forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Škola stripa
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 02/04/2009 : 15:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Znam da vas nema puno ovdje koji se namjeravate baviti stripom aktivno, ali da najavim širem auditoriju i pitam za mišljenje.
Naime, u narednim mjesecima Stripopeka (poimenice, Ines, Filip i ja, Admir je u drugom gradu pa cemo vidjeti koliko ce moci ucestvovati) ce organizovati i sprovesti u djelo školu stripa za pocetnike i one naprednije. U Sarajevu, je li. Prva škola otvorena za sve mlade u Sarajevu u zadnjih 5-6 godina, zar ne?

Interesuje me šta posjetioci ovog foruma misle da bi trebalo biti ukljuceno u samu školu (koja ce imati osnovne sadržaje - kako crtati a da to ima smisla, kako pricati crtežom, kako pisati za strip) tj. šta ne bi smjeli nikako propustiti ukljuciti u školu?
Hvala unaprijed na vašim odgovorima koje možete ostaviti ovdje ili ako vam je draže na: http://stripopeka.wordpress.com/2009/04/02/skola-stripa/

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 02/04/2009 : 19:29:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Mene je uvijek zanimalo kako se tušira nakon što jednom nacrtaš tablu u olovci... Crtam samo u olovci, pa mi je to još uvijek zagonetka...

Inace, kad ce to biti? Planiram u Sarajevo nekad u petom, stvarno bih volio doci i na to malo...


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 02/04/2009 : 19:42:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Uh, pitanje je hocemo li išta uspjeti uraditi tako brzo. Sljedece sedmice se sastajemo s organizacijom koja ce nas podržati, pa cemo tek onda otvoriti konkurs za prijave na školu, tako da ne znam hoce li biti išta u petom... potrajat ce to nadam se barem do kraja godine (nismo planirali više od dva dana predavanja mjesecno ali cemo još vidjeti).
Inace, tuširanje je osnova bez koje ne ide. Svakako cemo sve materijale koje prikupimo i upotrijebimo u školi objaviti i na internetu, pa se nadam da ceš nauciti nešto ako i ne budeš mogao doci na same casove.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 02/04/2009 : 20:07:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic

Uh, pitanje je hocemo li išta uspjeti uraditi tako brzo. Sljedece sedmice se sastajemo s organizacijom koja ce nas podržati, pa cemo tek onda otvoriti konkurs za prijave na školu, tako da ne znam hoce li biti išta u petom... potrajat ce to nadam se barem do kraja godine (nismo planirali više od dva dana predavanja mjesecno ali cemo još vidjeti).
Inace, tuširanje je osnova bez koje ne ide. Svakako cemo sve materijale koje prikupimo i upotrijebimo u školi objaviti i na internetu, pa se nadam da ceš nauciti nešto ako i ne budeš mogao doci na same casove.



Ok, a mogli bi se naci i neformalno jednom kad banem gore, zasad sam upoznao samo Zlatana (I Like Girlsa), volio bih malo i proširiti poznanstva... A i stvarno bih se volio pohvaliti crtackim umijecem nekome tko to može staviti na svoje stranice :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 02/04/2009 : 20:49:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
A pa to ti je barem lako brate, samo pošalji na stripopeka@gmail.com, imamo uz blog iz mog potpisa i galerije pojedinih autora, pa s biografijom možeš i to imati.
Osim ako se tvoje crtacko umijece do sada pokazalo samo kroz ilustracije, što nas baš i ne interesuje. Možeš naravno poslati i ilustracije, ali pokušaj da bude pola-pola: 5 stranica cistog stripa, 5 ilustracija.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9542 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/04/2009 : 21:12:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic

A pa to ti je barem lako brate, samo pošalji na stripopeka@gmail.com, imamo uz blog iz mog potpisa i galerije pojedinih autora, pa s biografijom možeš i to imati.
Osim ako se tvoje crtacko umijece do sada pokazalo samo kroz ilustracije, što nas baš i ne interesuje. Možeš naravno poslati i ilustracije, ali pokušaj da bude pola-pola: 5 stranica cistog stripa, 5 ilustracija.



