forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Rasprava o crtežu!
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/08/2009 : 22:29:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Znam da vecinu nas upravo dobar crtež privuce nekom stripu, a jako je malo tema o crtežu kao takvom, pa evo jedne... Pozivam sve koji žele raspravljati o crtežu da to slobodno cine...

Mene, kao crtaca amatera, zanima par stvari... Mislim da je Inferno prije par dana spomenuo kako vecina strip crtaca ima problema s crtanjem likova, dok im okolina ne predstavlja problem... E sad, kod mene je obratno, puno mi bolje idu likovi, dok okolini nikad nisam pridavao previše pažnje... Pa me zanima, kako to rade profesionalci? Kako crtaju okolinu, 'iz glave' ili s raznovrsne dokumentacije? Kada crtam neki predmet u koji gledam, nemam nikakvih problema, ali kada trebam nacrtati interijer neke kuce 'iz glave', to ne ispada baš najbolje...

Nadalje, kako razviti stil? Ja još nisam do kraja odlucio što mi odgovara... Lakše mi je crtati 'prljavijim' stilom, no više mi se svida cišci... Ne sterilan, ali bez šrafura, dakle cisto crno-bijeli crtež... Sa sjencenjem nemam nekih vecih problema, no dojma sam da je puno teže crtati samo crno-bijelo, bez raznih varijanti sivog koje se postižu brojnim šrafurama...

I za kraj, koji je najbolji nacin za nacrtati neki amaterski strip? Izgleda da sam loš scenarist, pa imam problema s tim... Volio bih crtati nešto dobro, ali kratko, a fali mi ideja (osim za humoristicke stripove, tu ideja imam na pretek, ali bih volio uraditi i nešto ozbiljnije)... Jedan od nacina je 'obrada' nekih vec postojecih stripova, ali na svoj nacin, pa me zanima što mislite o tome...

Uglavnom, što god vam padne na um, pišite!

P.S. Molio bih samo da se tema ne pretvori u puko usporedivanje crtaca... OK je postaviti neciji crtež i argumentirano reci što vam se na tom crtežu svida/ne svida, ali želim izbjeci usporedbe ili nekakve top-liste bez daljnjih objašnjenja... Slobodno velicajte svoje uzore, ali recite i zašto vam se baš njihov crtež svida... Toliko za sad...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4066 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 30/08/2009 : 22:44:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Beva, ideja je odlicna...

Samo bih želio da kažem da je najbolje nacrtan strip koga sam ikada vidio 'Nicija prica'.

Sjecam se kada mi ga je Dražen (DrB) poslao, ja sam otvorio strip i odmah sam se zacudio:''Kakav je ovo crtež, neobican, cudan...''.

I kad sam završio 'Adah' uzeo sam 'Niciju pricu' i krenuo polako da je citam. I kako je sve više vremena prolazilo, prica je postajala bolja, a odjednom crtež nije bio tako cudan... Tako je pocelo moje druženje sa crtežom Angela Stana. Posle sam procitao još puno njegovih radovao kao što su 'Veliki san', 'Bila je mrtva', 'Zora živih mrtvaca', ali mi je crtež 'Nicije price' ostao najdraži, a Stano omiljeni crtac.

Samo pogledajte stranice kada Neznanac komada svoju ženu; mislim da je to najjeziviji stripski prizor ikada!

Edited by - Mhejl on 30/08/2009 22:50:35
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/08/2009 : 22:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Meni je takoder Stano najdraži crtac!

