forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Za cim tragate, šta ocekujete, kako vrednujete
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 01/03/2009 : 20:46:24  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
Stripova je sve više i više, integrali, albumi, kiosk izdanja...A toliko toga je neprocitano od onoga što je izlazilo prethodnih decenija. Ja imam vremena sve manje i prinuden sam da pravim selekciju. Hteo bih da ga utrošim na stripove koji su zaista vrhunski, a uz to i u mom štimungu. Nažalost, strip kritika gotovo da ne postoji.
Kako se vi opredeljujete šta da citate? Da li ste konzervativni (ogranicavate se na ono što znate da ce vam odgovarati, kao što su fanovi Zagora ) ili idete za preporukama prijatelja?
Kad udete u striparnicu i prelistate neprocitane stripove, šta vam u tih nekoliko sekundi privalci pažnju, odnosno na šta vi posebno obracate pažnju?
Šta je to što ocekujete od stripa? Da vas zabavi, da bude duhovit, da vas nadahne?
Kako ga vrednujete? Da li biste oprostili osrednji crtež, kada bi prica bila vrhunka? Ili prica može da bude tanka, neoriginalna, ali crtež mora da bude maestralan?
Da li, citajuci, posebno analizirate kadriranje, montažu, naraciju, uocavate metafore, ili citate pravolinijski, bitno vam je da vas radnja okupira?
Da li vam se desilo da zatvorite poslednju stranicu, pa shvatite da vam se vrti u glavi? Kakvi su to stripovi - koje elemente imaju/koje kriterijume zadovoljavaju?

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9600 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 01/03/2009 : 21:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
Posto je 80-90% mog dosadasnjeg skupljanja obuhvatalo Bonelli produkciju i to nekoliko junaka (Zagor, Tex, Nathan, Martin, Blek, Mark), Alan Forda i mestimicno poneki album ili americku produkciju, u pocetku mi nije predstavljalo problem.
No medjutim, pojavi se Libellus sa svojim strava ali skupim izdanjima, i dodje vreme odluke. Jednostavno sam izabrao ono za sta sam mislio da ne mogu da promasim, a u mom slucaju su to Martin, Nathan i Alan Ford. Ostale junake cu probati retroaktivno bude li sredstava, a vanbonelli produkcija je i dalje samo na periodicnom nivou.
Tako....do sada mi fino ide, mada bi moglo mnogo bolje.

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 01/03/2009 : 21:17:23  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Najbitnija je sama radnja u stripu, ne mora crtež da bude toliko dobar.
A kupuje se ono što se može, mada sve teže i teže, puno toga bih kupio, ali...

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25129 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 01/03/2009 : 21:33:14  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by osim

Stripova je sve više i više, integrali, albumi, kiosk izdanja...A toliko toga je neprocitano od onoga što je izlazilo prethodnih decenija. Ja imam vremena sve manje i prinuden sam da pravim selekciju. Hteo bih da ga utrošim na stripove koji su zaista vrhunski, a uz to i u mom štimungu. Nažalost, strip kritika gotovo da ne postoji.


Heh, baš sam nešto slicno hteo da postavim ovde.

Eto, ja sam odlucio da smanjim kupovinu Bonelli izdanja(do sada sam nabavljao SVE), a finansijski višak nastao tom odlukom (cuj višak ) da usmerim u potpunosti na BD izdanja.
Do sada su mi se gomilali Zagori,Markovi i slicni, a da sam retko koji stvarno citao. Jednostavno, naišao je period zasicenja, ili štatijaznam... Od Bonellija nastavljam sa Libellusovim MM,MN i MV,i još dva- tri serijala VC/LU.
Prioritet mi postaju kompletiranje nekih BD serijala, kao i više americkih one-shot izdanja(cak i poneki superhero).




quote:
Originally posted by osim


Kako se vi opredeljujete šta da citate? Da li ste konzervativni (ogranicavate se na ono što znate da ce vam odgovarati, kao što su fanovi Zagora ) ili idete za preporukama prijatelja?
Kad udete u striparnicu i prelistate neprocitane stripove, šta vam u tih nekoliko sekundi privalci pažnju, odnosno na šta vi posebno obracate pažnju?


