forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Gradovi u stripovima
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 02/12/2009 : 12:24:50  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
Evo jedne zanimljive liste, koja se odnosi na gradove u kojima se odvijaju radnje raznih stripova.

10. Radiant City - Mister X
Strip je nastao osamdeseti.Grad predstavlja neku vrstu utopije, ali se vremenom stvari menjaju, i dovode do toga da u gradu nastane haos. Mister X, jedan od tvoraca grada, vraca se iz izgnanstva kako bi ispravio stvari. Suocava se sa mnogim problemima na sebi svojstven nacin. Sam lik je radje po poznatom arhitekti Le Korbizijeu.

9. Inca city - Tintin
U ovom stripu okruzenje ima veliku ulogu, skoro koliko i likovna predstava i sam scenario. Autor se u velikoj meri oslanjao na postojece objekte, kao sto je dvorac Cheverny, arhitekte Filipa Huraulta, izgradjen oko 1630.god. U stripu je predstavljen kao Marlinspike Hall, plaziste za mnoge Tintin-ove avanture.
Inka city se nalazi u izmisljenoj zemlji San Theodoros, na tlu Juzne Amerike. Pored piramida, karakterise ga osiromaseni kapital.

8. Metropolis - Superman
Poznavaoci ovog junaka sigurno mnogo bolje mogu da kazu o cemu se radi. Tek, jos jedna predstava utopijskog grada, izuzetnih ekoloskih vrednosti i alternativnog nacina prevoza. I sve ide svojim tokom, dok jednog dana, iznenada se pojavljuje opasnost iz svemira, koja narusava postojecu strukturu.

7. Urbicand - City of the Fantastic
Dakle ovo je jedna prica iz serijala "Grad Fantazije". Strip je nastao u Belgiji, devetesetih godina, kao kritika tamosnje arhitekture. Glavni junak price je arhitekta Robick, koji se bavi pitanjem povezivanja severnog(uredjenog) i juznog(neuredjenog) dela grada, pomocu megastrukture.

6. Gotham City - Batman
Grad stakla i celika. Zamisljen je po uzoru na New York city, ali nije i nazvan tako. Autor mu je dao ime po nekoj juvelirnici iz imenika, kako bi se citaoci sirom sveta lakse indetifikovali sa gradom.

5. The city in Moebius’ The Long Tomorrow
Jos jedan belgijski autor Mobius, osmisli je fantasticno okruzenje, i predstavio ga u stripu "The Long Tomorrow", 1976.god. Ovaj strip je imao velikog uticaja na filmove Blade Runner i Fifth Element. Grad prepun povezujucih mostova i liftova, u kojem se spajaju brutalizam i secesionisticki stil.

4. Daredevil’s New York - Daredevil
Frank Miller i Dave Mazzucelli predstavljaju nam paklenu viziju New Yorka. Mesavinu urbane gerile i kvazi elitizma, sa prikazima razlicitih stilova.

3. London - From Hell
E sad...ovaj strip se kotira visoko na ovoj listi, zato sto su je sastavljale arhitekte. Kao parametar za ocenu, uzeli su u obzir dobro predstavljene kadrove u kojima su prikazane znacajne gradjevine Londona. A ako se uzme u obzir i da su doticne arhitekte Britanci, onda...

2. Chicago - Building Stories
Odlika ove predstave Cikaga je nostalgija za arhitekturom kasnog 19 i ranog 20.veka. Pojavljuju se soliteri arhitekte Luisa Salivena, kao i motivi pop-arta engleskog slikara Patrick Caulfield-a. Chris Ware, ilustrator ovog stripa, i sam je rodjen u Cikagu, tako da ne treba sumnjati u autenticnost i emocionalnost samih prikaza. Najpznatije delo ovog autora je Acme Novelty Library (nikad cuo , ali nikad nije kasno). Evo i naslovnice prvog broja iz ovog serijala.


