forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 "Ljubavni strip"
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 13/09/2009 : 01:15:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Imamo i komentiramo sve te maco žanrove, ali gdje nam je nešto kao recimo, "Ljubavni strip"?
Sjecam se odlicnih stripova: Tifani Džons(?), Julija Ðons, Meri Perkins, (možda)Keli Grin, Dr. Kilder, pa i nekih derivata, koji su više manje svaki na svoj nacin pokrivali ovu temu u stripu.
Gdje je danas "zapeo" taj žanr i zašto?

BiDi
Senior Member

Slovenia
2432 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 13/09/2009 : 01:42:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message
U japanskoj mangi imaš toga koliko hoceš.

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo
Go to Top of Page

Škrky
Junior Member



Croatia
410 Posts

Member since 11/11/2008

Posted - 13/09/2009 : 13:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Škrky's Homepage  Send Škrky a Private Message
Citao sam prije kojih pola godine "12 reasons why I love her", by Jamie S. Rich & Joelle Jones, vrlo je dobar. Volio bih naici na još takvih, ali da nisu mange.

Odgovorno tvrdim da sam možda u pravu!
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



632 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 13/09/2009 : 13:58:01  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message

Zna li neko da li je ovo nastavilo da izlazi ili se stalo posle prvog broja. Ja imam samo ovaj broj. Piše da je objavljen marta 1986.
Dobar je Drake, nije se džabe družio sa Raymondom.
Go to Top of Page

kico
Advanced Member



Croatia
11381 Posts

Member since 22/12/2004

Posted - 13/09/2009 : 14:43:32  Show Profile Show Extended Profile  Send kico a Private Message
Svebor i Plamena.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1583 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 13/09/2009 : 15:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message
Jedan od najboljih stripova ljubavnog žanra je svakako, kako je vec Dule spomenuo, Tiffany Jones. To je ujedno i jedan od retkih stripova, gde su autorke žene, scenaristica je Jenny Butterworth a crtacica Pat Tourret. Prica je, naime, sasvim stereotipna i potpuno u stilu petparackih ljubavnih romana, ali je crtež izvanredan. Tiffany Jones, jako lepa a i jako naivna devojka sa sela dolazi u London, gde studira njena rodjaka Jo, koja je , naravno, ružna i pametna. Vec u prvoj epizodi upoznaje i zaljubi se u modnog fotografa Guya Morgana, koji od nje stvori fotomodel i manekenku. Kao manekenka puno putuje po svetu i upoznaje razlicite muškarce, s kojima stvara višemanje (ne)sretnu ljubavnu vezu, koja se na kraju ipak raskida, da bi, naravno, mogla ic u nove avanture. Ali uprkos svim muškarcima, koje je imala, njena velika ljubav ipak ostaje Guy Morgan.
Prva traka novinskog stripa izašla je 16. novembra 1964 godine u britanskom Daily Sketchu. Tiffany Jones je cisti produkt šestdesetih godina, vremena hipika, mini suknjica i slobodne ljubavi, koja se itekako odražava i u stripu. Kroz sjajan crtež inace modne kreatorke Pat Tourret možemo i da vidimo, kako se razvijala moda 60-ih i 70-ih godina prošlog veka. 1975 godine je Pete Walker snimio i (ne baš uspešan) film Tales of Tiffany Jones, u kome je glavnu junakinju glumila Anouska Hempel.
Tiffany Jones je pored Jeffa Hawkea i Matta Mariotta svakako najbolji engleski novinski strip i bilo bi sjajno, kad bi neki naš izdavac izdao njene ljubavne avanture u par albuma. Koliko ja znam, u Jugi je kontinuirano izlazila samo u slovenackom Zvitorepecu (1966 - 1973).

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 13/09/2009 : 22:34:43  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
necu da gresim dusu pa da tvrdim, ali mislim da je Tifani izlazila u kaisevima u nekom dnevnom listu (Dnevnik, Vecernje novosti, Politika Ekspres... tako nesto. Strip je inace dosta hladan, vise mi je licio na modni katalog, uradjen maniristicki poput nekih radova Estebana Marota. Mozda bih danas u njemu video neku vecu vrednost nego sto je bio ondasnji preuranjeni zakljucak< Ih, jos jedan strip za devojcice. NEMA PUCNJAVE!
Kad vec nabrajamo hertz stripove, tu bi spadao i Rex Morgan,md.
I Zagor
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 13/09/2009 : 22:40:32  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Ih, kako to da zaboravim... CAROL DAY, blondina ala Merilin, izvanredno crtao David Wright (ili je pisao)... Izlazio u kaisevima u Dnevniku sezdesetih godina.
A setio sam se i stripa ''PRICA O MARTI VEJN''. Danas bi za nju rekli MILF koja uz kaficu resava probleme svojih komsinica. Skoro pa preteca ocajnih domacica. Izlazio je u Dnevnikovoj Panorami pedesetih godina.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 13/09/2009 : 22:44:05  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
http://carol-day.com/stories.html