Njegovi likovi su fenomenalni, toliko životni da to nije normalno... Njegov nacin sjencenja takoder je nešto nesvakidašnje, i kad ne bih toliko želio razviti vlastiti stil, to bih prvo od njega pokupio... E sad, Stano takoder ne umire u detaljnosti, što je po meni veliki plus... Njegova drveca, recimo, izgledaju kao štapici s vunom, ali upravo u takvim detaljima se i krije draž njegovog crteža... Stvara neku posebnu atmosferu... Majstor je i u kadriranju, i u pracenju ritma price... Pogledajte samo ovo:


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

nolo contendre
Junior Member



Serbia
411 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 30/08/2009 : 23:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Send nolo contendre a Private Message
Nemoj da te brine to što ti ne ide crtanje iz glave.90% profesionalnih crtaca ima isti problem,pa im to ne smeta da se bave time cime se bave.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 30/08/2009 : 23:30:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Kao što rekoh to vrijedi za okolinu, i donekle za odjecu na likovima... Samim licima, pozama i pokretima likova sam zadovoljan, to mogu bez problema crtati iz glave... Cak i emocije likova solidno odradujem... Ali kad treba nacrtati, recimo, stol u kuci, nakrcan raznim posudem, e tu nastaje problem... Mislim, znam to nacrtati, ali nikad nisam zadovoljan rezultatom...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4647 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 31/08/2009 : 00:02:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
pa vreovatno ti treba neki scenario a la Kaliopa iz Sendmenove Zemlje snova :) ja sam se zaprepastio kako je to detaljno uradjeno, skoro da crtac poludi kad vidi sve te smernice i zahteve (si video kako to izgleda, objavio BP u Zemlji snova).

nego koji je ovo dilan, nemam ni priblizno ideju odakle je?

i sta ti je ovo u potpisu? podrzavas nas u sporu sa grckom ili podjebavas? :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25155 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 31/08/2009 : 00:09:45  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

P.S. Molio bih samo da se tema ne pretvori u puko usporedivanje crtaca... OK je postaviti neciji crtež i argumentirano reci što vam se na tom crtežu svida/ne svida, ali želim izbjeci usporedbe ili nekakve top-liste bez daljnjih objašnjenja... Slobodno velicajte svoje uzore, ali recite i zašto vam se baš njihov crtež svida... Toliko za sad...




Ne znam da li sam od pomoci, to jest, da li sam razumeo pitanje, ali evo par predloga gde bi mogao da nauciš neki trik. ;-)


Paolo Eleutri Serpieri
Mikelandelo medu strip crtacima. Savršena anatomija, ali ne sterilna, kakva se inace vida. Tela su živa, skoro pa osecamo kako dišu, imamo utisak da su likovi tu. Crtac koji meni može da docara miris/smrad, vetar i talase, neku ljudsku bit. Likovi su opipljivo dobri ili zli, hladni ili požudni, zgrade su trodimenzionalne, stvarne. Savršenstvo.







Ben Templesmith
Meni jedan od najoriginalnijih stilova u strip svetu. "Jednostavnim" nacinom crtanja prikazati duševno stanje likova ne može svako. Odlicno igranje sa senkama i manipulacija bojama.




I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25155 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 31/08/2009 : 00:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
A da vidimo neki tvoj rad??

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 31/08/2009 : 00:18:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Poštovani Beva,
vrlo je teško nekom dati konkretne savjete o crtanju, a da se predhodno ne vidi barem par njegovih radova. Objavi, recimo ovdje, dva tri rada i ja cu ti rado dati neki savjet i/li te uputiti na neku knjigu...
Ovako, na "prvu loptu", mogu ti samo savjetovati da:
a) nabaviš neku knjigu opcenito o crtanju, s naglaskom na perspektivu;
b) nabaviš neku knjigu o anatomiji za umjetnike;
c) sjetiš se i posjetiš nekog prijatelja iz djetinjstva koji je uvijek nešto pisao..;
d) na izvjesno vrijeme, pokušaš zaboraviti bilo koji strip koji si vidio.




Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 31/08/2009 : 00:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Ajmo redom:

quote:
Originally posted by Barker

pa vreovatno ti treba neki scenario a la Kaliopa iz Sendmenove Zemlje snova :) ja sam se zaprepastio kako je to detaljno uradjeno, skoro da crtac poludi kad vidi sve te smernice i zahteve (si video kako to izgleda, objavio BP u Zemlji snova).