And finally ...No.1


1. Mega City One - Judge Dredd
Grad sa 400miliona stanovnika koji egzistira u 22.veku. Futurizam, organske strukture, roboti koji preciscavaju grad, ‘smokatorium’ - jedino mesto predvidjeno za pusace, samo su neke od zanimljivosti ovog grada. Cini se da su autori, za razliku od drugih, sebi dali potpuno masti na volju i stvorili autentican urbani prostor, koji se ne oslanja previse na autoritete. Sa izuzecima u likun i delu arhitekte Eero Saarinen-a.

Koga ovo interesuje moze da pogleda na http://www.architectsjournal.co.uk/story.aspx?storyCode=5204830

Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 02/12/2009 : 12:34:01  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
E sad... U nastavku se ne moramo drzati samo pomenutih gradova, vec mozete pisati o vasim omiljenim gradovima u stripovima, i ne samo gradovima, vec razlicitim okruzenjima u kojima su smesteni nasi junaci. Mozete da pravite i vase TOP liste.

Evo ja cu prvi.

No.1 - Manaus

Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.
Go to Top of Page

Ace of Spades
Junior Member



464 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 02/12/2009 : 13:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Ace of Spades a Private Message
Zaista sjajna tema... veliki dio mog odusevljenja Dampyr-om vezan je za portrete raznih evropskih gradova i njihovih legendi. Nakon ove vizne liberalizacije Prag je ubjedljivo prvi grad na mojoj listi mjesta koje zelim da posjetim. Naravno, i ranije sam to zelio, a i poker scena u Pragu je dobra, a Dampyr se samo nadovezao na sve to. Moje odusevljenje evropskim metropolama pocelo je kada mi je jedan od mojih najboljih prijatelja rekao da obratim paznju na slike Berlina i ostalih mjesta u filmu Spy Game... Ti kadrovi su promijenili nacin na koji gledam filmove slicne tematike ili o slicnim lokacijama. Dakle da ovo ne bude samo generalna prica... Dampyrov Prague je za mene fenomenalan strip grad.

I've spent my entire life doing nothing but collecting comic books... and now there's only time to say... LIFE WELL SPENT!
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 02/12/2009 : 14:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message
quote:
Originally posted by Ace of Spades

Zaista sjajna tema... veliki dio mog odusevljenja Dampyr-om vezan je za portrete raznih evropskih gradova i njihovih legendi. Nakon ove vizne liberalizacije Prag je ubjedljivo prvi grad na mojoj listi mjesta koje zelim da posjetim. Naravno, i ranije sam to zelio, a i poker scena u Pragu je dobra, a Dampyr se samo nadovezao na sve to. Moje odusevljenje evropskim metropolama pocelo je kada mi je jedan od mojih najboljih prijatelja rekao da obratim paznju na slike Berlina i ostalih mjesta u filmu Spy Game... Ti kadrovi su promijenili nacin na koji gledam filmove slicne tematike ili o slicnim lokacijama. Dakle da ovo ne bude samo generalna prica... Dampyrov Prague je za mene fenomenalan strip grad.



patkovgrad
Go to Top of Page

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 04/12/2009 : 18:47:18  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
Negde medju ovim dokovima, nekada je suvereno vladao MR.NO....

A onda su dosli neki ljudi i sve pretvorili u beton, celik i staklo


Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.
Go to Top of Page

Rock.Bob Rock
Senior Member



Croatia
1146 Posts

Member since 25/03/2009

Posted - 04/12/2009 : 22:39:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Rock.Bob Rock a Private Message
ima i modernih slika Manausa u kojima se prepoznaje mjesto gdje se vidi i no-ov manaus



a i amazona se nije baš promijenila...



... još ima i starih brodova...