Ljudi, tek sad kad sam nasao ovo na netu, vidim koji je Wright bio genijalac!!! Svaka mu cast.
A ja papan zaobilazio taj strip na racun Dzonija Hazarda...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7667 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/09/2009 : 22:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
quote:
Originally posted by cat claw

http://carol-day.com/stories.html

Ljudi, tek sad kad sam nasao ovo na netu, vidim koji je Wright bio genijalac!!! Svaka mu cast.
A ja papan zaobilazio taj strip na racun Dzonija Hazarda...



To stvarno dobro izgleda, a ja nisam ni cuo za njega. Nedostaju danas takvi stripovi, cini mi se.

Ja sam voleo Dr Kildera. Mada još više Vampira iz Kolinvuda koga je još bolje crtao K. Bald, pod pseudonimom K. Bruce.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 13/09/2009 : 22:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
http://news.google.com/newspapers?nid=348&dat=19530503&id=d8sOAAAAIBAJ&sjid=UjEDAAAAIBAJ&pg=2505,4725529

Evo nesto i malo o Vilsonu Skragsu, autoru Marte Wejn. Slika iz samog stripa ima nazaalost vrlo malo
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 14/09/2009 : 00:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Najprije,
pozdrav tebi Ninel, prijatelju.

Inace, pitanje je bilo:
"Gdje je danas "zapeo" taj žanr i zašto?"
(S mangom nekako nisam na "ti", a rijetke domace laste ipak ne cine žanr stalno prisutnim.)
Ovaj Wright kojeg navodi Cat Claw, stvarno je genijalac.
Zakaj nemamo toga danas (više)?



Dušan Gačić
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 14/09/2009 : 11:14:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message

Ili je lakše upaliti televiziju i tamo pogledati sapunicu.

www.stripgen.com
Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 15/09/2009 : 01:02:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
Poštovani Hammeru, ovdje govorimo o crtežu, stripu; drugom mediju...
Majstori koje smo spomenuli, stvarno su bili strip majstori.
No, spomenuo si i rijec "sapunica". Zaista, imamo li negdje
pravo objašnjanje ovog pojma?
Nije provokacija. Imam svoje mišljenje o tome, ali stvarno nisam
nigdje naišao na pravu definiciju.
Meni su recimo na "sapunicu" prve asocijacije: dugotrajnost serijala, nebulozni zapleti (bez poante), plitki i nedefinirani likovi...
Ali kad bismo išli samo po toj formuli, mislim da bi bilo neugodnih iznenadenja;
vjerojatno i krivih zakljucaka.

Ovo što sam ja uvjetno receno nazvao "Ljubavnim stripom", jest žanr koji u središte radnje stavlja emociju, a ne fizicku akciju. Umjesto mišica, metaka i šaka ovdje radnju pokrecu emocije.
Meni je recimo, puna kapa "bombi, rašpi i rivolvera". Baš bi mi sjeo jedan friški, odlicno nacrtan ljubic, s malom socijalnom žicom i sretnim završetkom...
Zašto je metak u glavu, citateljima uzbudjiviji od poljupca u glavu?
Jest, fakat smješno, ali pitanje ostaje...

Poštovani Gand,
mislim da ti je u prvoj recenici ispala rijec "ne", ali razumio sam/smo...
"Zub vremena" i "razlog", to su zapravo pitanja.
Tvoju zadnju recenicu, kako da komentiram drugacije, osim da se s njom složim.
Stvarno, ne "kužim"/ne osjecam tu "dokucenu" srecu, ali me nekako tješi da u toj zbunjenosti nisam sam. Cak mi se cini da i tebe vidim tu negdje...




Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7667 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/09/2009 : 02:24:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Poštovani Hammeru, ovdje govorimo o crtežu, stripu; drugom mediju...
Majstori koje smo spomenuli, stvarno su bili strip majstori.
No, spomenuo si i rijec "sapunica". Zaista, imamo li negdje
pravo objašnjanje ovog pojma?
Nije provokacija. Imam svoje mišljenje o tome, ali stvarno nisam
nigdje naišao na pravu definiciju.
Meni su recimo na "sapunicu" prve asocijacije: dugotrajnost serijala, nebulozni zapleti (bez poante), plitki i nedefinirani likovi...
Ali kad bismo išli samo po toj formuli, mislim da bi bilo neugodnih iznenadenja;
vjerojatno i krivih zakljucaka.



Suština sapunske opere je da je to serija koja se stalno nastavlja, "ide", nema konacan, ogranicen broj epizoda.

Pre TV serija postojali su serijali na radiju i serijali u bioskopima, cije su epizode davane u sklopu celovecernjeg programa, pre glavnog igranog filma. U ovim vremenima pre TV-a, te serijale su sponzorisali proizvodaci sapuna i deterdženata tj sredstava za higijenu, otuda naziv "sapunska opera".

Osnovna sapunska opera ima melodramatski sadržaj, ali postoje takve serije smeštene u western okruženje - "horse opera" ili u SF milje - "space opera".

Sapunska opera ne mora nužno biti loša, da ima plitke likove i nebulozne zaplete, mnogo je takvih, zato i jesu izašle na loš glas, ali to svakako nije bio cilj, i nadu se i one bolje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Soap_opera
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 15/09/2009 : 10:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Poštovani Hammeru, ovdje govorimo o crtežu, stripu; drugom mediju...
Majstori koje smo spomenuli, stvarno su bili strip majstori.
No, spomenuo si i rijec "sapunica". Zaista, imamo li negdje
pravo objašnjanje ovog pojma?
Nije provokacija. Imam svoje mišljenje o tome, ali stvarno nisam
nigdje naišao na pravu definiciju.
Meni su recimo na "sapunicu" prve asocijacije: dugotrajnost serijala, nebulozni zapleti (bez poante), plitki i nedefinirani likovi...
Ali kad bismo išli samo po toj formuli, mislim da bi bilo neugodnih iznenadenja;
vjerojatno i krivih zakljucaka.

Ovo što sam ja uvjetno receno nazvao "Ljubavnim stripom", jest žanr koji u središte radnje stavlja emociju, a ne fizicku akciju. Umjesto mišica, metaka i šaka ovdje radnju pokrecu emocije.
Meni je recimo, puna kapa "bombi, rašpi i rivolvera". Baš bi mi sjeo jedan friški, odlicno nacrtan ljubic, s malom socijalnom žicom i sretnim završetkom...
Zašto je metak u glavu, citateljima uzbudjiviji od poljupca u glavu?
Jest, fakat smješno, ali pitanje ostaje...




Pitanje je bilo: "Gdje je danas "zapeo" taj žanr i zašto?".

Žanr nije nigdje zapeo, uvijek bilo tko može napraviti odlican strip u tom žanru. Problem je što ne živimo u vakuumu, a autori imaju dvije nezgodne navike:
1) žele da ih se cita i postanu slavni
2) žele da ih se plati

Ako danas imamo drugi medij TV, koji je jednostavniji, jeftiniji i dostupniji potrošacu, a producentu donosi neuporedivo više novca, onda je jasno da:
1) publika za taj žanr je otišla u drugi mediji
2) zbog toga tu više nema para, a onda ni muzike.

Znaci, žanr je sasvim dobro, problem su autori sa svojim nezgodnim navikama.






www.stripgen.com
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 15/09/2009 : 10:14:47  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
Suština sapunske opere je da je to serija koja se stalno nastavlja, "ide", nema konacan, ogranicen broj epizoda.

PO ovome ispada da je Bonelli najveci proizvodjac sapunice.


Bez sale, zahvaljujuci gladi gledalaca za serijama, doslo je do hiperprodukcije sa sve manjim budzetom i sve gorim likovima. Medjutim, posle se iskristalisalo da je preostao niski profil gledalaca kojima ni ne treba nesto smislenije posto ni ne sluzi da ostane u secanju.

Medjutim, ''ljubavni stripovi'' o kojima je tema ni slucajno ne spadaju pod ovu kategoriju, bar ne vecina. Julija Dzons, Meri Perkins, Kerol Dej i Marta Vejn su suvise scenaristicki jaki da bi potpali pod laku dnevnu produkciju.
Pokusajte da uocite paralelu. Lako je pomisliti da su Met Meriot, Ves Slejd i Ken Parker pokupili koji gen bas iz takvog pristupa scenariju.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5838 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 15/09/2009 : 10:25:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message
quote:


Znaci, žanr je sasvim dobro, problem su autori sa svojim nezgodnim navikama.



