forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 El Ganco i svi njegovi brodovi
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4672 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 19/08/2009 : 13:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message
Go to Top of Page

tomislav.baretic
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 12/12/2007

Posted - 19/08/2009 : 13:33:26  Show Profile Show Extended Profile  Send tomislav.baretic a Private Message
svaka cast seserin, na komentare o glupim topicima odgovaraš argumentima i povjesnim cinjenicama, a pojedinci koji su tako jako pametni ne znaju povjest ni unazad 20g., ali bitno da ih ta otvorena tema ne zanima, ali ipak spamuju...

usput znam lika koji daje 300 kn, ako mu se spamera dopelja u stan, placa solarno( lova na sunce )...

volim grad koji tece...
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4672 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 19/08/2009 : 13:35:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message
Grc...kh,kh!Ja nisam spamer!!Ja nisam spamer!!
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/08/2009 : 13:53:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by Bachy

quote:
Originally posted by iseserin

Žao mi je što neki misle da se pokušavam uklopiti u Forum, pa hinim bezveznu temu.
Što mogu kad volim brodove, volim povijest pomorsta gledati i kroz stripove (nadam se da to nije baš toliko ludo).
Zaista sam uživao u avanturama Komadanta Marka u kojima se pojavljuje El Ganco.




Ivice šta se ti opravdavaš tamo nekim j........... koji nemaju ni pola tvoje kolekcije!
Pusti ih, ne znaju oni što je strip! A usput su i bezobrazni!
Drago mi je što si se prikljucio forumu!



Aj, zagrišcu. Jao, velicna kolekcije. Au, kolekcija. Joj, kolekcionari. Šta vece kolekcija, to više znaš o stripu. O svih jedanaest Bonelli juuuunaaaakaaa.


www.stripgen.com
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/08/2009 : 13:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by iseserin

Žao mi je što neki misle da se pokušavam uklopiti u Forum, pa hinim bezveznu temu.
Što mogu kad volim brodove, volim povijest pomorsta gledati i kroz stripove (nadam se da to nije baš toliko ludo).
Zaista sam uživao u avanturama Komadanta Marka u kojima se pojavljuje El Ganco.
U tim epizodama brodovi su toliko precizno nacrtani, toliko dobro da ne zaostaju za onima iz Pomorske enciklopedije.
Usporedivao sam ih s brodovima iz Ridobradog gusara, ovi zadnji su više iz perioda s kraja XVIII. stoljeca, nego s pocetka gdje je stavljena prica o Ridobradom.
U Brus H. je dobro pogoden povjesni period (Napoleonovi ratovi na prijelazu XVIII u XIX stoljece), ali mi crtež nije na visini onog u Komadanta Marka.
Ima i u Zagoru brodova, njegove avanture s kapetanom Fišlegom su nezaboravne (Fišlegov brod tj. kliper je dobro nacrtan, no ne ipak toliko vijerno kao kliperi u Teksu ZS 280,281,287,288).
I Kit T. ima epizoda s brodovima i gusarima (LMS 194,195 ili LMS 549,550,551), ima tu škunera, topovnjaca na paru (iz otprilike 70-ih godina XIX. stoljeca), zaista ih se isplati pažljivo procitati (ako se voli pomorstvo i brodove kroz stoljeca).




Prva reakcija mi je bila: šta se ovaj kao nešto razumi u brodove, pa sad se hvata Marka, tu mi nešto ne štima. Još uvijek mi nije jasno, ali eto.



www.stripgen.com
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/08/2009 : 13:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by iseserin

Da ne buden dosadan s Komadantom Markom, evo malo i Velikog Bleka, zapravo bi rekao nešto o "crvenim mundirima"
U sukobu s Washingtonovom milicijom (tako bi nazvao Vukove s ontarija i Blekove rodoljube) glavni neprijatelj su crveni mundiri.
U slucaju K. Marka radi se o crvenim mundirima iz 37. pješacke regimente, oni nose šubare od medvjedeg krzna na kojima se isticu metalne oznake. Njihovi casnici nose epolete na oba ramena (za to vrijeme uobicajena je bila epoleta na jednom ramenu). Streljivo su nosili u kožnoj torbici preko jednog ramena, a sablju na remenu preko drugog ramena.
A sada o crvenim mundirima i V. Bleku, on je ratovao protiv 64. regimente. Ako malo prolistate prve LMS o Bleku (LMS 128-LMS 240), vidi se da oni nemaju sablje, nego samo mušketu i bajunetu kao jedino dodatno oružje.
Dakle, ovo su povjesne cinjenice do kojih se držalo u V. Bleku i K. Marku, bez obrira što su price naivne.




