forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 CRŠ- Made in Swiss
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/11/2009 : 19:24:37  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Dobro, nije baš CRŠ, ali jeste prvi pokušaj organizovanja klasicnog BD strip festivala, pošto je postojeci Fumetto ipak okrenut autorskom stripu, i ne ogovara ukusu širokih narodnih masa.www.fumetto.ch.

Elem, festival je održan na 35km od mog stana, a ja sam to saznao tek juce, drugog dana festivala. Dobio sam letak u strip šopu, ali ga nisam baš najbolje pogledao, mislio sam da je festival "lokalnog" karaktera, pa nisam ni planirao da idem. Medutim, pogledao sam listu gostiju, i imam šta da vidim:

Cosey (Jonathan, U potrazi za Petrom Panom, Put u Italiju...)
Philippe Delaby (Bran, Murena)
Jean Dufaux (Djinn)
Enrico Marini (Les aigles de Rome)
ZEP (Titeuf)
Derib (Buddy Longway, Red road, Yakari)
Yves Sente (Blake et Mortimer, Thorgal)
Grzegorz Rosinski (Chninkel, Thorgal)


Posle brzopoteznih promena planova za nedelju- odoh!
Deset sati ujutru i krecem kroz klasicno šavajcarsko jesenje prepodne (citaj: 32 nijanse sive boje) i stižem do grada pod imenom Murten, u cijoj se blizini održava festival.Naravno, po dolasku shvatam da sam zaboravio foto aparat, pa sam prinuden da slikam mobilnim fonom.

Pošto se festival održava u srednjevekovnom dvorcu do kog je zabranjeno da se vozi automobilom, organizovani su autobusi koji voze svakih 30min. Posle desetak minuta vožnje stižemo.

Da se ne bismo izgubili, imamo i simpaticne putokaze:




Dvorac Münchenwiler nije nešto impozanatan, ali sasvim fino izgleda, a ljudi polako pristižu:




U novoj zgradi pored dvorca,



imamo berzu starih stripova, sa sasvim pristojnim cenama, zanimljivim stripovima koji se inace ne nalaze uvek u strip šopovima, i sl.











Posle razgledanja i kupovine, idemo napolje i onda prema dvorcu, na cijem nas ulazu ceka ovaj namrgodeni tip:




Posle placanja ulaza (jes, of kors) od nekih 6,5€, ulazimo u halu gde nas ceka nova berza, ovog puta sa novim, ili novijim izdanjima, gotovo iskljucivo od autora koji su gosti festivala:















Na spratu više, gosti festivala potpisuju stripove, i daju i poneki crtež. Prvo sam naleteo na Coseya, i posle par minuta cekanja sam mu tutnuo pod nos integral Jonathana, a evo i njega na delu(ne crta moj album):




U svakom slucaju, na kraju je to ispalo ovako:




Rosinski i Sente sede za jednim stolom,



sa Rosinskijeve strane se red otegao kao seljacka svadba, kod Sentea nikog. Fina prilika da se ugrabi potpis:




Pošto je receno da ce Rosinski crtati do 14:30, a red je polako poceo da se smanjuje, rekoh da prvo svratim do Delabyja,



koji nije raspoložen za crtanje, ali potpis može:



Odoh i u red za Rosinskija. Hej, Rosinski, crtac mog najomiljenijeg strip junaka, Thorgala!!! I dobicu njegov crtež!!! Bio sam hepi kao klinac!!! Ali: nisam napomenu da sam bakzuz, zar ne??? Tek što sam stao u red, rece mi žena koja je stajala ispred mene: "Gospodine, mislim da su rekli da ne primaju više niko, umetnik završava, i mora da ide". Rekoh, pravicu se lud, nemam šta da izgubim...
Posle 46 sekundi, dolepršala je jedna od stafovki festivala, i u finom isfrustrirano-nevoznom tonu me zamolila da izadem iz reda. Bez pogovora.

Tako da mi je ostalo da gledam majstora na delu, dok je crtao onim srecnicima, koji nisu baksuzi kao ja, jelte:





Isfrustran, kupujem još plakat festivala, koji je izdat u ogranicenom broju od 50 primeraka, sa potpisom Deriba:





Sve u svemu, fina avanturica, festival nije bio nešto posebno, pošto se sve svelo na berzu i potpise. Nedostajale su mi tribine, intervjui i slicno, ali dobro, možda ce biti bolje sledeci put.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 08/11/2009 : 20:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message
Bravo, baš lepa foto reportaža


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Dado
Advanced Member

Switzerland
21068 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 08/11/2009 : 20:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Dado a Private Message
A gdje je crtez od Deriba?