Preporuke nisu glavno merilo koji cu strip da kupim/procitam, mada svaku uzmem u razmatranje Glavno je da me crtež/tema iole zainteresuju, sve ostalo su nijanse. ;-) Nisam uopšte konzervativan, naprotiv. Cak sam i mangama dao šansu!! Bez uspeha doduše, but still..;-)))




quote:
Originally posted by osim


Šta je to što ocekujete od stripa? Da vas zabavi, da bude duhovit, da vas nadahne?


Ocekujem da uspem da ga procitam bez kraja bez nerviranja...



quote:
Originally posted by osim


Kako ga vrednujete? Da li biste oprostili osrednji crtež, kada bi prica bila vrhunka? Ili prica može da bude tanka, neoriginalna, ali crtež mora da bude maestralan?


Prvenstveno crtez, mada je dobar strip dobar tek kada ctrez i prica zajedno funkcionisu bez greske.




quote:
Originally posted by osim


Da li, citajuci, posebno analizirate kadriranje, montažu, naraciju, uocavate metafore, ili citate pravolinijski, bitno vam je da vas radnja okupira?


U zavisnosti od stripa/stila. Pride of Bagdad ili Persepolis öitam na jedan, Mister Noa i Misteriju na drugi nacin;-)



quote:
Originally posted by osim


Da li vam se desilo da zatvorite poslednju stranicu, pa shvatite da vam se vrti u glavi?


Vise puta, i neobicno mi je drago zbog toga..

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 01/03/2009 21:34:53
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 01/03/2009 : 22:18:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter
quote:
Originally posted by osim


Da li vam se desilo da zatvorite poslednju stranicu, pa shvatite da vam se vrti u glavi?


Vise puta, i neobicno mi je drago zbog toga..




Vi otvarate stripove??? Onda nisu više glanceri!!! Ajmeee... vrti mi se u glavi!

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22289 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 01/03/2009 : 22:20:58  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by osim

Šta je to što ocekujete od stripa? Da vas zabavi, da bude duhovit, da vas nadahne?


To ti je kao sa filmom,u svim zanrovima ima dobrih i onih koji su losi.
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 01/03/2009 : 22:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Ne znan za ostale ali mi se cini da bi tija kupit i procitati sve... ali jbga, ima tu i malo više sile

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39975 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 01/03/2009 : 22:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Ja tragam za Renkyevim stripovima... :)
Go to Top of Page

cibalia
Senior Member



Sierra Leone
1699 Posts

Member since 14/11/2008

Posted - 01/03/2009 : 23:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit cibalia's Homepage  Send cibalia a Private Message
quote:
Originally posted by osim

Stripova je sve više i više, integrali, albumi, kiosk izdanja...A toliko toga je neprocitano od onoga što je izlazilo prethodnih decenija. Ja imam vremena sve manje i prinuden sam da pravim selekciju. Hteo bih da ga utrošim na stripove koji su zaista vrhunski, a uz to i u mom štimungu. Nažalost, strip kritika gotovo da ne postoji.


Najviše me zanima Bonelli. Uz to sam odrastao i u zadnjih 12 godina mi je 95% procitanog Bonelli. Nije da sam konzervativan nego sam tek nedavno kad sam dobio internet i kad sam otkrio ove stranice shvatio da postoji još stripova. Citao sam ja prije Talicnog, Asterixa, Conana (on je solidan) ali tek sam nedavno otkrio kvalitetni BD. Mange su hvaljenje, a to što sam dosad procitao (warcraft i oštrica besmrtnika) je loše. Nije to za mene. Neki samuraj koji mora zaklat odreden broj ljudi i neki lik koji se pretvara u zmaja su za mene bez uvrede glupost. Od Amerike me zanimaju samo albumi poput 300, Okružen mrtvima... dok superheroes su za mene sprdnja. Bez uvrede, opet.

quote:
Originally posted by osim

Kako se vi opredeljujete šta da citate? Da li ste konzervativni (ogranicavate se na ono što znate da ce vam odgovarati, kao što su fanovi Zagora ) ili idete za preporukama prijatelja?
Kad udete u striparnicu i prelistate neprocitane stripove, šta vam u tih nekoliko sekundi privalci pažnju, odnosno na šta vi posebno obracate pažnju?


