forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Fasciniran kolicinom starih glancera ZS i LMS
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 19:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message

Skupljam bonelijeve stripove ceo zivot i moram priznati da sam se retko sretao sa lepo ocuvanim starim brojevima ZS i LMS(glancerima). Doduše, to je bilo pre nego sam poceo da posecujem stripovi.com .

Sa porastom cena takvih stripova njihovo prisustvo na aukcijama je sve vece i cena im konstantno raste
(što se protivi zakonima tržišta).

U posledje vreme je to doživelo kulminaciju. Svako malo pojavi se komplet glanc ocuvanih zagora ZS i LMS, da ne pricam o pojedinacnim slucajevim.

Fasciniram me cinjenica da je toliko broj starih (lose stampanih i uvezanih) stripova uspeo da posle 20, 30 , 40 god ostane tako dobro ocuvam.

Takodje me interesuje koliko ima ljudi koji su spremni da plate velike pare za "retke brojeve" i kada ce se desiti zasicenje. Kada ce velika vecina njih skupiti sve brojeve i potražnja splasnuti .

Priznacete interesantan sociološki fenomen ili nesto drugo ...

Šta mislite o tome ?

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 05/05/2010 : 19:46:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message
Ja sam bio spreman da ponovo skupljam ZS i LMS, ali sad kad Ludens (Zagor, Dylan Dog, TEX) i Libellus (Mr. No, Marti Misterija) to sve ponovo objavljuju, ne pada mi na pamet da placam velike cjene za stripove koji su velicinom bili masakirani cenzurom, losim prijevodom, izbacenim stranicama i losim kvalitetom korica. Neki ljudi plate preko 2000 kuna za "Blago Crvene Planine", a za to se moze kupiti komplet Zagor EXTRA, edicija kova vec ima tu epizodu, sa istom naslovnicom, ali drugim imenom

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/05/2010 : 19:46:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Ocigledno da je netko bio pametan i cuvao stripove godinama negdje spremljene. Ili ih štampaju ponovo, tko ce znati.
A ljudi koji daju sulude kolicine novca za te stripove mi baš i nisu najjasniji. No, blago njima ako imaju, neka bar netko ima.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17747 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/05/2010 : 19:55:17  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
iskreno meni je to sve sumnjivo... nisam vidio glancera do dolaska na ovaj forum a ovdje ih ima na gomile...

sva sreca pa ne skupljam te skupe stripove

iskreno ne bi me cudila ni ideja da postoji neka skrivena štamparija :D vala danas ne vjerujem nikome

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16944 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 05/05/2010 : 19:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
80-ih (osim na kioscima) stvarno sam rijetko vidio ZS i LMS glancere, vecinom su to bili debelo iscitani primjerci, bez korica, išarani, itd. I mene cudi toliki broj glancera iz tog doba. Ne bi nikada dao spominjane cifre za te stripove. Ali nije da mi nije žao što sam kolekciju ZS od broja 600 do negdje 1030 olako "raskucio"... :(
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 20:18:09  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
quote:
Originally posted by acestroke

Ja sam bio spreman da ponovo skupljam ZS i LMS, ali sad kad Ludens (Zagor, Dylan Dog, TEX) i Libellus (Mr. No, Marti Misterija) to sve ponovo objavljuju, ne pada mi na pamet da placam velike cjene za stripove koji su velicinom bili masakirani cenzurom, losim prijevodom, izbacenim stranicama i losim kvalitetom korica. Neki ljudi plate preko 2000 kuna za "Blago Crvene Planine", a za to se moze kupiti komplet Zagor EXTRA, edicija kova vec ima tu epizodu, sa istom naslovnicom, ali drugim imenom



- To je malo nezgodno za poredjenje, bez obzira na cenzuru i los prevod i lošu stampu stari brojevi LMS i ZS su jednostavno relikvije koje (za mene licno, a i dosta drugih ljudi) ce imati uvek svoju vrednost, stvar nostalgije i "žute trake sastrane" :)
- Što se tice sakacenja, moraš priznati da je i u Zagor EXTRA seriji takodje prisutno izbacivanje slika, cak celih stranica i slicno. Kolekcionarske knjige od Veselog Cetvrtka po prvi put na ovim prostorima ostaju verne orginalnom izdanju (bar sto se zagora tice). Nadam se da ce i u buduce biti tako.
- mada stoji sve sto si rekao, malo si promasio temu.