I? To su još uvijek Komandant Mark i Veliki Blek.

www.stripgen.com
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 19/08/2009 : 14:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by tomislav.baretic

svaka cast seserin, na komentare o glupim topicima odgovaraš argumentima i povjesnim cinjenicama, a pojedinci koji su tako jako pametni ne znaju povjest ni unazad 20g., ali bitno da ih ta otvorena tema ne zanima, ali ipak spamuju...



Povjesna cinjenica je i namjena i funkcija stripova poput KM-a i VB-a, a ta tema me ipak zanima. I ti znaš šta ja znam od povjesti, kad vec govorimo o predubjedenjima.

quote:

usput znam lika koji daje 300 kn, ako mu se spamera dopelja u stan, placa solarno( lova na sunce )...



Je li taj na forumu? Dobro bi se uklopio.

www.stripgen.com
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22426 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 19/08/2009 : 14:50:36  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
[URL=http://img91.imageshack.us/i/crvenimundir.jpg/][/URL]

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

iseserin
New Member

110 Posts

Member since 26/09/2007

Posted - 19/08/2009 : 14:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send iseserin a Private Message
Evo Srle dao i slike crvenih mundira.
Cak je i Zagor imao s njima posla, sjetimo se ZS 284+285, pa zatim ZS 498,499, 506,507,508.
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1713 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 19/08/2009 : 17:37:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message
quote:
Originally posted by The Hammer of Hell

quote:
Originally posted by tomislav.baretic

svaka cast seserin, na komentare o glupim topicima odgovaraš argumentima i povjesnim cinjenicama, a pojedinci koji su tako jako pametni ne znaju povjest ni unazad 20g., ali bitno da ih ta otvorena tema ne zanima, ali ipak spamuju...



Povjesna cinjenica je i namjena i funkcija stripova poput KM-a i VB-a, a ta tema me ipak zanima. I ti znaš šta ja znam od povjesti, kad vec govorimo o predubjedenjima.




Što?

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/08/2009 : 17:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by rommel

naravno da jeste zanimljivo - baš kao što sam se ja svojdobno bavio tipovima Crnog sokola - kome nije zanimljivo ne mora niti citati još manje komentirati


Baš sam se tebe i sjetio kad sam ostavljao onaj post .
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/08/2009 : 17:54:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by teller

perfektno receno dsormaz1!
sto ljudi sto ukusa!na ovom forumu ako cemo iskreno covjek se boji i progovorit o Marku, Bleku
ili Mikiju da se ne jave razni mudraci i sveznalci koji su(tako oni misle) na višem duševnem nivoju.


Ja sam nekad volio citati Marka, a i sad tu i tamo posudim u knjižnici neke od tih knjiga koje je Ludens izdao i sa zanimanjem procitam. Onaj specijal cija se radnja odvija u Egiptu sam si i kupio.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/08/2009 : 18:03:10  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by iseserin

Strip je inace jako poucan, barem za mene.
Npr. ako se pogleda malo bolje Zagorov revolver, po svoj prilici se radi o mornarickom modelu iz 1851. godine.
U svakom slucaju colt je izumljen 1836. pa Zagor nikako prije te godine ne bi mogao imati bilo što drugo osim pištolja koji se puni s prednje strane.



Ta tema oružja i uniformi u Zagoru, vec je više puta komentirana, nije za zgoreg opet podsjetiti na te stvari.
Autori Zagora nisu se baš držali povijesnih cinjenica vezanih uz te detalje, ali mi to ne umanjuje užitak citanja pojedinih epizoda, jer to je strip kod kojeg takvi detalji nisu presudni.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 19/08/2009 : 18:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by teller

zanimljivo je to o odjeci Crvenih mundira...ima li kakva slika tih "hrabrih" ratnika da
vidimo kako su izgledali u stvarnosti?