Mene najviše zanima da me strip zabavi. Kvalitet je na drugom mjestu. Tex je meni najdraži junak. Jednostavno znam da nije kvalitetan i da ce ga pravi strip poznavatelj popljuvat, ali meni je dovoljno malo pucnjave, zajebancije i jahanja po preriji da mi strip bude super.


quote:
Originally posted by osim


Šta je to što ocekujete od stripa? Da vas zabavi, da bude duhovit, da vas nadahne?


Zabavu i razonodu iako jako voli citati i teške Bonellije kao DD, MM, NN i kupim po neki Fibrin album ako je preview dobar...


quote:
Originally posted by osim


Kako ga vrednujete? Da li biste oprostili osrednji crtež, kada bi prica bila vrhunka? Ili prica može da bude tanka, neoriginalna, ali crtež mora da bude maestralan?


Crtež je najvažniji. Recimo kad citam Cossua imam probavne smetnje dok kad citam Frisendu letim na vjetru...

quote:
Originally posted by osim


Da li, citajuci, posebno analizirate kadriranje, montažu, naraciju, uocavate metafore, ili citate pravolinijski, bitno vam je da vas radnja okupira?


Whatever...


quote:
Originally posted by osim


Da li vam se desilo da zatvorite poslednju stranicu, pa shvatite da vam se vrti u glavi?


Rijetko...

U vlaku sam završio u istom vagonu s profesorom-inzom. Poceo mi je pricati o Zagorovim recenzijama, Zagorovim fanovima i autorima, te o Zagoru opcenito. Nakon 10 minuta sam se bacio pod tracnice...
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 01/03/2009 : 23:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
quote:
Originally posted by sawitch

Ja tragam za Renkyevim stripovima... :)



hi hi hi... only few days left

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2453 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 02/03/2009 : 00:12:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message
Priznajem, nisam sexy intelektualac poput Osima, ja sam ogranicen...citam Zagora...

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 02/03/2009 : 09:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
Hvala na onom sexy to sigurno jesam, a za intelektualca teško Mada bolje da je takav komentar došao od Bilje ili Male Sirene
Ali, zašto Zagor? Šta je u njemu (stripu, ne junaku) ono što te više privlaci, nego u drugima?
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Priznajem, nisam sexy intelektualac poput Osima, ja sam ogranicen...citam Zagora...

Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 02/03/2009 : 09:18:23  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
Evo konkretnog primera: bio sam u jednoj striparnici u Parizu i imao pola sata do zatvaranja, a želeo sam da kupim 5 albuma. Kako sam trebao da rezonujem? Prvo sam krenuo na sigurno - da uzmem ono što znam da ne mogu da pogrešim (Burgeon). Kako sam dalje gledao izdanja, pomislio sam zašto da kupujem nešto što je vec poznato, bolje da uzmem nešto novo, znajuci da ima toliko toga odlicnog. Priznajem da sam otišao nepripremljen, nisam istražio šta je najaktuelnije i najcenjenije. U tako kratko vreme nisam mogao da se unosim u pricu, ogranicio sam se na crtež i temu, kao i bliskost autora, kada su mi bili poznati. Kad sam napravio selekciju i došao kuci, poceo da citam, ispostavilo se da su neki od tih pet totalni promašaji.
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
721 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 02/03/2009 : 09:21:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message
quote:
Originally posted by osim

Stripova je sve više i više, integrali, albumi, kiosk izdanja...A toliko toga je neprocitano od onoga što je izlazilo prethodnih decenija. Ja imam vremena sve manje i prinuden sam da pravim selekciju. Hteo bih da ga utrošim na stripove koji su zaista vrhunski, a uz to i u mom štimungu. Nažalost, strip kritika gotovo da ne postoji.



Imas Internet. www.stripovi.com su izvrsna polazna tocka za sve koji zele biti upoznati sa novostima u stripu. Osobno jos citam Macanove blogove i tako malo po malo skupljas linkove. Kritike i analize stranih stripova bar ima ko kenje.

quote:
Originally posted by osim

Kako se vi opredeljujete šta da citate? Da li ste konzervativni (ogranicavate se na ono što znate da ce vam odgovarati, kao što su fanovi Zagora ) ili idete za preporukama prijatelja?