Nisam citao Sandmana, teško je to nabavljivo u Hercegovini, a nisam još naišao na sken...

quote:
Originally posted by Barker

nego koji je ovo dilan, nemam ni priblizno ideju odakle je?


Ni ja :)

quote:
Originally posted by Barker

i sta ti je ovo u potpisu? podrzavas nas u sporu sa grckom ili podjebavas? :)



Zajebancija :) To sam prenio s foruma interbasket, tamo se vodi žustra rasprava na tu temu :)

quote:
Originally posted by manhunter

Ne znam da li sam od pomoci, to jest, da li sam razumeo pitanje, ali evo par predloga gde bi mogao da nauciš neki trik. ;-)

A da vidimo neki tvoj rad??


Hvala na prijedlozima, Serpierija sam imao prilike citati, odlican je, a za Templesmitha prvi put cujem, dobar je ali sumnjam da cu išta pokupiti od njega :) Ipak treba doci do takve razine...

Moje crteže ne vidite jer nemam skenera, a fotoaparatom uvijek loše ispadne... Potrudit cu se da ih što prije nekako stavim na forum...

quote:
Originally posted by dule

Poštovani Beva,
vrlo je teško nekom dati konkretne savjete o crtanju, a da se predhodno ne vidi barem par njegovih radova. Objavi, recimo ovdje, dva tri rada i ja cu ti rado dati neki savjet i/li te uputiti na neku knjigu...
Ovako, na "prvu loptu", mogu ti samo savjetovati da:
a) nabaviš neku knjigu opcenito o crtanju, s naglaskom na perspektivu;
b) nabaviš neku knjigu o anatomiji za umjetnike;
c) sjetiš se i posjetiš nekog prijatelja iz djetinjstva koji je uvijek nešto pisao..;
d) na izvjesno vrijeme, pokušaš zaboraviti bilo koji strip koji si vidio.


Stavit cu par radova cim prije, cim ulovim nekog da mi skenira...
a) s perspektivom nemam vecih problema, studiram gradevinu pa su mi poznate takve stvari, a i opcenito imam dobar osjecaj za prostor...
b) o anatomiji bi se dalo pricati... Anatomiju ljudskog tijela solidno poznajem, znam otprilike proporcije, mada se prilikom crtanja vodim osjecajem, pa i ne pogodim uvijek...
c) živim u mjestu od 5000 ljudi i ne znam nikog osim mene tko cita stripove i tko bi mi bio voljan pomoci... Nekih pisaca medu prijateljima i nemam, tu sam još ja najbolji :)
d) teško, svaki dan procitam bar jedan strip, u zadnje vrijeme i po 5-6 dnevno...

Hvala vam svima, a topic se ne mora ograniciti samo na moja pitanja, nek ljudi koji žele kvalitetno pisati o crtežu, bilo cijem, imaju gdje to i uciniti...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 31/08/2009 17:06:55
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 31/08/2009 : 03:19:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
Što se pejzaža/pozadine tice, ako crtaš nešto realnije, onda je najbolje da odeš negde u prirodu, ili neko mesto gde postoje zanimljive, neobicne gradevine, pa skiciraš. (Potrebno je puno vremena i vežbe da se ruka "olabavi", pa da crtanje ide bez problema, ali to vec znaš i sam!)

I ne mora to da bude ništa komplikovano, za pocetak... Možeš da koristiš ugljene (štapice) i papir velikog formata. I da, obrati pažnju na proporciju, jer je u stripovima jako važno to kako su likovi postavljeni (i koliki su) u odnosu na predmete/zgrade/drvece/šta god da je vec u pozadini.

Sad, ako ceš opet da crtaš one super babe iz zezanja, onda sve ovo i nije tako bitno...
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 31/08/2009 : 07:17:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Gil-galad

Sad, ako ceš opet da crtaš one super babe iz zezanja, onda sve ovo i nije tako bitno...