Ne znam za one 2 pukovnije koje Iseserin spominje, ali velik broj tih vojnika koji su se borili u britanskoj vojsci za vrijeme Americkog rata za neovisnost bili su njemacki placenici iz pokrajine Hessen.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12446 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 19/08/2009 : 18:18:37  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
dobrodošao na forum!
Uvijek je dobro da dolaze neki novi ljudi koji doprinose nove misli,ideje,razmišljanja na forum a kada dode netko ko je na ovom sajtu nekoliko godina,koji je ionako stvorio neki krug poznanika je samo još i bolje kada i ti ljudi dodu na forum pa da se ih bolje upozna.
Ne daj se smesti,samo hrabro postavljaj topice o kojima želiš pricati pa ce doci ljudi na te topice,vecina njih ce doci razgovarati o toj temi a doci ce i provokatori ali to je deo "zabave" pa se na te stvari ne smiješ naljutiti ili odustati od foruma.
Uvijek je najteže na pocetku,onda kasnije i sam ceš vidjeti koji su ti likovi zanimljivi pa ceš citati njihove topice a ostale ceš ignorirati.Tako se to radi "kod nas".
Recimo ja o toj temi koju si otvorio ne znam puno pa tako necu sudjelovati iako si mi ok tip.Ali bi bio zadovoljan da posetiš koji topic o malome renderu pa daš kakvu informaciju od svojeg bogatog iskustva stripova.
Go to Top of Page

tomislav.baretic
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 12/12/2007

Posted - 19/08/2009 : 23:20:28  Show Profile Show Extended Profile  Send tomislav.baretic a Private Message
@ THoH vidiš kako se ti nadješ uvredjenim kad ti se kaže da ne znaš povijest, isto tako mi je pun k.... kad stalno pljujete po KM, B ili Z(vi ih niste nikad citali jelda) i ljudima koji to citaju (manji kvocijent inteligencije), isto tako se nadjem uvredjenim, iako te stripove ne citam, jer sam davno prije sve procitao i upravo zato ih i danas skupljam, a ima pregršt novih izdanja koje takodjer zbog puno raznoraznih obaveza ne stignem sve procitati, ipak opet volim uzet starog MNO-a ili Marka i prelistat ga bez razbijanja mozga-dal sam zbog toga manje pametan od tebe, ne bi rekao...

inace ovaj što daje 300 kn za spamere aktivan je clan foruma, možda se javi, ali sumnjam nema on tolko novaca ...

volim grad koji tece...
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1713 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 20/08/2009 : 11:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message
quote:
Originally posted by Bachy

quote:
Originally posted by tomislav.baretic

@ THoH vidiš kako se ti nadješ uvredjenim kad ti se kaže da ne znaš povijest, isto tako mi je pun k.... kad stalno pljujete po KM, B ili Z(vi ih niste nikad citali jelda) i ljudima koji to citaju (manji kvocijent inteligencije), isto tako se nadjem uvredjenim, iako te stripove ne citam, jer sam davno prije sve procitao i upravo zato ih i danas skupljam, a ima pregršt novih izdanja koje takodjer zbog puno raznoraznih obaveza ne stignem sve procitati, ipak opet volim uzet starog MNO-a ili Marka i prelistat ga bez razbijanja mozga-dal sam zbog toga manje pametan od tebe, ne bi rekao...




Hi, hi, hi, hi... Ni ja isto ne volim kad netko komentira nekoga koga ne poznaje!


Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18737 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/08/2009 : 12:02:07  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message
neka ste rekli tog Bonellimrzcu...nek zna da sa name nema šale...
u nikako ne razumjem covjeka,ne voli Bonelli a zalazi na njegove topice i razpravlja...
cudnog li bica?

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1713 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 20/08/2009 : 14:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message
quote:
Originally posted by teller

neka ste rekli tog Bonellimrzcu...nek zna da sa name nema šale...
u nikako ne razumjem covjeka,ne voli Bonelli a zalazi na njegove topice i razpravlja...
cudnog li bica?



A šta ceš? Svašta ljude veseli! Kad sam bio osnovnoškolac bio sam zaljepljen za Zagora, Texa, Misteriju, Mr. Noa, K. Marka, Bleka... sad ih samo onako prelistam usput i to uglavnom Kom. Marka - fora price...Nikad mi ne bi palo na pamet da vrijedam ljude koji to citaju kad sam i sam jedan od njih iako u zadnje vrijeme jako rijetko ali ipak...

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 21/08/2009 : 19:54:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message
quote:
El Ganco, bivši pirat (možda gusar, što nije isto), upravo zbog njega volim Komandanta Marka.