Znaci, objavljujete amaterske stripove na vasoj stranici Jel to vazi samo za BiH, posto vidim da ste obojica odatle, ili....

Inace, svaka cast za inicijativu za skolu stripa

Kako sam ja to uvek zamisljao je otprilike da bude po nekoliko ljudi u grupi, i da se trazi od njih da sami predstave svoje ideje sa par skica, a mentori da ih vode cisto onoliko na koji nacin to najbolje da docaraju u formi stripa.
Posto sam perfekcionista, ja bih verovatno vrsio selekciju, a u grupi se ne bih bavio poducavanjem razlicitih tehnika, zato sto smatram da bi svaki potencijalni aturo trebao sam to da otkrije. Ovako bi 90% ucenika imalo istu tehniku i stil, i samim tim bi to bilo cisto stancovanje.

A opet....mozda ja to malo previse idealizujem

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 02/04/2009 : 21:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic

A pa to ti je barem lako brate, samo pošalji na stripopeka@gmail.com, imamo uz blog iz mog potpisa i galerije pojedinih autora, pa s biografijom možeš i to imati.
Osim ako se tvoje crtacko umijece do sada pokazalo samo kroz ilustracije, što nas baš i ne interesuje. Možeš naravno poslati i ilustracije, ali pokušaj da bude pola-pola: 5 stranica cistog stripa, 5 ilustracija.



Dosad sam objelodanio ovo na 'Stripovi.com'... Ne znam samo jel primate stripove crtane mišem :)

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32741&SearchTerms=Bevin


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 02/04/2009 : 21:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Lord Vader89
Znaci, objavljujete amaterske stripove na vasoj stranici Jel to vazi samo za BiH, posto vidim da ste obojica odatle, ili....


Da, u principu samo bh. autori, ne otvaramo prostor regionalnim i svjetskim autorima - jer imaju taj prostor, samo ga ne znaju iskoristiti. Mi nemamo ništa, pa hajde de, makar ovaj blog.
quote:

Inace, svaka cast za inicijativu za skolu stripa


Hvala. :)
quote:

Kako sam ja to uvek zamisljao je otprilike da bude po nekoliko ljudi u grupi, i da se trazi od njih da sami predstave svoje ideje sa par skica, a mentori da ih vode cisto onoliko na koji nacin to najbolje da docaraju u formi stripa.


Bit ce tu ne manje od 5 i ne više od 15 momaka i djevojaka, i vjeruj mi kad kažem, kretat ce od pocetka, znaci od same definicije šta je to strip. Jer ne znaju. Vecina strip autora iz BiH još uvijek ne shvata u potpunosti šta je strip, a kamoli pocetnici-klinci.
A radionice, e to je vec druga stvar. Pokazat ce im se osnovne tehnike koje postoje u svijetu (barem, najpoznatije) i necemo se baktati s alternativom, nego maltene od Disneya krenuti. Kad nauce kako se prica prica cica glišama, onda mogu izmišljati i eksperimentirati sa 3D grafikama i šta ti ga ja znam.
quote:
Posto sam perfekcionista, ja bih verovatno vrsio selekciju, a u grupi se ne bih bavio poducavanjem razlicitih tehnika, zato sto smatram da bi svaki potencijalni aturo trebao sam to da otkrije. Ovako bi 90% ucenika imalo istu tehniku i stil, i samim tim bi to bilo cisto stancovanje.

A opet....mozda ja to malo previse idealizujem


Hmmm, u principu ima neke logike, ali ne pruža klincima dovoljno, znaš? Škola ce biti razvucena, necemo napraviti seminar 7 dana i gotovo, pa onda moraš ljudima dati nešto s cim da rade i šta da nauce.
Ne znam, ja sam uglavnom razmišljao da ne namecemo niti jedan stil, nego da im kažemo uradite u svakom ponešto i vidite šta vam paše. Ako hocete nešto više u necem odredenom, onda crtajte kod kuce, pa donesite da vidimo.
Svakako ce imati prostor da crtaju šta žele, ali s odredenim pred-smjernicama i unutar zadatih parametara, pa da i mi njih iznenadimo svaki put, a i oni nas.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9542 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 02/04/2009 : 22:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
Da, slazem se, i ja bih razradjivao plan rada sigruno mesecima, ovo mi je samo ovako najednom palo na pamet.