Ma za njih okoliš nije ni bitan, rekoh da hocu nešto ozbiljnije... Inace nemam obicaj koristiti olovku, crtam direktno finelinerom i markerom... To je gadno kad pogriješiš, ali tako sam navikao...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 31/08/2009 : 09:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Olovka je majka realisticnog stripa. Bez nje nema nista osim ako ne ides u stilizirani crtez, a rekao si da bi htio crtati realisticno. Vidim da ti nedostaje strpljenja, a strpljenje je jos vaznije cak i od olovke. Od strpljenja ima jos jedna vaznija stvar, a to je ucenje. U svakom slucaju zajebana stvar.

PS sve ove stvari su naucene na osobnim greskama... da sam sam postivao ovaj redoslijed vjerojatno sada u 10 sati ne bi isao na posao koji trenutno radim, vec bi eventualno doma crtao:)))

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 31/08/2009 : 09:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
Ljudi ne vole ovakav odgovor koji sam ti dao, ali nema tu filozofije osim upri rodijace i uci barem 10 godina. To je jebeni doktorat.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 31/08/2009 : 15:27:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Crtam od pete godine, a sad su mi 23, tako da nešto cak i znam :)

Za strpljenje si potpuno u pravu, ali ne zbog nekorištenja olovke, nego zbog toga što uvijek u žurbi crtam pa kadrove biram više impulzivno, bez nekakvog dubljeg promišljanja... Inace sam dosta siguran s rukom i rijetko pravim neke kardinalne greške...

Citao sam tvoje stripove, i jedna mi je stvar upala u oko - jako debele linije... Imaš neki poseban razlog za to ili? Ja više volim crtati tanjim linijama... Inace, stil ti nije loš, polukarikaturalan (barem ga ja tako doživljavam - ne zamjeri ako ga ti ne vidiš tako) i paše ležernom stilu 'Krošea'... Samo bih volio vidjeti kako to izgleda s tankim linijama, baš me zanima...

Inace, olovkom mi je najlakše crtati, ali mi se onda kasnije ne da to tuširati, izgubi se dinamika jer crtam sporije... A sjencenje olovkom je najefektnije, to mi je jasno...

Potrudit cu se staviti ovdje par crteža (nedavno mi se sestra udala za lika koji drži reklamnu agenciju, valjda ce i meni skenirati par radova :D)... Tada cemo zajedno komentirati, a sad se bacam na crtanje...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

david
New Member

Croatia
237 Posts

Member since 19/01/2003

Posted - 31/08/2009 : 17:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send david a Private Message
samo bi se osvrnuo na ovo crtanje iz "glave"... to ne postoji ,a oni koji crtaju iz glave su potrosili puno vremena da u nju i ruku natrpaju crteze i crteze koji su nastali prema predlosku (anatomske studije, fotografije, modeli) da bi im tek tada sve sjelo na mjesto i mogli sve te elemente i nesvjesno koristit i varirati u skladu sa stilom koji razviju.

sta se tice rada s tusem ,oslobodi se straha od gresaka (u odnosu na olovku u podlozi)i radi brzo ako tako vise volis ali nemoj ostavljati crteze u olovci-tus daje karakter i stil tvom crtezu

http://dpetrina.deviantart.com
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 31/08/2009 : 17:45:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by david

samo bi se osvrnuo na ovo crtanje iz "glave"... to ne postoji ,a oni koji crtaju iz glave su potrosili puno vremena da u nju i ruku natrpaju crteze i crteze koji su nastali prema predlosku (anatomske studije, fotografije, modeli) da bi im tek tada sve sjelo na mjesto i mogli sve te elemente i nesvjesno koristit i varirati u skladu sa stilom koji razviju.