.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25157 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 04/12/2009 : 23:04:32  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message
Meni Gotham uvek lici na Chicago, pricajte šta hocete. :)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37818 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/12/2009 : 23:05:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message
Petropavlovsk-Kamcatski


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 05/12/2009 : 20:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
7. Urbicand - City of the Fantastic
Dakle ovo je jedna prica iz serijala "Grad Fantazije". Strip je nastao u Belgiji, devetesetih godina, kao kritika tamosnje arhitekture. Glavni junak price je arhitekta Robick, koji se bavi pitanjem povezivanja severnog(uredjenog) i juznog(neuredjenog) dela grada, pomocu megastrukture.

cista magija :)

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



632 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 05/12/2009 : 22:38:15  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message
quote:
Originally posted by sigismundus

7. Urbicand - City of the Fantastic
Dakle ovo je jedna prica iz serijala "Grad Fantazije". Strip je nastao u Belgiji, devetesetih godina, kao kritika tamosnje arhitekture. Glavni junak price je arhitekta Robick, koji se bavi pitanjem povezivanja severnog(uredjenog) i juznog(neuredjenog) dela grada, pomocu megastrukture.

cista magija :)


Slažem se! Po meni najbolji strip od pobrojanih i jedan od najboljih ikada.
Uz ispravku da je La Fievre d'Urbicande nastao 1985. godine.

Edited by - JAH WOBBLE on 05/12/2009 22:41:15
Go to Top of Page

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 06/12/2009 : 22:27:47  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
@JAH WOBBLE

Bilo bi odlicno da, ukoliko znas nesto vise o samom stripu, napises ovde. Bas sam se zainteresovao. Imali mozda nesto od toga u domacim izdanjima?



Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 06/12/2009 : 22:39:28  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
pa ja imam skoro sve stripove od Schuitena, nešto na engleskom, nešto na francuskom
a izašlo je i na njemackom
mislim, da imam cetiri stripove o gradovima...
još se secam 8. broja Metal Hurlant sa jednom prekrasnom pricom o ljubavi robota/ljudi, koji odbacuju oklop i proždiru jih mravi, prekrasna upotreba boje i crnobelg crteža...
pa onda pricu o biciklisti
kod nas ništa nije izašlo, na žalost

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



632 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 07/12/2009 : 00:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message
Za drakullonija

Pre nego što sam ga citao znao sam samo da je dobio nagradu u Angoulemu za najbolji album 1985. godine i da ima kultni status. Nisam imao nikakve informacije o cemu se radi, nisam procitao ni jednu kritiku. Kada sam krenuo da citam bio sam od prve stranice šokiran originalnošcu i genijalnošcu price i lepotom crteža koji se savršeno uklopio. Bilo mi je drago što nemam pojma u kom pravcu ce se razvijati radnja. Takvo zadovoljstvo želim i tebi, zato sacekaj prolece, Fibra krece sa serijalom "Les cites obscures". "La fievre d'Urbicande" ce biti album broj dva!

Edited by - JAH WOBBLE on 07/12/2009 00:24:32
Go to Top of Page

sigismundus
Senior Member

Slovenia
1043 Posts

Member since 08/07/2002

Posted - 07/12/2009 : 02:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send sigismundus a Private Message
zeznuo sam, taj strip o mravima bio je u Metal Hurlant broj 13

______________________
onaj, koji sniva tudje snove
Go to Top of Page

drakulloni
Senior Member



1317 Posts

Member since 25/09/2009

Posted - 07/12/2009 : 08:38:18  Show Profile Show Extended Profile  Send drakulloni a Private Message
@JAH WOBBLE

Hvala! Jedva cekam prolece...zaista odlicna najava.

Lepo je promenniti se...Jos je lepse promeniti se zauvek.
Go to Top of Page

HarryBlock
New Member

160 Posts

Member since 21/04/2006

Posted - 08/12/2009 : 01:12:20  Show Profile Show Extended Profile  Send HarryBlock a Private Message
Fell, Fabletown, Grad prozirnih senki...
Meni se svidja kako su razni Evropski gradovi opisani u MM stripovima, slicno i kod LL.
Milano na pocetku 20. veka u stripu "Oci i tama".

... Sveti Sava nego ko drugi bre! Kad sam upoznao coveka, imao sam religiozne vizije majku ti jebem! Halucinirao sam ko da sam pio nitro farbu. ("Velja Ilic" - Nikad Izvini)
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1041 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 08/12/2009 : 08:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message
I nathan neverov "Grad" je odlicno prikazan sa svim tim razinama......
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000