forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Naslovi na hrbtovima stripova (i knjiga)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 12/04/2009 : 22:49:42  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Gledam moje police sa stripovima i knjigama i pojavlja se jedan zanimljiv detalj - naslovi na hrbtima stripva i knjiga na ex-Yu izdanjima citaju se od dolje prema gore, dok je kod engleskih (USA i UK) izdanja stvar obratna - naslovi se citaju od gore prema dolje.
Zanima me, da li je to nekakav standard ili propis, tradicija ili odluka izdavaca/dizajnera. Zanima me kakva je praksa kod francuza, talijana, nizozemaca... Od njemaca imam par knjiga sa "Yu stilom" i par stripova (Carlsen) sa "USA stilom"

Ali nijedno pravilo nije 100%...

- Cinebook (engleski) ima "YU stil" hrbata koji se cita od dolje prema gore
- Strip Agent se inace uredno drži "Yu stila" ali bar kod Puške u vodi hrbat je okrenut
- Heavy Metal magazini su u "USA stilu" ali svih 7 HM Keepers of the Maser albuma je po "Yu stilu"
- Avanture Spirouai Fantazija (Decje Novine) albumi 1 do 7 po "Yu stilu", dok je 8. Gužva u Šampinjaku naslov nahrbtu je okrenut od gore prema dolje
- i meni najdraži slovenski Maus: Naslov se cita od gore prema dolje, a autor u suprotnom smjeru

Stara Huta za 36 minuta

Edited by - GGG on 12/04/2009 22:50:12

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11090 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 12/04/2009 : 23:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Moralo bi imati nekog smisla... Ovo ili ono. Sigurno postoji neki razlog ali ne znam ima li kakvo pravilo... pogotovo u odnosu na jezicna podrucja. Meni je nekako najlogicnije natpis odozdo prema gore. Možda cisto da olakša citanje ako je knjiga/strip okrenut na naslovnicu.

Zanimljivo...

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Djole
stripovi.com suradnik



Serbia
11876 Posts

Member since 03/11/2002

Posted - 12/04/2009 : 23:08:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Djole a Private Message
Pa i nema smisla. USA trejdovi (a bogami i knjige) su skoro bez izuetka odzgo na dole, dok BD-ovi šteaju na sve strane (Dupuis odzgo na dole, Delcourt obrnuto, etc).

Pricao je Macan o tome, ovde negde, na ko zna kom topkiu, ranije. U smislu, dal' je strip/knjiga predviden da se reda vodoravno, jedno preko drugog, ili uspravno.

DISCLAIMER: Mišljenja izražena u mojim postovima mišljenja su jednog forumaša, a ne izdavackih kuca sa kojima saradjujem. Ko hoce da se raspravlja u vezi njih – može, naravno, ali raspravlja se sa forumašem Djoletom, ne sa „urednikom toga-i-toga” ili „prevodiocem toga-i-toga”. Za zvanicno mišljenje u vezi nekog izdanja, dogadjaja ili licnosti možete se obratiti izdavackim kucama putem njihovih zvanicnih kanala komunikacije. Hvala.
Go to Top of Page

Pavel
Senior Member

Croatia
1233 Posts

Member since 25/08/2005

Posted - 13/04/2009 : 00:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Pavel a Private Message
Nije to stvar knjiga/stripova vec i cd-a. Ocito stvar tradicije.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/04/2009 : 07:53:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
pa ja sam cuo da bi ustvari trebalo biti odozgo prema dole. zašto? pa pogledaj ovako, ako ti staviš knjiu na stol na naslovnicom prema gore i sada pogledaj hrbat, jel bi bilo logicnije da možeš procitati naslov knjige bez da gledaš naslovnicu ako je ispisan na hrptu? ako je pisan odozgo prema dole onda bez problema procitaš naslov jer nisu slova rotirana 180 stupnjeva kao u slucaju kada je odozdo prema gore pisano.

primjer odozgo prema dolje:


odzdo prema gore:


samo zamisli da i ova druga knjiga o nogometu je isto na stolu kao i ova write something


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Le Samourai
Senior Member



2871 Posts

Member since 14/10/2008

Posted - 13/04/2009 : 12:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Le Samourai a Private Message
I meni ima smisla odozgo na dole, jer onda kada polozhish knjigu tako da mozhesh da prochitash riknu imash naslovnu okrenutu na gore.
Go to Top of Page

Dzimi Gitara
stripovi.com suradnik



1894 Posts

Member since 14/11/2001

Posted - 13/04/2009 : 12:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dzimi Gitara's Homepage  Send Dzimi Gitara a Private Message
Ali dobro je i obrnuto, jer onda ako polozis strip naslovnicom prema stolu, onda mozes normalno da citas hrbat. Takodje ako zafrljacis strip, kao frizbi, hrbat se u oba slucaja okrece u smeru kazaljke na zidu, samo sto ces ga u ovom drugom slucaju procitati delic sekunde ranije.
Hajd nek neko otvori topik 'Hrbat koji trenutno citam'.

