricu
kome je samo do crteža, ima galerije i muzeje


Ne radi se ovde o crtežu u užem smislu, nego o strip crtežu!

Strip crtanje je analogno filmskoj režiji, ono u sebe obuhvata i pricanje price - naraciju. Scenario je samo priprema, kao priprema po kojoj nastane film/strip. Od crtaca zavisi kako ce sve da bude na kraju. On je i kostimograf i scenograf i glumac likova i odreduje iz kog ugla se kadrira, kako se redaju kadrovi. Može i scenarista da razraduje te detalje, ali se u vizuelno pripovedanje, uglavnom, više razume crtac i scenario mu dode kao polazna postavka koju prilagodava potrebama.

Mada citaoca ne treba da zanima nacin rada.

Nije dobro razmišljanje da je prica totalno loša, šta mi znaci crtež.
Uvek, ako je jedan deo loš sasvim, crtež ili prica, on pokvari sve.

Neki se zavaravaju da prihvataju loš crtež, ako je prica ok. To znaci da crtež i nije toliko loš. Kad jeste ne bi ni stigli da primete da je prica dobra jer bi bila loše pretocena u sliku.


nemoj tako ozbiljno
ovo je poll
a to nisu baš najpametnije rasprave
inace, sa svime se slažem

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wiskey
Senior Member



Croatia
1250 Posts

Member since 11/12/2006

Posted - 05/01/2009 : 11:52:42  Show Profile Show Extended Profile  Send wiskey a Private Message
Za strip su meni jednako važni i crtež i prica. Ipak, za malu nijansu prevladava prica, jer kad npr. citam izvrstan strip sa lošom pricom, osjecam se loše. Medutim, kada je prica super, mogu da oprostim slabiji crtež.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18751 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 05/01/2009 : 12:01:57  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message
slažem se 100% sa wiskejem.Crtež bez price ne znaci puno, dok se napeta prica može podnjet i uz lošiji crtež.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 05/01/2009 : 19:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message
hmmm....odbijam ici citati eternauta jer ima užasno ružan crtež i možda zbog toga necu nikad shvatiti kako ima dobru pricu( ), odbijam ici citati Moebiusa jer ima djetinjast crtež što me totalno odbija(a svi kažu da je strip klasik)....razmišljam kako bi svagdanja borba u mojim ocima bila još genijalnija da su ti likovi nacrtani ko ljudi, a ne ko djeca sa nekakvim komicnim ekspresijama lica koji mi nikako ne odgovaraju, razmišljam kako broncano doba ima predivan i predobar crtež koji totalno paše u tu legendarnu pricu....hmmmm....
sjecam se Tom's bara koji ima i price i crtež savršeno simbionizirane(), ili El nino takoder.
ocito sam na crtež osjetljiva u jednakoj mjeri kao na pricu. nemrem se opredijelit samo za jednu stranu.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25154 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/06/2009 : 14:27:52  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Nerešeno????

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4710 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 14/06/2009 : 19:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message
Vise nije

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9341 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 15/06/2009 : 02:16:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message
sad opet je :

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000