Edited by - andjelt on 05/05/2010 20:32:27
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 20:29:41  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
quote:
Originally posted by velka031

80-ih (osim na kioscima) stvarno sam rijetko vidio ZS i LMS glancere, vecinom su to bili debelo iscitani primjerci, bez korica, išarani, itd. I mene cudi toliki broj glancera iz tog doba. Ne bi nikada dao spominjane cifre za te stripove. Ali nije da mi nije žao što sam kolekciju ZS od broja 600 do negdje 1030 olako "raskucio"... :(



Da, tih cuvenih osamdesetih :) nekako, cini mi se, nise baš mnogo obracala pažnja na ocuvanost i baš me cudi da je toliki broj starih stripova prošao kroz osamdesete i nije osetio zub vremena :)

Inace, ja sam skoro sakupio ponovo kolekciju starih ZS zagora (fali mi još nekih 20 kom) ... pre neki dan sasvim slucajno sam naleteo na jednog decka (koga znam iz vidjenja) , pricali nešto i spomenuo ja stipove, on rece da ima neke stare na tavanu. Covek mi juce doneo i sav vazan kaze "vidi kako su lepo ocuvani" , mene bilo sramota da mu kazem da su naspram ovih glancera sa aukcija krševi, ali da meni odgovaraju. Pa me taj njegov konzervirani stripovski stav iz onog vremena naterao na razmišljanje ...
Go to Top of Page

bitola
Average Member



USA
821 Posts

Member since 22/02/2003

Posted - 05/05/2010 : 20:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bitola a Private Message
I ja se cudim kako je uopce moguce biti tako ocuvani i posle 40 godina.
Gde su ih cuvali, u bezvazdusnoj komori, sa idealnim uslovima, bez vlage , sa idealnom temperaturom, ili su to mozda neki zaostali neprodani primerci iz nekog magacina?!?!?!
Neznam sta da kazem, stripove koje sam ja kupovao direktno iz trafike, i koje, osim mene niko drugi nije procitao, nisu tako lepo ocuvani, a stari su 25 - 26 godina.
Inace, i ja ne dajem tako mnogo para za LMS i ZS izdanja, ali nije mi cudno sto neki daju, ipak je to, rekao bih , nostalgija.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17747 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/05/2010 : 20:46:34  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
treba ove glancere odnijeti negdje u institut za istraživanje starosti :D pa da se to ispita

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 05/05/2010 : 20:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message
Nije da se nije obracala pažnja na ocuvanost stripova nego nije bilo nacina za komunikaciju i razmjenjivanje iskustava kao danas. I to je najveci razlog zašto su glanceri danas na cijeni, a ona ce svaki put biti veca jer tako ocuvanih stripova ce biti sve manje. Naravno, dosta toga ovisit ce i o prodavacu:))
Sigurno da je i prije (60, 70, 80, 90 ih) bilo kolekcionara koji su cuvali stripove kao što vecina cuva danas. Samo su se te kolekcije ljubomorno cuvale, a danas se prodaju zbog ekonomske situacije (ne mislim, naravno, na preprodavace).
Ja sam prodao vecinu Zagora ZS i LMS jer sam osjetio da bolju kvalitetu imam sa današnjim izdanjima, naravno da onaj stari duh tih stripova nije prisutan, ali sam zadržao Zagore od broja 700 ZS-e do kraja jer sam vecinu tih stripova kao dite kupio na kiosku i za mene imaju posebnu vrijednost.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 21:04:00  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
quote:
Originally posted by bitola

I ja se cudim kako je uopce moguce biti tako ocuvani i posle 40 godina.
Gde su ih cuvali, u bezvazdusnoj komori, sa idealnim uslovima, bez vlage , sa idealnom temperaturom, ili su to mozda neki zaostali neprodani primerci iz nekog magacina?!?!?!
Neznam sta da kazem, stripove koje sam ja kupovao direktno iz trafike, i koje, osim mene niko drugi nije procitao, nisu tako lepo ocuvani, a stari su 25 - 26 godina.
Inace, i ja ne dajem tako mnogo para za LMS i ZS izdanja, ali nije mi cudno sto neki daju, ipak je to, rekao bih , nostalgija.