Kako nije isto? Zar gusar nije samo domaci izraz, sinonim anglicizma "pirat" (od pirate, odnosno pyrate) - odnosno morski/recni razbojnik/kriminalac koji pljacka za svoju korist? Nasuprot njima bi bilo privatiri (privateers) koji su bili poput placenicke vojske u službi države, bar na papiru.

Aj kad smo vec kod toga, cini mi se da ti znaš o ovome više nego ja. Sad, znam ko su bili bukaniri (Buccaneers) :p irati/privatiri koji su "radili" u 17. veku u Karibima, pljackali su kako brodove tako i gradove (Tipa Henry Morgan, L'Ollonais). E sad, nikako ne mogu da skontam šta mu dodu korsari (Corsairs) - jel se taj izraz koristi samo za Francuske pirate koji su pljackali u Sredozemlju, ili on znaci nešto drugo?
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1713 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 21/08/2009 : 20:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message
quote:
Originally posted by Grujah.

quote:
El Ganco, bivši pirat (možda gusar, što nije isto), upravo zbog njega volim Komandanta Marka.


Kako nije isto? Zar gusar nije samo domaci izraz, sinonim anglicizma "pirat" (od pirate, odnosno pyrate) - odnosno morski/recni razbojnik/kriminalac koji pljacka za svoju korist? Nasuprot njima bi bilo privatiri (privateers) koji su bili poput placenicke vojske u službi države, bar na papiru.

Aj kad smo vec kod toga, cini mi se da ti znaš o ovome više nego ja. Sad, znam ko su bili bukaniri (Buccaneers) :p irati/privatiri koji su "radili" u 17. veku u Karibima, pljackali su kako brodove tako i gradove (Tipa Henry Morgan, L'Ollonais). E sad, nikako ne mogu da skontam šta mu dodu korsari (Corsairs) - jel se taj izraz koristi samo za Francuske pirate koji su pljackali u Sredozemlju, ili on znaci nešto drugo?



tal. corsaro - isto što i kaper, tj. gusar, morski razbojnik
Ako to može štogod pomoci - iz rijecnika stranih rijeci!

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

iseserin
New Member

110 Posts

Member since 26/09/2007

Posted - 22/08/2009 : 08:52:00  Show Profile Show Extended Profile  Send iseserin a Private Message
Osnovna razlika izmedu gusara (odnosno privatira) i pirata je u gusarskom listu, nekoj vrsti državne dozvole za pljembu tude imovine u ratu. Pirati su pljackali za svoj racun, a gusari su dio plijna usupali kruni i zato su ih zaracene strane tretirale kao ratne zarobljenike (pirate su u pravilu viješali, npr. kao kapetana Kida, s kojim se poigrala sudbina jer je njegov gusarski list naden 200 godina nakon što su ga objesili, a na sudu ga nije imao).
Gusara (koji su cesto prelazili u pirate kad su nakon raznih ratova povuceni gusarski listovi, kao npr. 1713. nakon završetka rata za španjolsku baštinu) ima više katekorija, ovisno o prostoru gdje su djelovali. Interesantno je da su bukaniri dobili ime po tome što su na Tortugi sušili meso divljih svinja i to prodavali. Pošto su bili uglavnom Engleski i Francuski iseljenici, Španjolska ih je odlucila protjerati, pa su isti promjenili zanat u pirate. Morgan ulazi u tu kategoriju, no njemu su englezi dali gusarski list, pa cak i naslov guvernera Jamajce zbog zasluga koje je ucinio engleskoj kruni.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/08/2009 : 17:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
Da, cuveni "Letter of marque"...
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12446 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 22/08/2009 : 18:01:10  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

Da, cuveni "Letter of marque"...



hey uvijek sam se pitao šta je to kada sam kao mali igrao igricu Pirates na Amigi 500 od Sid Meyerja odnosno microprose.
Inace isseserin ovu igricu ti preporucam,imaš puno brodova kojim možeš upravljati,kao što su sloop,pinance,mercentman,galeon,war galeon,frigate,barque,...pa onda ako uzmeš war galeon imaš puno topova ali je spora ako nije vjetra i teško se okrece u bitki,ako imaš sloop recimo je brza,okretljiva ali može da nosi mali broj pirata,i robe koju si naplackao recimo,...onda možeš posetiti gradove,pljackati gradove,....zanimljiva igrica.
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 22/08/2009 : 18:08:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message
Imaš i novi Sid Meier's Pirates za Windows :D
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000