Zanr je ustvari opstao u stripu ali se prerusio i zauzeo mnogo manje mesta. Prakticno je opstao integrisan u ostale stripove kao neprimetni side part of story.
Znam zasigurno da, recimo, citaoce Kobre ne zanimaju samo njegove akai-hitachi escapade, nego i njegov odnos sa Sindi.
Trougao Parker, Meri Dzejn, Gven je bio daleko interesantniji od bulumente drugorazrednih negativaca tipa Soker. Sendmen, Hamerhed...
Fantom bez Dijane? Valiant bez Alete? Bluberi bez Ciuvave? Marti Misterija bez onog smora? Zagor bez Cika? Ne ide...
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2533 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 15/09/2009 : 13:49:07  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
quote:
Originally posted by Dule

Poštovani Hammeru, ovdje govorimo o crtežu, stripu; drugom mediju...
Majstori koje smo spomenuli, stvarno su bili strip majstori.
No, spomenuo si i rijec "sapunica". Zaista, imamo li negdje
pravo objašnjanje ovog pojma?
Nije provokacija. Imam svoje mišljenje o tome, ali stvarno nisam
nigdje naišao na pravu definiciju.
Meni su recimo na "sapunicu" prve asocijacije: dugotrajnost serijala, nebulozni zapleti (bez poante), plitki i nedefinirani likovi...
Ali kad bismo išli samo po toj formuli, mislim da bi bilo neugodnih iznenadenja;
vjerojatno i krivih zakljucaka.

Ovo što sam ja uvjetno receno nazvao "Ljubavnim stripom", jest žanr koji u središte radnje stavlja emociju, a ne fizicku akciju. Umjesto mišica, metaka i šaka ovdje radnju pokrecu emocije.
Meni je recimo, puna kapa "bombi, rašpi i rivolvera". Baš bi mi sjeo jedan friški, odlicno nacrtan ljubic, s malom socijalnom žicom i sretnim završetkom...
Zašto je metak u glavu, citateljima uzbudjiviji od poljupca u glavu?
Jest, fakat smješno, ali pitanje ostaje...

Poštovani Gand,
mislim da ti je u prvoj recenici ispala rijec "ne", ali razumio sam/smo...
"Zub vremena" i "razlog", to su zapravo pitanja.
Tvoju zadnju recenicu, kako da komentiram drugacije, osim da se s njom složim.
Stvarno, ne "kužim"/ne osjecam tu "dokucenu" srecu, ali me nekako tješi da u toj zbunjenosti nisam sam. Cak mi se cini da i tebe vidim tu negdje...






Imaš na primer Exit Wounds od Rutu Modan (ima i Markos u planu), i Monsieur Jean je bar djelomicno "ljubavni" strip.

Meni licno baš neki posebni ljubavni stripovi ni ne trebaju, draži su mi "obicni" stripovi, gdje je nekakva ljubavna situacija interesantno i inteligentno prikazana (dobar primjer su Vania i Jugurtha)

Stara Huta za 36 minuta
Go to Top of Page

alen
Advanced Member



Croatia
4621 Posts

Member since 14/02/2005

Posted - 15/09/2009 : 13:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send alen a Private Message
Stranci u raju.

itsyourworldyoucanchangeit
Go to Top of Page

Duh_koji_hoda
Advanced Member

Serbia
3246 Posts

Member since 30/01/2003

Posted - 15/09/2009 : 16:27:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Duh_koji_hoda a Private Message
quote:
Originally posted by Škrky

Citao sam prije kojih pola godine "12 reasons why I love her", by Jamie S. Rich & Joelle Jones, vrlo je dobar. Volio bih naici na još takvih, ali da nisu mange.



...uh i skoro procitah 12 reasons... preporuke svima...


Go to Top of Page

Dule
Average Member

Croatia
546 Posts

Member since 09/05/2003

Posted - 15/09/2009 : 23:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Dule's Homepage  Send Dule a Private Message
(Uzput samo: Ovako ja osobno zamišljam razgovor i "bistrenje" neke teme...
Mislim da je svatko od ove razmjene mišljenja dobio nešto, a da nitko nije uvreden ni povreden.)

Samo još da se nadovežem na Gandov post:
"Zlatno doba, nikad neces doci..."
Naravno. Ali život i ljubav idu dalje, u svim okolnostima.
Nekak bi mi bilo draže da strip više, pa i direktnije prica o tome.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000