Izuzetno konzervativan (po tvojoj definiciji), ne kupujem nista na slijepo.

quote:
Originally posted by osim

Kad udete u striparnicu i prelistate neprocitane stripove, šta vam u tih nekoliko sekundi privalci pažnju, odnosno na šta vi posebno obracate pažnju?



Nista posebno, prelistavam sve neprocitano po redu.

quote:
Originally posted by osim

Šta je to što ocekujete od stripa? Da vas zabavi, da bude duhovit, da vas nadahne?



Mora biti zabavan.

quote:
Originally posted by osim

Kako ga vrednujete? Da li biste oprostili osrednji crtež, kada bi prica bila vrhunka? Ili prica može da bude tanka, neoriginalna, ali crtež mora da bude maestralan?



Scenarij, montaza, a tek onda crtez. Ali crtez ne smije biti los.

quote:
Originally posted by osim

Da li, citajuci, posebno analizirate kadriranje, montažu, naraciju, uocavate metafore, ili citate pravolinijski, bitno vam je da vas radnja okupira?



Sve stripove koje kupujem citam nekoliko puta za redom. Prvo citanje je uvijek zderanje pa ne obracam paznju ni na sto... Pri sljedecim citanjima se trudim gledati sve. Cak i Googlam o stripu, kritike, trivija, intervjui.

quote:
Originally posted by osim

Da li vam se desilo da zatvorite poslednju stranicu, pa shvatite da vam se vrti u glavi?



Naravno. :-)

quote:
Originally posted by osim
Kakvi su to stripovi - koje elemente imaju/koje kriterijume zadovoljavaju?



Takvi stripovi moraju biti stripovi o meni.

Macanov '....' iz prvog Q-a. Bio sam iskljucen iz stripova dobrih deset godina i Macanov me stripic bas strecnuo.

Stefov 'Crni Popaj' i Lavricev 'Crveni alarm' jer me posjecaju na vlastitu pankersku proslost. Cak i vise od toga, neki momenti iz ta dva stripa doslovno preslikavaju moja iskustva. Srecom, ne svi momenti i ne sva iskustva. :-)

Strip mi ne mora zavrtjeti glavom da bi mi bio dobar - Alvar Mayor, tri Mooreova stripa koje sam do sada procitao, ostatak Q-ova koje posjedujem, Modesty Blaise, Corto, Asterix, blabla... Svi su mi redom fantasticni.

S obzirom da zapravo tek pocinjem citati stripove nesto od nasranog ce se sigurno promijeniti (slutim da ce prvi onaj dio sa pricom ispred crteza).

Hrvoje Bratanic AKA Šuki
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17756 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 02/03/2009 : 10:00:29  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
DD tradicija zato kupujem
Dampyr nesto novo pa kupujem
Nathan poceo ponovo kupovati zbog price

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 04/03/2009 : 19:11:17  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message
Posebno me zanima na koji nacin razmišljaju o stripu ljudi koji se bave uredivanjem strip edicija - kako licno vrednuju stripove, a kako kada u vrednovanje ukljuce i komercijalni aspekt?
Go to Top of Page

hrvoje23
Senior Member



Croatia
2172 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/03/2009 : 22:15:37  Show Profile Show Extended Profile  Send hrvoje23 a Private Message
Ja sam u zadnjih godinu, godinu i pola prosirio svjetonazor sto se tice citanja stripova, i stvarno su rijetki koje nisam procitao do kraja, a razlog je bio dosada.
Sve te stripove koje ne kupujem, ili su mi nepoznati, posudujem u gradskim knjiznicama, procitam, vratim, i ako mi se stvarno svidi, vjerovatno ili kupim, ili imam u planu kupiti jednog dana. Previse toga trenutno izlazi, sto naravno ima i svoje prednosti i nedostatke.
Crtez jest bitan, ali ne i presudan. Npr.prve epizode Ridjobradog-crtez mi i nije neki, kao i boje, no zato scenarij, radnja, napetost...
Prije su mi i naslovnice bile vazne, ali sad sve manje-ne kupujem i ne citam strip zbog naslovnice.
No i dalje ostajem kod Bonellija, Forda, te nekih albuma. Americke bas i ne volim, osim Usagija koji me odusevio. Ugodno su me iznenadili Grga Grimizni, Glista, Blacksad...
Volim procitati i Hermanna, XIII, i sl.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000