A da rade kod kuce - to je osnovno, i mislim da na to morate maximalno da ih podsticete u cilju osvarivanja sto boljih rezultata.

BTW, dopada mi se ovo za teoriju stripa, ja sam mislio da ce to biti samo radionice. Ako se to lepo organizuje i predstavi, sigurno ce biti uspesno

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 02/04/2009 : 22:04:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
quote:
Originally posted by Beva
Dosad sam objelodanio ovo na 'Stripovi.com'... Ne znam samo jel primate stripove crtane mišem :)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32741&SearchTerms=Bevin


Hahahaha, sjajno. Spakuj 10 komada necega (pokušaj da ne ideš na manje jer onda skripta galerij lošije fercera), pošalji zajedno s biografijom na onu gore email adresu i gotovo. Ako ti treba u kom formatu slike trebaju, ne moraju biti velike rezolucije, ali najmanje kao što možeš vidjeti u galerijama: http://www.suzieq-comix.com/stripopeka/
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/04/2009 : 00:19:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Emir Pasanovic

Hahahaha, sjajno. Spakuj 10 komada necega (pokušaj da ne ideš na manje jer onda skripta galerij lošije fercera), pošalji zajedno s biografijom na onu gore email adresu i gotovo. Ako ti treba u kom formatu slike trebaju, ne moraju biti velike rezolucije, ali najmanje kao što možeš vidjeti u galerijama: http://www.suzieq-comix.com/stripopeka/



U biti su babe radene kao pasice, pa se prvi broj, na primjer, sastoji od 10 slika... Jednog dana poslat cu materijal na taj mail, ne znam kad, ali cu 100% poslati...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 03/04/2009 00:23:24
Go to Top of Page

dcarapo2
Advanced Member

Argentina
3770 Posts

Member since 27/01/2004

Posted - 03/04/2009 : 09:15:43  Show Profile Show Extended Profile  Send dcarapo2 a Private Message
sinoc na bht 2 ili 1 bila emisija o stripu..nažalost pogledao sam zadnjih 10 sekundi..znaš li o kojem je crtacu rijec?..spominjala se balkanska smotra strip crtaca

zato oni koji misle,cijene rijeci gospodnje jer ako si u kremenadli ,nisi za kobasice
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 03/04/2009 : 09:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message
quote:
Originally posted by dcarapo2

sinoc na bht 2 ili 1 bila emisija o stripu..nažalost pogledao sam zadnjih 10 sekundi..znaš li o kojem je crtacu rijec?..spominjala se balkanska smotra strip crtaca



Crtac je Filip Andronik, predstavljao Amneziju i pricao o poziciji stripa u BiH.

Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 03/04/2009 : 09:56:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message
Sigurno Filip zbog Amnezije, prica mi da je u zadnjih 7 dana od promocije bio maltene svaki dan s nekom drugom televizijskom ekipom na snimanju.
A ako je RTRS televizija (jer BHT ima samo jedan kanal ;)), onda je moguce da je i Maza sa svojim Salonom u Laktašima. Nisam u BiH, tako da nemam naših kanala, prokletstvo cetiri kanala bez kablovske...
Go to Top of Page

dcarapo2
Advanced Member

Argentina
3770 Posts

Member since 27/01/2004

Posted - 03/04/2009 : 12:53:38  Show Profile Show Extended Profile  Send dcarapo2 a Private Message
u stvari nije bht nego ftv..šteta što netko ne najavi kada imaju takve emisije..lijepo je to pogledati

zato oni koji misle,cijene rijeci gospodnje jer ako si u kremenadli ,nisi za kobasice
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000