Stvar je u tome što i ja crtam iz glave, samo što to ne ispadne uvijek najbolje... Nisam nikad vježbao na fotografijama, kao mali sam uzore tražio u strip-crtacima...

quote:
Originally posted by david

sta se tice rada s tusem ,oslobodi se straha od gresaka (u odnosu na olovku u podlozi)i radi brzo ako tako vise volis ali nemoj ostavljati crteze u olovci-tus daje karakter i stil tvom crtezu



Da, ali stvar je slijedeca, nije me strah tuša, ali mi se ne da kombinirati tuš i olovku, ako cu tušem, samo cu tušem i to je to... Da sam profesionalac, možda bih iz straha od bezbrojnih ponavljanja radio tako, ali sad mi to izgleda kao gubljenje vremena... Kad pogriješim, izvucem to nekako igrom svjetla i sjene, što je u 90 % slucajeva moguce...

Ma ovih dana 100 % postavljam crteže na forum, sad sam baš nestrpljiv procitati reakcije drugih...

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/09/2009 : 18:24:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
Evo ga, tri moja crteža, ne baš u najboljoj kvaliteti, ali valjda (nadam se) dovoljno jasna!

Sva tri su crtana bez olovke, samo fineliner i marker...

Prvi, tu sam naglasak stavio na sjencenje... Svjestan sam da odjeca i nije baš bogznakako nacrtana, ali s tim ionako imam problema... Crtano cca 2 sata...



Drugi, tu je naglasak na brzini poteza, svjestan sam nekih disproporcija, ali mislim da je bar perspektiva OK.. Nastao za cca pola sata...



I treci, crtan najduže, oko 3 sata, kao nekakav kadar iz stripa... Znaci, kamera je iza leda liku koji s drveta promatra vojnike...


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 10/09/2009 : 19:39:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message
quote:
Originally posted by Beva

Crtam od pete godine, a sad su mi 23, tako da nešto cak i znam :)

Za strpljenje si potpuno u pravu, ali ne zbog nekorištenja olovke, nego zbog toga što uvijek u žurbi crtam pa kadrove biram više impulzivno, bez nekakvog dubljeg promišljanja... Inace sam dosta siguran s rukom i rijetko pravim neke kardinalne greške...

Citao sam tvoje stripove, i jedna mi je stvar upala u oko - jako debele linije... Imaš neki poseban razlog za to ili? Ja više volim crtati tanjim linijama... Inace, stil ti nije loš, polukarikaturalan (barem ga ja tako doživljavam - ne zamjeri ako ga ti ne vidiš tako) i paše ležernom stilu 'Krošea'... Samo bih volio vidjeti kako to izgleda s tankim linijama, baš me zanima...

Inace, olovkom mi je najlakše crtati, ali mi se onda kasnije ne da to tuširati, izgubi se dinamika jer crtam sporije... A sjencenje olovkom je najefektnije, to mi je jasno...

Potrudit cu se staviti ovdje par crteža (nedavno mi se sestra udala za lika koji drži reklamnu agenciju, valjda ce i meni skenirati par radova :D)... Tada cemo zajedno komentirati, a sad se bacam na crtanje...



sory sto sam tek sada ovo vidio. A sta ja znam zasto debela linija, jos valjda uvijek nisam pronasao optimum, jebiga, to mi je samo hobi, ali na taj nacin samo sebe zadovoljavam/aš:)

Sto se olovke tice, ponavljam, bez nje nema nista od klasicnog realistickog stripa, NIŠTA!
Sto znaci olovka?
Kad kazem "Olovka" ne mislim samo na drveni stapic sa crnim grafitom u sredini, olovka je bilo sta sto se moze ispravljati, brisati, brisati i brisati dok ne dodjes do zeljenog rezultata, naravno kako ti mislis da treba izgledati.

Primjer, probaj ova tvoja tri crteza nastala direktno tusem ponovo napraviti detaljnije u olovci pa tusirati, rezultat ce biti 50% bolji.