Ovaj naš beskrajni razvoj pretvara nas u nešto beskrajno drugo...oslobodi me Bože slobode bezGranicne
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/11/2009 : 20:27:01  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Dado

A gdje je crtez od Deriba?



Derib je došao oko 14:00, a receno je da ce doci tek oko 14:30. Ja sam u 13:50 izašao na puš-pauzu i kad sam se vratio, on je vec uveliko potpisivao. Circa 60 ljudi je vec stajalo u redu,kao i gomila klinaca sa Yakari albumima. Cekao sam nekih pola sata, dok nije pocelo da mi se vrti*, pa sam odustao i krenuo nazad...
A i bio sam neverovatno iznerviran zbog Rosinskog, pa nisam imao ni neke volje.








*a vrtelo mi se zato što sam juce bio na koncertu grupe koja se zove "Extreme blues Bosnia band", i vratio se jutros u 4:30 kuci. A u pola 9 sam vec ustao. Ostarilo se, nemogu ni ja puno da izdržim

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 08/11/2009 20:27:52
Go to Top of Page

culfis
Advanced Member



6738 Posts

Member since 01/12/2006

Posted - 08/11/2009 : 20:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send culfis a Private Message
Sjajno! Bravo Dejane!!!!

Jel to štos iz Minhena?
Go to Top of Page

il cattivo
Average Member



Croatia
858 Posts

Member since 25/05/2005

Posted - 08/11/2009 : 20:54:07  Show Profile Show Extended Profile  Send il cattivo a Private Message
Pa koliko vidim fotic ti ni nije trebao :)

To really live you must almost die
And it happened just that way with me
Go to Top of Page

pedja67
Junior Member



Serbia
325 Posts

Member since 20/12/2008

Posted - 08/11/2009 : 21:00:47  Show Profile Show Extended Profile  Send pedja67 a Private Message
Fino Fino svaka cas ......

mucenice!!!!!!!!
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22422 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 08/11/2009 : 21:03:08  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
quote:
Originally posted by manhunter
... i vratio se jutros u 4:30 kuci. A u pola 9 sam vec ustao. Ostarilo se, nemogu ni ja puno da izdržim



Dobro te žena trpi kad toliko skitaš!

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

jang
Advanced Member

Slovenia
10970 Posts

Member since 01/11/2002

Posted - 09/11/2009 : 07:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send jang a Private Message
simpaticna reportaža... odlicna lokacija festivala, po slikama izgleda dobro organizirano, gosti koje bi mogao poželjeti svaki "naš" festival.
A za oko mi zapelo da cak na standovima starih stripova primaju VISA i MASTERCARD... kod nas je to još WARP tehnologija :)
Go to Top of Page

TORQUE
Senior Member



Croatia
2781 Posts

Member since 27/04/2005

Posted - 09/11/2009 : 09:12:46  Show Profile Show Extended Profile  Send TORQUE a Private Message
e to je vec strip festival..

Deep into that darkness peering, long I stood there wondering, fearing,
Doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before..
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3530 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 09/11/2009 : 13:34:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message
Nisi dobio crtež??? Cccc, od tebe bih ocekivao najmanje intervju... Trebalo je da insistiraš na tome da ti Rosinski nešto nacrta, jer si ti "funkcioner" najboljeg sajta posvecenog stripovima na Balkanu, ne može to tako...

Zez.

Sjajna reportaža, hvala što si podelio ovo s nama! Žao mi je što nisi dobio taj crtež (znam kako bih se ja osecao...), ali bice vec prilike! I ovako su ti neki stripovi dobili dodatnu vrednost.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4618 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 09/11/2009 : 14:04:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
bas ti bio dobar provod! ukljucujuci i koncert ;)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20757 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/11/2009 : 16:20:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message
Bravo za reportažu!
Koji je ono album XIII-ce na jednoj fotki ?

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22172 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/11/2009 : 16:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
a u pm
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 20:43:08  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by srdjandj


Dobro te žena trpi kad toliko skitaš!