http://kamenje.blogspot.com/
https://stalker.rs/

https://www.facebook.com/Stalker-izdava%C4%8Dka-ku%C4%87a-139197274650766/
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 13/04/2009 : 13:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
kod mene je isto sarenilo,cita se sa lijeva na desno i obrnuto.
Sve je ok dokle jedan serijal koji se normalno slaze po numeraciji zadrzi i ...jedan pravac
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9605 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 13/04/2009 : 13:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
pa fazon valjda i jeste da rikna bude ispisana odozdo na gore, da bi mogao da vidis o cemu se radi ukoliko je naslovna okrenuta licem na dole.

ako vec vidis naslovnu, zasto bi morao da citas naslov i na rikni?

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/04/2009 : 13:04:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
quote:
Originally posted by Lord Vader89

pa fazon valjda i jeste da rikna bude ispisana odozdo na gore, da bi mogao da vidis o cemu se radi ukoliko je naslovna okrenuta licem na dole.

ako vec vidis naslovnu, zasto bi morao da citas naslov i na rikni?



pa recimo posložiš više knjiga/stripova jedan na drugi što'š onda? okretat se za 180 stupnjeva

a opet je logicnije da knjigu staviš na stol na zadnju stranu? što ne?


Moj strip
Moje aukcije

Edited by - Spiderman on 13/04/2009 13:06:36
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9605 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 13/04/2009 : 13:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
ne kontam sta si hteo da kazes. mislis, ako ih poslazem jedan na drugi bez nekog sablona, samo ih na nabacam nepravilno


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Spiderman
Senior Member



Croatia
2746 Posts

Member since 06/11/2001

Posted - 13/04/2009 : 15:12:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Spiderman's Homepage  Send Spiderman a Private Message
quote:
Originally posted by Lord Vader89

ne kontam sta si hteo da kazes. mislis, ako ih poslazem jedan na drugi bez nekog sablona, samo ih na nabacam nepravilno






hm. ajmo ovako

posliži stripove/knjige da su ti naslovnice gore ali jedan na drugi i reci mi jel si lako pricitao naslove ili si ipak morao zakretati glavu?


Moj strip
Moje aukcije
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9605 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 13/04/2009 : 15:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message
quote:
Originally posted by Spiderman

quote:
Originally posted by Lord Vader89

ne kontam sta si hteo da kazes. mislis, ako ih poslazem jedan na drugi bez nekog sablona, samo ih na nabacam nepravilno






hm. ajmo ovako

posliži stripove/knjige da su ti naslovnice gore ali jedan na drugi i reci mi jel si lako pricitao naslove ili si ipak morao zakretati glavu?



Ma morao sam da okrecem glavu (mozda za manje od 180 stepeni) kod Bonelija, ali zasto bih se trudio da procitam to sto stoji na rikni ukoliko mogu samo da bacim pogled na naslovnu.
Mada je i cela rasprava glupa, zato sto ima takvih posebnih slucajeva koliko hoces, ali mislim da je reper za citavu filozofiju rikne jedno, pojedinacno izdanje knjige/stripa/cd-a, a ne gomila njih. (mozda)

Ka da je i bitno uostalom. Kako god okrenemo, ja glavu okrecem za 90 stepeni i u knjizarama i u strip-shopovima, zato sto je sve poslagano uspravno na policama. Dalje bi se diskusija svodila samo na to da li okrecem za +90 stepeni ili -90 stepeni

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
26536 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 13/04/2009 : 16:11:28  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message
i mene je to mucilo/muci:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=24762&SearchTerms=hrbat

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 13/04/2009 : 17:53:32  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Ako stripovi ili knjige leže vodoravno hrbat je više manje nebitan jer gledaš naslovnu stranu - u vecini primjera (police u trgovini i doma) knjige su složene vertikalno. Kod mene su knjige i stripovi složeni po velicini (izmješani naši i engleski) i kad neko to pregledava, tilta glavom ljevo-desno ko padavicar

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8117 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 13/04/2009 : 21:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message
trebalo bi bit pravila, nije bitno u kom smjeru, ali da se poštuje,
kad slažem stripove horizontalno, onda volim da je naslovnica gore i za takvo slaganje je bolje odozgo prema dolje,
kad ih slažem vertikalno, onda je mrvicu lakše citat kada su odozdo prema gore
pa ti vidi

ima još jedna stvar u dizajnu knjiga/stripova o kojoj se ne vodi racuna
svi izdavaci racunaju da ce im knjižnice uzeti dio tiraža, a knjižnice imaju svoje signature, koje po njihovim pravilima idu u gornji desni kut poledine , pa bi dizajner koji o svemu vodi racuna, morao u tom dijelu ostaviti prazan prostor, a to (pre)cesto nije slucaj

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000