Savjeti: poraditi na anatomija, nedostaci se najvise vide na šakama i stopalima (uostalom kao i kod sviju nas:)

Pravac (stilski) kako bi trebao ici mi je ovaj Dilan? sto poseze za kavom (mada iz ovog polozaja je nikad dovatit nece a da mu se ne prolije:) ali sve u svemu ok je nacrtan (osim stola koji je nizak, stolica takodjer, šalica kave preminijaturna a i sav namjestaj je nekako porazbacan:)

Eto, pokusao sam biti realan.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9345 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 10/09/2009 : 19:42:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message
Zašto si uopce trošio talent na paint? cccc
Ovo odlicno izgleda ( ovo govorim kao amater ), vidi se da si dao nacrtnu/konstruktivnu/deskriptivnu geometriju
ova prva me malo podsjeca na nešto izmedu micheluzzija i d'arcangela. i to je pohvala.

Kritike prepuštam strucnijim


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5809 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/09/2009 : 19:52:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message
quote:
Originally posted by Rico

Savjeti: poraditi na anatomija, nedostaci se najvise vide na šakama i stopalima (uostalom kao i kod sviju nas:)



Na drugom crtežu nisam uopce pazio, samo sam pustio ruku...

Na prvom su desna ruka i desno stopalo ispali malo cudno nakon sjencenja, inace sam bio prilicno zadovoljan nacrtanim...

Na trecem crtežu su, po mom mišljenju, i dlanovi i stopalo OK, jedino je možda grana na koju je stopalo oslonjeno preblizu, ali to cu pripisati brzini :)

Hvala ti Rico na kritikama, i Deers na pohvalama... Ajmo još, pogotovo s kritikama, a ja cu procijeniti koliko su opravdane :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22300 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 10/09/2009 : 20:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Alex Ross
covjek koji je perfekcionirao crtez i koji je nedostizan
nevjerovatno na koji nacin je u stanju da prikaze ljudske emocije pokretima i stavom tijela kao i izrazima lica
uzivajte:











Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11445 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 10/09/2009 : 20:46:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message
nevezano za strp crtež, al pogledajte ove crteže Teda Nasmitha, ko voli Tolkina, sigurno ce cijenit ove adaptacije. Meni su radovi stvarno pregenijalni:

http://www.tednasmith.com/silmarillion/TN-White_Ships.html#ws

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3544 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 11/09/2009 : 00:21:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
quote:
Originally posted by Paka01

nevezano za strp crtež, al pogledajte ove crteže Teda Nasmitha, ko voli Tolkina, sigurno ce cijenit ove adaptacije. Meni su radovi stvarno pregenijalni:

http://www.tednasmith.com/silmarillion/TN-White_Ships.html#ws



Hehe, koliko sam samo Nasmithovih wallpapera promenio do sada...

@Beva, pogledaj i ovaj tekst - Reinventing the pencil: 21 artists who changed mainstream comics (for better or worse)!
http://www.avclub.com/articles/reinventing-the-pencil-21-artists-who-changed-main,30528/1/

@King, Ross ti je na 4. mestu.

Ali, nema Busceme nigde... Za mene od ovog lepšeg i oku ugodnijeg crteža nema!



@(opet) Beva, prvi i treci crtež su jako dobri, ovako laicki posmatrano. Odlicna igra sa senkama, koja bi - što da ne? - mogla da postane sastavni deo tvog stila crtanja.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29611 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 11/09/2009 : 00:39:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior






kako to da clark ima sijedu kosu?! pa on ne bi trebao nikad toliko ostariti
Go to Top of Page

torca
Average Member



744 Posts

Member since 24/03/2003

Posted - 11/09/2009 : 05:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send torca a Private Message
quote:
Originally posted by supermark


kako to da clark ima sijedu kosu?! pa on ne bi trebao nikad toliko ostariti


boja kose te zacudila vise od cinjenice da "mrs. kent" pita kako je lois lane umrla? eh...
enivejz, radi se o alternativnoj verziji supermana. konkretno iz kingdom come specijala.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000