Šta ima da me trpi, i ona je bila na koncertu.





quote:
Originally posted by Gand

izvrsno. kakav je taj integral jonathan, javi kad procitas.



Za sad sam procitao trecinu, i utisak je ok. Ni manje, ni više.
A i nema nagoveštaja da ce se promeniti u bilo kom smislu.
Bum javil kad završim.




quote:
Originally posted by jang

A za oko mi zapelo da cak na standovima starih stripova primaju VISA i MASTERCARD... kod nas je to još WARP tehnologija :)




Znaš kako, to ti je ona filozofija "uzmi novac na bilo koj nacin".




quote:
Originally posted by anto

Bravo za reportažu!
Koji je ono album XIII-ce na jednoj fotki ?



Ako se ne varam, to je posebna serija XIII Mistery, nisam baš neki ljubitelj, pa ne pratim...




quote:
Originally posted by King Warrior

a u pm



Nemoj da spominješ sad private messages, ja sam te lepo zvao...
Ako ce ti biti lakše, propustio si nešto.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22172 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/11/2009 : 21:35:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
saznali smo tek u subotu za festival. Nisam mogao rastjerati posjetu,mada mi sad krivo sto nisam...
Ipak dvojica od cetvrice mojih omiljenih autora su bili prisutni...
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 21:49:22  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

saznali smo tek u subotu za festival. Nisam mogao rastjerati posjetu,mada mi sad krivo sto nisam...
Ipak dvojica od cetvrice mojih omiljenih autora su bili prisutni...




Bolje što nisi otišao, nego kao ja, da me Rosinski onako ispali.
A i ja sam slucajno saznao u subotu prepodne, otišao sam do strip šopa da kupim nešto, i dobio flajer.
Mada, s obzirom da im je reklama bila nikakva, iznenaden sam posetom u nedelju. Mislio sam da ce biti najbiše 100 freakova, ali ako se ne varam, u onom periodu od 10:30 do 14:30 je bilo sigurno nekih 700-800 ljudi. Ko bi rekao da ima toliko zaludenika u Švici???
Inace, vlasnica strip šopa ovde u Bielu je jedna od organizatora, baš cu je pitati kakvi su joj utisci.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22172 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/11/2009 : 22:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
da sam ja bio dobio bi ti i potpis od Rosinskog.
Mogao sam se ja ne jednoj strani skinuti go i plesati lambadu,skrenuo bi paznju te stafovke a ti bi dobio potpis
u zivotu je vazno imati ideja

Edited by - King Warrior on 09/11/2009 22:06:41
Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 09/11/2009 : 22:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message



Hvala ti Dejane za ovu lepu reportazu

Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22172 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/11/2009 : 22:12:25  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
quote:
Originally posted by Ultras




Hvala ti Dejane za ovu lepu reportazu


da sam ja bio dobili bi kao extra slike gole stafovke
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 22:47:13  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Hehe, stafovka koja se okomila na mene je izgledala kao ruznija sestra Kate Blanchett iz Indijane 4, a cuo sam da je izabrana za miss festivala. Iskreno receno, meni su stripovi bili lepsi za slikanje. ;-)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 09/11/2009 : 22:49:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message
Da ne mislis da je dzabe trud,evo i ja pregledao,ali iz zavisti sam se razmisljao dal' da prokomentarisem nesto
Prelepo
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 22:50:45  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by Tex Willer

Da ne mislis da je dzabe trud,evo i ja pregledao,ali iz zavisti sam se razmisljao dal' da prokomentarisem nesto
Prelepo



Yebesh zavist, cuvaj zdravlje.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 09/11/2009 : 22:54:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Ultras


Hvala ti Dejane za ovu lepu reportazu


da sam ja bio dobili bi kao extra slike gole stafovke



I to sto kazes

King, pazi kako je hanter hteo da se povadi u poslednjem postu

Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 22:54:15  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Ultras




Hvala ti Dejane za ovu lepu reportazu


da sam ja bio dobili bi kao extra slike gole stafovke




Evo ti tvoje stafovke, perverznjaku




edit: a i za Ultrasa takode

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 09/11/2009 22:55:22
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24757 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 09/11/2009 : 23:05:14  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Još par fotkica, za ove zavidne:











Kupljeno na festivalu, izmedu ostalog:





I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000