To je istina, i ja imam neke primerke koji su recimo iz 88 ili 89 i ja sam ih kupio na trafici i svega nekoliko puta procitao, ali se na njima vidi da propadaju ... što kažeš promena temperature, vlažnost ... da li su stvarno ti ljudi prodavali toliko pažnje cuvanju tih stripova sve ove godine ? I ono sto je najinteresantnije pojavljuju se kompleti glancera, a ne mogu da ne zaboravim da se radi o stripovima izašlim od 1969 -1993 god...
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1710 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 05/05/2010 : 21:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko

treba ove glancere odnijeti negdje u institut za istraživanje starosti :D pa da se to ispita



Nije loša ideja!!!!

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 05/05/2010 : 21:25:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message
Ne znam moze li se bas takva vrsta starosti odrediti... Mada, jeste sumnjivo, naravno. Ja nikad nisam vidio glancer ranije, cak ni novije brojeve.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39921 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 05/05/2010 : 21:26:08  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message
Premnogo je glancera....
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/05/2010 : 21:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by andjelt

quote:
Originally posted by bitola

I ja se cudim kako je uopce moguce biti tako ocuvani i posle 40 godina.
Gde su ih cuvali, u bezvazdusnoj komori, sa idealnim uslovima, bez vlage , sa idealnom temperaturom, ili su to mozda neki zaostali neprodani primerci iz nekog magacina?!?!?!
Neznam sta da kazem, stripove koje sam ja kupovao direktno iz trafike, i koje, osim mene niko drugi nije procitao, nisu tako lepo ocuvani, a stari su 25 - 26 godina.
Inace, i ja ne dajem tako mnogo para za LMS i ZS izdanja, ali nije mi cudno sto neki daju, ipak je to, rekao bih , nostalgija.



To je istina, i ja imam neke primerke koji su recimo iz 88 ili 89 i ja sam ih kupio na trafici i svega nekoliko puta procitao, ali se na njima vidi da propadaju ... što kažeš promena temperature, vlažnost ... da li su stvarno ti ljudi prodavali toliko pažnje cuvanju tih stripova sve ove godine ? I ono sto je najinteresantnije pojavljuju se kompleti glancera, a ne mogu da ne zaboravim da se radi o stripovima izašlim od 1969 -1993 god...



1968.-1993.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 05/05/2010 : 21:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
Uf nikada nisam ni pomislio da se to mozda ponovo stampa.Ma ne verujem ljudi,mada u kakvoj lopovskoj i prevarantskoj drzavi zivimo nista me ne bi cudilo.Ja ne skupljam ZS i LMS i srecan sam zbog toga jer bi prso od tolike ponude i takvih cena.Ljudi ima i druga teorija.Evo bas sam pricao sa drugarevim caletom koji mi je rekao da je radio u trafici pre,pre.Uglavnom kuci je imao brdo stripova koji su bili kao novi i sad se neverovatno kaje sto je to sve pobacao kad sam mu ja govorio cene na aukcijama.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47008 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/05/2010 : 21:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by PAJDO

Nije da se nije obracala pažnja na ocuvanost stripova nego nije bilo nacina za komunikaciju i razmjenjivanje iskustava kao danas. I to je najveci razlog zašto su glanceri danas na cijeni, a ona ce svaki put biti veca jer tako ocuvanih stripova ce biti sve manje. Naravno, dosta toga ovisit ce i o prodavacu:))
Sigurno da je i prije (60, 70, 80, 90 ih) bilo kolekcionara koji su cuvali stripove kao što vecina cuva danas. Samo su se te kolekcije ljubomorno cuvale, a danas se prodaju zbog ekonomske situacije (ne mislim, naravno, na preprodavace).
Ja sam prodao vecinu Zagora ZS i LMS jer sam osjetio da bolju kvalitetu imam sa današnjim izdanjima, naravno da onaj stari duh tih stripova nije prisutan, ali sam zadržao Zagore od broja 700 ZS-e do kraja jer sam vecinu tih stripova kao dite kupio na kiosku i za mene imaju posebnu vrijednost.



tocno.evo nedavno san pokupija ove stripoteke i još masu stripova
i vecina ih je sasvim lipo ocuvana.
covik cuva,dok smo mi mladi se minjali ,citali,dilili,igrali na karte i šah za romane itd.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 21:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
Bilo bi interesantno kada bi neko ko malo više zna o tome napisao sta je sve potrebno da se štampani papir održi u savršenom stanju sve te godine. Vlaga i promena temperature definitivno imaju svoj uticaj na papir, mislim da i uticaj svetlosti takodje deluje, tako da bi se morali cuvati u mraku ...Mene uvek zacudi kad vidim "sneg bele naslovnice" na nekim starim brojevima Zlatne serije i LMS ... ili oni prvi brojevi ZS i LMS tzv "kartonci" kod kojih ta kartonska naslovnica nema onih brazdi kao na mojoj "Kuci užasa" ili "Pukovnikova podvala" koji su lepo ocuvani ali se ipak taj karton malo izbrazdao ...
Go to Top of Page

andjelt
Senior Member



Serbia
2217 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 05/05/2010 : 21:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send andjelt a Private Message
:) Cekajte ljudi, zar je moguce da od svih vas koji ste komentarisali samo ja skupljam te stare brojeve :)

... javice se valda neko koga oni zanimaju, pa da sa nama podeli svoje misljenje i svoja iskustva
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16944 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 05/05/2010 : 21:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message
Ja imam samo nekoliko ZS glancera za koje pouzdano znam da su procitani samo jednom i ostavljeni u najlonu godinama, ali imam jako puno SD glancera iz 94-95 u odlicnom stanju, je li možda u pitanju kvaliteta ovih novijih izdanja ( daleko bolje korice ) u usporedbi sa ZS i LMS?
Mislim da jeste.
A i ovo mišljenje gore stoji - rasturali smo stripove kao klinci na 100 nacina, tako da ja stvarno pamtim samo raskupusane ZS i LMS, tada nisam ni znao nikoga tko cuva stripove kao ja danas.
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 05/05/2010 : 22:13:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message
quote:
Originally posted by andjelt

:) Cekajte ljudi, zar je moguce da od svih vas koji ste komentarisali samo ja skupljam te stare brojeve :)

... javice se valda neko koga oni zanimaju, pa da sa nama podeli svoje misljenje i svoja iskustva



Izgleda da jesi
Puno nas je preslo na nova izdanja... lakse doci do njih, i puno kvalitetnije su korice, prevodjenje, komplet prica, itd

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

okiboki
Advanced Member



Serbia
10835 Posts

Member since 23/11/2008

Posted - 05/05/2010 : 22:20:24  Show Profile Show Extended Profile  Send okiboki a Private Message
Puno lakse doci,kvalitetnije uradjeni,lepsi,lepse stoje na policama,nema cenzure.Ali kapiram sve koji skupljaju ZS i LMS,to je kolekcionarstvo,nostalgija i car toga sto se teze nadje.I na kraju uvek ce imati cenu,citaj vredniji su.

Ni živih se nisam boja, dok su bili za užasa, a nekmoli mrtvih pasa.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 05/05/2010 : 22:24:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message
Nisam ni pomislio skupljati te stare kada postoje novi koji su ljepši, idu boljim redoslijedom, lakše nabavljivi, jeftiniji...
Hobi stripova je skup, ali za bacanje baš i nemam.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17747 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/05/2010 : 22:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
ja imam izdanje iz prošle godine koje sam pazio i jednom procitao i nije ni blizu glanceru :D

dakle ili poseban nacin pažnje prema papiru po knjiškim uputstvima...
koliko ima takvih frikova na našim podrucjima?
500? 1000?

glancera je mnogo više... dakle ili su kupovali više primjeraka pa cuvali u najlonu posebnim prostorijama sa reguliranom klimom i svjetlom :D

ili postoji piratska tiskara :D

mada ni 3d kopir mašina ala martin mistere nije iskljucena

dakle ako nesto košta 1000 eura... zasigurno ce privuci neke "genijalce" sposobne reproducirati stripove


možda je moguce da su oni iz dnevnika kad su skontali da su stripovi vrijedni ponovo tiskali neke brojeve :D "za kucnu upotrebu"

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4722 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 05/05/2010 : 22:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message
Mene nebi zacudilo da ih je netko tiskao ponovno. Npr. imam i ja jedan takav upitnik; 2008. negdje na ljeto, cini mi se ,spazio sam u SNK da prodaju sve brojeve Bonneli izdanja od SD , a da su neki od njih izgledali kao da su upravo izašli iz štampe.

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11089 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 05/05/2010 : 22:39:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message
Iman i ja takvih po skladištu

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000